Connect with Us

Nga Majlinda Bregu/ Kush janë pazmoret e tyre dhe garantet politike të kriminelëve

Aktualitet

Nga Majlinda Bregu/ Kush janë pazmoret e tyre dhe garantet politike të kriminelëve

Publikuar

-

Ne boten e perditshme te njerezve qe cohen e ngrysen me hallet e perditshme kete jave ka patur nje ngjarje qe mund te quhet qamet.
Humbja e jetes se dy femijeve te mitur qe udhetonin me te emen per te vizituar babain ne burg.
Ne boten e perditshme te politikes ka nje teme kryesore: reforma ne drejtesi, vizitat e ambasadoreve ne mbledhjet tona, ” i tha me tha”, “ne fund u shpreh” e keto qe iI dime
Ne trendin e perditshem te historive me krim droge e korrupsion, nje Pablo Eskobar, Drejtor Rrugesh te cilit prej dje nuk di a po i njihet si rrethane lehtesuese se eshte mik i Ilir Metes, apo do te vazhdojme ta quajme rrethane renduese se eshte drejtor ne qeverine e Rames.
Dhe ja ku jemi ne ketu ne boten e te enjtes tone, me te njejten dinamike te pandryshueshme te debatit te gjate te cilin ata t botes se pare me lart, e shohin permes TV, ata te se dytes e perkthejne, ata te botes se krimit e shohin per gallate.
Cfare i lidh te treja ngjarjet , apo te treja botet?
Politika e keqe. Papergjegjshmeria. Korrupsioni. Moszbatimi i vendimit te gjykatave. Drejtesia pazar.
Nje nene varros dy femijet qe donin te shihnin te atin ne burg qe sic thone mediat po ndertonte pa leje catine e shtepise te tij. Ai ishte ne burg, sepse ai eshte i pafuqishem.
Meqe ne burg nuk shkon ai qe nderton hotele,pallate pa leje se eshte i fuqishem, per te thene se ligji zbatohet, vendin e te fuqishmit e ze i pafuqishmi.
Sepse nje palo gjyqtar vendos te lere ne burg ate qe ka hall se i pikon catia, nje palo tjeter sharron me vendim gjyqi trafikendaresin e rruges dhe nje i munguar ende nuk dime a do te coje atje ku ishte babai i atyre femijeve, ate vendimmarresin qe mbyll syrin per kete hata.
Kjo eshte qasja e mposhtjes se te dobetit qe po perhapet si virus me kete qeveri. I pafuqishmi eshte i mallkuar. Ai denohet, ai paguan, ai s’llogaritet. I pafuqishmi harrohet, i fuqishmi mbreteron.
A e kuptojme dot ne dhimbjen e te pafuqishmeve? Jo! Sepse ata jane bote tjeter.
Bota e dyte e perditshmja e politikes,ka ngarkesen e reformes ne drejtesi.
Sa here qe degjoj betime e perbetime per reformen ne drejtesi, me vjen nje shije ne fyt sikur dikur shija e tetraciklinave te verdha qe na i jepnin me zor qe te sheroheshim.
Sa here qe degjoj argumenta e detaje se sa e begate do jete jeta pas reformes ne drejtesi, prap ajo shija tetraciklines aty me rri.

Por sa here mendoj cfare do te ndodhe sikur ky vend ta humbe shansin per t’i dhene drejtim drejtesise, me ngjan se behem me e verdhe se tetraciklina.

Cudi, mua nuk ma mban te jem kaq e qete duke perfytyruar se c‘dreq ditesh kemi perpara kur me te dreqshme se keto qe po shohim, s’di se mund te kete.
Dhe une nuk e shoh dot celjen e negociatave me BE si nje proces qe nuk do te sjelle asgje per Shqipetaret ndaj le te ndodhe kur te ndodhe.
Ne nuk jemi vend me demokraci permbajtesore per te mos thene qe e manipulojme sa here duam kete demokracine, sa te kemi luksin te na heqe edhe BE shikimin.
Une e shoh celjen e negociatave per anetaresim me shume si garanci per te ndalur doren e dhunimit te standarteve europiane, se sa si proces shperblimi per perpjekjet tona te meketa keto vite drejt BE.
Dhe njeri qe te me binde se celja e negociatave me BE pret, nuk ka.
Nuk pret.
Nuk pret se duam apo s ‘duam celja e negociatave me BE, eshte nje garanci me per te ndalur piraterine dhe banditizmin gjeresisht ne fuqi nga kjo maxhorance.
Pirateria dhe banditizminishin per shoqerite e pazhvilluara dje, sic eshte sot krimi i organizuar per shoqerite moderne sot.
Problemi eshte se ne nuk jemi as shoqeri e pazhvilluar si dikur ky term kish kuptim, as moderne sic ky term ka kuptim per shoqerite qe e meritojne.
Ne jemi thjesht nje lemsh deshperues, ku krimi fle, gdhihet, ngryset si pushtet me vete. I pari.
Dhe s’ka emer tjeter vecse krim i organizuar i nje politike te inkriminuar ne nje shoqeri te frikesuar.
Si dhe vandalet, gotet, normanet as keta te fortet tane nuk kane nevoje per ideologji, keta kercenojne, dhunojne, vene gjoba, vrasin. Ju mjafton kodi i marredhenies politike.

LEXO EDHE:  Mbrohuni nga radikalet e lira duke konsumuar këto produkte

Na duhet reforma ne drejtesi edhe per te na qartesuar te gjitheve ku eshte fundi i sjelljes tone si te paafte per t’i dhene drejtim vete, me vullnet e institucionet tonat, kesaj situate qe i ben shqiptaret te vuajne perdite padrejtesi.
Na duhet, qe te jemi te qarte jo vetem sa gjyqtare e prokurore te korruptuar ka ky vend, por kush jane pazmoret e tyre dhe garantet politike te krimineleve Eskobar a Al Kapone.
Na duhet, qe te na jape mundesine secilit, qe te vazhdojme te besojme se ky vend nuk ka marre rrokopujen perfundimisht dhe ne te enjteve ne parlament te mos bejme vetem inventarin e krimineleve te rruges a atyre me pushtet.
Nese qeverise nuk i teret hovi qe te jete ombrelle e t’ i gllaberoje edhe pushtetet e tjera, ne, ne opozite, na duhet reforma edhe per te luftuar per pavaresine e pushteteve te tjera dhe mbi te gjitha per t’ i dale Zot “botes se pare” te njerezve te thjeshte, te cilet nuk kane sy te qajne hallin e politikes se ua kane zene lotet e dramave te tyre.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Qytetarët “çmenden” pas Përputhen/ Kikia drejton gishtin nga media: Nuk e ka fajin turma

Publikuar

-

Nga

Padia e Berishës ndaj Blinken/ Kikia: Provë e fortë për drejtësinë

Gazetari Mentor Kikia ka folur për emisionet që kanë tërhequr vëmendjen e audiencës, kur kohët e fundit janë parë qytetarët që të vrapojnë pas ish-konkurentëve të “Përputhen” vetëm e vetëm për të bërë një foto.

Kikia tha se në këto raste nuk do të fajësonte turmën, por median që sipas tij nuk po prodhon kulturë.

Sot nuk prodhohet më kulturë. Shumë qyteta kanë një mungesë teatri, televioznet kanë mungesë emisonesh për fëmijë dhe për këtë do fajësoj median dhe jo turmën”, u shpreh ai në emisionin “Të paekspozuarit” të Ylli Rakipit.

Më tej gazetari deklaroi: “Populli gjithandej është popull. Mes turmës dhe medias do fajësoja median sepse është më e përgjegjshmë mbi atë që i bën turmës dhe mendoj se dhe ata që i prodhojnë këto emisone janë koshientë, por kjo është biznes. Gabimi qëndron te ajo shtresë e shoqërisë që duhet të jetë pararoja e shoqërisë.

Se një 5% është ajo që prodhon kulturën, shkencën pjesa tjetër është popull, këtu është prishur ky ekulibër, nuk kemi një shtresë që të prodhojë këtë. Dhe kështu turren këto turma pas atij personi që kanë parë në televizion. Pse nuk ka kinema, teatër, emisone për fëmijë. Kur duhet që këto mend të bëhen bashkë për një drejtim të caktuar për të bërë një vërejtje të madhe nuk e bëjmë dhe drejtojmë gishtin tek ajo turma që do vazhdojë të rritet”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Përfaqësuesi amerikan propozon takim me udhëheqjen e Koresë së Veriut

Publikuar

-

Nga

Përfaqësuesi amerikan propozon takim me udhëheqjen e Koresë së Veriut

Përfaqësuesi amerikan për Korenë e Veriut propozoi të hënën një takim me udhëheqjen e Phenianit “kudo, kurdo dhe pa parakushte” ndërkohë që ende nuk ka pasur kontakte publike mes administratës së Presidentit Biden dhe Koresë së Veriut.

Deklarata e emisarit amerikan, Sung Kim pason komentet që bëri javën e kaluar udhëheqësi koreano-verior Kim Jong Un duke reaguar ndaj një analize të fundit të Uashingtonit mbi qëndrimin amerikan ndaj këtij vendi të izoluar komunist. Udhëheqësi koreano-verior u shpreh se Pheaniani duhet të përgatitet si “për dialog, ashtu edhe për ballafaqim”.

Administrata e Presidentit Biden më parë pat premtuar “një qëndrim praktik, të kalibruar” përfshirë përpjekje diplomatike për të bindur Phenianin të heqë dorë nga programi i armëve bërthamore dhe i raketave balistike.

