Connect with Us

Beqaj, ministri vrasës i shëndetësisë

Aktualitet

Beqaj, ministri vrasës i shëndetësisë

Publikuar

-

Shëndetësia  ndoshta është në ditën e saj më të zezë! Kjo jo për shkak të mungesës së mjekëve, por të gjithçkaje tjetër që ka lidhje me sektorin e shëndetësisë.

Denoncimet bëhen nga pacientë e familjarë të tyre, nga opozita, por edhe nga bluzat e bardha, që shërbejnë në qendrat spitalore dhe ato shëndetësore.

Sot duhet të jesh me fat sikur në qendrat spitalore të gjesh në punë aparaturat e ekzaminimit, dhe këtë e pohojnë bluzat e bardha, të cilat kënaqen thjesht duke parë aparaturat, që s’mund t’i vënë në punë. Dhe bëhet fjalë për ato aparatura të cilat shfaqen në ekrane televizive thjesht për show, sa herë ministri apo Kryeministri, duhet të dalin diku për të thënë se po bëjnë diçka.

Urgjenca e Tiranës, më e madhja në vend, vijon të jetë në kaos për shkak të një urdhëri apo udhëzimi të Ministrit të Shëndetësisë që çoi drejt shkrirjes këtë shërbim duke ndarë personelin mjekësor në 3 pika.

Por kulmi arrin kur pacientët duhet të blejnë vetë çdo medikament apo preparat, përfshi edhe ato më të shtrenjtit, të cilët ose mungojnë tërësisht ose janë jashtë standardeve. Denoncimet publike nuk kanë munguar, por ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, thjesht nuk i dëgjon, dhe kur nuk i dëgjon as nuk reagon.

Të vetmet lëvizje që do të mbahen mend nga Beqja i shëndetësisë janë konçensionet, të cilat duket se kanë pasur vetëm një qëllim ndarjen e milionave tek ata që quhen klientët e qeverisë, sipas akuzave publike edhe nga opozita.

Mënyra sesi ky sektor jetik është drejtuar në 3 vitet e Ilir Beqajt, të krijon përshtypjen që s’kemi të bëjmë me shëndetësi, por me një Ministri Konçensionesh, edhe pse në strukturën e qeverisë nuk ka asnjë institucion me këtë emërtim.

Një repart kirurgjie me 10 kirurgë shpenzon për paga rreth 4000 euro në muaj. Koncesioni i ri i sterilizimit i kushton këtij reparti 18.000 euro në muaj. Ndërkohë që më parë i njëjti proces kryej nga infermierët e specializuar brenda pagës së tyre mujore.

18mije euro x 12muaj= 216.000 euro në vit. Në Shqiperi jane rreth 12 spitale rajonale pa përfshirë QSUT, që do të thotë se paratë që shpenzohen janë disa miliona, të cilat sot mund të përdoreshin jo vetëm për të siguruar medikamentet në spitale, por edhe për të përmirësuar kushtet e hotelerisë dhe shërbimit në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin.

Faktet janë të panumërta dhe denoncuara publikisht, por gjithshka mund të lëvizë, veç papërgjegjshmërisë që tregohet me politikat shëndetësore.

LEXO EDHE:  Manastirliu: Mbi 1 milion qytetarë kryen kontrollin mjekësor bazë

Pak ditë më parë u denoncuan raste pa fund të mungesës që medikamenteve që kurojnë fëmijët e sëmurë me kancer.

Një tjetër preparat që mungon dhe që është denoncuar nga Citynews është Ketosteril, i cili përdoret nga pacientët që kurohen nga veshkat. Një ilaç mjaft i shtrenjtë që rimbursohet nga shteti, por për qejf të Ilir Beqaj, Vjollca Brahos, apo sektit të Luzhiana Abazit, apo çdokujt tjetër ky medikament sot nuk iu jepet të semurëve por ju është servirur një tjetër zevendesues që pretendohet se është më i mirë.

Ndryshimi pozitivisht është për tu vlerësuar por në fakt duket të jetë me pasoja të rënda. Pacientët që janë në kurim e sipër me Ketosteril, nuk kanë medikamentin e tyre, kjo sepse është ndryshuar në listën e rimbursimeve dhe ofrohet në tjetër ilaç.

Por rimbusimi me medikamentin e ri nuk bëhet direkt, por pacientëve u rikërkohet të shkojnë në Tiranë për të ribërë kontrolle, analiza dhe për të mbledhur disa vula në QSUT e më pas të shkojnë në qytetet e tyre për të marë preparatin e ri.

Por edhe në rastet kur medikamentet ekzistojnë rreziku është që ato janë prodhime indiane, të cilat vëshirë se mund ti gjesh në ndonjë vend europian, përfshi këtu edhe ato që nuk janë pjesë e BE-së. Kostoja e ulët e këtyre medikamenteve ndoshta është një nga arsyet sepse ato shihen si zgjidhje për shqiptarët, megjithëse standardet e tyre nuk i gjen askund.

Por jo vetëm kaq, në spitale mund të gjesh në depot apo farmacitë medikamente përtej datës së skandencës, të cilët mund të hyjnë në qarkullim me mungesën e medikamenteve të tjera, çka mund të çojë në rastin më të mirë në një moskurim të gjendjes shëndetësore të pacientit.

Këto janë disa shembuj që tregojnë sesi shëndetësia të vret shpejt apo avash avash. Dhe përgjegjësia në këtë rast nuk bie mbi bluzat e bardha, por mbi numrin një të Shëndetësisë, të cilit nuk i dridhet dora për të firmosur konçensionet, por i dridhet aq shumë sa të marrë një vendim shumë të thjeshtë, ikjen nga posti që mban në emër të jetëve që mund të shpëtojnë si pasojë e një tjetër politike, atë të mbrojtjes së shëndetit dhe jo pasurimit të një apo disa klientëve të rradhës së një Qeverie. /citynews/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Lezhë/ Banorët denoncojnë mjeken: Ka braktisur punën

LEXO EDHE:  Deputetja e LSI tregon ministrat e Ramës që duhet të ishin në burg

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Manastirliu: Mbi 1 milion qytetarë kryen kontrollin mjekësor bazë

LEXO EDHE:  Përplasjet brenda Rilindjes/ Kush e sulmon ministren e Shëndetësisë?

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: