Connect with Us

TV5 reportazh për Tiranën dhe ëndrrën e saj europiane

Aktualitet

TV5 reportazh për Tiranën dhe ëndrrën e saj europiane

Publikuar

-

Televizioni francez TV5 në një reportazh të shkurtër për Tiranën zgjedh të tregojë ëndrrën europiane të shqiptarëve. Dhe për ta bërë këtë zgjedh ditën e Europës dhe festimet për të.

Shqipëria ëndërron Europën dhe e shpreh këtë dhe me anë të muzikës. Kështu nis një reportazh i shkurtër i televizionit francez TV5 për festimin e Ditës së Europës në kryeqytetin tonë.

Që prej dy vitesh ky vend është zyrtarisht kandidat, por bisedimet nuk kanë nisur ende, Tirana ka shumë shpresë. Kryeqyteti i Shqipërisë festoi në 9 maj Ditën e Europës, me një koncert të madh, nën iniciativën franko –  europiane, ne ndoqëm nga afër këtë eveniment.

Disa janë muzikantë profesionistë, ndërsa disa të tjerë janë ende studentë në konservator. Por në mesin e tyre ka dhe amatorë, kjo orkestër performon në skenën e teatrit të operas së Tiranës për të celebruar ditën e Europës. Julien Roche – president i Fondacionit të Kulturës Europiane, prej 30 vitesh jeton në Shqipëri, fondacioni i tij i ri, Kultura Europiane, kërkon të promovojë vendin dhe të ndryshojë imazhin e tij

Julien Roche, President i Fondacionti të Kulturës Europiane: “Për shqiptarët fjala europë ka shumë kuptim, dhe për ‘ta kjo është shumë e rëndësishme. Për Francën, apo për ndonjë vend tjetër europiane kjo fjal mund të jetë dicka shumë banale. Por ky është një vend që ka qenë 40 vjet në diktaturë, nuk e dinte se c’ishte liria, dhe që tani e ka mësuar, si dhe ka një dëshirë shumë të madhe t’i bashkohet kësaj europe, për të cilën ka një imazh fantastik”

LEXO EDHE:  REPORTAZH-“Kulla e Ngujimit” në Theth/ Si përdorej për paraburgim 400 vjet më parë

Një pëlhurë blu, që përfaqëson Europë, një tjetër e kuqe e flamurit shqiptar, dhe dy dirigjentë francezë.

Në prapaskenë janë dhe një shkrimtar e një ekonomistë të cilët thonë se nuk ka sepse Shqipëria të mos ëndërrojë të qënit pjesë e Europës.

Pothuaje 200 veta janë në skenë për të performua himnin europian. Nën tingujt e Bethoveen, kjo rrugë drejt Europës e këtij vendi merr një ritëm të ri.

Të qënurit pjesë e Bashkimit Europian është një sinjal shumë i fortë për këtë vend që ka qenë në diktaturë, gjurmët e së cilës kanë mbetur në memorien e këtoij vendi dhe njerëzve të tij.

Dhe së fundmi një ftesë për të dëgjuar muzikë live të stilit jazz në një nga klubet ekryeqytetit./abc

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Shqipëria është bërë gati për në BE”/ Rama flet nga OKB: Ja çfarë përfaqëson integrimi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar në fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB-së se procesi i integrimit evropian është spirancë për të ardhmen e Shqipërisë.

Kryeministri deklaroi se Shqipëria ka kohë që është gati, por ajo pret që BE-ja të bëjë pjesën e saj.“Procesi i integrimit europian përfaqëson një spirancë për ne. Ne presim me padurim  dhe e kam thënë në Tiranë dhe Bruksel se Shqipëria ka kohë që është gati dhe pret që BE të bëjë pjesën e saj. Integrimi është një aspiratë mbarë rajonale dhe burim frymëzimi në një rajon të transformuar më të 6-ta vendet e rajonit që kanë rënë dakort të hyjnë në një treg të përbashkët bazuar në standartet e BE-së.

Ballkani i Hapur është shenja dhe prova kemi ne si rajon ka për rritjen e punësimit, tregtisë dhe të ndihmojë në zgjidhjen e konflikteve njëherë e përgjithmonë”, tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Rama thirrje për njohjen e Kosovës/ Vetëm maturia do të lejojë Serbinë të heq barrën e së shkuarës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur mbrëmjen e sotme fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB.

Kryeministri Rama i ka bërë ftesë vendeve të OKB-së për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Ai është shprehur se mbështet si rrugë të vetme dialogun Kosovë-Serbi.“Nuk është obsesion, është test për të njohur realitet e reja në zemër të Evropës, kur një shtet i ri lindi. Kjo punë duhet të përfundojë dhe realiteti na ka treguar ne ballkanasve, por edhe Evropës se Kosova e pavarur, sovrane vazhdon prej 13 vjetësh. 

Shqipëria mbështet si alternativë te vetme, dialogun Kosovë-Serbi. Vetëm maturia, kuraja dhe vizioni do ta lejojnë më në fund Serbinë te heq barrën e të shkuarës”, thotë Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Pabarazi në qasjen e vaksinave”/ Rama në OKB: Duhet një traktat i ri ndërkombëtar për përballimin e pandemive

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB, ku ka evidentuar disa prej sfidave me të cilat është përballur bota dhe Shqipëria sëfundmi. Në fjalën e tij, Rama ka falenderuar të gjithë vendet që ndihmuan Shqipërinë në periudhën më të vështirë të pandemisë.

Kryeministri theksoi se më shumë se gjysma e popullsisë shqiptare është vaksinuar dhe se pritet që në 10 muajt e ardhshëm të vaksinohet edhe pjesa tjetër e popullsisë.

Gjithashtu Rama është shprehur se mbështet propozimin për një traktat të ri ndërkombëtar për përballimin e pandemive përmes bashkëpunimit.Sot kemi më shumë se gjysmën e popullsisë shqiptare të vaksinuar dhe presim të kemi të kemi të gjithë popullsinë e vaksinuar gjatë 10 muajve të ardhshëm. Pa bashkëpunim kostoja do të jetë më e lartë. Kjo është arsyeja pse vjet mjekët shqiptarë shkuan në Lombardi dhe në këmbim pritëm mjekët italian në shtëpinë tonë. Falenderoj ata që na janë gjendur të na ndihmojnë, Turqinë. KE që luftoi për të përshpejtuar ofrimin e vaksinave, Kroacisë, Letonisë që na u gjendën me vaksina.

Pabarazia në qasjen e vaksinës ka nxjerrë në pah një qasje të ndryshme për nismat globale, Kjo është arsyeja pse vazhdojmë të jemi avokat për një traktat të ri ndërkombëtar për reagimin ndaj pandemive, Është e nevojshme të përmirësojmë qasjen ndaj vaksinave sepse ata që nuk janë ta pavaksinuar rrezikohen. Eksperienca e gjatë dhe e fortë e OKB nëse na ka mësuar diçka është se sfidat kërkojnë kontributin e të gjithëve”, ka thënë ndër të tjera Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE