Connect with Us

Denoncimi në Fiks Fare/ Gjobitet se kështu do shefi!

Aktualitet

Denoncimi në Fiks Fare/ Gjobitet se kështu do shefi!

Publikuar

-

 6 muaj heqje patente, 6 mije leke te reja gjobe dhe heqje e 3 pikeve ne patente. Kaq i ka kushtuar një banori të fshatit Mjedë në Shkodër, urdhri i shefit të qarkullimit, i cili e pa mëngjesin e 15 marsit teksa conte dy fëmijët e tij dhe nipërit në shkollë me makinë.

Prova e përdorur për të gjitha shkeljet e mësipërme nga policia e qarkullimit rrugor të këtij qyteti është një fotografi,e cila nuk mund t’i jepet as kundravajtësit, as gazetarëve, por që i përket një automjeti të ndaluar në të njëjtën ditë.

Alfred Ukaj  nga Shkodra  i cili mendonte se kishte të bënte me një rast abuzimi nga policia e qarkullimit rrugor , Qarku Shkodër , ju drejtua emisionit Fiks Fare. Një postbllok i policisë rrugore të Qarkut Shkodër e ndaloi  në datën 15 mars 2016.

Ky i fundit po vinte nga Mjeda për në qytetin e Shkodrës, për të transportuar në shkollë fëmijët e familjes së tij. Transporti po bëhej me një makinë familjare të tipit 6 + 1. Postblloku i policisë e ndalon shtetasin në sheshin “Balshaj” në hyrje të  qytetit të Shkodrës. Shtetasit Alfred Ukaj i kërkohet të dorëzojë lejen e drejtimit dhe lejen e qarkullimit të mjetit pa motivacion. Në  dorëzim të  këtyre të fundit, shtetasi shkon pas policit të qarkullimit rrugor ,Osman Hoxhllaku, i cili firmos dhe proçesverbalin për pezullimin e lejes së drejtimit, për të.

Zotëria u shkon nga mbrapa policeve që e ndaluan dhe vendos të filmojë bisedën me punonjësit e policisë, pamjet e të cilave u trasmetuan sot nga Fiks Fare. Në bashkëbisedim mes punonjësve të policisë dhe zotërisë, punonjësit e policisë thonë se shefi i policisë rrugore e ka parë shtetasin Alfred Ukaj që transportonte fëmijë në makinën e tij dhe ka dhënë urdhër ,që mjeti të ndalohet. I vetmi shkak për ta ndaluar nga ana e punonjësve të policisë  janë  fëmijët që transportonte dhe se nuk i kishte në rregull rripat e sigurimit dhe sistemet e fiksimit.

Gjatë bisedës me punonëjsit e policisë qytetari këmbëngul se fëmijët i ka të lidhur me rripa sigurismi dhe dy më të vegjëlit janë të ulur në ndenjëset e fëmijëve. Policët i thonë se fëmijët janë nën moshën 12 vjec dhe për këtë arsye dueht të kishin ssitemet e fiksimit. Drejtuesi i mjetit i kudnërhston , duke u sjellë si argument se është i agtshëm t’u paraqesë pasaportat e fëmijëve për të vërtetuar moshat, madje mund të hapin edhe cantat e shkollës për të parë se në cilën klasë vijojnë mësimin

Gjatë biesës me qytetarin , policët komunikojnë në telefon me shefin e tyre, të cilit i raportojnë se qytetari ka fëmijët e tij në makinë.

Më pas ata diskutojnë me njëri tjetrin, duke shfletuar Librin e Kodit Rrugor, për të gjetur një nen që të jutifikonte masën administrative që po firmosnin.

Pas kësaj bisede qytetari me celularin e ndezur kthehet në automjetin e  tij, ku qëndrojnë të ulur fëmijët dhe nipërit të cilët presin për të shkuar në shkollë. Në pamjet që ai ka filmaur më pas në makinën e tij, dallohen fëmijët që ka në automjetin që drejtonte se janë të ulur në sediljet përkatëse dhe janë të lidhur me rripat e sigurimit. Disa prej tyre, të cilët janë të moshës nën 12 vjeç kishin dhe sisteme fiksimi.

LEXO EDHE:  Protesta/ Studentët nisin marshimin drejt Kryeministrisë

Karvani për të rimarrë vendimin e komisionit

Për të rimarrë lejen e drejtimit  Alfred Ukaj paraqitet rregullisht në komisariatin e policisë së Shkodrës për ballafaqim me Organin Administrativ Shtetëror. Nga data 17 mars 2016 deri në datën 23 mars të po këtij viti, për të nuk merret asnjë vendim. Ndërkohë zotëria paraqitet rregullisht sipas orareve të caktuara nga vetë punonjësit e policisë .

Për pesë ditë rresht ai paraqitet në sportelin e komisariatit të qarkullimit rrugor për të pyetur nëse do të mblidhet komisioni që do të shqyrtojë masën që i kanë vendosur policët. Cdo ditë përgjigjia në sportel është e njëjtë: Kthehu nesër!

Në datën 24 Mars 2016, Organi Administrativ Shtetëror vendos pezullim 6 mujor të lejes së drejtimit të mjetit, zbritjen e tre pikëve , si dhe 6000 lekë gjobë, për mosvënie të rripit të sigurimit dhe mospërdorim të sistemeve të fiksimit. Të gjitha këto masa administrative merren pa qënë prezent personi që ka bërë shkeljen.

Komisioni i përbërë nga tre anëtarë e ka vlerësuar të drejtë procesverbalin e konstatimit nga policët në dt 15 mars 2016.

Fiksi i drejtohet Drejtorisë së policisë së qarkut Shkodër

Për rastin në fjalë  “Fiks Fare” iu drejtua Drejtorisë së Policisë së Qarkut të Shkodrës prej të cilës mori dy përgjigje zyrtare. Në përgjigjen e pare, e cila është një njoftim për shtyp i datës 25 mars 2016, thuhet se Shtetasi Alfred Ukaj është gjetur me shkelje dhe kjo shkelje është dokumentuar me foto, të cilat për efekt të privatësisë i janë bashkëlidhur vendimit të Organit Administrativ Shtetëror.

Përgjigjia e dytë zyrtare që emisioni Fiks Fare mori nga drejtoria e policisë së Shkodrës,në dt 29 mars 2016 sqaron se leja e drejtimit të mjetit pezullohet në rastet e shkeljes së Kodit Rrugor.  Për rastet e pezullimit të lejes së drejtimit afati kohorë është deri në 10 ditë sipas nenit 214 pika 2 e Kodit Rrugor.

Gazetarët e Fiksit  kontaktuan  me zëdhënësin e policisë  së Qarkut Shkodër, i cili ka në dorë fotot, nuk pranon që të japë një kopje të fotografive që i janë bashkëlidhur vendimit të OASH-së, pasi janë konfidenciale dhe nuk mund të shpërndahen. Nuk pranon që t’i jepen as kundravajtësit.

Ai bashkë me gazetarët shkojnë pranë automjetit për të parë nësë makina e shtetasit Alfred Ukaj, korrespondon dhe është e njëjtë me makinën në foton që i është bashkëlidhur vendimit të OASH-së.

Gjatë bashkëbisedimit, gazetarët konstatojnë se makina që ndodhet në foto nuk i ka pasqyrat në të njëjtën ngjyrë me makinën  e zotit Ukaj,fotoja që ka zëdhënësi ka një stampë të verdhë që makina e qytetarit Ukaj nuk e ka .

Madje zedhënësi i policisë pranon se makina në foto, nuk është e njëjtë me makinën që verifikohet.Sipas tij , fotografia mund të jetë e një automjeti tjetër që i është pezulluar leja e drejtimit po në të njëjtën ditë, por në mbasdite

Gazetarët e Fiks Fare i kërkojnë zëdhënësit që të njoftojë shefin e tij që makina e qytetarit që është penalizuar nuk është e njëjtë me fotografinë që ai ka në dosje dhe zëdhënësit pranon se do ta njoftojë eprorin e tij për këtë gjë.fiks fare shkoder (1) fiks fare shkoder (2) fiks fare shkoder (3)

fiks fare shkoder (4) fiks fare shkoder (3) fiks fare shkoder (2) fiks fare shkoder (1)

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Protesta/ Studentët nisin marshimin drejt Kryeministrisë

LEXO EDHE:  Masakra e 2 Prillit 1991/ Përkujtohen 4 martirët e demokracisë

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Arrestimi i kardiologut në Shkodër/ Mjekët nisin protesta

LEXO EDHE:  Shkretimi i vlerave të PD në Shkodër/ Degjenerimi i zgjedhjeve përmes kërcënimeve të të fortëve afër Lulzim Bashës

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: