Connect with us

Aktualitet

Themelohet “Sfida për Shqipërinë”/ Ja qëllimet dhe strategjia për zgjedhjet e vitit 2017

Publikuar

-

Në përvjetorin e Lidhjes së Prizrenit, një grup prej 3000 qytetarësh firmosën për themelimin e grupimit politik “SFIDA PËR SHQIPERINE” me qëllim përfaqësimin e të gjithë votuesve shqiptarë të zhgënjyer nga politika e vjedhjes dhe korrupsionit.

Ky grupim politik do të garojë që në zgjedhjet e vitit 2017 me listën e vet të plotë e të pavarur dhe nuk do të bëjë koalicion me asnjë parti tjetër parlamentare. SFIDA i konsideron partitë kryesore shqiptare si burimin e problemeve dhe jo pjesë të zgjidhjes së tyre.

Një pjesë e mirë e themeluesve janë qytetarë të angazhuar edhe më parë në fushatën e kandidatit të pavarur për kryebashkiak Gjergj Bojaxhi, ndërsa pjesa tjetër i janë bashkuar “SFIDËS” muajt e fundit. Grupi nismëtar përbëhet nga pedagogë, juristë, ekonomistë, mjekë, përfaqësues të medias, sipërmarrës dhe qytetarë të tjerë të angazhuar.

Dr. Medlir Mema foli për kontratën e re sociale që duhet të bëjnë shqiptarët e ndershëm që duan punën dhe vendin e tyre. “Politikanët ia kanë arritur të na bëjnë pesimistë, mos-reagues dhe indiferentë. Ka shumë që janë të kënaqur vetëm të kritikojnë të tjerët. Historia sheh me respekt atë që në fakt është futur në arenë për t’u përballur me të keqen.”

Një prej përfaqësueve të “SFIDËS”, Gjergj Bojaxhi shpjegoi edhe detajet e statutit të ri ku kryetari i partisë nuk mund të kandidojë për asnjë pozicion politik si deputet, kryetar bashkie, kryeminister etj. Një tjetër pikë e statutit është se asnjë kandidat nuk mund të përzgjidhet nga kryesia apo kryetari por nga çdo antar i “SFIDËS”. Të gjitha postet si politike ashtu dhe administrative kanë një maksimum prej dy mandatesh. Këta elementë përbëjnë thelbin demokratik të organizimit të këtij formacioni partiak dhe ngelen të pandryshuara në statut për një periudhë 40 vjecare pavarësisht cdo nisme.

Dr. Ermal Hasimja u përqendrua tek sfida e Shqipërisë jo për premtime punësimi por tek puna dhe mundësia e barbartë për të konkuruar. “Ne punojmë për njerëz që na mjelin dhe që të mbajmë një administratë të keqpërdorur” – tha ai. Ndërsa Dr. Hektor Ruci duke u ndalur tek Sfida për Drejtësinë tha se është e pamundur që të pretëndojmë që drejtësinë do ta kthejnë ata që na e rrëmbyen.

Folësit ftuan t’i bashkohen SFIDËS të gjithë qytetarët që besojnë se mënyra sesi është qeverisur Shqipëria këto vitë ka qënë e gabuar. Në javët në vijim “SFIDA PER SHQIPERINE” do të nisë punën dhe takimet për shtrirjen e saj në të gjithë vendin.

1 Comment

1 Comment

 1. Alban Dardani

  17 Mars, 2017 at 5:34 am

  _Prite, kartolinen prite.
  Se, po vjen si nje simite
  _ Tralala , dhe trilili.
  Ma gezofsh. ” vitin e ri”…..!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Rama kërcënon hapur Bashën dhe Kryemadhin/ Do i lini çizmet…

Publikuar

-

By

Kryeministri Edi Rama ka thënë se ai ka gati 12 paditë e para anti-shpifje.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama ka shkruar se kontributi i parë nga paditë do të shkojë për një bibliotekë shkolle në Kodër-Kamëz.

Më tej në postimin e tij kryeministri ka shkruar, që në përpunim janë edhe nja dy duzina të tjera.

Kurse në përfundim të postimit të tij, ka paralajmëruar opozitën dhe kryetaren e LSI, Monika Kryemadhin,  pasi ka shkruar se lenë dhe çizmet gjyqeve.

Postimi i plotë

Inaugurohet Fondi i Edukimit nga një shpifje e PD për @erionveliaj. Kontributi i parë për një bibliotekë shkolle në Kodër-Kamëz. Gati 12 paditë e para Antishpifje nga ana ime.Në përpunim nja dy duzina të tjera. Kjo opozitë si Liza në botën e çudirave do lerë dhe çizmet gjyqeve./ CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Top-formacioni i “të zhdukurve” në Champions League/ Ja clët janë emrat e mëdhenj

Publikuar

-

By

Sonte nis java e tretë e fazës në grupe të Ligës së Kampionëve për këtë edicion dhe ekipet janë duke u përgatitur. Synimi është kualifikimi në raundin tjetër.

Duke bërë një rishikim të statistikave dhe modeleve të secilit prej 32 klubeve pjesëmarrës në këtë raund, vërejmë se ka “yje”, të cilët kanë luajtur pak, ose aspak, në këtë Ligë Kampionësh.

Lojtarë të mëdhenj që, për arsye të ndryshme, nuk llogariten nga trajnerët e tyre përkatës. Dhe meritojnë t’u kushtosh vëmendje, sepse top-formacioni që përftohet prej tyre është mjaft i fuqishëm… /CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

U arratis nga burgu i Fierit/ Arrestohet 36-vjeçari

Publikuar

-

By

Policia e Vlorës ka vënë në pranga një 36-vjeçar, pasi vitin e kaluar ka qenë duke vuajtur dënimin në burgun e Fierit për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike”, por kur ka dalë me leje për në vendin e banimit Vlorë, ka tejkaluar afatet duke mos u kthyer më.

Policia bën me dije se në pranga ka rënë Ervis Gjini, 36 vjeç, banues në Vlorë.

Gjithashtu, ky shtetas ka qenë në kërkim edhe për një tjetër vepër penale në fushën e vjedhjes pasi akuzohet për “Vjedhje” të kryer në bashkëpunim më shumë se një herë, parashikuar nga neni 134/2 i Kodit Penal, për të cilën Gjykata e Shkallës së Parë Vlorë e ka dënuar me 2 vite e 6 muaj burg.

Materialet iu referuan Prokurorisë në ngarkim të tij për veprat penale “Largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit” dhe “Vjedhja” kryer në bashkëpunim më shumë se një herë, parashikuar nga nenet 323 dhe 134/2 të Kodit Penal.

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet15:23 - 23 Tetor, 2018

Gjenden në Stamboll pjesë të trupit të pajetë të gazetarit të vrarë

Pjesë të trupit të pajetë të gazetarit të vrarë saudit, Jamal Khashoggi, janë gjetur sot në Stamboll. Mediat e huaja...

Aktualitet13:33 - 23 Tetor, 2018

“Tirana historike, ç’fat e pret?”

“Artes” një program kushtuar kulturës dhe arteve e nis sot komunikimin me publikun me një emision kushtuar arkitekturës dhe zhvillimit...

Aktualitet11:52 - 23 Tetor, 2018

Votuan pro Maqedonisë së Veriut/ Merren në mbrojtje deputetët e opozitës

Ministria e Brendshme në Maqedoni ka marrë në mbrojtje deputetët e partisë opozitare të Nikolla Gruevskit, VMRO-DPMNE, të cilët votuan...

Aktualitet11:07 - 23 Tetor, 2018

Video- Ura më e gjatë mbi det/ Mega projekti kinez vjen në jetë

Ura më e gjatë mbi det, e cila ndodhet në Kinë, do të fillojë funksionimin e saj ditën e nesërme....

Aktualitet19:50 - 22 Tetor, 2018

Sanksionet ndaj kompanive ruse/ Putin i kundërpërgjiet Ukrainës

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një dekret për vendosjen e masave ekonomike ndaj Ukrainës. Në dekretin e nënshkruar, Putin...

Aktualitet18:39 - 22 Tetor, 2018

Video/ Pamjet e trenit që del nga shinat dhe merr para 18 persona bëjnë xhiron e botës

Një video, pamjet e të cilës tregojnë trenin e pasagjerëve del nga shinat e hekurudhës në veri-lindje të Tajvanit, duke...

Aktualitet16:43 - 21 Tetor, 2018

Motori përplaset me kangjellat/ Ndërron jetë 18 vjeçari

Një 18-vjeçar ka ndërruar jetë në orët e para të ditës së sotme në Pistoi të Italisë, si pasojë e...

Aktualitet16:31 - 21 Tetor, 2018

Foto- Treni del nga shinat/ Dhjetëra viktima, qindra të plagosur

Një aksident i rënë është regjistruar në Taivan, pasi së paku 17 persona kanë humnbur jetën dhe 126 persona kanë...

Aktualitet12:23 - 21 Tetor, 2018

Rusia kundër Maqedonisë së Veriut/ “E kemi njohur 26 vite më parë”

Parlamenti maqedonas miratoi këtë javë emrin e ri të Maqedonisë, në bazë të marrëveshjes së Prespës me Greqinë. E pakënaqur...

Aktualitet11:16 - 21 Tetor, 2018

“Ik pi***uni”/ 35-vjeçari, që vrau shqiptarin në Australi ofendon gazetarët

Policia australiane ka njoftuar se ka arrestuar një person si të dyshuar për vrasjen e një shqiptari. Mësohet se 35-vjeçari,...

Aktualitet10:48 - 21 Tetor, 2018

Afganistani nuk gjen paqe/ Shpërthimi i radhës u merr jetën 6 fëmijëve

Afganistani nuk po gjen paqe, tashmë kur ka hyrë në ditën e dytë të zgjedhjeve parlamentare. Një shpërthim në rajonin...

Aktualitet09:13 - 21 Tetor, 2018

Rritja e spiunazhit rus/ Shërbimi sekret zviceran jep alarmin

Shefi i shërbimit sekret zvicerian, Jean-Philippe Gaudin ka dhënë alarmin për rritjen e aktiviteteve të spiunazhit rus në vend. Shkak...

Aktualitet22:51 - 20 Tetor, 2018

Britanikët pendohen për Brexit/ Tashmë edhe nën presionin e kohës

Londra ka përjetuar sot një protesë masive, ku morën pjesë 700 mijë persona. Londinezët vërshuan nëpër rrugët e kryeqytetit, duke...

Aktualitet22:21 - 20 Tetor, 2018

Shpërthimet në Afganistan/ Shënohen dhjetra viktima, qytetarët nuk heqin dorë nga zgjedhjet

Qëndrat e votimit në Afganistan janë tronditur ditën e sotme. Shpërthimet shkaktuar dhjetra viktima, midis tyre edhe fëmijë, ndërkohë 30...

Aktualitet22:05 - 20 Tetor, 2018

Video/ Njihuni me 34-vjeçarin e verbër shqiptar që krijon aplikacione

34-vjeçari Hashim Llumnica nga fshati Bellopojë i Komunës së Podujevës në Kosovë ka krijuar një aplikacion për personat e verbër....

Aktualitet21:23 - 20 Tetor, 2018

Video- I riu nga Anglia e pëson keq/ Për këtë veprim mund të dënohet me 10 vite burg

 Një turist 23 vjeçar nga Anglia, rrezikon 10 vite burg në Tajlandë, pasi shkarraviti me spraj murin e një kështjelle...

Aktualitet20:47 - 20 Tetor, 2018

Zgjedhjet në Afganistan/ Me dhjetëra shpërthime pranë qendrave të votimeve

Shpërthime të shumta janë regjistruar sot në kryeqytetin e Afganistanit, Kabulin gjatë kohës që njerëzit ishin në qendrat e votimit....

Aktualitet20:23 - 20 Tetor, 2018

U kap vitin e kaluar/ Gjykata britanike jep vendimin për bosin shqiptar të kokainës

Një gjykatë në Britaninë e Madhe ka dënuar me 25 vite burg shtetasin shqiptar Erald Mema. Ky i fundit cilësohej...

Aktualitet17:31 - 20 Tetor, 2018

Video/ Gazetarja shqiptare vë në siklet Vuçiçin, e bën të fshijë djersët me shami

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç është vënë në siklet nga një gazetarja Nerënxa Jakupi, gjatë një konference për mediat të...

Aktualitet17:09 - 20 Tetor, 2018

Financimet greke për mediat shqiptare/ Tsipras fton në zyrë kreun e opozitës

Kryeministri grek Aleksis Tsipras, nuk e priti mirë largimin e Ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias, të cilin e quajti një...

Aktualitet16:04 - 20 Tetor, 2018

Video tmerruese/ Nxënësi i vë pistoletën në kokë mësueses: Më hiq mungesën ose të vrava

Një video, pamjet e të cilës tregojnë një nxënës, që i drejton mësueses pistoletën në kokë është duke bërë xhiron...

Aktualitet12:20 - 20 Tetor, 2018

Arabia Saudite konfirmon vdekjen e gazetarit

Arabia Saudite konfirmoi vdekjen e gazetarit saudit dhe komentatorit të gazetës Washington Post Jamal Khashoggi, duke thënë se vdekja e...

Aktualitet10:15 - 20 Tetor, 2018

Komisioni i BE përgatitet për zgjedhjet europiane

Në javët e ardhshme do të merret vendimi se cilët do të jenë kandidatët kryesorë të familjeve partiake evropiane për...

Aktualitet10:10 - 20 Tetor, 2018

Votuan pro ndryshimeve kushtetuese/ VMRO përjashton deputetët

Menjëherë pas mbarimit të seancës plenare ku u votua nisma për ndryshimet kushtetuese dhe pro të cilave bashkë me deputetët...

Aktualitet09:40 - 20 Tetor, 2018

Video-Panik në ajër/ Fluturimi i avionit me 200 pasagjerë kthehet në tmerr

Një turbulencë ajrore ka bërë që një fluturim 8 orësh, të kthehet në makth për dhjetëra pasagjerë, ku 15 prej...

Aktualitet14:58 - 19 Tetor, 2018

Akuzat “bombë” ndaj Kotzias/ Cilat janë portalet shqiptare që financon Greqia

Greqia financon me fonde sekrete portale, media dhe gazetarë në Shqipëri dhe vende të tjera të rajonit. Ky lajm po...

Aktualitet10:29 - 19 Tetor, 2018

Reagon Sali Lushaj për djalin e tij :”Ne kemi duart e ky regjim ka hekurat”

Arrestimi i këngëtarit Arkimed Lushaj dy ditë më parë ka bërë zhurmë në media. Policia tha se ai ishte pjesë...

Aktualitet17:01 - 18 Tetor, 2018

Ekzekutimi i pengjeve nga ISIS/Putin jep alarmin, kritikon ashpër forcat amerikane

Presidenti rus Vladimir Putin, ka kritikuar ashpër forcat amerikane, të cilat sipas tij kanë dështuar në luftën ndaj ISIS. Sipas...

Trending

Read previous post:
I moshuari proteston tek “Skënderbeu”/ Zoti Lu më ndihmoni të shpëtoj nga kjo drejtësi e korruptuar

Një shtetas 65-vjeçar ka tërhqur vëmendjen e qytetarëve të Tiranës pasi hipi tek busti i Skënderbeut duke bërë thirrje për...

Close