Connect with Us

Reforma në Drejtësi/ Ilir Meta: Ta votojmë brenda qershorit, i detyrohemi qytetarëve

Aktualitet

Reforma në Drejtësi/ Ilir Meta: Ta votojmë brenda qershorit, i detyrohemi qytetarëve

Publikuar

-

LSI ka mbledhur sot Komitetin Drejtues Kombëtar të saj, ku kreu Ilir Meta ka folur për Reformën në Drejtësi .

Kreu i LSI tha se 20 votat e partisë së tij në parlament do të shkojnë për miratimin e Reformës në Drejtësi.

Ai u shpreh se reforma duhet të miratohet brenda muajit qershor dhe se partitë politike duhet të gjejnë konsensusin për ta miratuar së bashku.

Meta  tha se Reforma në Drejtësi duhet të miratohet edhe si detyrim ndaj qytetarëve.  Ai u shpreh se partitë nuk duhet të bëjnë kalkulime politike me Reformën në Drejtësi.

Ai tha se miratimi i reformës do të godasë krimin dhe korrupsionin në vend.

Fjala e plotë e Kryetarit të LSI-së, z. Ilir Meta në mbledhjen e KDK-së

Dëshiroj të ndaj disa qëndrime për disa nga çështjet më të rëndësishme të aktualitetit politik dhe të perspektivës, ku natyrisht në radhë të parë do të mbetet Reforma në Drejtësi, derisa ajo të miratohet përfundimisht në Kuvendin e Shqipërisë.

Do të doja të ritheksoja edhe njëherë qëndrimin e Lëvizjes Socialiste për Integrim për reformën në drejtësi, i cili ka qenë i qartë në mbështetje të saj që nga fillimi i procesit.

Me këtë rast dua të përshëndes dhe të mbështes plotësisht deklaratën e Komisionerit për Zgjerimin të Bashkimit Europian, z. Hahn , i cili pasi ka vlerësuar punën e rëndësishme që është kryer deri më tani nga ekspertët vendas dhe ndërkombëtarë, punën e bërë nga EURALIUS, OPDAT dhe nga Komisioni i Venecias, kërkon dhe nxit gjithë klasën politike shqiptare që të përfundojë edhe kilometrin fundit, që natyrisht është edhe më i rëndësishmi për miratimin në Parlament në ditët e ardhshme dhe në javët e ardhshme të paketës kushtetuese për reformën në drejtësi.

Në këtë drejtim, unë dëshiroj që të theksoj se miratimi i shpejtë i saj dhe njëkohësisht edhe angazhimi për zbatimin e plotë dhe efektiv dhe të shpejtë të kësaj reforme, mbeten prioriteti ynë më i rëndësishëm.

Për këtë qëllim, angazhimi dhe vullneti i Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe i grupit të saj parlamentar janë të palëkundur dhe janë në vijën e parë të miratimit, jo të vonimit, jo të preteksteve, jo të vonesave dhe jo të kalkulimeve partiake politike apo elektorale, sepse Lëvizja Socialiste për Integrim mendon dhe beson që miratimi i kësaj reforme është një detyrë kombëtare.

Është një përgjegjësi e jashtëzakonshme që duhet përmbushur me shpejtësi në radhë të parë për interesin e qytetarëve tanë, për interesin e forcimit të ligjit në vend dhe të rritjes të besimit tek shteti ligjor, tek drejtësia dhe tek institucionet, për të goditur në mënyrë të vendosur dhe dërrmuese korrupsionin dhe krimin e organizuar që janë një shqetësim mjaft serioz për qytetarët tanë, për shërbimet që ata duhet të marrin, por njëkohësisht edhe një pengesë mjaft serioze për zhvillimin më të shpejtë të vendit dhe për vetë procesin e integrimit europian.

Mesazhi i Komisionerit Hahn besoj se ishte shumë i qartë dhe ishte dhe shumë dashamirës, ishte edhe pak sportiv që të kuptohet më thjeshtë nga të gjithë qytetarët shqiptarë në prag të Kampionatit Europian të futbollit, pra që Shqipëria të mos mbetet vetëm në fazën e grupeve, por të kalojë më tej.

Dhe kjo do të thotë që nuk mund të ketë një rekomandim dhe një hap tjetër përpara të Shqipërisë drejt çeljes së negociatave për anëtarësim në rast se kjo reformë nuk miratohet dhe nuk miratohet tani.

LEXO EDHE:  Basha letër Buquicchio/Reforma në Drejtësi, faza e parë u mbyll sipas rekomandimeve tuaja

Ne mbajmë përgjegjësi në radhë të parë për Lëvizjen Socialiste për Integrim, për të gjithë ata që kanë votuar për ne dhe që besojnë tek ne dhe që janë shumë më të shumtë se sa tre vite më parë.

Por natyrisht që mbajmë përgjegjësi edhe ndaj të gjithë qytetarëve shqiptarë të cilët në një shumicë dërrmuese e kërkojnë këtë reformë.

Prandaj edhe unë theksoj se 20 votat e Lëvizjes Socialiste për Integrim, nuk janë vetëm nga sot për këtë reformë.

Ato janë në mbështetje të reformës prej javësh, që kur misionet e EURALIUS dhe OPDAT dorëzuan në Komisionin e Posaçëm Parlamentar për reformën në drejtësi, opinionet e tyre për ato çështje të cilat nuk ishin specifikuar në mënyrë përfundimtare nga Komisioni i Venecias, i cili gjithashtu bëri një punë të shkëlqyer.

Ndaj, shpresojmë, sikurse thekson edhe Komisioneri Hahn, që të gjitha forcat politike dhe palët politike të miratojnë këtë reformë.

Për LSI, certifikimi i kësaj reforme nga Komisioni i Venecias dhe nga EURALIUS dhe OPDAT është i mjaftueshëm që të marrë të gjitha votat tona , por pse jo, të të gjithë deputetëve në Kuvendin e Shqipërisë, sepse kemi të bëjmë me institucione ndërkombëtare që nuk janë pjesë e interesave politike dhe partiake në vendin tonë.

Është një pengesë e madhe mosbesimi që ekziston midis palëve, shqetësimi për përdorimin e drejtësisë deri më tani apo të institucioneve që do të krijohen, për qëllime partiake.

Unë besoj se standardet që ofron Komisioni i Venecias dhe standardet që ofrojnë zgjidhjet e propozuara edhe nga EURALIUS-i e ODPAT-i janë tërësisht të besueshme për t’i dhënë jetë kësaj reforme në parlament mundësisht brenda muajit qershorit, sepse çdo vonesë tjetër do të ishte mjaft e kushtueshme për rrugëtimin e mëtejshëm të vendit tonë drejt Bashkimit evropian.

Ndaj edhe njëherë tjetër e nënvizoj vendosmërinë e Lëvizjes Socialiste për Integrim për të votuar këtë reformë sipas standardeve të Komisionit të Venecias sipas zgjidhjeve që janë dhënë nga EURALIUS dhe OPDAT- që tani.

Njëkohësisht shpreh bindjen edhe tuajën se reforma në drejtësi përveçse do të hapë një faqe të re në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe papërgjegjshmërisë në ushtrimin e detyrave dhe funksioneve publike, pa asnjë diskutim që do të krijojë kushte shumë më të mira për zhvillimin ekonomik të vendit dhe do të përmirësojë ndjeshëm klimën e biznesit që është vendimtare për mirëqenien e çdo qytetari shqiptar për të hapur vende të reja pune dhe për të luftuar varfërinë.

Sigurisht që reforma në drejtësi vjen pas miratimit të legjislacionit për dekriminalizimin i cili ka dhënë efektet e para dhe për të cilin qëndrimi i Lëvizjes Socialiste për Integrim ka qenë dhe mbetet i prerë dhe i qartë për zbatimin e plotë, të thellë, dhe pa asnjë ekuivok të këtij legjislacioni ndaj cilitdo, cilido qoftë në LSI, apo në forcat e tjera politike dhe kudo. Elementë me rekorde kriminale nuk kanë vend në zyrat dhe postet publike.

Shqipëria meriton të hyjë në një fazë të re të standardeve të integritetit të përfaqësuesve publik.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Nuk përmbahet Mentor Kikia/ “Jemi bërë gazi i botës duke pajtuar politikën shqiptare”

LEXO EDHE:  Venecia tha “fjalën e fundit” për Metën/ Reagon opozita e bashkuar

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Meta në krah të policisë/ Ndëshkim për abuzuesit

LEXO EDHE:  Meta në krah të policisë/ Ndëshkim për abuzuesit

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: