Connect with Us

Referendumi britanik do të përcaktojë fatin e Bashkimit Europian

Bota

Referendumi britanik do të përcaktojë fatin e Bashkimit Europian

Publikuar

-

 Bernard Guetta

Afro dy muaj nga dita e referendumit mbi Bashkimin Europian, dy sondazhe (njëri i Guardian dhe tjetri i Telegraph) i japin shumicën e votave, respektivisht 53 dhe 54%, qëndrimit të Mbretërisë së Bashkuar në BE.

Këto përqindje duhen marrë me kujdes, sepse një sondazh është vetëm fotografia e një momenti dhe institucionet britanike që merren me sondazhe, kanë prapa një histori të gjatë gabimesh. Për momentin nuk ka asgjë të garantuar, edhe sepse fushata sapo ka nisur. Megjithatë, të habit fakti që pikërisht kur David Cameroni, kryeministër dhe kundërshtar i madh i Brexit, po kalon një fazë akute të mungesës së popullaritetit, ne kemi, edhe pse për një ditë, një shumicë të qartë të britanikëve që janë kundër daljes së vendit të tyre nga BE.

Situata është edhe më e habitshme, nëse mendojmë që numri i të pavendosurve reduktohet në mënyrë progresive, dhe deri tani sondazhet kishin folur për një avantazh të euroskeptikëve gjithmonë të shumtë në Mbretërinë e Bashkuar, një vend ku kontinenti konsiderohet tradicionalisht një burim luftërash dhe problemesh.

Një vepër në ndërtim prej 60 vitesh

Nëse ommentet e tjerë do të konfirmojnë atë të djeshmin, nëse kundërshtimi ndaj daljes së Britanisë do të fitojë në 23 qershor, nëse britanikët do të shprehin përfundimisht aderimin e tyre në idenë e një uniteti europian, pasojat do të ishin shumë të mëdha. Në këtë mënyrë, britanikët do u komunikonin europianëve të tjerë që, as ata nuk duan ta shpërbëjnë unionin, pavarësisht izolimit të tyre, vecantisë së tyre dhe mjeteve të tyre të informimit, që janë në shumicë euroskeptike.

Ky mesazh do të godiste fort të djathtat e reja ekstreme europiane, duke demonstruar që, pavarësisht zhgënjimeve dhe zemërimit që ka shkaktuar funksionimi i BE, nuk ekziston një shumicë europiane që të jetë kundër një vepre e cila po ndërtohet prej dekadash, ende e papërfunduar, por prania e të cilës është bërë një konstante për dy breza.

Sigurisht, është ende e mundur që në fund të triumfojë Brexit. Në këtë rast do të kishim një tërmet të vërtetë, sepse shumë politikanë dhe parti do të zbrisnin në terren për të treguar kartat e tyre, presioni për referendume të tjerë të ngjashëm do të rritej në gjithë Europën dhe mbrojtësit e projektit europian do të gjendeshin në pozicion mbrojtës. Do të ishte shumë e vështirë ringritja, pas një goditjeje të tillë.

E vetmja siguri është që, Brexit apo jo Brexit, Bashkimi Europian duhet të ndërtohet prej atyre që duan të shkojnë më larg, drejt një uniteti politik dhe atyre që refuzojnë t’i ndjekin, sepse u mjafton tregu i përbashkët dhe nuk duan të heqin dorë nga sovraniteti. Në dy muajt e ardhshëm do të luhet fati i Europës, dhe asgjë nuk është më e rëndësishme, se sa kjo betejë.

France Inter – Në shqip nga bota.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Tre orë debat për ‘krimet’ e UÇK-së, zbardhet axhenda e seancës së posaçme parlamentare

Publikuar

-

Nga

Tre orë debat për ‘krimet’ e UÇK-së, zbardhet axhenda e seancës së posaçme parlamentare

Pas kërkesës së grupit parlamentar të Partisë Socialiste për të ngritur një komision të posaçëm parlamentar mbi raportin e Dick Maryt, Kuvendi ka vendosur zhvillimin e një seancë me debat.

Në axhendën e Kuvendit është parashikuar që ditën e premte të zhvillohet një tjetër seancë plenare me një minutazh prej 180 minutash, i cili do të ndahet ndërmjet maxhorancës dhe opozitës dhe fokusi i diskutimeve do të jetë kërkesa për ngritjen e komisionit të posaçëm.

Në dokumentin e depozituar në protokollin e Kuvendit shprehet qartë se socialistët kërkojnë “Ngritjen e një Komisioni të Posaçëm në Kuvend për administrimin e dokumentacionit dhe hartimin e një raporti përmbledhës dhe informues mbi gjetjet dhe konkluzionet që kanë nxjerrë verifikimet e kryera nga institucionet përkatëse në Shqipëri mbi çështjet e raportit dhe anëtarit të APKiE Dick Marty mbi bashkëpunimin dhe rolin për të cilin pretendohet se kanë luajtur përfaqësues politikë shqiptarë ose institucione publike shqiptare, nëpërmjet veprimeve dhe mosveprimeve, në ndihmë të së ashtuquajturës veprimatari kriminale e drejtuesve të UÇK në territorin e Shqipërisë”.

Ky komision ka si detyrë hartimin e një raporti të detajuar mbi gjetjet që do të administrojë për një periudhë 3 mujore dhe më pas do të dalë me një rezolutë të cilën parlamenti do ta miratojë.

LEXO EDHE:  Vodhi 38 mijë euro dhe vrau dy shokët/ Vrasësi me një këmbë kthehet në Shqipëri

LEXO EDHE:  Foto/Brenda shtëpisë së braktisur të orgjive…

Propozimi i numrit dy të socialistëve erdhi për shkak të debatit që ka krijuar raporti i Dick Marty rreth rolit në luftën për çlirimin e Kosovës të disa drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe pretendimeve për ekzistencën në veri të Shqipërisë të burgjeve të UÇK-së./euronews

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Ambasada e SHBA-së në Kosovë: Çdo person meriton një jetë pa dhunë

Publikuar

-

Nga

Ambasada e SHBA-së në Kosovë: Çdo person meriton një jetë pa dhunë

Ambasada amerikane në Prishtinë thotë se nga të dhënat e Ministrisë së Drejtësisë në Qeverinë e Kosovës, del se gjatë pandemisë së koronavirusit, në Kosovë janë rritur për 17 për qind rastet e dhunës në baza gjinore.

“Gjatë pandemisë COVID-19, Ministria e Drejtësisë ka parë një rritje prej 17 për qind të rasteve të raportuara të dhunës në baza gjinore në Kosovë, ku pjesa më e madhe e rasteve të rritura është në zonat urbane. Çdo grua, çdo vajzë, çdo person meriton një jetë pa dhunë”, tha ambasada e SHBA-së përmes një postimi në Twitter.

Në Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave, ambasada amerikane i bëri thirrje qeverisë dhe shoqërisë civile, që të ndërmarrin veprime për të mbrojtur viktimat e dhunës.

“Sot në Ditën Ndërkombëtare të Eliminimit të Dhunës ndaj Grave, ju bëjmë thirrje të gjithë parnerëve në qeveri, në sektorin privat dhe në shoqërinë civile që të ndërmarrin veprime për të mbrojtur më të prekurit dhe për të hetuar dhe gjykuar të gjitha incidentet”, thuhet në reagimin e ambasadës.

Gjatë pandemisë së koronavirusit, Kosova dhe shumë vende të botës kanë raportuar për rritje të rasteve të dhunës në familje.

Sipas Policisë së Kosovës, që nga fillimi i këtij viti e deri në muajin gusht janë paraqitur mbi 1,338 raste të dhunës ndaj grave, prej tyre katër raste kanë përfunduar me vdekje./rel

LEXO EDHE:  Vodhi 38 mijë euro dhe vrau dy shokët/ Vrasësi me një këmbë kthehet në Shqipëri

LEXO EDHE:  Vodhi 38 mijë euro dhe vrau dy shokët/ Vrasësi me një këmbë kthehet në Shqipëri

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Sërish shifra alarmante në Kosovë/ Shënohen 9 viktima dhe qindra të infektuar

Publikuar

-

Nga

Covid mbërthen institucionet shtetërore në Berat/ Infektohen 14 mësues, policë e mjekë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë nga 1 651 tamponë të realizuar kanë rezultuar pozitivë 704 persona duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarve në 36.253.

IKShPK ka raportuar 9 vdekje nga koronavirusi duke e çuar numrin total të viktimave në 948. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Klinë 2 raste (84, 72 vjeç), Rahovec 2 raste (82, 76 vjeç), Drenas 1 rast ( 64 vjeç), Ferizaj 1 rast ( 81 vjeç), Gjakovë 1 rast ( 77 vjeç), Suharekë 1 rast ( 78 vjeç) dhe Prishtinë 1 rast ( 83 vjeç).

Lajmi i mirë është se gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 391 pacientë ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 22.137./CNA.al

LEXO TE PLOTE