Connect with Us

Mediat greke: Çfarë do bëjnë kinezët me naftën në Shqipëri?

Aktualitet

Mediat greke: Çfarë do bëjnë kinezët me naftën në Shqipëri?

Publikuar

-

Faqja greke capital.gr ka postuar një artikull lidhur me blerjen e Bankers Petroleum nga një kompani kineze. Analiza në fjalë vjen e plotë në gjuhën shqipe nga citynews.al. 

Disa ditë më parë në Kanada u bë i njohur një transaksion që përfshin një kompani lokale dhe një tjetër kineze për Naftë, me një interes të drejtpërdrejtë në tregun e naftës në Ballkan dhe Evropën Juglindore. Arsyeja ishte për  blerjen e të gjitha aksioneve të zakonshme të kompanisë Bankers Petroleum, për një total prej 440,4 $ milion (1685$ për aksion) nga kompania kineze Geo – Jade Petroleum Corporation, një nga më të mëdha të eksplorimit të naftës dhe prodhimit të kompanive të kineze.

Transaksioni ishte një premium 98% në lidhje me mbylljen e fundit të aksioneve Bankers në bursën e Torontos dhe 109% në krahasim me çmimin mesatar nga 30 takimet e fundit.

Elementi interesante në lidhje me blerjen është se kanadezi Bankers ishte fokusuar në eksplorimin e naftës dhe të prodhimit të saj në Shqipëri dhe Evropën Lindore. Sidomos në Shqipëri kompania kanadeze operon dhe ka të drejta të plota për zhvillimin në fushën e njohur Patos Marinzë, si dhe 100% të fushës Kucoca dhe bllokut F në lindje.

Ndërsa jashtë Shqipërisë kohët e fundit fitoi të drejtat në fushën në verilindje të Hungarisë. Vini re se Patos Marinza është depozita më e madhe e Shqipërisë, me Bankers që ka treguar prodhimin mesatar në vitin 2015 prej rreth 19 384 fuçi në ditë. Depozita ka 190 milionë fuçi rezerva.

Ndërsa kujtojmë aktivitet intensive në tregun e naftës së vendit fqinj, ku disa vjet më parë, në vitin 2012, vendosi të investojë dhe një prej emrave më të mëdhenj në këtë industri, Anglo Ollandini Shell. Në të vërtetë, Shell lëvizi në këtë blerje nga kanadezi i naftës gjithashtu  Petromanas dhe që nga atëherë të dhënat kishin  treguar shenja pozitive.

Për më tepër tregu operativ shqiptar dhe kompanitë e tjera të tilla si San Leon Energy, e cila ka investitorin më të madh George Soros apo izraelitja ILDC kanë shfrytezuar fushat në brigjet e Hadera në Izrael.

LEXO EDHE:  "Ta doje aq shumë Shqipërinë, nuk jetoje jashtë"/ Alketa Vejsiu i kthen përgjigjen epike komentueses

Çfarë ndodh në Shqipëri, reflekton edhe tregun grek, si në nivelin e substancave dhe në nivel përshtypje. Së pari, në substancë, pasi në mënyrë të përsëritur shkencëtarët e kualifikuar kanë theksuar se  shumë fusha tregojnë afinitet gjeologjike shqiptare dhe që i përkasin të njëjtës përbërje me rajonet greke, të cilat janë edhe të identifikuara në mënyrë të quajtur “analoge gjeologjike”, dmth fushat që kanë të njëjtën strukturë, të moshës së shkëmbinjve dhe historisë gjeologjike.

Në mënyrë specifike analoge gjeologjike janë identifikuar edhe në zonën Ioannina ku vepron Energean Oil & Gas, dhe në Katakolon (ku vepron gjithashtu  Energean) dhe në rajonin e Paxos në perëndim të Korfuzit, është nën koncesion në konkurrencë të madhe për tokën në Jon dhe Kretë.

Tani përveç substancës dhe pritjeve që kultivojnë ekzistencën e sistemeve aktive që prodhojnë naftë dhe tërheqjen e interesit të investitorëve, edhe për gjendjen aktuale të krizës në tregun e naftës, ka dhe pak prestigj. Kjo është për shkak se tregu grek dhe konkuruesit grek, në të njëjtën kohë në Shqipëri është interes i qëndrueshëm nga kompanitë e mëdha në industri, ende nuk ka arritur të tërheqë investitorë ndërkombëtarë dhe të kufizojë luftën e zhvilluar nën kushte të pafavorshme si kompanitë greke (HEP, Energean ).

