Connect with Us

Kjo është pishina e vdekjes

Kuriozitete

Kjo është pishina e vdekjes

Publikuar

-

Në Youtube qarkullon një video tronditëse që tregon momentin kur tre notarë kanë gjetur veten në vështirësi në atë që quhet “pishina e vdekjes”.

Kjo gropë gjendet në Kaua’i, Hawaii, e quajtur si Banja e Mbretëreshës, është totalisht një pishinë e rrezikshme.

Ajo rrethohet në tre anët nga shkëmbinjtë ku uji mund të jetë i qetë në një moment i dhunshëm në një tjetër.

LEXO EDHE:  Tragjike/ I mituri mbytet në pishinë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

E trishtë, 400 balena ngordhin në brigjet e Australisë

Publikuar

-

Nga

E trishtë, 400 balena ngordhin në brigjet e Australisë

Rreth 400 balena kanë ngordhur në atë që dyshohet të jetë bllokimi më i madh i Australisë.

Që nga e hëna, qindra balena pilot me pendë të gjatë janë gjetur në bregun perëndimor të Tasmanisë.

Ekipet e shpëtimit kishin arritur të shpëtonin 50 deri të mërkurën vonë dhe ata po përpiqeshin të ndihmonin 30 balenat e mbetura.Zyrtarët e qeverisë Tasmanian thanë se përpjekja e shpëtimit do të vazhdojë “për sa kohë që ka kafshë të gjalla”.

“Ndërsa ata janë ende gjallë dhe në ujë, ka ende shpresë për ta, por me kalimin e kohës ata bëhen më të lodhur,” tha Nik Deka.Ai shtoi se fokusi tani do të zhvendoset gjithashtu në heqjen e qindra kufomave të shpërndara përgjatë bregdetit.Nuk është kuptuar plotësisht pse balenat u bllokuan.

LEXO EDHE:  Tragjike/ I mituri mbytet në pishinë

LEXO EDHE:  Arbana Osmani në pritje të ëmbël/ Publikon foton me bikini në pishinë

Një ekip prej rreth 60 personash kanë përdorur pajisje të ndryshme për të ndihmuar në tërheqjen e balenave nga brigjet e rërës, në mënyrë që ato të zhyten plotësisht në ujë. Ekipet e shpëtimit thanë se ata kishin shoqëruar 50 balena përsëri në det, të cilat ata e konsideruan një “sukses”.

Ekspertët e balenave thanë se kafshët e mbijetuara do të ishin të rraskapitura dhe të dobëta. Balenat pilot mund të rriten deri në 7m (22 ft) të gjata dhe peshojnë deri në tre ton.

Lidhja e mëparshme më e madhe e Tasmanisë ishte në vitin 1935 me 294 balena pilot. Lidhja e fundit masive e saj ishte në 2009 dhe përfshinte rreth 200 balena pilot.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Lidhet me kushëririn e saj/ Marrëdhënia e pazakontë për të ndryshuar “stigmën e inçestit”

Publikuar

-

Nga

Një çift i pazkontë që ka lidhje gjaku ka pozuar para kamerës ndërsa putheshin dhe madje zhvisheshin duke thënë se ata ishin të dashuruar dhe nuk kishin turp t’i tregonin botës.

Kjo sipas tyre është një përpjekje për të ndryshuar stigmën e inçestit.

Me anë të një postimi në Twitter, vajza shkruan: “A mund ta ndryshojmë stigmën e inçestit? Unë nuk duhet të kufizohem në atë që dua.

“Unë jam thjesht e lumtur dhe e dashuruar, ashtu rastësisht të jem kushëriri im. Atëherë çfarë?

Ajo iu kundërpërgjigj shumë prej atyre që kishin kritikuar marrëdhënien e tyre si “të gabuar”.

Një nga ndjekësit e saj shkruan: “Ka një vend të veçantë në ferr për këtë”.

Një tjetër tha: “Unë thjesht dua të di se si prindërit tuaj janë në rregull me këtë?”.Por duke iu përgjigjur komenteve negative, Lil Marche tha se ajo nuk ishte shqetësuar dhe ishte “e dashuruar” me kushëririn e saj, raporton Sun.

LEXO EDHE:  Tragjike/ I mituri mbytet në pishinë

LEXO EDHE:  U zhyt në pishinë dhe doli pa ndjenja/ Humb jetën një shqiptar në Itali

Ajo shtoi: “Nuk më intereson ajo që dikush thotë se nuk do të më turpërojë, unë jam e dashuruar. Nuk ka nevojë të turpërohem për këtë.”

Lil Marche gjithashtu zbuloi se ata ishin dashuruar për vite me rradhë dhe shtoi se i duhej  ta fshehin atë nga familjarët e tyre.

Ajo shtoi: “Mbaj mend që u rrita, ne duhej ta fshihnim dashurinë tonë nga familja jonë. Tani ne u rritëm dhe nuk duhet të fshihemi.

“Gjaku nuk mund të na afrojë, por jam shumë i lumtur që rashë në dashuri me kushëririn tim. Dhe të gjithë gënjen nëse thoni se nuk keni menduar kurrë për kushëririn tuaj ose keni menduar se kushëriri juaj është i lezetshëm. ”

 

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Dhëmb antik me madhësinë e një dore/ Amerikani zbulon fosilen e 10 mijë viteve më parë

Publikuar

-

Nga

Dhëmb antik me madhësinë e një dore/ Amerikani zbulon fosilen e 10 mijë viteve më parë

Ira Johnson është një eksploruese 18-vjeçare që jeton në Misuri, i cili bëri një zbulim mahnitës ndërsa ecte përgjatë lumit Grand zbuloi një dhëmb të fosilizuar të mastodonit. Johnson vuri re një ‘shkëmb të madh’ afër ujit që dukej se ishte jashtë zakonshëm dhe kur e mori atë në shtëpi, ai e kuptoi se ishte një dhëmb i lashtë. Studiuesit që analizuan mbetjet thonë se dikur i përkiste një mastodoni amerikan që jetoi gjatë Epokës së Pleistocenit rreth 10,000 vjet më parë. Mastodonët janë të afërm të lashtë të elefantëve dhe mamuthëve që mendohej se ishin shkatërruar nga njerëzit, por testimi i fundit i ADN-së tregon se ata u zhdukën shumë më parë.

Johnson ndan dashurinë për kërkimin e thesareve me babanë e tij dhe ka qenë duke eksploruar lumenj që kur ishte rreth 5 vjeç.Dhëmbi ka të njëjtën madhësi si dora e njeriut dhe u konfirmua se i përkiste një mastodoni amerikan nga studiuesit në Universitetin e Iowa-s. Një tjetër eksplorues i ri vitin e kaluar gjeti një nofull të një mastodoni në një fermë në jug të Iowa-s. Kocka ka ende një varg dhëmbësh të bashkangjitur dhe është fosili i dytë që është zbuluar në fermë në 30 vitet e fundit.

Mendohet se i përkiste një anëtari të ri të kafshës prehistorike që mund të ketë qëndruar deri në shtatë metra i gjatë dhe ka jetuar në Iowa të lashtë rreth 34,000 vjet më parë.Ky është fosili i dytë i Mastodon në 30 vjet në vend, me të fundit të zbuluar nga çifti që zotëron fermën ndërsa peshkonte në pronë.

LEXO EDHE:  Arbana Osmani në pritje të ëmbël/ Publikon foton me bikini në pishinë

LEXO EDHE:  U zhyt në pishinë dhe doli pa ndjenja/ Humb jetën një shqiptar në Itali

Ata i kanë dorëzuar eshtrat e reja Universitetit të Iowa-s (UI) dhe ka kërkuar që të qëndrojnë anonim, në mënyrë që gjuetarët e fosileve të mos vizitojnë pronën e tyre. Mbetjet tani mbahen në një dollap në Sallën Trowbridge në Universitetin e Iowa-s.Tiffany Adrain, menaxher i koleksioneve në Depon e Paleontologjisë së UI, tha se këto mbetje janë disi të zakonshme, veçanërisht përgjatë rrugëve ujore në Iowa.‘Ne u njoftuam dy javë më parë se dikush kishte gjetur një fosil në mes të një lumi të vogël në pronë. Ndërsa tradicionalisht mendohej se mastodonët endeshin nëpër zona në Arktik dhe Subarktik kur ajo ishte e mbuluar me akull, shkencëtarët tani mendojnë se zona ishte përkohësisht shtëpia e kafshëve kur klima ishte e ngrohtë.

Habitati i preferuar i kafshëve masive të pyjeve dhe ligatinave të bollshme me ushqime me gjethe.Ata gjithashtu u zhdukën para se njerëzit të kolonizonin rajonin sipas datës radiokarbure të fosileve nga gjitari.Përfundimet treguan se mastodonët pësuan zhdukje lokale disa dhjetëra mijëvjeçarë përpara kolonizimit njerëzor – vlerësimi më i hershëm i të cilit është midis 13,000 dhe 14,000 vjet më parë.

Ata gjithashtu lanë të kuptohej se krijesat vdiqën para fillimit të ndryshimeve klimatike në fund të epokës së akullnajës rreth 10,000 vjet më parë, kur ishin midis 70 specieve të gjitarëve që u zhdukën plotësisht në Amerikën e Veriut./ CNA.al

LEXO TE PLOTE