Connect with Us

Braçe-ambasadorëve: Hapni kufijtë, nuk po shesim hashash!

Aktualitet

Braçe-ambasadorëve: Hapni kufijtë, nuk po shesim hashash!

Publikuar

-

Kryetari i Komisionit parlamentar të Ekonomisë, njëherazi deputeti socialist Erjon Braçe i ka bërë apel ambasadorëve të BE-së që të hapin kujfijtë për prodhimet shqiptare, të cilat sipas ligjvënësit janë të shëndetshme dhe të sigurta. Reagimi i Braçes vjen pas bllokimit të eksportit të patatave të Divjakës në Poloni që prej ditës së mërkurë. Përmes një postimi  në rrjetet sociale, Braçe shprehe se mbyllja e kufijve është një poshtërim i papranueshë.

Ja çfarë shkruan deputeti Erjon Braçe

AMBSADORE E BE-se;

NA LEJONI TE SHESIM PATATET NE DYQANET TUAJA!!

HAPNI KUFIJTE PER PRODHIMET TONA!!

Prej te merkures ne mbremje, jam marre me ngut, me ceshtjen e eksportit te patateve te Divjakes ne Poloni.

Bujqit ne Divjake prej muajsh ju kushtuan kesaj kulture bujqesore-pune cdo dite dhe me nje mund te madh deri tek produkti,

shpenzuan nga buxhetet e ekonomive te tyre familjare,

dikush edhe parate prej punes ne emigracion dhe kursyer permes nje sakrifice qe rallekush e ben si shqiptaret;

Dolen ne treg, synuan tregun rreth e rrotull por dhe me tej, tregun ne vendet e BE-se, pak ne skaj, ne lindjen tone, vendet e integruara tani afer, prej ish Lindjes qe ne shqiptaret e njohim si kerkush tjeter.

Sipermarres polake erdhen ketu, pane se si kultivohej patatja, analizuan token dhe produktin, shijuan, porositen, kontraktuan dhe iken;

Produkti i ndoqi pas.

Por,

te merkuren prej mesdite, pasi lejuan kalimin e tre kamioneve me patate dhe luleshtrydhe per ne destinacionin e kontraktuar ne Poloni, autoritetet doganore ne Hungari, ndaluan, nxorren nga radha ne dogane dhe vune nje vule te kuqe mbi deklaraten e eksportit,

ne fillim per dy kamione te tjere;

tre kamione te tjere nuk guxuan te kalojne kufirin e fundit ne Maqedoni, ne rrugetimin drejt Hungarise pas lajmit qe kompanite shqiptare ne Divjake morren per bllokimin.

Arsye te qarte zyrtare nuk ka dhe, ky eshte problem i madh.

Sipermarresit shqiptare te angazhuar ne prodhim, grumbullim dhe eksport, me sugjeruan te permbahesha deri te enjten, me arsyen se jane mesuar, te detyruar, te zgjidhin problemet neper kufijte e evropes duke paguar autoritetet doganore qe ne na sugjerohen si model.

LEXO EDHE:  Operacioni anti-drogë në Milano/ Marijuana nga Shqipëria shkëmbehej me kokainë nga Holanda

Por edhe permes kesaj rruge nuk kaluan dot kete here!

Une nuk di ne e kuptoni se cfare do te thote kjo per bujqit e mi ne Divjake, ne Lushnje gjithashtu.

Dua tua spjegoj;

Eshte deshtim per ta, punojne pa fund, familjarisht-perfshire dhe femijet, paguajne cdo qindarke qe kane dhe, te ardhurat nga kjo pune qe kane ketu jane te vetmet te ardhura per te jetuar.

Ne te tilla kushte,

kjo qe po ndodh eshte e papranueshme!

Ju duhet ti kuptoni;

jane perballe sfides se jetes se tyre, kane ndertuar nje jete ketu permes punes e nderit; pooooo jane nen agresionin e tundimit te eger te kultivimit te te tjere produkteve qe ju japin shume me teper para, me here, por qe jane te paligjshme.

Kane zgjedhur te mos e bejne,

duke besuar se eksporti i produkteve te tyre te prodhuara ndershem ne token e tyre, ju siguron para mjaftueshem per te jetuar, ndryshuar dhe rritur si ekonomi familjare apo sipermarrje ne bujqesi.

Do ju lutesha pa fund te hapni kufijte tuaj;

NUK PO JU SHESIM HASHASH, POR PATATE, QEPE, KARROTA, DOMATE, SPECA, TRANGUJ, PJEPER, SHALQI, BROKOLI, KARCOF, LULESHTRYDHE, MJEDRA ETJ.

As u helmojme e as ju vrasim!!

Perkundrazi,

ju shesim produktet tona me te mira, te prodhuara ne kushte teresisht korrekte ne ne Divjake e pjesen me te madhe te Lushnjes.

Do ju ftoja te vinit e ti provonit “te gjalla” apo edhe te gatuara;

Jane te shendetshme. Plot bashkeqytetare tuajet, ne vendlindje apo ne vendet e BE-se kane vite qe i shijojne.

Ndaj mos na demtoni! Mos e coni dem besimin ne punen e ndershme ketu.

Nese keni kushte per ne, na ndihmoni ti plotesojme, na mesoni ti permbushim; ne jemi te gatshem te bejme gjithcka.

Por poshterimi ne kufijte tuaj eshte i papranueshem!!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. ali

    21 Maj, 2016 at 6:23 pm

    Ky njeri ska tru fare!!! Po pse, o injorant ambasadoret do rregullojne eksportet e Divjakes tende?! Dihet ajo, edhe nga ata qe nuk marrin vesht fare nga kjo pune, qe nese malli nuk i plotson standartet, nuk kalon! Njelloj si politika juaj e poshter, qe nuk e le kete vend te plotesoje standartet dhe te futet ne BE! Ky kujton se gjithe bota duhet te ktheje syte nga Divjaka, meqe eshte i zgjedhuri i divja kareve

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Të burgosurit apel instuticioneve/ Pritëm vettingun, amnistia mbetet e vetmja zgjidhje

LEXO EDHE:  Shpërthimet në Marinzë/ Braçe: Shqetësuese heshtja e Ministrisë

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Të burgosurit apel instuticioneve/ Pritëm vettingun, amnistia mbetet e vetmja zgjidhje

LEXO EDHE:  Të burgosurit apel instuticioneve/ Pritëm vettingun, amnistia mbetet e vetmja zgjidhje

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: