Connect with Us

HABERET E MITROS/ ARI: HUMBËSI I MADH…

Aktualitet

HABERET E MITROS/ ARI: HUMBËSI I MADH…

Publikuar

-

Lenini, babai i komunizmës, ka thënë: “Do të vijë një ditë kur floriri nuk do të ketë më vlerë. Komunistët do të ngrejnë në çdo kryeqytet të botës nevojtore publike prej ari. Aty do të urinojnë njerëzit…në shënjë hakmarrje për plagët e mëdha që I ka hapur proletariatit ari…”…Në Tiranë, gjatë këtij viti nuk do të ngrihet ndonjë hale publike e florinjtë. Jo se nuk qëndron teza e Leninit, por sepse nuk ka lëndë të parë! Arka e shtetit është bonifikuar nga ari.

Ka pasur apo nuk ka pasur ar me shumicë Shqipëria? Në një shënim të Kontit Çiano, mbi një studim të bankierëvë italianë në vitin 1938 theksohet: “Shqipëria është vendi më i pasur në botë, në monedha ari për frymë të popullsisë. Për shekuj me radhë, djemtë shqiptarë kanë shkuar nizamë (ushtarë) me pagesë në Anadoll. Pagesa është bërë me mexhite të arta. Ato kanë mbetur pronë e qytetatarëve, sepse shqiptarët më shumë preferojnë të mbushin qypat me florinj se sa të investojnë!
Shtrohet problemi dhe detyra juaj si bankierë që ky ar të vijë në Romë…”
Çfarë ndodhi?…Një superbankier italian hodhi idenë e zbrazjes së qypave. “Nuk është nevoja të përdorim forcën,- tha italiani i mënçur. Do t’I bëjmë shqiptarët që të vinë vetë si cjapi tek kasapi!… Do të hedhim në qarkullim napolonë floriri dhe napolonë prej letre. Napoloni prej karte do të jetë më I shtrenjtë se napoloni prej vërteti…”
Kështu u zbrazën një pjesë e qypave me florinj…
Kur Gjermania pushtoi Italinë, e morën arin dhe e e degdisën në Berlin. Kur mbaroi Lufta e Dytë Botrore, ari i grabitur nga Gjermania përfundoi në Londër. Në bazë të Traktatit të Paqes mes Fuqive të Mëdha dhe Gjermaninë, u vendos që ari I grabitur ti kthehej Shqipërisë.
Shkoi ta merrte në Londër Hysni Kapua me Behar Shtyllën. Kur anglezi po bëhej gati të hidhte firmën, erdhi haberi në Londër: Komunistët e Enverit, me ndihmën e komunistëve të Titos kishin minuar Kanalin e Otrantos! Anijet e Flotës Angleze, duke kaluar ndeshën në mina. Pati dëmtime. Një gjykatë ndërkombëtare nxori fajtore qeverinë e Shqipërise dhe e detyrojë të paguante disa milionë dollarë si dëm shpërblim.
Komunistët në pushtet nuk e njohën vendimin e Gjyqit të Hagës…Dhe ari u bllokua për 50 vjet rrjesht, deri sa u kthy në Shqipëri disa vjet më parë. Kuptohet, kokoshi ishte kthyer në thelën e plakës!
Enverit i duhej floriri për të qeverisur. Dikush I kujtojë idenë e bankierit italian. Tha Enveri…Nuk jami për mënyra kapitaliste. Ne jemi revolucionarë! Erdhëm në pushtet me grykën e pushkës? Erdhëm. Po me pushkë do të grumbullojmë edhe floririn!
Dhe e mbajti fjalën! U mbushën burgjet me borgjezë.Kusuri u internua. Qypat nuk u zbrazën por u bënë copë e çikë! Kur e pyetën një herë shokun Enver për arin tha: “Ari nuk u zhduk, por u transformua në fabrika ku punon kllasa puntore. Në bunkerë ku mbrohet liria dhe pavarësia e Atdheut tonë socialist! Në koromane që të hanë kalamanët!”
Po në demokraci, si i vajti halli i arit? Në të hyrë të prillit 2000, Prokuroria dha haberin: Në tunelet e Krrabës janë vjedhur 1 milionë dollarë. Zëdhënësi I kryeministrit Meta, po atë ditë e ngriti stekën në 2,7 milionë dollarë…Ecë e ecë dhe prokuroria arrestoi një fshatar, që kishte vjedhur arin me një gomar. Pas shumë hetimesh, u bë një gjyq shëmbëllor. Pati edhe dënime. Vetëm një gjë nuk dihet: Ku është vajti floriri i vjedhur, edhe pse janë këmbyer katër kryeministra: Meta, Nano, Berisha, Rama?…

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Spitali i Fierit si thesi i miellit për zgjedhje”/ Shehi: Rama nuk e do vendin në BE, Veliaj Kryehajdut

Publikuar

-

Nga

“E ktheu vendin si Kolumbia!”/ Dashamir Shehi ‘shpërthen” keq ndaj Ramës: E ka bërë drogën biznes qeveritar

Kreu i LZHK-së dhe kandidati për deputet në listat e Tiranës, Dashamir Shehi, ka ngritur akuzat se kryeministri Edi Rama nuk e do vendin në Bashkimin Evropian, pasi pretendon se ka prirje autokrate.

Një një reagim për faqen “Brryli Broadway”, ku iu përgjigj pyetjeve edhe të ndjekësve, Shehi e krahasoi Spitalin turk të Fierit si thesin për blerje votash në zgjedhje.

Spitali turk i Fierit është si thesi i miellit për zgjedhje. Ne kemi nevojë për ide, e financim të ideve tona. Për ne shqiptarët Evropa është politikë, demokraci, është shtet ligjor, për gjeneratat e reja Evropa është përpektivë. Evropa duhet të jetë tezë definitive. Duhet të sillemi në mënyrë evropiane. Të bëjmë ligje që i afrohen BE dhe t’i zbatojmë. Të kemi një kulturë politike që BE të mos na shohë me dyshim, se askush nuk e fut dikë të dyshimtë në oborrin e tij. Rama nuk e do Evropën, pasi e pengon në pushtetin absolut. Sovraniste si Erdogani, Putini apo ky i Hungarisë, i bezdis Evropa këta. Larg Evropës është kjo puna e patronazishtëve, a ndodh në ndonjë vend të Evropës, jo por këtu po”, u shpreh ai.

Duke komentuar të rinjtë në politikë, Dashamir Shehi deklaroi se kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj është shembulli më i keq i të rinjvë të korruptuar.

LEXO EDHE:  HABERET E MITROS/ TË PUSHKATOHET…

LEXO EDHE:  “Zonja Kim humbi diplomacinë, Bashën e ka vetëm “frymëzim” për batuta”/ Mitro Çela krenar për Ramën?

Puna e vjedhjes është genetike, vjen nga shumë faktore. Nuk e quaj meritë personale faktin që s’kam vjedhur, disa e quajnë budallëk. Nuk kam pishmanllëk për modestinë time materiale. Pashë një foto të vjetër të MJAFT-it, kishin dalë më Kadarenë para 15 vitesh. Mjafto të shohësh këtë foto për të kuptuar sa iluzion është pastërtia e rinisë në politikë, shihi sot ata janë kryehajdutë, shih kryetarin e Bashkisë sot dhe vartësit e tij. I ndershmi në politik të madhe është ai që  është ulur në karrige të madhe dhe është çuar i ndershëm”, theksoi kryetari i LZHK-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi refuzon ambasadorët/ Nuk shkon në takimin për zgjedhjet në Elbasan

Publikuar

-

Nga

“The thief shouts catch the thief”! / The SMI scandals with vote theft

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca, ambasadorja franceze Elisabeth Barsacq dhe ambasadori gjerman Peter Zingraf, do të mbajnë një takim me kandidatët për deputetë të këtij qarku, në zgjedhjet e 25 prillit.

Mësohet se takimi do të mbahet ditën e nesërme dhe të pranishëm do të jenë numri 2 i PS-së Taulant Balla, Gazment Bardhi i Partisë Demokratike dhe Rudina Hajdarin e Nismës “Thurje”.

Por bëhet me dije se në këtë takim nuk do të shkojë Monika Kryemadhi, e cila kandidon në këtë qark nën siglën e LSI-së.

LEXO EDHE:  Dhimbje dhe kënaqësi / Mitro Çela rrëfen historinë e përdhunimit të grave

LEXO EDHE:  Dhimbje dhe kënaqësi / Mitro Çela rrëfen historinë e përdhunimit të grave

Sipas mediave, ajo ka refuzuar të shkojë në takimin me ambasadorët pa dhënë asnjë arsye për mosprezencën e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

LSI rënie drastike/ Ja kush parti pritet të fitojë me 25 prill në Elbasan

Publikuar

-

Nga

LSI rënie drastike/ Ja kush parti pritet të fitojë me 25 prill në Elbasan

Nëse qytetarët do të votonin sot në qarkun e Elbasanit, sipas sondazhit të Piepolit PS do të merrte  52-56 % të votave e përkthyer në 8-9 mandate.

Koalicioni PD-Aleanca për Ndryshim do të merrte 37-41 % të votave e përkthyer në 4-6 mandate.

LSI ka rënë me 0.5% krahasuar me matjen më 7 prill.

Ndërkohë që Rudina Hajdari e renditur e para në qarkun e Elbasanit nën siglën e partisë ‘Nisma Thurje’ nuk do mund të merrte një mandat nëse zgjedhjet do të zhvilloheshin sot, edhe pse pritet të marrë deri në 2.5% të votave.

LEXO TE PLOTE