Connect with Us

“Çimka”/ Dylgjeri: Pse nuk flet Zv.ministri Ilir Marko? Është tronditur siguria kombëtare

Aktualitet

“Çimka”/ Dylgjeri: Pse nuk flet Zv.ministri Ilir Marko? Është tronditur siguria kombëtare

Publikuar

-

Politologu Ylli Dylgjeri ka ngritur pyetjen se pse ka folur ende zv.Ministri i Brendshëm Ilir Marko lidhur me pajisjen përgjuese të gjetur në paradhomën e zyrës së Ministrit Saimir Tahirit.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Dylgjeri shkruan se është tronditur siguria kombëtare. “Ka ditë që opinioni publik është njohur me një denoncim publik të Ishkryeministrit Berisha, dhe në vijim me një kallxim penal lidhur me vendosjen e një përgjuesi në zyrën e Ministrit te Brendshëm z. Saimir Tahiri. Eshtë tronditur siguria kombetare.” shprehet Dylgjeri.

Në reagimin e tij, politologu shton se publiku pret një sqarim ose shpjegim lidhur me akuzën se zv.Ministri Marko ka vendosur pajisjen përgjuese në zyrën e Tahirit. “Nisur nga denoncimi duhet thënë se ngjarja eshte shume e rënde dhe hyn në ato skena krimi që i kemi pare në personazhet e librave apo e 007-ve. Ish Kryeministri Berisha përmes “oficerit digital”, siç thotë Ai, denoncon në publik si Autor të dyshuar të vendosjes së çimkës, zv ministrin e brendshem Ilir Marko. Ndërkohë që Ministri i Brendshem në kallximin e Tij dencon në prokurori si të dyshuar nje punonjes te MB, dhe ja le proçesit hetimor gjetjen e autorit te përgjimit.
Pra jane hedhur në publik dyshime mbi nje emer konkret zvministri, dhe kemi si kallxim një të dyshuar punonjes te MB.
Pyetja ime ketu eshte: personi ose zv mistri Ilir Marko pse nuk shprehet ende për këtë akuzë mbi figurën e tij?
Eshtë lakuar emri dhe autoriteti i institucionit të Ministrit të Brendshëm. ZV Ministri dhe Ministri jane një institucion në hierakine e administrates publike shqiptare. Publiku pret një sqarim ose shpjegim lidhur me këtë akuze.” përfundon reagimin e tij Dylgjeri.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Spitali i Fierit si thesi i miellit për zgjedhje”/ Shehi: Rama nuk e do vendin në BE, Veliaj Kryehajdut

Publikuar

-

Nga

“E ktheu vendin si Kolumbia!”/ Dashamir Shehi ‘shpërthen” keq ndaj Ramës: E ka bërë drogën biznes qeveritar

Kreu i LZHK-së dhe kandidati për deputet në listat e Tiranës, Dashamir Shehi, ka ngritur akuzat se kryeministri Edi Rama nuk e do vendin në Bashkimin Evropian, pasi pretendon se ka prirje autokrate.

Një një reagim për faqen “Brryli Broadway”, ku iu përgjigj pyetjeve edhe të ndjekësve, Shehi e krahasoi Spitalin turk të Fierit si thesin për blerje votash në zgjedhje.

Spitali turk i Fierit është si thesi i miellit për zgjedhje. Ne kemi nevojë për ide, e financim të ideve tona. Për ne shqiptarët Evropa është politikë, demokraci, është shtet ligjor, për gjeneratat e reja Evropa është përpektivë. Evropa duhet të jetë tezë definitive. Duhet të sillemi në mënyrë evropiane. Të bëjmë ligje që i afrohen BE dhe t’i zbatojmë. Të kemi një kulturë politike që BE të mos na shohë me dyshim, se askush nuk e fut dikë të dyshimtë në oborrin e tij. Rama nuk e do Evropën, pasi e pengon në pushtetin absolut. Sovraniste si Erdogani, Putini apo ky i Hungarisë, i bezdis Evropa këta. Larg Evropës është kjo puna e patronazishtëve, a ndodh në ndonjë vend të Evropës, jo por këtu po”, u shpreh ai.

Duke komentuar të rinjtë në politikë, Dashamir Shehi deklaroi se kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj është shembulli më i keq i të rinjvë të korruptuar.

LEXO EDHE:  Çështjet “Xhafaj” dhe “Tahiri”/ Peleshi: Nuk na dëmtojnë

LEXO EDHE:  Kuvendi shpall vakancën për Tahirin/ Ja kush pritet ta zëvëndësojë

Puna e vjedhjes është genetike, vjen nga shumë faktore. Nuk e quaj meritë personale faktin që s’kam vjedhur, disa e quajnë budallëk. Nuk kam pishmanllëk për modestinë time materiale. Pashë një foto të vjetër të MJAFT-it, kishin dalë më Kadarenë para 15 vitesh. Mjafto të shohësh këtë foto për të kuptuar sa iluzion është pastërtia e rinisë në politikë, shihi sot ata janë kryehajdutë, shih kryetarin e Bashkisë sot dhe vartësit e tij. I ndershmi në politik të madhe është ai që  është ulur në karrige të madhe dhe është çuar i ndershëm”, theksoi kryetari i LZHK-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi refuzon ambasadorët/ Nuk shkon në takimin për zgjedhjet në Elbasan

Publikuar

-

Nga

“The thief shouts catch the thief”! / The SMI scandals with vote theft

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca, ambasadorja franceze Elisabeth Barsacq dhe ambasadori gjerman Peter Zingraf, do të mbajnë një takim me kandidatët për deputetë të këtij qarku, në zgjedhjet e 25 prillit.

Mësohet se takimi do të mbahet ditën e nesërme dhe të pranishëm do të jenë numri 2 i PS-së Taulant Balla, Gazment Bardhi i Partisë Demokratike dhe Rudina Hajdarin e Nismës “Thurje”.

Por bëhet me dije se në këtë takim nuk do të shkojë Monika Kryemadhi, e cila kandidon në këtë qark nën siglën e LSI-së.

LEXO EDHE:  Tahiri reagon pas akuzave / Të zbardhet deri në fund e vërteta

LEXO EDHE:  Video-Saimir Tahiri kërkon ndihmë/ Çfarë po ndodh me ish-ministrin

Sipas mediave, ajo ka refuzuar të shkojë në takimin me ambasadorët pa dhënë asnjë arsye për mosprezencën e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

LSI rënie drastike/ Ja kush parti pritet të fitojë me 25 prill në Elbasan

Publikuar

-

Nga

LSI rënie drastike/ Ja kush parti pritet të fitojë me 25 prill në Elbasan

Nëse qytetarët do të votonin sot në qarkun e Elbasanit, sipas sondazhit të Piepolit PS do të merrte  52-56 % të votave e përkthyer në 8-9 mandate.

Koalicioni PD-Aleanca për Ndryshim do të merrte 37-41 % të votave e përkthyer në 4-6 mandate.

LSI ka rënë me 0.5% krahasuar me matjen më 7 prill.

Ndërkohë që Rudina Hajdari e renditur e para në qarkun e Elbasanit nën siglën e partisë ‘Nisma Thurje’ nuk do mund të merrte një mandat nëse zgjedhjet do të zhvilloheshin sot, edhe pse pritet të marrë deri në 2.5% të votave.

LEXO TE PLOTE