Connect with Us

Basha i përgjigjet Ramës/ Cakto negociatorët, propozimi i PD në përputhje me Venecian

Aktualitet

Basha i përgjigjet Ramës/ Cakto negociatorët, propozimi i PD në përputhje me Venecian

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha i ka kthyer përgjigje Kryeministrit Edi Rama, pas letrës që ky i fundit i drejtoi kreut të opozitës, në lidhje me reformën në drejtësi.

Basha i kërkon Ramës të autorizojë negociatorët për gjetjen e zgjidhjes, ndërsa e konsideron propozimin e PD-së pas në përputhje me Venecian.

“Zoti Rama,

Leri letrat e hapura dhe shfaqjet publike.

Reforma në drejtësi kërkon seriozitet dhe impenjim, jo tallje e as manovra politike.

LEXO EDHE:  Gazetarja i kujton replikën me Blushin në Bruksel/Rama befason me reagimin

Propozimi ynë bazohet 100% tek rekomandimet e Venecias, të cilat PD dhe PS i kanë pranuar si udhërrëfyesin e vetëm.

Autorizo negociatorët e PS t’i rikthehen negociatave për zgjidhje. Negociatoret e PD janë, sic e dini, të gatshëm që sot”, shprehet Basha në përgjigjen drejtuar Ramës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Paralajmërimi “bombë” i Harxhit/ “Do të ketë dorëheqje më të forta në PD”

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi “bombë” i Harxhit/ "Do të ketë dorëheqje më të forta në PD"

Ish-kandidatja për kreun e PD-së, Edith Harxhi ka bërë paralajmërimin e fortë duke u shprehur se do të ketë dorëheqje edhe nga degët e tjera të PD në rrethe dhe nga ato më të rëndësisshme.

E ftuar në emisionin “Breaking” ajo deklaroi se kreu i PD, Lulzim Basha është i vetmi përgjegjës për dorëhqejet masive në Korçë.

Ajo theksoi se kjo është dhe arsyeja pse ai në konferencën për media anashkaloi çështjen duke mos u përgjigjur.

Ai anashkaloi rastin e Korçës, pse ai është përgjegjës në rastin e Korçës dhe për situatën e PD. Do të kemi dorëheqje të tjera edhe nga degët e tjera të PD-së. Të rëndësishme, anëtarësia e PD po vlon, e kjo vjen menjëherë pas Kuvendit”, tha Harxhi.

Ajo akuzoi Bashën se po zbaton prej kohësh marrëveshjen politike të katër vite më parë të 17 majit.

LEXO EDHE:  Investigimi për lobimin rus të Bashës/ Bushati: Ja pse e ka fshirë “Bild” artikullin

LEXO EDHE:  Dështimi i Bashës në zgjedhje/ Çupi: Çdo lider i një partie normale do kishte dhënë dorëheqjen

Situata është e rëndë, PD po zhbëhet çdo ditë e më tepër, grupe e njerëz po largohen dhe vetëflijohen, Korça nuk është i vetmi rast, por është rasti më flagrant. Situata në Korçë vlonte për shumë kohë, jo vetëm para e pas fushatës. Kjo tregon se PD po shkon drejt një vetëshkatërrimi, e askush nuk merr masa dhe kjo për mua është shqetësuese”, vijoi më tej Harxhi.

Gjithashtu nënvizioi se do të jetë reagime të tjera pasi sipas saj Basha nuk ka kohezion politik brenda PD./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Rrezik për jetën e pasagjerëve/ Bllokohen 3 mjete lundruese në Liqenin e Komanit

Publikuar

-

Nga

Policia e Shkodrës ka ushtruar një kontroll në liqenin e Komanit për mjetet lundruese pa licensë në këtë liqen.

Nga kontrolli i forcave të policisë bashkë me efektivët e kufirit dhe struktura tjera policore janë bllokuar tri mjete lundruese.

Po ashtu policia vendore e Shkodrës ka proceduar në gjendje të lirë tre shtetas për ushtrim të aktivitetit pa licensë të mjeteve lundruese.

Liqeni i Komanit në këtë kohë ka një dyndje të madhe turistësh të huaj, por edhe pushues vendas të cilët i drejtohen kryesisht lumit të Shalës por edhe drejt Valbonës në Tropojë duke kaluar nga liqeni i Komanit në Fierzë apo edhe pika të tjera turistike që janë rreth këtyre ujrave.

LEXO EDHE:  Një rekord kombëtar dhe një leksion për Lulzim Bashën nga Korça

LEXO EDHE:  Një rekord kombëtar dhe një leksion për Lulzim Bashën nga Korça

Shpesh herë është ngritur alarmi i transportimit të pushuesve dhe turistëve nga mjete lundruese të pasigurta dhe që janë kthyer në një rrezik duke bërë që policia të ushtrojë këto kontrolle dhe të bllokojë tri prej mjeteve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

VIDEO-Katastrofa mjedisore në Fier/ Qyteti mbulohet nga tymi

Publikuar

-

Nga

VIDEO-Katastrofa mjedisore në Fier/ Qyteti mbulohet nga tymi

Një ditë më parë qyteti i Fierit është mbuluar nga një mjegull tymi nga zjarri në fushën e mbetjeve urbane.

Në videot e siguruara nga CNA.al , shihet një re e dendur tymi që ka mbuluar qytetin e Fierit duke shkaktuar kështu një katastrofë mjedisore.

Ndërkohë CNA.al ka siguruar një tjetër video ku shihen pasojat që ka lënë zjarri i  mbetjeve në Fier. Qyteti po përjeton një koas, i mbytur nga tymi që duket si mjegull që ka pushtuar gjithë qytetin.

LEXO EDHE:  Dështimi i Bashës në zgjedhje/ Çupi: Çdo lider i një partie normale do kishte dhënë dorëheqjen

Sipas denoncimeve pranë redaksisë së CNA.al, mësohet se makinat ecin me dritat e gjata ndezur për shkak se prej tymit të dendur thuajse nuk shihet asgjë dhe era e blozës po shqetëson banorët./ CNA.al

 


LEXO TE PLOTE