Connect with Us

Ekskluzive- Edi Paloka flet për Citynews/ Ku ndryshojnë Berisha dhe Basha, PD-ja dhe reforma në drejtësi, zgjedhjet e parakohshme dhe koalicionet

Aktualitet

Ekskluzive- Edi Paloka flet për Citynews/ Ku ndryshojnë Berisha dhe Basha, PD-ja dhe reforma në drejtësi, zgjedhjet e parakohshme dhe koalicionet

Publikuar

-

Nënkryetari dhe Kreu i grupit Parlamentar të Partisë Demokratike Edi Paloka ka folur ekskluzivisht për citynews.al në lidhje më situatën politike në vend, pikën me të nxehtë të saj, Reformën në Drejtësi, zgjedhjet e parakohshme dhe aleancat e PD-së në zgjedhje dhe qeveri. Paloka thekson se PD kërkon që reforma të jetë sipas kushteve të Venecias, ndërsa kërcënimin për zgjedhje të parakohshme nga Edi Rama e shikon si presion të kryeministrit ndaj aleatit të tij më të madh në qeveri. Nënkryetari i PD-së thekson se LSI dhe PDIU janë pjesë e së keqes së qeverisë së sotme në vend. Edi Paloka bën një përshkrim edhe të liderit demokrat Sali Berisha dhe kreut të PD-së Lulzim Basha. Ai e sheh Berishën si një lider të pazëvendësueshëm për PD-në, ndërsa Bashën e shikon si liderin e ri të opozitës dhe Kryeministrin i cili do t’i japë qeverisjes fytyrën njerëzore./citynews

Tema më e nxehtë për momentin mbetet Reforma në Drejtesi, a do e votojë opozita pa u plotësuar kushtet e saj?

PD nuk ka kushte për Reformen, kushtet janë të Komisionit të Venecias dhe ne absolutisht nuk do të pranojme asnje akt që lidhet me këtë reformë që del jashtë rekomandimeve të Venecias. Aktualisht gjithçka lidhet me rekomandimin 88 të këtij komisioni, rekomandim që qartëson se nuk mund të ketë reformë pa pjesëmarrje të opozitës. Dhe ne nuk kërkojme as më pak e as më shumë. Çdo devijim, sado i vogël në dukje nga ky rekomandim, e lë drejtësinë në dorë të Ramës, në dorë të njeriut që inkriminoi në menyrën më flagrante Parlamentin, qeverinë dhe administratën shqiptare. Njeriu që në çdo rast ka treguar se drejtesia për të është ajo e duhura kur mbron kriminelë e hajdutë të tufes se Rames, është e drejtë kur dënon opozitën edhe për fjalën e lirë dhe duhet reformuar në çdo rast që bën të kunderten. Ne nuk mund t’a leme drejtesine ne dore të një kryeministri të tille, po as ne dore të kujtdo që do të jetë nesër kryeministër. Pushteti i pakufizuar në këtë vend po tregon se çon drejt diktatures.

Kreu i qeverise Edi Rama ka “kërcënuar” me referendum dhe zgjedhje te parakohshme nëse nuk miratohet Reforma në Drejtësi. A është e përgatitur PD, ndërkohë qe ka ende zgjedhje dhe përplasje në mjaft degë të saj.

LEXO EDHE:  Zbardhen propozimet e PD-LSI për sabotimin e reformës në drejtësi/ Ja mesazhet e Bashës dhe Metës

Kërcënimi për zgjedhje të parakohshme, për ne nuk është kercenim. Në fakt as Rama nuk ia drejton PD-së këtë “kercenim”, por aleatit të tij. PD i qëndron kërkesës së saj për zgjedhje të  lira e të ndershme dhe të parakohshme apo jo, zgjedhjet nuk mund të zhvillohen as me kete qeveri,  e as me këtë Kryeministër. Ne jemi të gatshëm dhe të bindur që me zgjedhje të lira e të ndershme do ju japim shqiptarëve qeverisjen e duhur.

Koalicion me Ilir Metën dhe Shpëtim Idrizin, a e shikoni të mundshme nesër?

Koalicioni yne do të jetë me këdo që e sheh, e kupton dhe është gati të luftojë për të larguar këtë të keqe që ka zënë Shqiperinë. Dy partitë që përmendni, sot janë pjesë e koalicionit të së keqes që ne duam të luftojmë.

A është Lulzim Basha, lider si Berisha dhe çfarë i mungon kryetarit të ri të PD-së?

Basha është kryetari i zgjedhur me shumicën absolute të anëtarëve të PD-së në një moment shumë të vështirë të kësaj partie. Të bësh krahasime me Berishën nuk është e mundur sepse Berisha mban mbi vete pjesën më të rëndësishme të historise së PD-së dhe jo vetëm Basha, po askush nga ata që do drejtojnë PD-në në të ardhmen, për shkak të këtyre rrethanave historike, nuk do të mund të krahasohet me Berishën. Sa për aspektin e drejtimit të partisë nga njeri dhe tjetri,  sigurisht që ndryshojne karakteret, ndryshon formimi por ndryshojnë dhe situatat që kalon PD. Berisha krijoi një autoritet të padiskutueshem si lider në vite jo vetëm si pasojë e karakterit dhe profilit të tij që e paracaktonin në atë pozicion,  por dhe sepse në 25 vjet mbuloi postet më të rëndësishme të drejtimit të vendit.

Basha ka një mënyrë më komunikuese, tolerante e bashkëvepruese në vendimarrje. Por padiskutim kjo nuk e pengon që të pozicionohet si lider jo vetëm i PD por dhe i gjithë opozitës shqiptare. Une jam i bindur që do të jetë Kryeministri i cili do t’i japë qeverisjes fytyrën njerëzore, humane për të cilën shqiptaret kanë nevojë pas arrogancës dhe negativitetit më të cilën përballen çdo ditë nën sundimin e Ramës , Kryeministrit me anadollak që ka njohur ky vend pas diktaturës./citynews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Maliqi mesazh Ramës/ Rilindasit që bëjnë fushatë vrimave, e dinë ç’i pret pas 25 Prillit

Publikuar

-

Nga

Maliqi mesazh Ramës”/ Rilindasit që bëjnë fushatë vrimave, e dinë ç’i pret pas 25 Prillit

Kandidati për deputet i Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim, në qarkun e Beratit, Lefter Maliqi nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale thekson se në çdo shtëpi e oborr po bashkohen me këtë forcë si e vetmja rrugë për të shpëtruar  Shqipërinë.

Ndër të tjera Maliqi theksoj se Partia Socialiste bën fushatë “vrimave” pasi përballë qytetarëve nuk kanë guxim.

“Në çdo shtëpi, në çdo oborr, lëndinë e mal, të gjithë na bashkohen si shansi i vetëm për të shpëtuar Shqipërinë dhe shqiptarët. Rilindasit bejnë fushatë ‘vrimave’ sepse ballë për ballë me qytetarët kanë marrë atë që meritojnë. Secili nga mavitë po nxiton ti shpëtojë asaj që e pret pas 25 Prillit. Votoni nr 6 LSI – Votoni nr 7 Lefter Maliqi! Fitorja e Opozitës së Bashkuar nis nga Berati!”- shkruan Maliqi.

LEXO TE PLOTE

Bota

Teherani: Avaria elektrike “terrorizëm bërthamor”

Publikuar

-

Nga

Teherani: Avaria elektrike “terrorizëm bërthamor”

Kreu i programit bërthamor civil të Iranit e ka quajtur avarinë e rrjetit elektrik në objektin bërthamor Natanz, “terrorizëm bërthamor”. Ali Akbar Salehi i bëri komentet përmes një raporti të publikuar në internet nga televizioni shtetëror iranian mbrëmjen e së dielës. Ai nuk përmendi se kë dyshon Irani për sabotim, por komentet e tij përshkallëzojnë tensionet aktuale në Lindjen e Mesme.

Ndërsa askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për incidentin, dyshimet ranë mbi Izraelin, ku media atje menjëherë raportoi se një sulm kibernetik shkatërrues i orkestruar nga ai vend kishte shkaktuar ndërprerjen e energjisë.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu të dielën në mbrëmje u shfaq me shefat e tij të sigurisë, dhe drejtuesin e agjencisë së zbulimit Mosad, Yossi Cohen në prag të festës së pavarësisë së vendit.

“Nuk është e lehtë të shpjegosh atë që kemi arritur”, tha zoti Netanyahu për historinë e vendit të tij, duke shtuar se Izraeli ishte transformuar nga një vend i dobët në një “fuqi botërore”.

Nëse problemet në centralin bërthamor iranian janë shkaktuar nga Izraeli, kjo do të thellonte edhe më tej tensionet mes dy vendeve, që tashmë janë përfshirë në një konflikt të kamufluar në të gjithë Lindjen e Mesme.

Zoti Netanyahu, i cili u takua të dielën me Sekretarin amerikan të Mbrojtjes Lloyd Austin, është zotuar të bëjë gjithçka që ai ka në dorë për të ndaluar marrëveshjen bërthamore.

Shumë media izraelite ofruan të njëjtin vlerësim, se një sulm kibernetik ndërpreu energjinë elektrike në objektin bërthamor Natanz dhe dëmtoi strukturën ku gjenden centrifugat e rëndësishme për pasurimin e uraniumit. Njoftimet e shtypit nuk bënin të ditur burimin e të dhënave për vlerësimin në fjalë, ndonëse media izraelite mban një lidhje të ngushtë me agjencitë ushtarake dhe të zbulimit në vend.

Zhvillimet në objektin bërthamor iranian vijnë ndërsa Teherani dhe fuqitë botërore vazhdojë të negociojnë lidhur me programin bërthamor iranian prej të cilit u tërhoqën Shtetet e Bashkuara gjatë drejtimit të vendit nga Presidenti Donald Trump.

LEXO EDHE:  Premtimet në ajër/ Lulzim Basha nuk iu ndahet gafave

LEXO EDHE:  “Sot ranë edhe dorezat edhe maskat”/ Basha tregon “tmerrin” e Ramës

Pavarësisht akuzave të ngritura për sabotim në kompleksin bërthamor iranian Natanz nga Ali Akbar Salehi, i cili drejton Organizatën e Energjisë Atomike të Iranit, ai nuk fajësoi drejtpërdrejt dikë për incidentin.

Nëse pas avarisë në rrjetin elektrik fishihet Izraeli, kjo do të përshkallëzonte edhe më tej tensionet mes dy vendeve, të cilat tashmë janë përfshirë në një konflikt të kamufluar përgjatë Lindjes së Mesme.

“Për të penguar qëllimet e kësaj lëvizjeje terroriste, Republika Islamike e Iranit do të vazhdojë të përmirësojë me seriozitet të lartë teknologjinë bërthamore nga një anë dhe të heqë sanksionet shtypëse nga ana tjetër. Ndërsa dënon këtë veprim të dëshpëruar, Republika Islamike e Iranit thekson nevojën për një konfrontim nga organet ndërkombëtare dhe (Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Bërthamore) kundër këtij terrorizmi bërthamor” IAEA, citohet të ketë thënë Salehi sipas televizionit shtetëror iranian.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për energjinë bërthamore (IAEA) që monitoron programin bërthamor iranian, tha më herët se ishte në dijeni të njoftimeve mediatike mbi incidentin në Natanz dhe se kishte biseduar me zyrtarët iranianë lidhur me situatën, por pa dhënë hollësi.

Zhvillimet e së dielës i ndërlikojnë përpjekjet amerikane, partneri kryesor izraelit për sigurinë, për të realizuar përsëri një marrëveshje bërthamore që synon të kufizojë programin e Teheranit për të zhvilluar një armë bërthamore./ VOA

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Rama rikthehet si aktor/ Batuta me “policin”: Po ika unë ju mori lumi

Publikuar

-

Nga

Rama rikthehet si aktor/ Batuta me “policin”: Po ika unë ju mori lumi

Kryeministri Edi Rama ka ardhur sërish si aktor mbrëmjen e sotme për qytetarët, pas rolit të tij në filmin e Ermal Mamaqit “I Love Tropoja”.

Por sot ai ka luajtur një skeç humori për emisionin “Binjakët” e vëllezërve Romeo dhe Donald Veshaj, në Vizion Plus.

Donald Veshaj ka luajtur rolin e shoferit të kreut të qeverisë, por ky i fundit, i bezdisur nga fotot dhe videot e shoferit të tij ka kërkuar të dalë vetë në timon për të shëtitur nëpër Vlorë.

Sapo Rama ka  hipur në vendin e shoferit, vëllai tjetër, Romeo, i veshur si polic ka ndaluar e tyre. Kur ai ka parë kryeministrin është emocionuar dhe ka telefonuar sallën operative.

Kur Rama i tha se duhej të largohej, Romeo i kërkoi të mos ikte nga qeveria. Ky skeç është shoqëruar me batuta dhe me momente humoristike, duke na e rikthyer kreun e qeverisë edhe njëherë si aktor.

Bashkëbisedimi i plotë:

Rama: Po ça bën o burr, akoma me këto, je në terezi mo , mbylle atë, po maskën ku e ke maskën, merr mo maskën

Donaldi: Më fal, shefi më fal.

Rama: Mbylle atë mbylle, po çfarë tipi je ti mo burrë.

Donaldi: Më fal, të lutem më fal.

Rama: Po çe ke këtë fiksim me këtë videoselfi mo?

Donaldi: Po trendi i momentit.

Rama: E di, çke hajde dil mbrapa se do t’i jap vetë makinës!

Donaldi: Pse? Do t’i japësh ti makinës, pse ka ndodhur diçka e keqe?

Rama: Jo nuk ka ndodhur asgjë

Donaldi: Pse je mërzitur, çfarë ka ndodhur?

Rama: Hajde mo mbrapa po të them, dua të shof Vlorën vetëm unë, aty në timon si e ndjenë Vlorën Hajde.

Donaldi: Do t’i japësh vetëm makinës?

LEXO EDHE:  Faktet/ Si gënjeu live në Euronews Lulzim Basha

LEXO EDHE:  Premtimet në ajër/ Lulzim Basha nuk iu ndahet gafave

Rama: Do ti jap vetë makinës, ec!

Donaldi: Ok, ok!

Rama: Uhhhh. Atë Dua Lipën ku e ke atë, dua Dua Lipën unë.

Donaldi ndërkohë bën videoselfi.

Rama: Dëgjo lëre atë video mos më bezdis tani, lëre!

Donaldi: O pasha, pasha!

Rama: O do më lësh të shijoj Vlorën?

Donaldi: Jam në vendin tënd tani.

Kryeministrin e ndalon polici (Romeo)

Rama: Po ky çfarë do ky tani?

Donaldi: Ooo polici!

Romeo: A mund ta ulësh pak maskën?

Rama ngre maskën.

Rama: Është ai!

Donaldi: Po s’jemi nis akoma mo burrë.

Rama: Po çfarë ke mo burrë?

Romeo: 12-ta si më dëgjon?

Qendra Operative: Të dëgjoj, të dëgjoj !

Romeo: Kam ndaluar një njeri të madh!

Qendra Operative: Ndonjë analist?

Romeo: Më të madh, më të madh, ngrije.

Qendra Operative: Ndonjë biznesmen?

Romeo: Më të madh, më të madh, ngrije

Qendra Operative: Ndonjë deputet?

Romeo: Opo ngrije akoma, ngrije.

Qendra Operative: Ministër?

Romeo: Më të madh po të them.

Qendra Operative: Po Ramën s’e ke ndaluar pra.

Romeo: Po ça thua o të keqen vëllai, ky Ramën e ka shofer!

Rama: Po çfarë thua mo do na leshë të ikim tani se kam dalë për të parë Vlorën njëherë vetëm o burrë tani.

Romeo: Prit pak, mos ik, e di që gjendja e tanishme të ka mërzitur.

Rama: Ça është kjo mo?

Romeo: Prit pak, mos ik!

Rama: Ore do iki të shoh Vlorën, je në vete apo jo?

Romeo: A për të parë Vlorën?

Rama: Po pse për çfarë?

Romeo: Aaa ok!

Rama: Po po ika unë ju mori lumi ju, je në terezi apo jo, po ik tani.

Romeo: A ok!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE