Connect with Us

Kush janë 3 Kryetarët e PD?

Aktualitet

Kush janë 3 Kryetarët e PD?

Publikuar

-

Debatet mbi reformën në drejtësi, situatat e krijuara në raportin mes PD dhe ndërkombëtarëve, qoftë edhe në nivelin e keqkuptimeve, kanë krijuar përshtypjen se partia më e madhe në opozitë, drejtohet nga 3 kryetarë.

I pari është Lulzim Basha, kryetari de-jure i PD-së, i zgjedhur në një proces me fletë votimi me numër rendor, me mbështetjen absolute të liderit historik të kësaj partie. Basha prej 3 vitesh drejton PD-në, por kur vjen puna tek vendimmarrja ka treguar se nuk mund të vendosë i vetëm. Këtu nuk bëhet fjalë për një konsultim me strukturat drejtuese apo Grupin Parlamentar. Ndoshta reforma në drejtësi dhe negociatat që ai zhvillonte me Ambasadorët Lu dhe Vlahutin e treguan qartazi se Basha nuk mund të merrte një vendim aty për aty. Pasi një Po apo Jo e thënë në atë takim, mund të ndryshohej pas disa orësh, sikundër ndodhi me propozimin e bërë nga Ndihmës Sekretarja Amerikane, Victoria Nuland.

I dyti është Sali Berisha, lideri historik i kësaj partie, i cili prej 25 vitesh drejton këtë parti dhe pavarësisht se nga 2013 u dorëhoq nga posti i Kryetarit të PD-së, konsiderohet në ambientet politike si kryetari de facto i kësaj partie. Berisha ka një ndikim absolut në çdo strukturë partie, përfshi edhe Grupin Parlamentar, çka në jo pak raste zbeh edhe rolin e kryetari de jure të partisë më të madhe të opozitës.

Së fundmi, si Kryetar i PD-së po sillet edhe Ilir Meta. Nuk është një lapsus, thjesht Meta duket se ka pëlqyer që krahas LSI-së, të ketë një pjesë edhe në PD. Kryeparlamentari nisi të rol me debatet në reformën në drejtësi.

Humbi durimin, qetësinë dhe foli hapur nga salla e Parlamentit duke i kërkuar Bashës të sqarojë me Uashingtonin pozicionin që ka PD kundrejt reformës në drejtësi. Deri këtu mund të konsiderohet një veprim emocional në orët e fundit të ultimatumit të SHBA/BE për të votuar reformën.

Por ajo që mbetet pikëpyetje është se me çfarë tagri bisedimet mes Ambasadorëve dhe kreut të PD-së u zhvilluan në prani të Ilir Metës dhe pse pikërisht u zgjodhën zyrat e Kryeparlamentarit për të sqaruar Basha pozicionin e PD me SHBA?

Fare mirë nëse Basha duhej të sqaronte pozicionin e forcës politike apo të tijin kundrejt SHBA, mund ta bënte në zyrat e PD-së, në selinë diplomatike, në çdo sallë konference, dhe s’kishte pse të shkonte në zyrat e Metës për të sqaruar këtë çështje.

LEXO EDHE:  Dorëzimi i mandatit/ Tahiri kap PD në befasi

Së fundmi Meta ka ndërprerë vizitën në SHBA për të ardhur në Tiranë dhe për të sqaruar prishjen e konsensusit në lidhje me miratimin e 7 pr/ligjeve për reformën në drejtësi. Nëse konsensusi është prishur nga PD, Ilir Meta me pozicionin zyrtar që ka si Kryetar i LSI-së apo Kryetar i Kuvendit, nuk mund të marrë rolin edhe të kreut të opozitës, nëse dikush nuk ia kërkon. Meta mund të sqarojë pozicionin e LSI-së, mund të mbledhë Kuvendin, por duket i vendosur për të zgjidhur edhe konsensusin që mund të jetë prishur mes PD dhe PS.

Ndoshta kreut të LSI-së po i pëlqen më shumë PD sesa forca që drejton, ndoshta ai mund të ketë menduar edhe shkrirjen e partisë së tij me PD-në, ndoshta anëtarët e LSI-së që 3 vjet më parë u anëtarësuan në PD thjesht dhe vetëm sa për të votuar, ende si kanë dorëzuar teserat që morën në atë kohë, çka do të thotë se edhe shkrirja mund të jetë më e lehtë.

Por në anën tjetër ndoshta, Meta me lëvizjet e tij politike, por edhe tonin e lartë të shfaqur gjatë ditëve të fundit, mund t’i ketë hyrë në zemër kryetarit të dytë të PD-së, që për hir të ndikimit, mbetet gjithmonë i parë, më shumë sesa mund të ketë për zemër kryetarin de facto të PD-së. Nëse kjo e fundit është e vërtetë, atëherë Basha duhet të shpresojë që kryetari i 3-të i PD-së, të paktën do emërojë në një nga postet drejtuese, qoftë edhe zëvendës të tij.

/citynews/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  “Blue Panorama, si karroca e Dylit”/ Berisha reagon pas denoncimit të CNA.al

LEXO EDHE:  Basha “zbulon” planin e Ramës/Pse ia "hoqi kokën" policisë!

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës/Qindra autobuzë drejt Tiranës

LEXO EDHE:  “Blue Panorama, si karroca e Dylit”/ Berisha reagon pas denoncimit të CNA.al

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: