Connect with Us

Megaskandali/ Kompania fituese për kërkimin e naftës, në prag falimentimi (Pjesa e dytë)

Aktualitet

Megaskandali/ Kompania fituese për kërkimin e naftës, në prag falimentimi (Pjesa e dytë)

Publikuar

-

Zenith Energy Ltd rezulton të ketë një performancë negative financiare, veçanërisht para shpalljes si fituese për kërkimin e naftës në Bllokun C në Shqipëri. Citynews ka siguruar pasqyrat financiare zyrtare të kompanisë, ku vihet re një rënie ndjeshëm e të ardhurave në vitin 2015, krahasuar me të njëjtën periudhë në 2014.

Një vit më parë kompania pranon se është në vështirësi financiare, duke përsëritur të njëjtën deklaratë në tre deklaratat financiare (qershor, shtator, dhjetor 2015).

Në pasqyrën financiare të qershorit 2015, kompania shkruan se është në vështirësi financiare.

“Më 30 Qershor 2015, kompania ka një defiçit capital prej $3,083,477 (31 Mars 2015 – $3,407,115) dhe një defiçit të akumuluar prej $6,319,493 (31 Mars 2015 – $5,971,478) që nga fillimi i tij dhe mund të pësojë humbje në të ardhmen në zhvillimin e e biznesit të tij. Burimet aktuale të mjeteve monetare nuk do të jenë të mjaftueshme për të vazhduar aktivitetet e eksplorimit dhe zhvillimit.

Këto kushte tregojnë ekzistencën e pasigurive materiale që mund të hedhin dyshime mbi aftësinë e kompanisë për të vazhduar në vijimësi. Operacionet e vazhdueshme janë të varura në aftësinë për të marrë fonde të mjaftueshme për të financuar operacionet ekzistuese, dhe të arrijnë operacionet e ardhshme me fitim në Argjentinë dhe Itali.

Financimi shtesë është subjekt në tregjet financiare globale dhe kushtet ekonomike dhe paqëndrueshmërinë e borxhit dhe kapitalit tregtar. Këta faktorë kanë ndikuar, dhe ka gjasa të vazhdojnë t’a bëjnë të vështirë për të marrë fonde me kosto efektive. Nuk ka siguri që ky kapital do të jetë në dispozicion dhe nëse nuk është, Kompania mund të jetë e detyruar të kufizojë ose pezullojë aktivitetin e planifikuar.” thuhet në deklaratën financiare.

Në pasqyrën financiare të qershorit 2015, vihet re një ulje e të ardhura krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2014.

Siç duket më poshtë, të ardhurat e kompanisë Zenith Energy Ltd për prill-qershor 2015 janë 899,027$, ndërsa një vit më parë raportohet të ketë pasur 1,116,963$ të ardhura.

Gjithashtu, një tjetër element që vihet re është gjendja cash e kompanisë. Kompania raporton se në 30 Qershor 2015 ka gjendje cash 675,649$, ndërsa për të njëjtën periudhë në 2014 ka 1,284,501$. Pra vihet re një përgjysmim i gjendjes cash.

LEXO EDHE:  Rama miraton koncesionin/ Reagon Manjani: Mbaj të njëjtin qëndrim

Më 30 shtator 2015, kompania ka një deficit kapitali pune prej 4.127.293 $ (31 mars 2015 – $ 3.407.115) dhe një deficit të akumuluar prej 7.188.190 $ (31 mars 2015 – 5.971.478 $) që nga fillimi i tij, dhe siç thuhet nga vetë kompania, ajo mund të pësojë humbje në të ardhmen në zhvillimin e e biznesit.

Më 31 Dhjetor, 2015 kompania ka një defiçit kapital prej $3,589,530 (31 Mars 2015 – $3,407,115) dhe një defiçit të akumuluar prej $8,077,660 (31 Mars 2015 – $5,971,478) që nga fillimi i tij.

Ndërkohë kompania rezulton me një ulje drastike të të ardhurave për të njëjtën periudhë në vitin 2014. Bëhet fjalë për tre muajt që përfundojnë në 31 Dhjetor, ku në vitin 2014 Zenith Energy Ltd ka një sasi të ardhurash prej 1,369,251$, ndërsa në vitin 2015 rezulton të ketë 263,741$ të ardhura.

Rënia e të ardhurave pasqyrohet edhe në llogaritjen e 9 muajve që përfundojnë në 31 Dhjetor. Kështu në vitin 2015, kompania rezulton të ketë 1,687,764$, ndërsa në 2014 rreth dyfishin e tyre,  3,451,953$.

Përveç të dhënave zyrtare të vetë kompanisë, humbja në pikiatë e kompanisë pasqyrohet edhe në Google Finance.

Siç duket në grafikët e mëposhtëm, përqindja e fitimit, të ardhurat dhe fitimi neto është në rënie. Bëhet fjalë për një periudhë që nis në tremujorin e katërt të 2014-ës dhe përfundin në vitin 2015. Madje, viti 2015 rezulton të jetë me fitim negative për Zenith Energy Ltd .

Nga ana tjetër, vihet re një dukuri e pazakontë e cila lidhet me vlerën e aksioneve. Siç duket në grafikët e mëposhtëm, vlera e aksioneve në vitin 2015 ka qenë në nivelin më të ulët. Madje rënia e aksioneve ka vijuar edhe në muajt e parë të vitit 2016. Por “çuditërisht” vlera e tyre rritet në vlera të mëdha në marsin e këtij viti, pak muaj përpara marrjes së koncesionit në Shqipëri.

Citynews do të publikojë të tjera fakte lidhur me rastin në fjalë, i cili ndryshe nga denoncimet e mëparshme, ai është një megaskandal./citynews

Lajmi i publikuar nga citynews

Megaskandali/ Qeveria i jep kërkimet e naftës një kompanie “offshore”

aksionet aksionet2 aksionet3 google finance_zenith

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Spanja në alarm/ Qeveria shpall sërish gjendjen e jashtëzakonshme

Publikuar

-

Nga

Spanja ka shpallur për herë të tretë gjendjen e jashtëzakonshme ndërsa urdhëroi një mbikëqyrje gjatë natës në të gjithë vendin, për të parandaluar përhapjen e Covid-19.

Kryeministri spanjoll Pedro Sánchez tha se qeveria e tij po përdor gjendjen e jashtëzakonshme për të vendosur një shtetrrethim nga ora 11:00 e natës deri në 6 të mëngjesit, në të gjithë Ishujt Kanarie.

“19 udhëheqësit rajonalë të Spanjës do të kenë autoritet të caktojnë orë të ndryshme për shtetrrethimin për sa kohë që ato janë më të rrepta, të mbyllin kufijtë rajonalë për të udhëtuar dhe të kufizojnë grumbullimet e njerëzve. Realiteti është se Evropa dhe Spanja janë zhytur në një valë të dytë të pandemisë,” tha kryeministri Sanchez pas takimit me kabinetin e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

186 raste të reja me Covid në 24 orë/ Rritet numri i viktimave në Kosovë

Publikuar

-

Nga

186 raste të reja me Covid në 24 orë/ Rritet numri i viktimave në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se këtë të dielë janë shënuar dy viktima dhe 186 raste të reja me koronavirus në Kosovë.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.049 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 186 raste pozitive.

Numri total i rasteve pozitive është 17.943 raste nga 87.147 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 663 raste të vdekjes.
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 54 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 15.088 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.192./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha lëshon alarmin SOS/ Gjendje kolapsi në shëndetësi, spitalet Covid 1 dhe 2 të tejmbushur

Publikuar

-

Nga

Berisha lëshon alarmin SOS/ Gjendje kolapsi në shëndetësi, spitalet Covid 1 dhe 2 të tejmbushur

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka lëshuar alarmin sos për gjendjen shëndetësore në vendin tonë. Berisha deklaron se sistemi shëndetësor është në gjendje kolapsi nga Covid-19.

Duke iu referuar mesazhit të një qytetari dixhital, ai thotë se në spitalet Covid 1 dhe 2 nuk ka më shtretër bosh, ndërsa pretendon se stafi shëndetësor për spitalet Covid 3 dhe 4 ka filluar të trajnohet vetëm tre ditë më parë.

SOS!!

Gjendje kolapsi i sistemit shëndetësor nga Covid-19. Në spitalet Covid 1 dhe 2 nuk ka vende. Ato janë të tejmbushur. Nuk ka mjekë për hapjen e spitaleve Covid 3 dhe 4 ndonëse numri i rasteve të infektuar në ditë është 20 herë më i lartë se sa në kohën e hapjes së Covid 1 dhe 2.

Vetëm tre ditë më parë ka filluar trajnimi i infermierëve për spitalet Covid 3 dhe 4. Ky trajnim duhej bërë muaj më parë. Të sëmurët janë në mëshirë të fatit të dënuar dhe braktisur nga 127 alo alo paracetamol. Javën që kaloi, nga sorollatjet kriminale vdiqën dy të sëmurë, një i ri 26 vjeçar dhe dje një 56 vjeçar.

Edvin Hajduti dhe ndrikull Hajnia vazhdojnë në mënyrë kriminale me manipulimet dhe mashtrimet e përditshme me shifrat e pandemisë, infeksioneve dhe vdekjeve nga Covid-19. Dënoj me ashpërsinë më të madhe qëndrimin kriminal, mashtrues dhe manipulues të Edvin Hajdutit dhe Ndrikull Hajnisë me pasoja direkte infektimin e papërmbajtur dhe vdekjet e shumta të qytetarëve nga Covid-19”, shkruan ai në rrjetet sociale.

Ndërkohë, më tej, ish-kryeministri ka publikuar mesazhet e dy mjekëve dixhitalë, të cilët tregojnë gjendjen shëndetësore në spitalin e Sanatoriumit.

LEXO EDHE:  Akuza e fortë/ Rama ka përjashtuar kompanitë e huaja nga gara për TEC-in e Vlorës

LEXO EDHE:  Rama miraton koncesionin/ Reagon Manjani: Mbaj të njëjtin qëndrim

Përshëndetje doktor, jam mjek në shërbimin ambulator. Një lajm i hidhur miq. Sapo u ezauruan edhe kapacitetet e Shefqet Ndroqit. Sapo isha me një pacent me saturime 84 56 vjec i cili kishte 10 ditë me temperaturë në shtëpi (plus me mjekim me antibiotik). Mjekja e shërbimit mezi e mbajti pasi kapacitetet kishin arritur në maksimum.

Ku është Covid 3 apo 4. Skandali eshte afer por fatkeqesisht kjo ka te beje me jete njerezish. Une kam ndenj 1 ore e gjysem mbreme tek slitali “Shefqet Ndroqi” per të gjet nje shtrat te lire ne urgjence per pacientin tim… Po habitem që paskan pranuar edhe sot.

Pershendetje i nderuar doktor Sali Berisha!

Unë që po ju shkruaj jam punonjëse në spitalin Shefqet Ndroqi (Covid 2)! Dua t’ju informoj se situata këtu është alarmante dhe kapaciteti pacientëve është mbi maksimumin, por më e zeza e kësaj qeverie mashtruese është se spitali (Covid 3) apo (Covid 4) që këta monstra reklamojnë se janë gati nuk ka staf për t’i shërbyer pacientëve, para 3 ditësh kanë filluar të bëjnë trajnime me infermierë, ku në fakt duhej të ishin trajnuar gjatë verës dhe tani të ishin në gadishmëri, por edhe nëse infermierët marrin trajnimin e duhur përsëri problemi më i madh është se nuk ka mjekë të fushës në shërbim dhe do kemi pasoja katastrofike! Prandaj zgjodha që ta lancoj këtë problem te ju sepse kur ne ngrejmë zërin na kërcënojnë me largim nga puna! Ju lutem anonim se jam familjare me 3 fëmijë!”, thuhet në dy mesazhet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE