Connect with us

Sport

Partizani mposht Kukësin në sekondat e fundit

Publikuar

-

Partizani respekton traditën ndaj Kukësit dhe në Zeqir Ymeri del me pikët e plota, me një fitore që afron cdo ditë e më shumë mundësinë për të bërë realitet ëndrrën e madhe, fitimin e titullit kampion. Një perlë në fundin e takimit nga xhevahiri i skuadrës, i mjafton të kuqve për të vënë nën presion Skënderbeun dhe për të mbajtur të hapur garën për titull. Skuadrat vinin në këtë përballje me mungesa të rëndësishme, Kukësi pa mbrojtësin Shameti dhe mesfushorin Hasani, ndërsa Partizani pa Bicajn dhe Racic. Klodian Duro i qëndroi besnik rreshtimit 4-4-2 me mesfushën në formë rombi, me Nikën të spostuar pas dyshes Dvornekovic-Emini. Në krahun tjetër Agostinelli preferon një rreshtim me 3 në sulm, ku Vila dhe Torrasa mbështesin Sukajn. Kryeqytetasit janë agresiv që në start, por për të rrezikuar portën e Kolicit duhet pritur minuta e 5, kur batha pasi kombinon me Vilën stampon topin në shtyllë.

Presioni i të kuqve bie pas 15 minutave lojë, me Kukësin që dalëngadalë kërkon të kontrollojë lojën. Megjithatë Partizani është i uritur dhe në minutën e 22 një ndërhyrje spektakolare e Micit mbi vijën fatale eviton golin. Për të parë rastin e parë të rrezikshëm për vendasit duhet pritur minuta e 25. Kalim nga e djathta e Dvornekovic, pasimi në qendër dhe Ansi Nika humbet një penallti në lëvizje. Ritmi i lojës mbetet i lartë, dhe në harkun e një minute Partizani i afrohet dy herë rrezikshëm portës së Kolicit. Në të 28 një rivënie e gjatë me duar e Kalarit gjen Krasniqin që devijon me kokë, topi i kthyer përfundon tek Sukaj që godet pa saktësinë e duhur. Pas 10 minutave lojë agresive në mesfushë vjen rasti i dytë për Kukësin. Nika i spostuar në të djathtë shërben në zonë për Erick Flores, braziliani i pashqetësuar rreth 7 metra nga porta gabon në mënyrë fatale. Kur pjesa e parë i drejtohej fundit, në minutën e 44 mbrojtësit e Partizanit prishin planet e trajnerit Agostinelli.

Një mungesë përqendrimi në prapavijë në një top pa pretendime, Dvornekovic nxjerr jashtë loje dy mbrojtës duke u paraqitur i vetëm përballë portierit Alban Hoxha. Kapiteni mundohet të ndalë kundërshtarin por shkakton penallti dhe karton i kuq për të. Trajneri italian largon nga fusha mbrojtësin Kalari për të hedhur në lojë portierin Dashamir Xhika. Pas 4 minutave pritje, bomberi verilindorëve Izair Emini niset përballë Xhikës, që nis serinë e mrekullive për 15 herë kampionët. Pjesa e parë mbyllet në barazim pa gola por në disekuilibër të forcave në fushën e lojës. E dyta nis pa ndryshime në fushë, teksa Agostinelli tërheq Trashin në të majtë të mbrojtjes. Cuditërisht pjesa e dytë nis sërish me një mudnësi për Partizanin, që pavarësisht inferioritetit numerik rrezikon me një goditje dënimi të Bathës, që ndalet nga portieri Kolici. Reagimi i vendasve vjen 5 minuta më pas, kur Xhika reagon dy herë pas goditjeve të Malotës dhe Eminit. Dueli i portierit të Partizanit me sulmuesin tetovar vijon, kur një gjuajtje nga 25 metra e 32 vjecarit largohet në goditje nga këndi.

Ritmi qëndron i lartë në një superndeshjeme raste të shumta. Në minutën e 66 Fejzullahi kalon mirë në të djathtë duke shërbyer në zonë, por janë shumë larg Sukaj dhe Torrasa. Nga njëri krah në tjetrin loja zhvendoset me shpejtësi, Mici me një krosim gjen në zonë Eminin që gjuan jashtë. Në minutën e 85 barazohen forcat në fushën e lojës pasi Lladrovci ndëshkohet me kartonin e dytë të verdhë. Lodhja fillon e ndjehet tek të dyja skuadrat dhe për të parë një mundësi të mirë shënimi duhet pritur minuta e 87 ku Izair Emini lëviz mjaft mirë në zonë, por goditja e tij nuk është në lartësinë e veprimit të kryer. Agostinelli prej disa minutash i ka bashkuar në sulm Sukajt të riun Bardhi që në kohën shtesë fiton një goditje dënimi në limitet e zonës. Minuta e 93 dhe në një moment kaq delikat përgjegjësinë e mer mbi supe xhevahiri i Partizanit, goleadori Sukaj. E majta e tij rezulton e pandalshme për Kolicin, ndërsa Agostinelli feston dhe për faktin se basti i tij për të mbajtur deri në fund në fushë shkodranin rezultoi fitues. Kukësi regjistron humbjen e parë pas 10 ndeshjeve midis kupës dhe kampionatit, ku ka regjistruar 8 fitore dhe 2 barazime, teksa gara për vendin e 3 mbetet e hapur. Në krahun tjetër Partizani rikthehet tek fitorja në transfertë, një sukses që shijon së tepërmi pasi e afron gjithnjë e më shumë me ëndrrën e mbyllur në sirtar, titullin kampion.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Top-formacioni i “të zhdukurve” në Champions League/ Ja clët janë emrat e mëdhenj

Publikuar

-

By

Sonte nis java e tretë e fazës në grupe të Ligës së Kampionëve për këtë edicion dhe ekipet janë duke u përgatitur. Synimi është kualifikimi në raundin tjetër.

Duke bërë një rishikim të statistikave dhe modeleve të secilit prej 32 klubeve pjesëmarrës në këtë raund, vërejmë se ka “yje”, të cilët kanë luajtur pak, ose aspak, në këtë Ligë Kampionësh.

Lojtarë të mëdhenj që, për arsye të ndryshme, nuk llogariten nga trajnerët e tyre përkatës. Dhe meritojnë t’u kushtosh vëmendje, sepse top-formacioni që përftohet prej tyre është mjaft i fuqishëm… /CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Vazhdon turpi me ekipet e Kombëtares/ Humbja e radhës 6-0 nga Çekia

Publikuar

-

By

Kombëtarja U-17 e Shqipërisë ka luajtur mesditën e sotme, në “Elbasan Arena” ndeshjen e parë zyrtare kundër Republikës Çeke.

Kjo sfidë ishte e vlefshme për kualifikueset e kampionatit Europian, ku Shqipëria e 17-vjeçarëve, bën pjesë në të njëjtin grup me Azerbjaxhanin, Norvegjinë dhe Republikën Çeke.

Kombëtarja kuqezi është mundur në ndeshjen e parë zyrtare kundër Çekisë me rezultatin 6-0, me katër gola të shënuar në pjesën e parë të lojës dhe dy të tjerë në të dytën. Një ndeshje pa shumë histori për djemtë e drejtuar nga trajneri Mustedanagiç.

Në krahun tjetër dy skuadrat e tjera të grupit tonë, Norvegjia ka fituar ndaj Azerbajxhanit me rezultatin 4-1. Pas përfundimit të këtyre sfidave, është skuadra e Çekisë ajo që kryeson grupin me pikë të barabarta me skuadrën nordike, ndërsa janë dhe dy ndeshje për t`u luajtur. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shqipëria do të luajë ndaj kombëtares së Gareth Bale/ Do të befasoheni me çmimin e biletave

Publikuar

-

By

Kombëtarja shqiptare e futbollit do të luajë dy ndeshje në muajin nëntor të këtij viti. Njëra do të jetë sfidë zyrtare, në kuadrin e Ligës së Kombeve, ndërsa tjetra miqësore. Më 17 nëntor, kuqezinjtë do të presin Skocinë në “Loro Boriçi”, ndërsa tri ditë më pas, më 20 nëntor, do të kenë përballë Uellsin e Gareth Bale, në “Elbasan Arena”.

Federata Shqiptare e Futbollit ka bërë me dije sot se ka nisur shitja e biletave online për të gjitha kategoritë (sektorët e stadiumit) për ndeshjen miqësore Shqipëri-Uells, e cila do të zhvillohet më 20 nëntor 2018, ora 20:00, në stadiumin “Elbasan Arena”.

Ajo që bie në sy është çmimi shumë i lartë i biletave edhe pse bëhet fjalë për një ndeshje miqësore. Të mendosh që ndeshjet e fundit ka rënë ndjeshëm numri i tifozëve në stadium, kur luan kombëtarja. Mesa duket për FSHF-në, kjo nuk përbën aspak problem. /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet15:23 - 23 Tetor, 2018

Gjenden në Stamboll pjesë të trupit të pajetë të gazetarit të vrarë

Pjesë të trupit të pajetë të gazetarit të vrarë saudit, Jamal Khashoggi, janë gjetur sot në Stamboll. Mediat e huaja...

Aktualitet13:33 - 23 Tetor, 2018

“Tirana historike, ç’fat e pret?”

“Artes” një program kushtuar kulturës dhe arteve e nis sot komunikimin me publikun me një emision kushtuar arkitekturës dhe zhvillimit...

Aktualitet11:52 - 23 Tetor, 2018

Votuan pro Maqedonisë së Veriut/ Merren në mbrojtje deputetët e opozitës

Ministria e Brendshme në Maqedoni ka marrë në mbrojtje deputetët e partisë opozitare të Nikolla Gruevskit, VMRO-DPMNE, të cilët votuan...

Aktualitet11:07 - 23 Tetor, 2018

Video- Ura më e gjatë mbi det/ Mega projekti kinez vjen në jetë

Ura më e gjatë mbi det, e cila ndodhet në Kinë, do të fillojë funksionimin e saj ditën e nesërme....

Aktualitet19:50 - 22 Tetor, 2018

Sanksionet ndaj kompanive ruse/ Putin i kundërpërgjiet Ukrainës

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një dekret për vendosjen e masave ekonomike ndaj Ukrainës. Në dekretin e nënshkruar, Putin...

Aktualitet18:39 - 22 Tetor, 2018

Video/ Pamjet e trenit që del nga shinat dhe merr para 18 persona bëjnë xhiron e botës

Një video, pamjet e të cilës tregojnë trenin e pasagjerëve del nga shinat e hekurudhës në veri-lindje të Tajvanit, duke...

Aktualitet16:43 - 21 Tetor, 2018

Motori përplaset me kangjellat/ Ndërron jetë 18 vjeçari

Një 18-vjeçar ka ndërruar jetë në orët e para të ditës së sotme në Pistoi të Italisë, si pasojë e...

Aktualitet16:31 - 21 Tetor, 2018

Foto- Treni del nga shinat/ Dhjetëra viktima, qindra të plagosur

Një aksident i rënë është regjistruar në Taivan, pasi së paku 17 persona kanë humnbur jetën dhe 126 persona kanë...

Aktualitet12:23 - 21 Tetor, 2018

Rusia kundër Maqedonisë së Veriut/ “E kemi njohur 26 vite më parë”

Parlamenti maqedonas miratoi këtë javë emrin e ri të Maqedonisë, në bazë të marrëveshjes së Prespës me Greqinë. E pakënaqur...

Aktualitet11:16 - 21 Tetor, 2018

“Ik pi***uni”/ 35-vjeçari, që vrau shqiptarin në Australi ofendon gazetarët

Policia australiane ka njoftuar se ka arrestuar një person si të dyshuar për vrasjen e një shqiptari. Mësohet se 35-vjeçari,...

Aktualitet10:48 - 21 Tetor, 2018

Afganistani nuk gjen paqe/ Shpërthimi i radhës u merr jetën 6 fëmijëve

Afganistani nuk po gjen paqe, tashmë kur ka hyrë në ditën e dytë të zgjedhjeve parlamentare. Një shpërthim në rajonin...

Aktualitet09:13 - 21 Tetor, 2018

Rritja e spiunazhit rus/ Shërbimi sekret zviceran jep alarmin

Shefi i shërbimit sekret zvicerian, Jean-Philippe Gaudin ka dhënë alarmin për rritjen e aktiviteteve të spiunazhit rus në vend. Shkak...

Aktualitet22:51 - 20 Tetor, 2018

Britanikët pendohen për Brexit/ Tashmë edhe nën presionin e kohës

Londra ka përjetuar sot një protesë masive, ku morën pjesë 700 mijë persona. Londinezët vërshuan nëpër rrugët e kryeqytetit, duke...

Aktualitet22:21 - 20 Tetor, 2018

Shpërthimet në Afganistan/ Shënohen dhjetra viktima, qytetarët nuk heqin dorë nga zgjedhjet

Qëndrat e votimit në Afganistan janë tronditur ditën e sotme. Shpërthimet shkaktuar dhjetra viktima, midis tyre edhe fëmijë, ndërkohë 30...

Aktualitet22:05 - 20 Tetor, 2018

Video/ Njihuni me 34-vjeçarin e verbër shqiptar që krijon aplikacione

34-vjeçari Hashim Llumnica nga fshati Bellopojë i Komunës së Podujevës në Kosovë ka krijuar një aplikacion për personat e verbër....

Aktualitet21:23 - 20 Tetor, 2018

Video- I riu nga Anglia e pëson keq/ Për këtë veprim mund të dënohet me 10 vite burg

 Një turist 23 vjeçar nga Anglia, rrezikon 10 vite burg në Tajlandë, pasi shkarraviti me spraj murin e një kështjelle...

Aktualitet20:47 - 20 Tetor, 2018

Zgjedhjet në Afganistan/ Me dhjetëra shpërthime pranë qendrave të votimeve

Shpërthime të shumta janë regjistruar sot në kryeqytetin e Afganistanit, Kabulin gjatë kohës që njerëzit ishin në qendrat e votimit....

Aktualitet20:23 - 20 Tetor, 2018

U kap vitin e kaluar/ Gjykata britanike jep vendimin për bosin shqiptar të kokainës

Një gjykatë në Britaninë e Madhe ka dënuar me 25 vite burg shtetasin shqiptar Erald Mema. Ky i fundit cilësohej...

Aktualitet17:31 - 20 Tetor, 2018

Video/ Gazetarja shqiptare vë në siklet Vuçiçin, e bën të fshijë djersët me shami

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç është vënë në siklet nga një gazetarja Nerënxa Jakupi, gjatë një konference për mediat të...

Aktualitet17:09 - 20 Tetor, 2018

Financimet greke për mediat shqiptare/ Tsipras fton në zyrë kreun e opozitës

Kryeministri grek Aleksis Tsipras, nuk e priti mirë largimin e Ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias, të cilin e quajti një...

Aktualitet16:04 - 20 Tetor, 2018

Video tmerruese/ Nxënësi i vë pistoletën në kokë mësueses: Më hiq mungesën ose të vrava

Një video, pamjet e të cilës tregojnë një nxënës, që i drejton mësueses pistoletën në kokë është duke bërë xhiron...

Aktualitet12:20 - 20 Tetor, 2018

Arabia Saudite konfirmon vdekjen e gazetarit

Arabia Saudite konfirmoi vdekjen e gazetarit saudit dhe komentatorit të gazetës Washington Post Jamal Khashoggi, duke thënë se vdekja e...

Aktualitet10:15 - 20 Tetor, 2018

Komisioni i BE përgatitet për zgjedhjet europiane

Në javët e ardhshme do të merret vendimi se cilët do të jenë kandidatët kryesorë të familjeve partiake evropiane për...

Aktualitet10:10 - 20 Tetor, 2018

Votuan pro ndryshimeve kushtetuese/ VMRO përjashton deputetët

Menjëherë pas mbarimit të seancës plenare ku u votua nisma për ndryshimet kushtetuese dhe pro të cilave bashkë me deputetët...

Aktualitet09:40 - 20 Tetor, 2018

Video-Panik në ajër/ Fluturimi i avionit me 200 pasagjerë kthehet në tmerr

Një turbulencë ajrore ka bërë që një fluturim 8 orësh, të kthehet në makth për dhjetëra pasagjerë, ku 15 prej...

Aktualitet14:58 - 19 Tetor, 2018

Akuzat “bombë” ndaj Kotzias/ Cilat janë portalet shqiptare që financon Greqia

Greqia financon me fonde sekrete portale, media dhe gazetarë në Shqipëri dhe vende të tjera të rajonit. Ky lajm po...

Aktualitet10:29 - 19 Tetor, 2018

Reagon Sali Lushaj për djalin e tij :”Ne kemi duart e ky regjim ka hekurat”

Arrestimi i këngëtarit Arkimed Lushaj dy ditë më parë ka bërë zhurmë në media. Policia tha se ai ishte pjesë...

Aktualitet17:01 - 18 Tetor, 2018

Ekzekutimi i pengjeve nga ISIS/Putin jep alarmin, kritikon ashpër forcat amerikane

Presidenti rus Vladimir Putin, ka kritikuar ashpër forcat amerikane, të cilat sipas tij kanë dështuar në luftën ndaj ISIS. Sipas...

Trending

Read previous post:
Shkëlzen Berisha i përgjigjet Ema Andreas/ Kurtizanë të rilindjes, të fala dyfletëshit

Shkëlzen Berisha dhe Ema Andrea janë përfshirë në një debat në distancë, pas deklaratave të aktores lidhur me thirrjet për...

Close