Connect with Us

Përplasja Veliaj-Nishani/ Kryebashkiaku 7 pyetje drejtuar Presidentit

Aktualitet

Përplasja Veliaj-Nishani/ Kryebashkiaku 7 pyetje drejtuar Presidentit

Publikuar

-

Nëpërmjet një konference për mediat, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka reaguar në lidhje me deklaratën e presidentit Nishani se do të padisë kryebashkiakun për shpifje.

Një ditë pas vendimit të Presidentit Nishani, Veliaj ka kërkuar nga kreu i shtetit 7 përgjigje për 7 pyetje.

Në deklaratën për mediat, Veliaj ngriti disa pyetje  që atë e shqetësojnë dhe përgjigjen e pret nga Nishani.

Erion Veliaj: Sot nga kjo punë po shqetësohet Basha, Berisha dhe Nishani dhe sot po përsëritet e njëjta gjë, po bllokohet çdo përpjekje për ta nxjerrë Tiranën në dritë.

Kam disa pyetje të tjera në këtë kontekst për Presidentin e Republikës.

1-A i ka thirrur Bujar Nishani  gjyqtarët kyç për ti kërkuar që të impenjohen kundër Bashkisë së Tiranës për çështjet që ata i kanë në dorë.

2-A i ka thirrur Bujar Nishani prokurorët për ti kërkuar për të hapur çfarëdo lloj çështje vetëm që të pengohen punët publike të Bashkisë së Tiranës.

LEXO EDHE:  Veliaj zbulon për herë të parë ambicien e radhës/ Do të garoj për...

3-A ka porositur SHISH, Bujar Nishani që të mobilizohet kundër Bashkisë me të gjitha mënyrat për të njollosur punët në Tiranë?

4-A është presion thirrja nga Presidenti i të gjitha institucioneve kundër Bashkisë së Tiranës siç bëri dje?

5-A i ka kërkuar Presidenti i Republikës drejtuesve të KLSH që të ketë një prezencë permanente në Bashkinë e Tiranës edhe për punë dhe kantier që ende nuk janë hapur dhe nuk janë filluar akoma vetëm që mos ecin punët në Tiranë?

6-A e ka caktuar Kolegjin Zgjedhor Presidenti i Republikës që këta gjyqtarë specifikisht ti bien këtij gjyqi?

7-Edhe pse është alertuar nga këshilltarët e tij, a e ka aprovuar shkeljen e radhës së gjykimit në mënyrë nepotike nga njerëz me konflikt interesi?/ Citynews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Spitali i Fierit si thesi i miellit për zgjedhje”/ Shehi: Rama nuk e do vendin në BE, Veliaj Kryehajdut

Publikuar

-

Nga

“E ktheu vendin si Kolumbia!”/ Dashamir Shehi ‘shpërthen” keq ndaj Ramës: E ka bërë drogën biznes qeveritar

Kreu i LZHK-së dhe kandidati për deputet në listat e Tiranës, Dashamir Shehi, ka ngritur akuzat se kryeministri Edi Rama nuk e do vendin në Bashkimin Evropian, pasi pretendon se ka prirje autokrate.

Një një reagim për faqen “Brryli Broadway”, ku iu përgjigj pyetjeve edhe të ndjekësve, Shehi e krahasoi Spitalin turk të Fierit si thesin për blerje votash në zgjedhje.

Spitali turk i Fierit është si thesi i miellit për zgjedhje. Ne kemi nevojë për ide, e financim të ideve tona. Për ne shqiptarët Evropa është politikë, demokraci, është shtet ligjor, për gjeneratat e reja Evropa është përpektivë. Evropa duhet të jetë tezë definitive. Duhet të sillemi në mënyrë evropiane. Të bëjmë ligje që i afrohen BE dhe t’i zbatojmë. Të kemi një kulturë politike që BE të mos na shohë me dyshim, se askush nuk e fut dikë të dyshimtë në oborrin e tij. Rama nuk e do Evropën, pasi e pengon në pushtetin absolut. Sovraniste si Erdogani, Putini apo ky i Hungarisë, i bezdis Evropa këta. Larg Evropës është kjo puna e patronazishtëve, a ndodh në ndonjë vend të Evropës, jo por këtu po”, u shpreh ai.

Duke komentuar të rinjtë në politikë, Dashamir Shehi deklaroi se kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj është shembulli më i keq i të rinjvë të korruptuar.

LEXO EDHE:  Dokumentet-273 milion lekë vetëm për udhëtime/ Bashkia e Tiranës zhvat paratë e qytetarëve

LEXO EDHE:  Veliaj zbulon për herë të parë ambicien e radhës/ Do të garoj për...

Puna e vjedhjes është genetike, vjen nga shumë faktore. Nuk e quaj meritë personale faktin që s’kam vjedhur, disa e quajnë budallëk. Nuk kam pishmanllëk për modestinë time materiale. Pashë një foto të vjetër të MJAFT-it, kishin dalë më Kadarenë para 15 vitesh. Mjafto të shohësh këtë foto për të kuptuar sa iluzion është pastërtia e rinisë në politikë, shihi sot ata janë kryehajdutë, shih kryetarin e Bashkisë sot dhe vartësit e tij. I ndershmi në politik të madhe është ai që  është ulur në karrige të madhe dhe është çuar i ndershëm”, theksoi kryetari i LZHK-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi refuzon ambasadorët/ Nuk shkon në takimin për zgjedhjet në Elbasan

Publikuar

-

Nga

“The thief shouts catch the thief”! / The SMI scandals with vote theft

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca, ambasadorja franceze Elisabeth Barsacq dhe ambasadori gjerman Peter Zingraf, do të mbajnë një takim me kandidatët për deputetë të këtij qarku, në zgjedhjet e 25 prillit.

Mësohet se takimi do të mbahet ditën e nesërme dhe të pranishëm do të jenë numri 2 i PS-së Taulant Balla, Gazment Bardhi i Partisë Demokratike dhe Rudina Hajdarin e Nismës “Thurje”.

Por bëhet me dije se në këtë takim nuk do të shkojë Monika Kryemadhi, e cila kandidon në këtë qark nën siglën e LSI-së.

LEXO EDHE:  Ish-ministri zbulon “lojën” Rama-Veliaj/ “Ky është teatri më i shëmtuar dhe më i rrezikshëm”

LEXO EDHE:  Gazetari i njohur zbulon hipokrizinë e radhës të Lali Erit

Sipas mediave, ajo ka refuzuar të shkojë në takimin me ambasadorët pa dhënë asnjë arsye për mosprezencën e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

LSI rënie drastike/ Ja kush parti pritet të fitojë me 25 prill në Elbasan

Publikuar

-

Nga

LSI rënie drastike/ Ja kush parti pritet të fitojë me 25 prill në Elbasan

Nëse qytetarët do të votonin sot në qarkun e Elbasanit, sipas sondazhit të Piepolit PS do të merrte  52-56 % të votave e përkthyer në 8-9 mandate.

Koalicioni PD-Aleanca për Ndryshim do të merrte 37-41 % të votave e përkthyer në 4-6 mandate.

LSI ka rënë me 0.5% krahasuar me matjen më 7 prill.

Ndërkohë që Rudina Hajdari e renditur e para në qarkun e Elbasanit nën siglën e partisë ‘Nisma Thurje’ nuk do mund të merrte një mandat nëse zgjedhjet do të zhvilloheshin sot, edhe pse pritet të marrë deri në 2.5% të votave.

LEXO TE PLOTE