Connect with Us

Dekriminalizimi/ Basha: Rama autor i promovimit të personazheve të kriminalizuar

Aktualitet

Dekriminalizimi/ Basha: Rama autor i promovimit të personazheve të kriminalizuar

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, tha gjatë një konference për shtyp se kryeministri Edi Rama është autori numër 1 i promovimit të personazheve të kriminalizuar. Sipas tij Treshja Rroshi, Bushi, Bardhi iu tregoi sot shqiptarëve kumbarin Edi Rama. Kreu i PD-së tha se pas ka ende zyrtarë të tjerë që kanë fshehur të dhënat.

Kreu i Bashkisë Kurbinit Artur bardhi që ka deklaruar 4 emra nga 6. Kryebashkiakë të tjerë duhet të largohen dhe do të largohen pas denoncimit të formularëve. Shumë funksionarë të tjerë, deputetë, kryetarë bashkish kanë fshehur të dhënat e tyre në formularë. Treshja Rroshi, Bushi, Bardhi iu tregoi sot shqiptarëve Kumbarin Edi Rama. Nuk u mjaftua të sfidonte opozitën e vendit, por sfidoi edhe ambasadorin e SHBA-ve që paralajmëroi 1 vit më parë se kandidimi i tyre është një poshtërim për pop shqiptar. Sot kushdo ka mundësi ta tregojë me gisht dhe me emër e mbiemër  poshtëruesin Edi Rama. Ai është autori numër 1 i promomivimit të personazheve të kriminalizuar”, theksoi Basha.

Më tej, Basha tha se nuk është i gëzuar, dhe se nuk ka asgjë për të festuar sepse nuk ka të bëjë me emra, por me një trend që Rama futi në jetën publike.

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Rama: Nëse nuk ndëshkohen gjyqtarët dhe prokurorët, s’goditen zyrtarët e lartë!

“Në vend të kërkonte ndjesë, në vend të bënte “mea culpan” ose të heshtte Edi Rama u mundua ta fuste debatin në logjikën e një lotarie numrash. Numrat që kanë dalë dhe ata që pritet të dalin janë të mjaftueshëm për të ditur se ku po e çonte Shqipërinë ky njeri. Dekriminalizimi një ngjarje për vendin. Nuk jam i lumtur, nuk ka asgjë për të festuar sepse s’ka të bëjë me emra por me një trend që Edi Rama futi në jetën publike”, tha kreu i PD.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

SHBA, senatorët marrëveshje për projektligjin dypartiak për infrastrukturën

Publikuar

-

Nga

SHBA, senatorët marrëveshje për projektligjin dypartiak për infrastrukturën

Në Senatin e Shteteve të Bashkuara, negociatorët kanë arritur një marrëveshje për paketën ligjore prej 1.2 trilionë dollarësh për infrastrukturën. Senatori republikan Rob Portman u tha gazetarëve të mërkurën se është rënë dakort për komponentët kryesorë të projektligjit.

Pas muajsh të tërë bisedimesh, kjo mund të hapë tashmë rrugën që legjislacioni të vazhdojë procesin e shqyrtimit në Senat. Madje kreu i shumicës, Senatori Chuck Schumer, tha se një votim procedurial për këtë projektligj dypartiak mund të zhvillohet që të mërkurën.

“Senatorët vazhdojnë të arrijnë progres”, tha Senatori demokrat Schumer në një fjalim në sallën e Senatit.

Senatorja republikane Susan Collins, megjithatë, paralajmëroi se disa detaje ishin ende duke u finalizuar.

Një tjetër senatore republikane, Lisa Murkowski, u tha gazetarëve se, “Unë mendoj se ekziston një vullnet i konsiderueshëm nga të dy kahët politikë që duan të arrijnë tek një paketë për infrastrukturën”.

Ajo shtoi se senatorët do të informohen për propozimin që po negociohet “gjatë orëve të ardhshme”.

LEXO EDHE:  “Dënoni dhunën”/ Ambasada italiane mesazh Bashës dhe Kryemadhit

LEXO EDHE:  Zbardhen provat/ Rama mashtron, gazeta franceze  e “nxjerr zbuluar”  

Votimi procedurial thjesht do të kufizonte debatin kur Senati të fillojë të marrë në konsideratë projekt-ligjin dypartiak për investime në infrastrukturë që mendohet të jetë në shumën e rreth 1.2 trilionë dollarëve.

Më 21 korrik, republikanët e bllokuan një veprim të tillë, duke u ankuar se projekt-ligji nuk ishte shkruar ende.

Demokratët shpresojnë të kalojnë këtë muaj, ose në fillim të muajit tjetër, projektligjin për të cilin do të jetë rënë dakord në negociatat dypartiake.

Kjo mund të ndihmojë në eliminimin e pengesave për demokratët, të cilët duan të fillojnë punën për një tjetër projektligj me një buxhet prej rreth 3.5 trilionë dollarësh, të cilin republikanët zotohen se do ta kundërshtojnë./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Publikuar

-

Nga

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga Shtetet e Bashkuara dhe pjesa më e madhe e Evropës, do të mund të hyjnë në Britani të Madhe pa iu nënshtruar masës së karantinës nga java e ardhshme, kanë thënë zyrtarët britanikë të mërkurën.

Qeveria britanike ka thënë se personat që kanë pranuar dy doza të vaksinës së miratuar nga Administrata amerikane për Ushqim dhe Ilaçe, apo nga Agjencia Evropiane e Ilaçeve, do të mund të mund të bëjnë teste për koronavirus para dhe pas hyrjes në Britani, në vend të izolimit për 10 ditë.

LEXO EDHE:  Basha në Holandë/ Shpërndan takime nga Fushë-Kruja

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Rama: Nëse nuk ndëshkohen gjyqtarët dhe prokurorët, s’goditen zyrtarët e lartë!

Qeveria e Skocisë, që vendos vetë për politikat shëndetësore, ka marrë vendimin e njëjtë.

Irlanda Veriore, që është pjesë e Mbretërisë së Bashkuar, nuk ka bërë të ditur ndonjë vendim të ngjashëm.

Aktualisht, vetëm personat që janë vaksinuar në Britani, mund të mos i nënshtrohen masës së karantinës.

Megjithatë, ekziston një përjashtim në vendim: Franca, të cilën Mbretëria e Bashkuar e konsideron me rrezik të lartë, për shkak të prezencës të variantit Beta.

Vizitorët nga Franca do të vazhdojnë të përballen me masë të karantinës./rel

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto/ Rama mbërrin në Shkup, shëtitje me Zaev e Vuçiç, qytetarët iu kërkojnë ‘selfie’

Publikuar

-

Nga

Foto/ Rama mbërrin në Shkup, shëtitje me Zaev e Vuçiç, qytetarët iu kërkojnë ‘selfie’

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur sot në Shkup, në kuadër të ‘Forumit Ekonomik’ që do të mbahet nesër.

Kreu i qeverisë është filmuar duke ecur rrugëve të Shkupit i shoqëruar nga kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, si dhe nga presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Gjatë kësaj ecjeje ata janë ndalur disa herë nga qytetarët, të cilët i kanë takuar dhe kanë kërkuar madje të bëjnë dhe foto.

LEXO EDHE:  “Dënoni dhunën”/ Ambasada italiane mesazh Bashës dhe Kryemadhit

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Rama: Nëse nuk ndëshkohen gjyqtarët dhe prokurorët, s’goditen zyrtarët e lartë!

Nuk kanë munguar dhe përshëndetjet nga lokalet.

“Ta bëjmë një selfie?”– thonë ata dhe afrohen për të pozuar me politikanët./CNA.al

LEXO TE PLOTE