Connect with Us

Topalli-Bashës: Je i vonuar

Aktualitet

Topalli-Bashës: Je i vonuar

Publikuar

-

Partia Demokratike ka zhvilluar sot mbledhjen e përjavshme të grupit parlamentar. Mediat panë atë që Kreu i PD-së tha në prononcimin për shtyp. Në fakt gjatë zhvillimi të mbledhjes ka patur pyetje dhe debate. Grupi parlamentar i PD-së vazhdon të jetë kërkues përballë kryetarit të partisë i cili për një pjesë të grupit është i mefshtë dhe i vonuar.

Ish-Kryeparlamentarja dhe ish-Nënkryetarja e PD-së, Jozefina Topalli ka qenë e drejtpërdrejtë me kreun demokrat, Lulzim Basha. Pyetjet kanë qenë të forta dhe shokuese për Bashën i cili në fakt nuk iu përgjigj artikulimit të Topallit, por belbëzonte ndaj pyetjeve të saj.

Burimet thanë për citynews se zonja Topalli e ka pyetur Lulzim Bashën se pse të gjitha denoncimet e forta vijnë vetëm prej ish-Kryeministrit Sali Berisha. Të njëjtat burime thanë se një tjetër pyetje e Topallit ishte se pse Lulzim Basha dhe Partia Demokratike reaguan 18 orë me vonesë për arrestimin e Emiljano Shullazit, i cili akuzohet se ka kërcënuar kandidatin për Rektor në Universitetin e Tiranës, Mynyr Koni.

LEXO EDHE:  Basha me demokratët e Kurbinit/ Ja tre emrat që opozita i do në burg

Topalli është ndalur në pyetje të tjera për Bashën. Ajo e ka pyetur kreun demokrat se pse PD ka vonuar 9 muaj komisionin hetimor për aferën e CEZ-it, ndërkohë që në ditët e para të daljes së skandalit kryetari i PD-së do të deklaronte se selia blu ka të gjitha provat për çështjen në fjalë. Basha i është përgjigjur Topallit, duke i thënë se PD mund të gjejë prova të reja.

Sa kohë do i duhet opozitës për zbardhjen e fakteve të reja, pasi më herët ka pretenduar se i ka të gjitha provat?! Të gjitha artikulimet e Topallit kanë qenë të forta drejt Lulzim Bashës, për të treguar në fakt aksionin e vonuar të tij dhe Partisë Demokratike dhe për t’i rikonfirmuar se opozita nuk mund të ecë para me këtë apati dhe vonesë./citynews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Vendim absurd që nuk e beson asnjë fëmijë”/ Gjokutaj: PD nuk vjen në pushtet duke goditur Berishën

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Avokati Genc Gjokutaj ka deklaruar se vendimi i Lulzim Bashës për të përjashtuar ish-kryeministrin Sali Berisha nga grupi parlamentar i PD është ‘jo moral’ dhe ‘jo procedurial’.

Gjokutaj është shprehur se në shkarkimin e Berishës është shkelur me të dyja këmbët edhe statuti i partisë, e cila nuk mund të vijë në pushtet duke goditur kreatorin dhe frymëzuesin e betejave në këto 30 vite.

“Në shkarkimin e Berishës është shkelur me të dyja këmbët të gjitha edhe statuti i partisë. Duke iu referuar edhe drejtësisë, pasi është një vendim, ky është një vendim politik, që bazohet me ligjin, që buron nga një normë që vendos rregullat në parti, kurrë ky vendim duke shmangur statutin dhe procedurën nuk mund të jetë i drejtë”, ka deklaruar ai për Syri Tv.

LEXO EDHE:  Maqedonia e Veriut në NATO/ Basha: Arritje historike

LEXO EDHE:  Basha me demokratët e Kurbinit/ Ja tre emrat që opozita i do në burgAi ka shtuar më tej se ndodhemi në situatë të vështirë, pasi kemi një qeveri për të larguar, kemi edhe një opozitë për t’u pastruar.

“Problemi është se ndodhemi në një situatë shumë të vështirë, pasi kemi një qeveri për të larguar, kemi edhe një opozitë për t’u pastruar. Nuk mundet PD të vijë në pushtet duke shmangur aleatët, duke goditur kreatorin dhe frymëzuesin e betejave në këto 30 vite që ka bërë PD. Askush nuk mund të thotë se goditja e Berishës do ta bëjë partinë Demokratike më të fortë dhe e çon në fitore. Ky është një absurd që nuk e beson asnjë fëmijë jo më njerëzit që merren me politikë”, thotë ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk kemi pse mbajmë peshën e korrupsionit të Bashës”/ Kulluri akuza Bashës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri, ka akuzuar kreun e PD, Lulzim Basha se ka promovuar njerëz të përfshirë në korrupsion për të hequr kryeministrin Edi Rama nga pushteti.

Në emisionin “Quo Vadis” , Kulluri tha se Basha e ka drejtuar PD në mënyrë klienteliste dhe se e ka shkatërruar këtë parti.Kulluri shtoi se, zgjedhja e Lulzim Bashës në 2013, është bërë në kundrështim me statutin.

Nuk kemi pse e mbajmë ne peshën e korrupsioni të Bashës e të tjerëve, prandaj kam dalë për principe. Unë kam parë fytyra që kanë qenë realisht me probleme korrupsioni në podiumet e Bashës për të hequr rilindjen nga pushteti për të ardhur vetë, më ka ardhur për të vjellë. Ai e bëri keq këtë punë, që nga vit 2013, e ka bërë në mënyrë klienteliste drejtimin e partisë. E ka shkatërruar këtë parti ai njeri.  Zgjedhja e Lulzim Bashës në 2013 është bërë në kundërshtim me statutin. Sali Berisha e shkeli statutin në 2013, kryetari i partisë zgjidhet me delegatë. Unë i parë jam fajtor që nuk fola”, ka thënë Kulluri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lali Eri mbështet Lulin/ Mirë ia bëri Saliut

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryebashkiaku Erjon Veliaj ashtu siç pritej, ka dhënë mbështetjen e tij për vendimin e Lulzim Bashës, për përjashtimin e ish liderit Sali Berisha nga Grupi Parlamentar i PD.

Ndonëse vetë është një nga mjeshtrat e lajmeve të fabrikuara nga zyra e shtypit dhe që më pas shpërndahen nga mediat, ai ka akuzuar Berishën se ndërtoi një kulturë të shpifjes dhe të lajmeve të rreme, duke i bërë gropën vetes. “Unë kam thënë më parë, që ai njeri do e mbyllë me turp. Po jetove duke shpifur dhe sajuar duke iu hapur gropën njerëzve, atehër do biesh vetë brenda. Në politikë, biologjia bën të vetën. Nuk besoj se dhe ata ithtarë të Saliut që thonë se ai është e ardhmja. Ai vetëm e ardhmja nuk është. Ai nuk ka as kohë të rehabilitohet. Kur vjen puna të kundërshtarët, them kokën hëngshin. Vetë e gatuan këtë kulturë, të shpifjes dhe lajmit të rremë. Janë po ata që filluan tek lodrat dhe më pas vazhduan te Astiri. Ata morën 3 vite të jetës sonë në Astir.

Kush jeton nga shpata do vdesë nga shpata. Me fundin e Saliut është fillimi i fundit të kësaj politike. Mësimi për të tjerët është që jeto një jetë dinjitoze. Unë besoj që kultura toksike dhe vandale, Tirana digjej për sport nga protestat. Kthehej në një fushë beteje. Shpresoj që Shqipëria do jetë më e mirë me largimin e Berishës dhe Berishizmit. Me grisjen e letrave në Kuvend nga Basha, mendova që nuk ka ikur ende berishizmi” tha Veliaj në ‘Real story’./CNA.al

LEXO TE PLOTE