Connect with Us

Papa Françesku hap llogari në Instagram

Teknologji

Papa Françesku hap llogari në Instagram

Publikuar

-

Papa Françesku ka bërë një fillim të mirë, kur i është bashkuar rrjetit social Instagrami të shtunën. Brenda një ore pas hapjes së llogarisë, ai numëroi rreth 10,000 ndjekës. Jo pak për dikë që e ka postuar vetem dy foto deri më tani!

Ai është duke përdorur llogarinë e tij me emrin @Franciscus.

Fotoja e pare nuk ishte një selfie, por ishte një foto që tregon Papa Franceskun të gjunjëzuar me kokën e tij të përkulur  në lutje. Në përshkrimin e fotos lexohet “Lutuni për mua” dhe përsëritet në tetë gjuhë të tjera. Llogaria zyrtare  nuk do të mbahet nga vetë Papa Françesku – njerëzit e tjerë brenda Vatikanit do të jetë përgjegjës për përmbajtjen.

LEXO EDHE:  Modelja që po pushton Instagramin/ Fotot më fantastike të Tatiana Essence

papa

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Makinat vetëdrejtuese krijojnë trafik në San Francisko

Publikuar

-

Nga

cna lajme teknologji

Një lagje në San Francisko po gumëzhin nga një shpërthim i papritur i trafikut. Banorët kanë deklaruar se një fluks automjetesh qe drejtojnë vetëveten, kanë bllokuar rrugët e vendit.

Sipas informacioneve të agjencisë së lajmeve KPIX, automjetet e firmës vozitëse autonome ‘Waymo’ gjatë një jave, kanë lëvizur përgjatë gjithë rrugës, në orare të ndryshme.

Sipas banorëve, automjetet kanë krijuar trafik, sidomos kur ato janë duke marrë kthesat, pasi vonojnë shumë.

LEXO EDHE:  “Dhoma më e bukur në botë”/ Turjan Hysko publikon foton e ëmbël me Orindën dhe Atarën

LEXO EDHE:  Instagram shton pyetjet/ Mënyrë e re për të anketuar miqtë tuajNdërkohë firma ‘Waymo’ ka deklaruar se automjetet thjesht janë “duke iu bindur rregullave të rrugës” , të krijuara për të kufizuar trafikun në disa rrugë banimi.

“Ne përshtatemi vazhdimisht me rregullat dinamike të rrugës në San Francisko. Në këtë rast, makinat që udhëtojnë në veri të Kalifornisë në ‘15 Avenue’ duhet të marrin një kthesë për shkak të pranisë së sinjalistikës”, tha kompania./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

WhatsApp merr masa për ruajtjen e privatësisë së bisedave

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Mark Zuckerberg, themeluesi Facebook dhe pronari i WhatsApp dhe Instagram po përgatitet për përditësime të reja për aplikacionin e bisedave.

Sipas një njoftimi nga gjiganti i teknologjisë, këto ndryshime do të prezantohen ditën e sotme.

Themeluesi ka marrë masa për të ruajtur privatësinë në mënyrë që askush të mos gjurmojë bisedën tuaj në aplikacion.Ndryshe nga thirrja normale telefonike ose mesazhi me tekst “wey pipo fit hack”, kriptimi nga skaji në skaj me veçorinë e sigurisë që bëjmë, e bëj gati të pamundur që pesin të ju ndjek mesazhet.

LEXO EDHE:  Çmend meshkujt me fotot me bikini/ Njihuni me modelen Aubrey Jardine

LEXO EDHE:  WOW-“Tu rrëshkit nga binarët”/ Antonela çmend meshkujt me pozat seksi

WhatsApp është një nga disa aplikacionet e mesazheve që ne marrim në veçori.

Funksioni i ri nuk përmirëson sigurinë për të siguruar që privatësia, bisedat, thirrjet video dhe thirrjet zanore të sigurohen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Njoftime paraprake në raste problemesh/ Instagram sjell ndryshimin e madh

Publikuar

-

Nga

cna lajm show teknologji cna news

Instagram tha të hënën se po teston një veçori për të njoftuar përdoruesit për ndërprerjet ose çështjet teknike drejtpërdrejt në aplikacionin për problemet që hasen. Kjo vjen pas rastit kur dy gjigandët e mediave sociale u ndërprene për më shumë se 6 orë. Si duket po meren masa konkrete që të mos ndodhin më situate të tilla.

Testi do të zhvillohet në Shtetet e Bashkuara dhe do të vazhdojë për disa muaj, tha Instagram në një postim në blog.

Kujtojmë se më 4 tetor, një ndërprerje prej gjashtë orësh parandaloi 3.5 miliardë përdoruesit e kompanisë që të hynin në mediat sociale dhe shërbimet e mesazheve, përfshirë WhatsApp, Instagram dhe Messenger.

Ndërkohë, të hënën, shumë përdorues u përballën me probleme me Instagram, sipas raporteve të përdoruesve në grupin e monitorimit të webit “Downdetector”.

LEXO EDHE:  “Dhoma më e bukur në botë”/ Turjan Hysko publikon foton e ëmbël me Orindën dhe Atarën

LEXO EDHE:  Ky është trendi më ''i çmendur'' i momentit i fotove në instagram dhe i ka fiksuar VIP-at!Sipas Reuters, kompania po planifikon gjithashtu të prezantojë një veçori që do të ndihmojë në lehtësimin e dijes së njerëzve nëse llogaria e tyre është në rrezik të çaktivizohet.

Gjiganti i mediave sociale, i cili ka qenë qendra e memeve dhe shakave në Tëitter pas ndërprerjeve, gjithashtu po përballet me akuzën e ish -punonjësit të sinjalizuar Frances Haugen se kompania i dha përparësi në mënyrë të përsëritur fitimit mbi frenimin e gjuhës së urrejtjes dhe dezinformatave.

Haugen, e cila siguroi dokumentet që mbështetën një hetim të Ëall Street Journal dhe një seancë në Senat mbi dëmtimin e Instagramit ndaj vajzave adoleshente, ka rënë dakord të takohet me bordin mbikëqyrës të Facebook në javët e ardhshme për t’i informuar ata rreth asaj që mësoi gjatë punës në kompani./CNA.al

LEXO TE PLOTE