Connect with Us

Nga Spartak Ngjela/ Takimi i kallkanosur Meta – Basha

Aktualitet

Nga Spartak Ngjela/ Takimi i kallkanosur Meta – Basha

Publikuar

-

Ishin dy frikëra të mëdha që mbante secili për Reformën në Drejtësi. Meta ka futur duart te thesari i Shtetit, te doganat dhe tatimet, ka shitur vendet e punës dhe ka blerë votat me paratë e vjedhura. Kurse Basha…ka rrugën e Kombit mbi shpinë. ..por ka dhe Sali ziun më të gjithë taborin e tij në një korrupsion gjigant, por edhe me të vrarë në Gërdec dhe në Bulevard.
Po, kë kanë përballë për Reformën në Drejtësi, Ramen si kryeministër dhe si maxhorancë të socialistëve?
Aspak. Rama vetëm ka firmosur. Përballë kanë Amerikën. Ja pra: ky ishte Takimi – ka mundësi Basha të dalë kundër Amerikës? Naivitet. Po Meta? Ky është kot. S’ka më asgjë në dore: i la të gjitha në Uashington. Dhe mirë ka bërë. Të bindurit sigurisht që do ndëshkohen më lehtë.
Reforma në Drejtësi në Shqipëri është moraliteti që do vendoset si ligj dhe si drejtësi nga Politika amerikane dhe germane. Pse?
Shqipëria është në planet e mëdha të Uashingtonit dhe Berlinit. Në Shqipëri do qarkullojnë miliarda. Është mirë ta dinë shqiptarët. Naftë dhe gaz…treg dhe investime. Dhe një bazë e madhe detare amerikane, për të cilën shteti shqiptar, domethënë shqiptarët, do të marrin miliarda. Dhe ju mendoni se të gjitha këto, do t’i lihen në dorë korrupsionit aktual shqiptar? Pamundësi absolute.
Reformën nuk e ndalon dot askush për të hyrë në parlament dhe në Kuvendin e Shqipërisë, kurse votat për atë i ka Amerika. Amerika i ka 95 përqind të shqiptarëve me vete dhe 95 përqind të Parlamentit Shqiptar. Pse, deputetët shqiptarë midis Amerikës dhe Saliut, do zgjedhin Saliun? Hajde fëminorë që po na shohin sytë! Pse, politika amerikane do “trafikojë” përkrahjen e saj? Pse si mendoni ju, Zv. Presidenti amerikan, që do vijë në Parlamentin shqiptar, do kapë deputetët e Saliut. Jo: ai do kërkojë vota për Shqipërinë e çliruar nga padrejtësia dhe për përkrahjen amerikane. Prandaj, është zgjidhur gjithçka.
Rama…fut Reformën në Parlament sipas variantit amerikan! se çdo akt tjetër është kundër interesit të shqiptarëve. Të drejtën për ta futur e ke vetëm ti dhe 64 deputetët e Partisë Socialiste. Gjithçka tjetër është kundër interesit shqiptaro-amerikan.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Vendimi për ish-prokurorin Llalla/ Klodiana Lala tregon çfarë ndodh nëse nuk gjendet në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

“Policia kapet në flagrancë duke gënjyer”/ Klodiana Lala kërkon dorëheqjen e Ardi Veliut

Ish-prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla është dënuar me 2 vite burg për fshehje dhe mosdeklarim të pasurisë.

Gjykata e Posaçme e Apelit, ka lënë sot në fuqi vendimin e Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, që përfshin edhe 5 vite heqje të së drejtës për të ushtruar funksione publike si dhe konfiskim të pasurisë.

Ndërkohë dyshohet se Adriatik Llalla nuk ndodhet aktualisht në Shqipëri.

Gazetarja Klodiana Lala ka deklaruar se se është e paqartë se ku ndodhet dhe se avokati i tij ka deklaruar se ndodhet në regjim spitalor, por nuk e saktësoi nëse ndodhet brenda apo jashtë Shqipërisë. “Llalla ka udhëtuar javët e fundit jashtë Shqipërisë, destinacioni i parë është Turqia. Nuk i kemi informacionet nëse ka hyrë më në Shqipëri. Duke qenë se gjykata e ka dënuar me verdikt të formës së prerë, z. Llalla duhet të shkojë pas hekurave, por me sa duket në banesë gjithçka është e mbyllur, asgjë nuk lëviz”, thotë Lala në News 24.

LEXO EDHE:  “Nuk ka marrëveshje për zgjedhje të parakohshme”/ PD i kundërpërgjigjet Ballës

LEXO EDHE:  Judical Watch për Soros/ Kulluri: Reformë apo kundërreformë në drejtësi?

Më tej Lala ka thënë se nëse ai ndodhet në spital brenda vendit, ky vendim është i ekzekutueshëm, por nëse nuk ndodhet në vend, por jashtë është më e komplikuar.

Gazetarja është shprehur se Llalla është ish-zyrtari i parë i Lartë, i cili ndëshkohet nga institucionet e reja, apo gjykatat e vettuara pas reformës në drejtësi.

“Nëse ndodhet në spital brenda vendit, ky vendim është i ekzekutueshëm. Oficeri i policisë që ka urdhrin në dorë e prangos dhe e dërgon në paraburgim. Nëse nuk ndodhet në vend, por jashtë është më e komplikuar. Por kjo duhet sqaruar. Llalla është ish-zyrtari i parë i Lartë i cili ndëshkohet nga institucionet e reja, apo gjykatat e vettuara pas reformës në drejtësi. Qytetarët janë të predispozuar të shohin sa më shumë rezultate të reformës në drejtësi dhe sytë janë tek SPAK”, tha Lala./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Arrestimi i Llallës/ Juristi shpjegon si veprohet kur i dënuari ka probleme shëndetësore

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Juristi Ledio Braho e konsideroi në një intervistë për Euronews Albania si një vendim domethënës dënimin e ish-kryeprokurorit.

Megjithatë ai u shpreh se suksesi i reformës në drejtësi pritet të matet me dënimin e atyre që janë ende në institucione shtetërore, jo me ish-funksionarët.

Braho sqaroi se vendimi i formës së prerë nga Apeli kërkon që ish-kryeprokurori Llalla të arrestohet.

Avokati i ish-zyrtarit të lartë të drejtësisë ka ngritur shqetësim për gjendjen shëndetësore të Llallës me shpjegimin se vuan nga një sëmundje e rëndë dhe se ndodhet në kujdes spitalor.

LEXO EDHE:  Judical Watch për Soros/ Kulluri: Reformë apo kundërreformë në drejtësi?

LEXO EDHE:  Basha-Ramës: Ti i vure damkën e zezë këtij vendi. Qeveria është njësh me krimin“Gjendja shëndetësore është një nga mekanizmat që mund të përdoret për ta pezulluar ekzekutimin e këtij vendimi. Megjithatë kjo sërish kalon nëpërmjet gjykatës,” u shpreh juristi Braho, i cili nuk komentoi më gjatë duke shtuar se mjetet juridike që do të përdoren i takojnë avokatit të z. Llalla.

Vepra penale për të cilin ish-kryeprokurori u dënua ka dënim maksimal 3 vite burg.

Braho theksoi se është mjaft e vështirë për hetimet të gjenden provat për vërtetimin e veprave penale pas largimit nga funksioni të zyrtarëve./euronews

LEXO TE PLOTE

Kronika

E rëndë në Elbasan/ Bie nga ballkoni i banesës, humb jetën 6 vjeçari

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë është regjistruar pasditen e sotme në Elbasan.

Mësohet se një 6 vjeçar, ka rënë aksidentalisht nga ballkoni i banesës ku jetonte dhe ka humbur jetën.“Më datë 22.09.2021,rreth  orës 15:50, në lagjen “28 Nëntori “, Elbasan,  shtetasi O.L., 6 vjeç, ka rënë nga ballkoni i banesës ku jetonte nga kati 6 , dhe për pasojë ka humbur jetën në Spitalin Rajonal Elbasan.

Grupi hetimor ndodhet në vendgjarje dhe po punon për dokumentimin e plotē të rrethanave të ngjarjes.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE