Connect with Us

Elita e SHBA e braktisi ëndrrën amerikane/ Trump është pasoja e tmerrshme

Bota

Elita e SHBA e braktisi ëndrrën amerikane/ Trump është pasoja e tmerrshme

Publikuar

-

Dikur nxënësit mësonin ta donin vendin e tyre dhe institucionet e tij, tanimë ata janë të ngarkuar me historitë e fajeve kombëtare

Nga Janet Daley

Deri në fund të kësaj jave, ne do të kemi mësuar nëse një narcisist infantile, do të jetë kandidati republikan për president të Shteteve të Bashkuara. Donald Tramp, i cili nuk është zgjedhur kurrë në një detyrë shtetërore, që ka pohuar se do të ndërtojë një mur 2000 miljesh përgjatë kufirit kombëtar, dhe që nxit forcat ushtarake amerikane të kryejnë krime lufte, duket të jetë favoriti kryesor për këtë kandidaturë.

Pati një moment historik pak kohë më parë, kur dukej se republikanët kishin një mori talentesh, fytyra të freskëta politike në mesin e kandidatëve të tyre të ardhshëm, siç qe parë prej një brezi. Në kontrast me kandidaten thuajse të përcaktuar të demokratëve, Hilari Klinton – e cila ishte e ngarkuar me bagazhin e neveritshëm personal, si dhe peshën e zhgënjimit me administratën Obama – republikanët kishin një grup njerëzish me mesazhe stimuluese, biografi interesante

dhe një përzierje të shëndetshme etnike dhe klasore.

Kur demokratët do të ofronin një fytyrë tepër të njohur, të lodhur, jo shumë të pëlqyeshme,, republikanët kishte disa yje të rinj që dukeshin bindshëm si e ardhmja. Pastaj në skenë hyri Tramp – një gojëndyrë që nuk di asgjë, dhe që gjithësesi po përpiqet të imponojë synimin e tij për t’u bërë president i ardhshëm i SHBA-së.

Mesazhi i tij i vetëm ishte një tërbim i pakufi, i ngjashëm me karakterin e Hauard Bejlit tek filmi “Rrjeti”, i cili gjeti një mënyrë të sigurtë për të rritur kreditet e veta, duke e ditur se kjo do të nxiste zemeratën dhe vetë-keqardhjen tek publiku. Dhe, Zoti na ruajt, kjo funksionoi. Edhe nëse është tepër vonë për të ndaluar këtë buldozer të tmerrshëm, është shumë e rëndësishme për të kuptuar pse ndodhi. Përndryshe gabimet që mund të bëhen në interpretimin e fenomenit, mund të jetë po aq të rrezikshme sa vetë ky personazh.

Në mënyrë konfuze, shkaku i rritjes së Tramp është i madh dhe i vogël në të njëjtën kohë, më shumë dhe më pak rëndësi se sa duket. Mund të jetë një reflektim i zemërimit të vërtetë dhe frustrimit popullor, por kjo gjendje e zymtë nuk është shkaktuar nga ndonjë krizë unike dhe e paparë në mesin e punëtorëve të klasës së ulët dhe të mesme amerikane. Pakënaqësia me kushtet ekonomike dhe sociale, në të cilën e gjejnë veten të mbërthyer shumë votues, nuk është diçka e paparë në përvojën historike amerikane.

Kjo nuk është as diçka e re për brezin aktual:tkurrja e industrisë amerikane që ka prodhuar stanjacionin dhe rënien e prosperitetit të sigurtë, kanë qenë të vazhdueshme prej së paku 30 vjetësh. Nëse ka realisht një tërbim papritur të papërmbajtshëm dhe gjithëpërfshirës të popullsisë, ajo nuk është shkaktuar nga diçka e çuditshme dhe e panjohur.

Natyrisht, zemërimi që vlon për një kohë të gjatë, mund të përthejë me një forcë të papritur. Por është më e besueshme që Tramp të shihet jo si Mesia i shumëpritur, që guxon të shprehë shqetësimin legjitim të masave, por si një oportunist vulgar i cili është thjesht duke shfrytëzuar pakënaqësitë dhe zhgënjimet e ndryshme, që çdo shoqëri e lirë i prodhon në mënyrë ciklike.

Ashtu si Haurd Bejli ulëret, ”Unë jam i çmendur si djalli dhe do të mbërrij atë që dua”, Tramp ka kapitalizuar paqëndrueshmërinë e mundshme të turmave. Dhe, si shumë demagogë para tij, ai shfrytëzon në mënyrë specifike urrejtjen dhe frikën ndaj të huajve – meksikanëve “përdhunues dhe tregtarë droge” që përmbytin kufirin, dhe myslimanët e huaj, të cilët ai nuk do t’i lejojë të hyjnë në vend (me sa duket edhe ata janë ambasadorët e Egjiptit dhe Jordanisë në OKB). Natyrisht zemërimi lind zemërimin:një kundër-demonstratë që degjeneroi në dhunë, e detyroi të anulojë një tubim në Çikago këtë fundjavë.

Por në qoftë se nuk janë privimet e reja ekonomike që e prodhojnë këtë valë të Tramp-manisë, atëherë çfarë qëndron pas saj? Ekziston një argument, sipas të cilit politika e turpshme e jashtme e Obamës që ka penguar ndikimin dhe udhëheqjen e Amerikës në botë, mund të jetë drejtpërdrejti përgjegjëse për suksesin e temës “ta bëjmë sërish Amerikën të madhe”.

Kjo do të ishte e besueshme, po të mos qe për faktin se Tramp e paraqet veten hapur si një izolacionist që ka kundërshtuar ndërhyrjet e huaja të doktrinës Bush, dhe që beson se madhështia e Amerikës qëndron para së të gjithas për njerëzit në vend – të cilët janë ende jashtëzakonisht rezistentë për të parë më shumë trupa që rrikthehen nga Lindja e Mesme.

Larg nga sfidimi i agresionit të Putinit, ai e vlerëson atë si një “lider të forte”, dhe kërcënimi që ai identifikon tek Kina nuk është prania e saj ushtarake në rritje, por eksportet e saj të lira, mbi të cilat ai dëshiron të vendosë një tarifë. Presidenti Obama mund të jetë tani i shqetësuar mbi trashëgiminë e tij në aspektin global (e cila është arsyeja pse ai dëshiron të fajësojë mbi gjithçka që shkoi gabim Dejvid Kameronin), por elektorati amerikan është shumë i lumtur që ai u tërhoq nga bota. Në fakt, Marko Rubio – talenti më i shquar i këtyre kandidatëve – me siguri ka vuajtur për shkak të mbështetjes së tij ndaj ndërhyrjeve ushtarake të Bushit.

Pra, nëse nuk nuk janë vështirësitë ekonomike, pasi nuk janë diçka e re, dhe as tkurrja e ndikimit të SHBA-së në botë, sepse shumica e amerikanëve nuk janë shumë të shqetësuar shumë nga kjo – çfarë po e ushqen revoltën në masë të votuesve? Çfarë, siç do të thoshte zoti Tramp, po ndodh?

Dy gjëra ia vlejnë të përmenden, njëra prej tyre e madhe dhe kozmike, tjetra mjaft e vogël dhe teknike. E vogla ka të bëjë me menaxhimin e partisë:pas përmbyjes elektorale që do të sjellë kandidatura e Tramp, republikanët do të duhet të imitojnë sistemin e Partisë Demokratike në të cilën udhëheqja e partisë të ketë më shumë kontroll mbi emërimin, përmes një sistemi të super-delegatëve (kongresmenë, senatorë, të vjetrit partisë dhe qeveritarët), të cilët nuk janë të lidhur me zgjedhjet paraprake. Do të bëhet tmerrësisht e qartë se partia duhet të zgjidhë vështirësitë e saj të brendshme dhe të shfaqë lidershipin e vet.

Gjeja me e madhe dhe më interesante që ndodh ndonjëherë, vjen nën titullin e papërshtatshëm të “korrektësisë politike”, por në fakt është shumë më e madhe se çdo përkufizim rreth fjalëve të papërshtatshme. Ka patur një epokë të kujtesës së gjallë, kur krenaria kombëtare dhe patriotizmi ishin elementë të jetës së përditshme në SHBA. 

Tashmë, ndërsa nxënësit e shkollave amerikane mund të zotohen ende për besnikëri ndaj flamurit, dashuria e pafajshme (ose naive në varësi të këndvështrimitm tuaj) për vendin nuk është më e kultivuar tek fëmijët e çdo brezi siç qe dikur. Kjo mund të mos ketë qenë një gjë e keqe – në veçanti nga perspektiva evropiane e mosbesimit – sikur të mos përfshinte degradimin e vetive të paçmuara të arsimit mbi procesin deokratike dhe institucionet që e përfaqësonin atë. Ka patur një kohë kur amerikanët ishin mësuar me kontrollin rrigoroz mbi mënyrën se si punonte qeveria e tyre, si dhe parimet e shenjta të Kushtetutës së tyre. Fillonte me një leksion në shkollën fillore:Qeveria ka tri degë – legjislativi që harton ligjet, ekzekutivi zbaton ligjin dhe gjyqësori interpreton ligjin. Deri në fund të shkollës së mesme, ajo ishte e edukata qytetare e duhur, që përfshinte pjesëmarrjen masive në një projekt politik- regjistrimin e votuesve, lobimi për një të drejtë, apo angazhimi në fushatën e një kandidati.

Krahas kësaj, ishte studimi i dokumenteve të mëdha:Deklarata e Pavarësisë, preambula e Kushtetutës (“Ne populli…”), Fjalimi i Getisbërit ( “Qeveria e popullit, nga populli, për popullin”). E gjitha kjo është parë si fillesa e asaj që thuhej pa rezerva, se SHBA ishte vendi më i madh në tokë, i krijuar dhe mbështetur nga vullneti i popullatës së vet. Me njohuritë, u krijua një ndjenjë e përgjegjësisë.

E pra, ajo nuk është zhdukur tërësisht. Por sigurisht që peshon kundërshtia që shumë përkrahës të Tramp do të shohin tek një elitë urbane intelektuale – dhe veçanërisht një institucion arsimor – dhe që është e fiksuar me fajet kombëtare:skllavërinë dhe më pas segregacionin, trajtimin e indianëve amerikanëve, dhe ekseset e ndryshme të militarizmit amerikan. Sado  justifikuar kjo eautokritikë, ajo është shndërruar në një vetë-urrejtje duke lënë një elektorat të furishëm me ndjesinë se SHBA-ja nuk është më vendi që ata dikur e quanin si të tyren.

“The Daily Telegraf” – Në shqip nga www.bota.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Bien shifrat në Kosovë/ Regjistrohen afro 300 raste të reja dhe shtatë viktima

Publikuar

-

Nga

Bine shifrat në Kosovë/ Regjistrohen afro 300 raste të reja dhe shtatë viktima

Në Kosovë, janë regjistruar shtatë viktima të reja nga koronavirusi në 24 orët e fundit. Viktimat janë nga: Malisheva 3 raste dhe nga një rast në Dragash, Prishtinë, Rahovec dhe Vushtrri.

Në raportin ditor për situatën epidemiologjike të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, njoftohet se janë konfirmuar edhe 296 raste pozitive me Covid-19, nga 1.659 testime të kryera gjithsej.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 526 pacientë, numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 48.572 persona, kurse numri i rasteve aktive është 5.164.

LEXO EDHE:  Heqja e taksës me Serbinë/ Kurti letër për Trump dhe Pompeo

LEXO EDHE:  Kush e zëvendëson ambasadorin Lu/ Zbulohet propozimi i Trump

Prej 13 marsit 2020, kur janë regjistruar rastet e para me koronavirus në Kosovë, autoritetet shëndetësore kanë regjistruar 55.135 persona të infektuar me këtë virus, prej të cilëve 48.572 janë shëruar, ndërsa 1.399 kanë vdekur./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Analiza/ Sfidat më të mëdha të pandemisë janë ende përpara nesh

Publikuar

-

Nga

Thuhet se ora më e errët, është gjithmonë para agimit. Pikërisht kur vaksinat kishin sjellë njëshpresë për një zbutje graduale të kufizimeve, dhe kthim në një lloj normaliteti brenda disamuajsh, shfaqja e të paktën 2 varianteve më infektivë të koronavirusit,nënkupton që shumë popullata do të përballen me bllokime më të ashpra, me të gjitha dëmet njerëzore dhe ekonomike që ato sjellin me vete.

Presionet mbi sistemet e kujdesit shëndetësor dhe numri i të vdekurve, mund t’i tejkalojnë edhe ato të ditëve më të zymta të valës së parë së pandemisë 9 muaj më parë. Pjesa e parë e këtij viti që sapo ka nisur, do të duket shumë ndryshe nga sa pritej para disa javësh.

Shkencëtarët e kishin ditur gjithmonë që virusi do të pësonte ndryshime. Por ajo që ata nuk e prisnin ishin mutacionet kaq të mëdha, që kanë sjellë ndryshime kaq të shpejta dhe të konsiderueshme me ndikimin që kanë.

Varianti që dominon në pjesën më të madhe të Britanisë së Madhe – dhe i identifikuar tashmë edhe në 25 vende të tjera – përmban 17 ndryshime në kodin e tij gjenomik, të cilat mund të ndryshojë sjelljen e virusit.

Ishin këto ndryshime që e ndihmuan atë të zëvendësonte “paraardhësit” e tij dhe të përhapej me shpejtësi edhe gjatë bllokimit kombëtar që përjetoi Anglia. Ndërkohë, një variant i gjetur në Afrikën e Jugut ka 3 ndryshime thelbësore në proteinën e tijtë jashtme,të cilat e ndihmojnë atë të përhapet shumë më shpejt, dhe të shkaktojë një “ngarkesë” më të lartë virale midis viktimave që preken.

Tani për tani, variantet nuk duket se kanë nivele më të larta të vdekshmërisë, edhe pse aritmetikisht, nivelet më të larta të transmetimit të lëna jashtë kontrollit do të çojnë në më shumë vdekje.

Asnjëri prej varianteve të mësipërme, nuk mendohet të jetë më rezistent ndaj vaksinave ekzistuese, megjithëse shkencëtarët shqetësohen më shumë për variantin e Covid-19 ëAfrikës së Jugut. Krijuesi i vaksinës së BioNTech/Pfizer, ka deklaruar se vaksina mund të modifikohet brenda 6 javësh për të luftuar të gjitha variantet mutante.

Por edhe kjo kohë do të shkaktonte vonesa thelbësore. Një nga pasojat është se do të nevojitet një vigjilencë shumë më e madhe ndërkombëtare, për të zbuluar sa më shpejt mutacionet. Në dallim nga shumë aspekte të tjera të kontrollit të virusit, Britania është lidere në këtë drejtim, pasi ka kryer gati gjysmën e të gjithë mbikëqyrjes globale gjenomike të koronavirusit deri më sot.

Edhe Afrika e Jugut, ka aftësi të forta në këtë drejtim. Mund të ketë variante të ngjashme edhe diku tjetër, duke shtuar ritmet e transmetimit të virusit, por kjo mbetet ende për t’u identifikuar. Vende të tjera të përparuara përfshirë Francën, SHBA-në dhe madje edhe Gjermaninë, kanë bërë shumë më pak për monitorimin e ndryshimit të koronavirusit të ri.

LEXO EDHE:  Heqja e taksës me Serbinë/ Kurti letër për Trump dhe Pompeo

LEXO EDHE:  Kush e zëvendëson ambasadorin Lu/ Zbulohet propozimi i Trump

Gjithsesi, edhe ato do t`a fitojnë aftësinë për t`a bërë këtë me një kosto relativisht të kufizuar.

Pasoja e dytë është që ato ekonomi të cilat kanë mundësi t`a përballojnë këtë proces, duhet të fokusohen tek një strategji 2-planëshe:kryerjen sa më shpejt qëtë jetë e mundur të vaksinimit të popullatës, dhe ruajtjen ndërkohë të masave të forta të bllokimit.

Sa më shpejt të vaksinohen anëtarët më të prekshëm të shoqërisë, aq më shpejt mund të lehtësohen masat kufizuese.

Por fazat e hershme të vaksinimit,përbëjnë aktualisht një moment të një rreziku të shtuar. Disa shkencëtarë shqetësohen se një popullatë pjesërisht e imunizuar, dhe një transmetimi i shpejtë dhe i vazhdueshëm i virusit, krijojnë së bashku kushtet dhe presionin evolucionar që të shfaqen lloje rezistente ndaj vaksinave.

Vendimi i Britanisë për t’i shpërndarë doza e vaksinave tek sa më shumë njerëz që është e mundur, duke rrezikuar të vonojë shpërndarjen e dozës së dytë përforcuese -edhe pse mbështetet nga këshilltarët e qeverisë si strategji-e ka ndarë më dysh mendimin e shkencëtarëve dhe ka krijuar një dilemë ndërkombëtare.

Kufizimet më të ashpra të shpallura në Angli, Skoci dhe shumë pjesë të Evropës, janë korrekte dhe të pashmangshme. Qeveritë me të drejtë janë përpjekur të balancojnë mbrojtjen e jetës dhe sistemeve shëndetësore,në raport me ekonominë.

Por, përballë kaq shumë mutacioneve infektive, gjithçka që tolerohet nga bllokimet e ashpra,rrezikon të shkaktojë shifra të patolerueshme të vdekjeve, dhe vetëm sa e vonon momentin kur vaksinat do të ndryshojë gjërat, që jeta normale dhe biznesi t`i kthehen normalitetit. Fundi i kësaj pandemie është në horizont tashmë. Por arritja deri atje,do të kërkojë kalimin e sprovave të mëtejshme e të kushtueshme, të qëndrueshmërisë dhe vendosmërisë. / Financial Times – Bota.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Rekord rastesh të infektuarish në Gjermani/ Merkel bën thirrje për ashpërsim masash

Publikuar

-

Nga

Rekord rastesh të infektuarish në Gjermani/ Merkel bën thirrje për ashpërsim masash

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka bërë thirrje për kufizime më të ashpra kundër koronavirusit, pasi numri i përgjithshëm i rasteve të vendit kaloi shifrën e dy milionë njerëzve. Duke theksuar urgjencën e situatës, ajo bëri thirrje që samiti i ardhshëm me udhëheqësit e shtetit të bëhet sa më parë.

Samiti i Coronavirusit të bëhet sa më parë

Duke e përshkruar situatën si një “garë kundër kohës”, Kancelarja Angela Merkel ka thënë se ajo dëshiron “veprim shumë të shpejtë” për të trajtuar përhapjen e koronavirusit në Gjermani. Në një takim të anëtarëve të lartë të CDU, Merkel tha se ajo dëshironte të planifikonte samitin e ardhshëm të koronavirusit me shtetet federale, i cili ishte planifikuar fillimisht për 25 janar, “në javën e ardhshme”. Sipas agjencisë gjermane të shtypit, ajo mund të zhvillohet shumë shpejt, që nga e hëna ose e marta.

Një numër pjesëmarrësish në takimin në fjalë kanë cituar Merkelin të thoshte se duhen marrë “masa të konsiderueshme shtesë” për të ndaluar përhapjen e virusit. Këto mund të përfshijnë kontrolle më të ashpra kufitare, kërkesa për të mbajtur maska ​​FFP2 në disa vende publike dhe shumica e njerëzve të punojnë nga shtëpia, tha Merkel.

Bild fillimisht njoftoi se Merkel tha se donte të mbyllte transportin publik, por ky pretendim është kundërshtuar nga një numër burimesh të ndryshme. Me sa duket, Merkel vetëm tha se dëshironte të ulte presionin mbi shërbimet e transportit publik duke inkurajuar njerëzit të punojnë nga shtëpia.

Ajo gjithashtu shprehu shqetësim në lidhje me llojet e reja të virusit, të konsideruara si më ngjitëse, që janë shfaqur javët e fundit në Britani dhe Afrikën e Jugut. Ajo tha se njerëzit kishin nevojë të zvogëlonin në mënyrë drastike kontaktet e tyre shoqërore.

LEXO EDHE:  Pse është e mundur rizgjedhja e Donald Trumpit për një mandat tjetër

LEXO EDHE:  Pse është e mundur rizgjedhja e Donald Trumpit për një mandat tjetër

Më shumë se dy milion raste me koronavirus në Gjermani

Lajmi erdhi ndërsa numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani u rrit mbi kufirin e dy milionëve. Instituti Robert Koch regjistroi edhe 1.113 vdekje të tjera të premten, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 44.994.

Në një konferencë shtypi të Enjten në mbrëmje, kreu i RKI, Lothar Wieler, u kishte kërkuar njerëzve që t’i marrin rregullat aktuale më seriozisht në dritën e zbulimit të mutacioneve të reja COVID-19. Institucioni shprehu mbështetje për kufizime më të ashpra dhe u bëri apel të gjithëve që të përmbahen nga udhëtimet jo-urgjente. Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE