Connect with Us

300 të rinj nga Shqipëria, Kosova dhe Diaspora mblidhen në Jalë/Klosi: Ja si nisa karrierën në administratë

Aktualitet

300 të rinj nga Shqipëria, Kosova dhe Diaspora mblidhen në Jalë/Klosi: Ja si nisa karrierën në administratë

Publikuar

-

Gjiri i Jalës ndodhet 5 kilometra larg rrugës nacionale Vlorë- Sarandë, pasi kalon fshatin Vuno. Është një nga plazhet më të bukura joniane, shtrirë mes kodrinave, rrethuar nga shkëmbinj.

Jala këtë vit, nuk u popullua vetëm nga turistët e stinës, por edhe nga 300 të rinj, pjesë e programit të ministrisë së mirëqënies sociale dhe Rinisë, “Lidershipi, administratorët e rinj publikë”.

Krijimi i shkollës verore, e largon këtë grupmoshë që kryen praktikën në administratë, larg librave dhe procedurave të zakonshme të trajtimit dhe të sfidave, duke i zhvendosur drejt një prej perlave të jugut.

Pjesëmarrësit janë nga Shqipëria, Kosova dhe diaspora, mbështetur nga projekti i Ministrisë që edhe ata të përfitojnë eksperiencë në administratën shqiptare.

Lektorët që oftuan kurse vinin nga shoqëria civile dhe administrata publike ndërsa cështjet që zunë vend në panelin pranë kampingut ishin ato të mjedisit, vullnetarizimit, punësimit, shëndetit dhe akiviteve artsitike, kulturore dhe sportive.

Ky është viti i dytë i programit të lidershipit, dhe mesa duket ky organizimin ia ka arritur qëllimit për t’u kthyer në një nga momemet më të vecanta të rinjve.

Ministri i Mirëqënies Sociale Blendi Klosi, i shoqëruar nga ministrja e Inovacionit Milena Hartito, ministri i Diasporës në Kosovë Valon Murati dhe ambasadorja e Hollandës në vendin tonë, ishin pjesë e programit të lidershipit. Ministri Klosi inkurajoi të rinjtë të jenë qënë pjesë e një program të tillë, dhe për këtë solli një shembull personal, mbi 20 vite me parë.

“Kur aplikova në administratën publike e nisa punën si ekspert i telekomunikacionit dhe karriera më ndihmoja ti kaloja të gjithë zyrat me radhë. Qëllimi ynë është ti ofrojmë një mundësi për të njohur nga afër administratën publike”, tha Klosi.

Ai e konsideroi shkollën verore në dobi, të rinjëve që janë më të aktivizuar dhe në rezulate më të mira që pas praktikës, ata të shohin administratën si vend të punësimit të tyre pa burokraci dhe të realizueshem për karrierën e tyre. kjo është e vlefshme jo vetëm edje përtë rinjtë nga kosoave dhe diaspora.

LEXO EDHE:  Ndihmuan në arratisjen e serbit nga Shqipëria/ Arrestohen gjashtë persona

 “Kur kam qenë në moshën tuaj aplikova në administratë publike dhe fillova në pozicionin më të thjeshtë që kanë pasur administratat në ato kohë me ekpsertë të teknologjisë së informacionit edhe pastaj karriera më ndihmoi që t’i kaloja të gjitha zyrat me radhë. Po ditën e parë të punës e mbaj mend si një vend sikur të zihet fryma. Dhe ne të gjithë këtë shkollën e administratës publike me këtë e kemi, për t’i ofruar një mundësi të artë të rinjve të diplomuar, tashmë dhe jashtë vendit për të pasur një mundësi që ta njohin më mirë administratën publike”, u shpreh më tej ministri i Mirëqënies Sociale

Klosi e konsideroi shkollën verore në dobi të të rinjve që janë më të aktivizuar dhe me rezultate më të mira, që pas praktikës ta shohin administratën si vendin e punësimit të tyre pa burokraci. Kjo është e vlefshme jo vetëm për të rinjtë nga Shqipëria por dhe nga Kosova e diaspora.

 “Ka ardhur koha që të mendojmë për të rinjtë dhe të rejat që kanë shumë energji dhe që duan ta shfrytëzojnë. Ne ja dedikuam dhe të rinjve të diasporës, të Kosovës e trojeve për të njohur më mirë administratat tona. Jam shumë i kënaqur që arritëm të mbajmë këtë premtim dhe tashmë një  traditë e fituar”, theksoi ai. /citynews/

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Beteja me drejtësinë/ Ramush Haradinaj tregon pse dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit   

LEXO EDHE:  Ndihmuan në arratisjen e serbit nga Shqipëria/ Arrestohen gjashtë persona

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Raporti i CIA-s: Shqipëria, vendkalimi i opiumit nga Azia në Europë

LEXO EDHE:  Beteja me drejtësinë/ Ramush Haradinaj tregon pse dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit   

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: