Connect with Us

Grushti shtetit në Turqi/SHBA: Nuk kemi lidhje

Aktualitet

Grushti shtetit në Turqi/SHBA: Nuk kemi lidhje

Publikuar

-

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, John Kirby gjatë një konference me gazetarët tha se vendi i tij nuk ka ndonjë lidhje me tentativën e 15 korrikut për grusht shteti në Turqi.

Në përgjigje të një pyetjeje në konferencën e shtypit, Kirby reagoi ndaj komenteve që e vendosin ShBA-në prapa tentativës së grushtit të shtetit në Turqi.

“Turqia nuk është vetëm një aleat, por njëherësh edhe mik”, tha Kirby.

Turqia luan një rol të rëndësishëm në operacionet që zhvillohen kundër organizatës terroriste DAESH dhe marrëdhëniet ndërmjet Uashingtonit dhe Ankarasë në lidhje me këtë çështje do të vazhdojnë”, shtoi ai.

Kirby iu përgjigj edhe një pyetjeje lidhur me ekstradimin e kreut të organizatës FETO/PDY, Fethullah Gulen, duke bërë sqarime edhe për komentet se marrëdhëniet Turqi-Amerikë do të prekeshin nga mos-ekstradimi i Gulenit.

“Në lidhje me Gulenin dhe ekstradimin e tij ne bisedojmë rregullisht me autoritetet turke. Ekstradimi është një çështje që ka të bëjë me provat”, u shpreh Kirby, duke shtuar se ky proces përparon ashtu siç duhet në kuadër të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Ministrisë së Drejtësisë.

“Siç e kam shprehur edhe më parë, na kanë mbërritur disa dokumente dhe po i analizojmë ato. Por për momentin nuk ka ndonjë zhvillim të ri lidhur me këtë çështje”,sqaroi Kirby.

“Ne e kemi dënuar tentativën për grusht shteti dhe i kuptojmë hapat që ka hedhur Qeveria turke pas kësaj tentative. Zgjidhja e kësaj çështjeje deri në fund është një detyrim i qeverisë ndaj qytetarëve. Çështja duhet të hetohet dhe të ngarkohen me përgjegjësi pjesëmarrësit në këtë tentativë për grusht shteti”, tha zëdhënësi i departamentit amerikan.

LEXO EDHE:  Ndërprerja e mandatit për dy deputetët/ Ngjela tregon arsyen

Në përgjigje të pyetjeve mbi masat e marra në Turqi pas tentativës së grushtit të shtetit, John Kirby tha:

“Po ua lë autoriteteve turke të flasin mbi arsyet e vendimit që kanë marrë (pas puçit). Sukseset e tyre demokratike janë të rëndësishme për ne. Me autoritetet turke ne do të vazhdojmë të kemi marrëdhënie të ngushta gjatë këtij procesi si një vend mik dhe aleat i tyre”.

Gazetarët e pyetën zëdhënësin edhe për takimin që presidenti Rexhep Tajip Erdogan (Recep Tayyip Erdo?an) do të realizojë muajin e ardhshëm me kryetarin e Shtetit të Rusisë, Vladimir Putin.

“Turqia është një vend i pavarur dhe i gëzon të gjitha të drejtat për të ndërtuar marrëdhënie dypalëshe dhe shumëpalëshe, që ajo mendon se do ta forcojnë dhe përparojnë edhe më shumë. Për ne ajo që është e rëndësishme në lidhje me Turqinë ka të bëjë me marrëdhëniet që ne kemi ndërtuar me këtë vend në kuadër të NATO-s dhe koalicionit kundër DAESH-i”, vlerësoi John Kirby.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë”/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Publikuar

-

Nga

Propozimi i Diasporës/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Mjekja shqiptare që punon në Gjermani, Elona Meta shprehet se paga mujore minimale për mjekët në vendin tonë, duhet të jetë 1500 euro.

Në një prononcim për CNA.al, ajo shprehet se në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë.

Sipas saj, ajo që ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur, janë pagat e ulta, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale, arrestimet duke bërë që gjithnjë e më shumë bluzat e bardha ta braksin vendin.

“Në 30 vite demokraci janë arrestuar shumë mjekë për korrupsion dhe asgjë nuk ka ndryshuar, përkundrazi korrupsioni është rritur ndërsa mjekët janë liruar disa ditë apo javë pas arrestimeve për mungesë provash.

Po kjo ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur sa nga keqvlerësimi, paga e ulët, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale dhe arrestimet duke parë gjithnjë e më shumë për ta braktisur vendin pasi oferta e Gjermanisë dhe e shumë vendeve në Europë është tunduese edhe për vende më të ngritura të rajonit ku mjekët nuk vuajnë si në Shqipëri.

LEXO EDHE:  A e dëmton shëndetin tonë mbajtja e maskës?/ Ja çfarë thonë ekspertët

LEXO EDHE:  Arrestohen të tjerë gazetarë në Turqi

“Ne kërkojmë që të zbatohet sa më shpejt kërkesa jonë për pagat e mjekëve shqiptarë 1500 euro. Nisma jonë është një nismë e cila do të ketë edhe impakt jo vetëm tek mjekët, por do të rrisë edhe ndërgjegjësimin e do të minimizojë hendekun e madh mes mjekut dhe pacientit, është shprehur mjekja Meta./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Publikuar

-

Nga

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë zëvendësdrejtorëve dhe drejtorit të zyrës ndërlidhëse të Pekinit në Hong Kong.

Personi me profilin më të lartë mes të sanksionuarve është ish sekretari amerikan i Tregtisë Wilbur Ross.

Përveç kësaj, Kina tha se do të vinte në shënjestër edhe Kryetaren e Komisionit të Rishikimit Ekonomik dhe të Sigurisë SHBA-Kinë Carolyn Bartholomew, ish-drejtorin e stafit të Komisionit Ekzekutiv të Kongresit për Kinën Jonathan Stivers, DoYun Kim nga Instituti Demokrat Kombëtar, nëndrejtorin e Institutit Ndërkombëtar Republikan Adam King, dretoreshën e organizatës Human Rights për Kinën Sophie Richardson dhe Këshillin Demokratik të Hong Kongut.

“Veprimet e ndërmarra nga SHBA shkelin rëndës ligjin ndërkombëtar dhe normat themelore të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe ndërhynë seriozisht në punët e brendshme të Kinës. Kina i kundërshton fuqishëm këto veprime dhe i dënon ashpër ato, ”thuhet në një deklaratë të Pekinit.

“Punët e Hong Kongut janë çështje të brendshme të Kinës. Çdo përpjekje nga lojtarë të jashtëm për të ndërhyrë në punët e Hong Kongut përbën një pengesë të qartë, “thuhet më tej në deklaratë.

LEXO EDHE:  Takimet e Yuri Kim me Metën, Ramën dhe Bashën/ Zbardhen detajet, "ultimatumi" për politikën

“Më duhet të them se kjo është thjesht zhurmë dhe shpërqendrim. Ne kemi punë për të bërë dhe këto sanksione nuk do të na e heqin vëmendjen aspak nga kryerja e detyrës sonë”, tha zonja Richardson. “Uroj që qeveria kineze të përqendrojë energjitë e saj në dhënien fund të krimeve kundër njerëzimit të kryera kundër ujgurëve dhe krimeve të tjera të rënda të të drejtave të njeriut “.

LEXO EDHE:  “Hidhen në gjyq pacientë që s’ngopen me bukë!”/ Dasho del me reagimin e fortë: T’ju vijë zor nga vetja

“Të jem e sinqertë, jam shumë më e shqetësuar për statusin e mbrojtësve të të drejtave të njeriut në të gjithë Kinën. Kjo është ajo që ka rëndësi”, tha drejtoresha e organizatës Human Rights për Kinën.

Përveç sanksionimit të zyrtarëve kinezë, Shtetet e Bashkuara lëshuan një paralajmërim kohët e fundit për kompanitë amerikane lidhur me rrezikun e veprimtarisë së tyre në Hong Kong.

Sanksionet janë të parat që ndërmerren nga Kina sipas një ligji të miratuar në qershor dhe vijnë vetëm disa ditë para se Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman shkon për një vizitë në Kinë./voa

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Hashim Thaçi mbetet në paraburgim, i refuzohet kërkesa për t’u mbrojtur në liri

Publikuar

-

Nga

Hashim Thaçi mbetet në paraburgim, i refuzohet kërkesa për t’u mbrojtur në liri

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri.

Sipas raportimeve, ka qenë gjyqtari i procedurës paraprake Nicollas Guillou që ka marrë vendimin duke e lënë sërish pas 9 muajsh në burg Thaçin.

Në vendimin e tij të specifikuar, gjyqtari Guillou ka urdhëruar mbrojtjen e Thaçit që parashtresat në lidhje me rishikimin tjetër të paraburgimit t’i dërgojë deri më 31 gusht.

LEXO EDHE:  Stuhi e frikshme në SHBA/14 të vdekur (Video)

Paraprakisht, avokati i ish-presidentit Thaçi, Gregory Keohe, ka dërguar në Gjykatë parashtresat e tij për lirimin nga paraburgimi të ish-presidentit.

LEXO EDHE:  Trump dhe Putin ç’qëndron pas lidhjes mes tyre?

Në këto parashtresa, Keohe përveç kundër-argumentimit të fakteve të prezantuara nga Prokuroria, jep detaje edhe për garancitë e ofruara për lirimin nga paraburgimi të Thaçit.

LEXO TE PLOTE