“Vazhdojmë të ushqejmë shpresa se Koreja e Veriut do t’u përgjigjet pozitivisht orvatjeve tona dhe ofertës për t’u takuar kudo, kurdo dhe pa kushte,” tha përfaqësuesi amerikan Sung Kim gjatë një vizite pesë ditëshe në aleatin e Amerikës, Korenë e Jugut.

Javën e kaluar Kim Jong Un tha se situata ushqimore në Korenë e Veriut është “e tenionuar” duke u rënë këmbanave të alarmit për problemet në sektorin bujqësor që prej vitesh ndesh vështirësi akute për të përmbushur nevojat e këtij vendi të izoluar. Koreja e Veriut ka vetë-imponuar një bllokadë edhe më të rëndë si mbrojtje nga pandemia.

LEXO EDHE:  Hudhra mbrojtësja kryesore kundër plakjes

LEXO EDHE:  Hudhra mbrojtësja kryesore kundër plakjes

Sipas televizionit shtetëror të Koresë së Veriut, Kim Jong Un dhe udhëheqës të tjerë kishin diskutuar “masa emergjente” në përgjigje të “krizës aktuale ushqimore”.

Koreja e Veriut këmbëngul se nuk është identifikuar asnjë rast me koronavirus në vend, një pretendim që analistët e vënë në pikëpyetje. Autoritetet e Pheanianit kanë imponuar masa të forta për të mbyllur kufijtë gjë që ka prekur edhe furnizimet jetike nga Kina si dhe ndihma të tjera ndërkombëtare.

Diplomati amerikan Sung Kim u bëri thirrje Kombeve të Bashkuara të zbatojnë plotësisht sanksionet kundër Phenianit, të cilat prekin importimin e naftës dhe eksportin e qymyrgurit, tekstileve, peshkut dhe produkteve të tjera./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Kreu i Bundestagut gjerman ofron ndihmesë në zgjidhjen e dialogut Kosovë-Serbi

Publikuar

-

Nga

Në përgatitje të raundit të dytë të bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, edhe kryetari i parlamentit të Gjermanisë, Wolfgang Schäuble, po përpiqet të japë ndihmesë në arritjen e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë.

Presidenti i Bundestagut,  Wolfgang Schäuble priti të hënën, më 21 qershor,  homologun e tij kosovar, Glauk Konjufca. Në qendër të bisedimeve në ndërtesën e Rajhstagut në Berlin ishte anëtarësimi i mundshëm i Republikës së Kosovës në BE dhedialogu me Serbinë, thuhet mes të tjerash në një deklaratë të Bundestagut.

“Nisur nga sfidat globale, duhet të arrijmë që ta mbajmë Evropën të qendrueshme dhe këtu hyjnë edhe marrëdhëniet e qendrueshme ndërmjet vendeve të Ballkanit Perëndimor”, tha Schäuble.

Kryetari i Bundestagut u tregua i gatshëm  të japë kontributin e tij për dialogun. “Ne do të jepnin me kënaqësi ndihmesën tonë nëpërmjet  kontakteve midis parlamentarëve, për të mbështetur procesin e normalizimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë Schäuble, sipas deklaratës së Bundestagut.

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ka mbetur në vend për momentin, për shkak të çështjes së krijimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, i cili ka qenë pjesë e marrëveshjeve të mëparshme të dialogut të zhvilluar në Bruksel.

LEXO EDHE:  Arrestoi Avdylajt/ Gjyqtarit i hiqet mbrojtja e posaçme fizike

LEXO EDHE:  Si të mbroni veten nga COVID-19?

Por ngritja e një asociacioni të tillë është hedhur poshtë nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës, dhe hidhet poshtë pothuajse nga i gjithë spektri partiak në Kosovë. Kryetari i parlamentit të Kosovës, Glauk Konjufca, i tha Deutsche Welle-s, në një intervistë, se krijimi i një Asociacioni të tillë me kompetenca ekzekutive do të shkatërronte funksionalitetin e shtetit të Kosovës dhe është kësisoj i papranueshëm nga ana e Kosovës.

Temat e tjera në takimin e parë të Konjufcës në Berlin, në cilësinë e kryeparalamentarit, ishte liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës dhe reformat e planifikuara të sistemit arsimor, në të cilin Kosova dëshiron të orientohet te sistemi i dyfishtë (mësim dhe praktikë) që përdoret në Gjermani. Dy krerët e parlamentit biseduan edhe për pandeminë dhe sfidat e saj.

Nga Bundestagu bëhet e ditur se të premten, më 25 qershor, Wolfgang Schäuble do të presë në selinë e tij në Berlin edhe presidentin e Parlamentit të Serbisë, Ivica Dačić. DW

LEXO TE PLOTE