Connect with Us

Vendimi i Gjykatës së Lartë/ Ja pse u lirua Androkli Kokthi

Aktualitet

Vendimi i Gjykatës së Lartë/ Ja pse u lirua Androkli Kokthi

Publikuar

-

Androkli Kokthi, Drejtori i Tatimeve të Tiranës u arrestua në 18 shkurtin e këtij viti, ndërsa më pas Gjykata e Apelit i caktoi masën e arrestit shtëpiak. Kokthi dyshohej se kishte konsumuar veprën penale të shpërdorimit të detyrës me qëllim përfitimi. Mbi Kokthin rëndonte akuza se iu kthente mallrat e sekuestruara bizneseve në këmbim të parave.

Në 4 maj 2016, Androkli Kokthi u lirua nga masa e sigurisë e arrestit shtëpiak.

Por me çfarë arsyetimi Gjykata e Lartë la të lirë Androkli Kokthin?

Në vendimin e togave të zeza, të zbardhur nga citynews, thuhet se sipas togave të zeza nuk janë arritur të merren të dhëna në lidhje me kryerjen e veprës penale nga personi nën hetim.

LEXO EDHE:  Shtyhet vendimi për Haradinajn/ Ish-kryeministri refuzon ekstradimin në Serbi

“Në kushtet kur deri në këtë fazë të hetimeve nuk janë arritur të merren të dhëna në lidhje me kryerjen e veprës penale nga personi nën hetim, ku fakti nuk mund të përbëjë vepër penale dhe shkeljet e konstatuara janë të një karakteri të tillë që mund të klasifikohen si administrative, asnjë masë sigurimi personal nuk mund të merret kundër tij dhe për këtë shkak vendimi i gjykatës së apelit dhe ai i rrethit gjyqësor Tiranë duhet të ndryshohen në lidhje me caktimin e një mase sigurimi ndaj personin nën hetim Androkli Kokthi.” thuhet në vendimin  e Gjykatës së Lartë./citynews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Spitali i Fierit si thesi i miellit për zgjedhje”/ Shehi: Rama nuk e do vendin në BE, Veliaj Kryehajdut

Publikuar

-

Nga

“E ktheu vendin si Kolumbia!”/ Dashamir Shehi ‘shpërthen” keq ndaj Ramës: E ka bërë drogën biznes qeveritar

Kreu i LZHK-së dhe kandidati për deputet në listat e Tiranës, Dashamir Shehi, ka ngritur akuzat se kryeministri Edi Rama nuk e do vendin në Bashkimin Evropian, pasi pretendon se ka prirje autokrate.

Një një reagim për faqen “Brryli Broadway”, ku iu përgjigj pyetjeve edhe të ndjekësve, Shehi e krahasoi Spitalin turk të Fierit si thesin për blerje votash në zgjedhje.

Spitali turk i Fierit është si thesi i miellit për zgjedhje. Ne kemi nevojë për ide, e financim të ideve tona. Për ne shqiptarët Evropa është politikë, demokraci, është shtet ligjor, për gjeneratat e reja Evropa është përpektivë. Evropa duhet të jetë tezë definitive. Duhet të sillemi në mënyrë evropiane. Të bëjmë ligje që i afrohen BE dhe t’i zbatojmë. Të kemi një kulturë politike që BE të mos na shohë me dyshim, se askush nuk e fut dikë të dyshimtë në oborrin e tij. Rama nuk e do Evropën, pasi e pengon në pushtetin absolut. Sovraniste si Erdogani, Putini apo ky i Hungarisë, i bezdis Evropa këta. Larg Evropës është kjo puna e patronazishtëve, a ndodh në ndonjë vend të Evropës, jo por këtu po”, u shpreh ai.

Duke komentuar të rinjtë në politikë, Dashamir Shehi deklaroi se kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj është shembulli më i keq i të rinjvë të korruptuar.

LEXO EDHE:  Papa Françesku shokon botën/Ja vendimi për priftërinjtë pedofilë

LEXO EDHE:  Papa Françesku shokon botën/Ja vendimi për priftërinjtë pedofilë

Puna e vjedhjes është genetike, vjen nga shumë faktore. Nuk e quaj meritë personale faktin që s’kam vjedhur, disa e quajnë budallëk. Nuk kam pishmanllëk për modestinë time materiale. Pashë një foto të vjetër të MJAFT-it, kishin dalë më Kadarenë para 15 vitesh. Mjafto të shohësh këtë foto për të kuptuar sa iluzion është pastërtia e rinisë në politikë, shihi sot ata janë kryehajdutë, shih kryetarin e Bashkisë sot dhe vartësit e tij. I ndershmi në politik të madhe është ai që  është ulur në karrige të madhe dhe është çuar i ndershëm”, theksoi kryetari i LZHK-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi refuzon ambasadorët/ Nuk shkon në takimin për zgjedhjet në Elbasan

Publikuar

-

Nga

“The thief shouts catch the thief”! / The SMI scandals with vote theft

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca, ambasadorja franceze Elisabeth Barsacq dhe ambasadori gjerman Peter Zingraf, do të mbajnë një takim me kandidatët për deputetë të këtij qarku, në zgjedhjet e 25 prillit.

Mësohet se takimi do të mbahet ditën e nesërme dhe të pranishëm do të jenë numri 2 i PS-së Taulant Balla, Gazment Bardhi i Partisë Demokratike dhe Rudina Hajdarin e Nismës “Thurje”.

Por bëhet me dije se në këtë takim nuk do të shkojë Monika Kryemadhi, e cila kandidon në këtë qark nën siglën e LSI-së.

LEXO EDHE:  Shtyhet vendimi për Haradinajn/ Ish-kryeministri refuzon ekstradimin në Serbi

LEXO EDHE:  Shtyhet vendimi për Haradinajn/ Ish-kryeministri refuzon ekstradimin në Serbi

Sipas mediave, ajo ka refuzuar të shkojë në takimin me ambasadorët pa dhënë asnjë arsye për mosprezencën e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

LSI rënie drastike/ Ja kush parti pritet të fitojë me 25 prill në Elbasan

Publikuar

-

Nga

LSI rënie drastike/ Ja kush parti pritet të fitojë me 25 prill në Elbasan

Nëse qytetarët do të votonin sot në qarkun e Elbasanit, sipas sondazhit të Piepolit PS do të merrte  52-56 % të votave e përkthyer në 8-9 mandate.

Koalicioni PD-Aleanca për Ndryshim do të merrte 37-41 % të votave e përkthyer në 4-6 mandate.

LSI ka rënë me 0.5% krahasuar me matjen më 7 prill.

Ndërkohë që Rudina Hajdari e renditur e para në qarkun e Elbasanit nën siglën e partisë ‘Nisma Thurje’ nuk do mund të merrte një mandat nëse zgjedhjet do të zhvilloheshin sot, edhe pse pritet të marrë deri në 2.5% të votave.

LEXO TE PLOTE