Sigurisht për investime “thatësira” përgjegjësitë e mëdha përballohen nga çmimet e ulëta të naftës dhe disponueshmërisë së kufizuar të naftës për investime më me rrezik në tregje të reja të tilla si greke. Megjithatë, ata kanë vënë dorën e tyre dhe kushtet e tregut, herë pas here ndryshojnë kornizën legjislative dhe fiskale dhe në përgjithësi klimën e heqjes dorë të kompanive të cilat janë të gatshëm për të investuar. Kjo ka ndodhur për shembull me Italian Enel, e cila nuk u paraqit në tender për parcelat e tokës në Greqinë perëndimore, pavarësisht shprehjes fillestare të interesit.

Burimi: http://www.capital.gr/story/3114345

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Manipulohet procesi zgjedhor në Maliq/ Ervin Salianji hedh 150 vota pro Bashës në kuti

Publikuar

-

Nga

Manipulohet procesi zgjedhor në Maliq/ Ervin Salianji hedh 150 vota pro Bashës në kuti

Në degën e PD Maliq po manipulohet procesi zgjedhor.

Në momentin që ka kanë lëvizur vëzhguesit, Ervin Salianji, deputeti i Bashës, skandalozi i tij ka urdhëruar që të vidhen votat për të qenë në favor të kreut aktual.

Rreth 150 vota janë hedhur në kutitë e PD Maliq për Lulzim Bashën, megjithëse atje procesi ka qenë totalisht i falsifikuar dhe shifrat nuk po kapnin as votimin e 2017.  Pra deri tani në këtë bashki kanë votuar gati gjysma e atyre që votuan në vitin 2017. CNA.al ka folur me anëtarë të komisionit që kanë denoncuar këtë skandal dhe ka arritur të krijojë informacione të besueshme se 150 vota janë hedhur pro Lulzim Bashës në degën e PD Maliq.

LEXO EDHE:  Xhaçka me ambasadorët e vendeve të BE në Shqipëri: Pozitivë për miratimin e kornizës negociuese

LEXO EDHE:  Ulet numri i të prekurve me koronavirus/ 8 raste të reja në 24 orët e fundit

Kjo është një kambanë alarmi që po ndodh në shumë vende të Shqipërisëë, ku në momente të caktuara, në degët në zona të pakontrolluara hidhen vota në kuti për Lulzim Bashën dhe për të rritur pjesëmarrjen në votim.

Ky fenomen është I pranishëm kryesisht në degët ku në listat e anëtarëve janë emra të cilët janë emigrant, duke nisur nga Devolli, Korçë, Maliq, Porgradec, Prrenjas, Librazhd, Gjirokastë për të rritur pjesëmarrjen fiKtive por edhe për ti dhënë fitoren Lulzim Bashës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Revoltohet Indrit Hoxha/ Paralajmëron Lulzim Bashën

Publikuar

-

Nga

Indrit Hoxha: Treçereku i Kryesisë nuk besojnë që Basha fiton përballë Ramës

Anëtari i Këshillit të Lartë Kombëtar të PD, Indrit Hoxha, ka denoncuar se nuk ka gjetur emrin e tij në listën e votuesve të PD.

Hoxha ka reaguar i revoltuar ndaj kreut të PD, Lulzim Basha duke u shprehur se ky është një trup dhe e paralajmëron se nuk e heq dot nga PD.

Shkova ne njesine 8 ne degen e PD per te votuar, dhe rezultoi qe emri im ishte hequr si antar i PD, ky eshte nje turp qe rendon mbi Lulzim Bashen. Ti mund te kesh ne dore heqjen dhe vendosjen e emrave ne liste, por nga PD ti sme largon dot, perkundrazi me kete veprim te ulet komunist qe ke bere thjeshte me ke motivuar me shume per te folur dhe luftuar mbi vlerat dhe parimet e meritokracise dhe mirenjohjes politike.Aksionet e mia ne PD ti nuk i fshin dot,je antar me i vone se une PD”, shkruan Hoxha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Skandaloze/ Genc Pollo filmon hapur votën

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD, Genc Pollo ka filmuar hapur votën e tij në zgjedhjet për kreun e ri të Partisë Demokratike.

Report Tv ka kapur live momentet teksa Pollo po filmonte votën e tij. / CNA.al

 

LEXO TE PLOTE