James mbyll merkaton e Skënderbeut ! – CNA
Connect with us

Sport

James mbyll merkaton e Skënderbeut !

Publikuar

-

Skëndërbeu mbyll merkaton, gjashtë lojtarë të larguar dhe plot 11 futbollistë të afruar.

Rikthehen Sebino Plaku dhe Nuredin Orelesi në Korçë. Plaku pas një aventure në Poloni dhe gjysmë faze tek Partizanit ndërsa Orelesi rikthehet nga Ukraina përsëri tek Skëndërbeu.

Valmir Nafiu është lojtari nga I cili të gjithë presin shumë. Drejtori Sportiv, Haris Fakic është I bindur tek cilësitë e futbollistit, vetëm duhet pak kohë në mënyrë që Nafiu të arrijë formën e duhur.

Albi Alla është mbrojtësi i huazuar në Ballsh ndërsa Martins Junior dhe Angel Orue, dy sulmues të cilët përforcojnë skuadrën. Të dy lojtarët kanë firmosur një vit me ekipin e Skëndërbeut. Goditja në limite ishte ajo e James Adeniyi. Sulmuesi Nigerian u zyrtarizua në limitet e merkatos, duke gjetur një partner ideal për Salihin, por konkurrenca në skuadër është shumë e madhe.

Skëndërbeu ka plotë gjashtë sulmues si Salihi, James, Plaku, Abilaliaj, Orue dhe Martins. Kampionët kanë afruar në skuadër edhe katër talente të rinj nga Nigeria. John, Adeshina, Offor dhe Obiora kanë nënshkruar kontrata afatgjata me bardhekuqtë dhe pritet të huazohen në skuadra të tjera.

Obiora do të mbërrijë brënda javës në Shqipëri dhe sëbashku me Adeshina janë huazuar tek Tërbuni deri në fund të sezonit, ndërsa Offor dhe John do të huazohen tek Trepça në Kosovë. Përsa i përket largimeve, bëhet fjalë për sulmuesin Hristov i cili ka prishur marrëveshjen e huazimit me Skëndërbeun.

Janë larguar me mirëkuptim gjithashtu mesfushorët, Djair Veiga dhe Bujar Shabani për arsye se hapësira nuk ishin të mjaftueshme për ta, ndërkohë që në formë huazimi është dhënë Ademir Souza tek skuadra e Laçit. Dy emrat e fundit janë Peter Olayinka dhe Bernard Berisha, të shitur nga Skëndërbeu përkatësisht tek Gent në Belgjikë dhe Anzhi në Rusi.

Lojtarët e afruar: 1. Valmir Nafiu 2. Adeniyi James 3. Angel Orue 4. Nuredeen Orelesi 5. Martins Junior 6. Valdrin Rashica 7. Oto John John 8. Ridëan Rasak Adeshina 9. Chinonso Godëill Offor 10. Emeka Kingsley Obiora 11. Albi Alla

Lojtarët e larguar: 1. Ventislav Hristov 2. Djair Veiga 3. Bujar Shabani 4. Bernard Berisha 5. Peter Olayinka 6. Ademir Souza (Huazim)

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Panuccin nuk e mbajnë më nervat/ Zihet me gazetarin: Mbylle gojën!

Publikuar

-

By

Christian Panucci ka dalë sot në konferencë për mediat në prag të takimit miqësor ndaj Uellsit. Trajneri italian, ndryshe nga herët e tjera, këtë radhë ka qenë shumë i tensionuar dhe pyetjet e replikat e tij me gazetarët, ishin të shumta.

Ka mjaftua një pyetje e gazetarit të “Supersport”, ku e pyet Panuccin se kush është fajtor për këtë situatë në kombëtare deh më pas, shton se nëse do të ishte ai Armand Duka, a do të shkarkonte apo do të mbante Panuccin.

Pas përgjigjes së dhënë, Panucci i ka kërkuar gazetarit të heqë telefonin nga dora, pasi është mungesë respekti, duke i treguar se është edhe i edukuar vetë. Në fakt, duke parë gjendjen në të cilën ndodhet aktualisht Panucci, nuk mund të pritet reagim tjetër, pasi flitet që ndeshja me Uellsin, mund të jetë e fundit për të.

Më pas, vetë tekniku Panucci është kapur me gazetarin duke e konsideruar me ironi “profesor”, ndërkohë që kur vetë gazetari reagon, Panucci shprehet: Qepe gojën, po flas unë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Mavraj bën premtimin e madh ëpr ndeshjen ndaj Uellsit/ Ja çfarë do të bëjmë nesër

Publikuar

-

By

Kapiteni i Kombëtares, Mërgim Mavraj, doli në konferencën për shtyp para ndeshjes ndaj Uellsit ku foli edhe për problemet e fundit në ekipin Kombëtar.

“Janë përmendur shumë gjera që na mungojnë. Por, pavarësisht kësaj, ka skuadra që nuk kanë lider, po prap kanë sukses. Na mungon vetëbesimi që ta sjell suksesi. Nuk është se në këto ndeshje skemi pasur shanse. Nuk është se kemi treguar që lojtarët nuk kanë vullnet. Është mirë të kemi një lider që bën gola, të largon nga situata e keqe. Jemi Shqipëria, asnjëherë nuk kemi pasur lider. Janë vetëm 2 në botë.

Nuk ka asnjë shenjë c ‘rregullimi brenda skuadrës, nuk lejojmë që faktorët e jashtëm të luajnë kundër nesh. Nëse erdhi fundi i ciktit, car të bëjmë? Të ndalojmë e të presim të vijnë lojtarët e mirë? Puna duhet të vazhdojë, duhet pak kohë. Gabojmë nëse i krahasojmë skuadrat. Jo vetëm armiqtë tonë, po dhe gazetarët po e vërtetojnë që Shqipëria është ndryshe. Kemi shumë arsye për këtë situatë. Janë rezultatet që të sjellin këtu.

Është shumë e vështirë të përcaktosh një gjë që mungon. Janë shumë gjëra që mungojnë. Kemi edhe mundësi tjetër për t’u kualifikuar në Europian. Shqiptarët e kanë treguar që kohën e vështirë e kthejnë në forcë. Futbolli nuk është vendi i duhur për të treguar trimëri. Futbolli është futboll, ke sukses, s’ke sukses. Trajneri ka përkrahje maksimale nga çunat. Asnjëherë nuk ka ndodhur e kundërta. Nesër do luajmë edhe për trajnerin tonë.

Kur dalim në fushë, nuk gabojmë për inat të trajnerit, nuk luajmë kundër ti, këto gjëra që ndodhin janë pjesë e futbollit, ndodhin në çdo skuadër të botës. Ne mundohemi, nuk është se s’po mundohet. Kartoni i kuq i imi erdhi nga mbi ngarkimi, nga dëshira e madhe për të fituar. Kanë qene gabime individuale.

Mënyra e lojës që luajmë tani kanë ndryshuar si nata me ditën. Kemi bërë një zhvillim të madh në futbollin tonë. Jemi duke u fokusuar më shumë në sulm dhe normalisht që krijojmë hapësira”, u shpreh Mavraj.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Panucci e pranon më në fund/ Ja ku kam gabuar

Publikuar

-

By

Trajneri i Kombëtares, Christian Panucci, doli në një konferencë për shtyp para ndeshjes ndaj Uellsit, ku foli për situatën e vështirë që po kalon Kombëtar.

Si janë raportet tuaja me presidentin Duka dhe a do të jeni pjesë e Shqipërisë dhe pas kësaj ndeshjeje?
Duhet të pyesni presidentin Duka, pasi unë jam trajneri i Kombëtares dhe kam pozicionin tim. Këtu ka shumë të vërteta që nuk ka interes t’i them. Duhet të zgjidhim problemet e ekipit dhe kjo është e gjitha.

Si mund të dalim nga ky tunel?
Ka një vit e gjysmë që ekipi ka bërë rënie në renditje dhe objektivi ynë është të shkojmë sa më parë. Diçka që arrihet duke punuar. Askujt nuk i intereson që ne na kanë munguar 6-7 lojtarë gjatë gjithë kësaj kohe. Gjermania ka dalë e fundit në grupin e tyre, imagjinoni të shkretin Lëv.  Shqipëria shkoi në 2016 dhe duhet të shkojë çdo vit, kështu? Jam i bindur se nëse do kemi të gjithë grupin, skuadra mund të tentojë që të shkojë në Europian. Duke qenë se jam i vetmi përgjegjës në këtë situatë të vështirë, jam përpjekur që të sjell një ide nga ky vit. Ishim në një grup në të njëjtin nivel në Ligën e Kombeve. Duke qenë se kemi njerëz arrogantë që nuk ndryshojnë mendim nuk kam asnjë lloj problemi se duhet të ndryshojmë, patjetër sepse nuk ka kohë. Nuk ka kohë t’iu jap ekipit një kondicion fizik, atëherë nuk kam as kohë të jap futboll të evoluar, ndaj duhet të bëjmë diçka ndryshe, pasi historia flet ndryshe dhe unë nuk jam idiot, duhet të ndyshoj diçka.

Çfarë do të ndryshojmë?
Nesër duhet që lojtarët të tregojnë veten e tyre dhe që jemi persona serioz. Nëse dëgjoj një stadium që më ofendon me të drejtë, duke qenë se jam një person serioz e vuaj shumë këtë gjë. Punoj me seriozitet dhe që u gabua me idenë e futbollit që doja të sillja, ndaj duhet të ndryshojmë që të shkojmë në rrugën e duhur.

Pse ishit kaq i bindur në fillim se do shkonit larg me Shqipërinë?
Me Norvegjinë na munguan 7-8 lojtarë dhe kjo peshon. Nuk i trajnoj çdo ditë lojtarët dhe kondicioni i tyre ishte ndryshe. Në Ligën e Kombeve kanë rënë nga Liga e tyre ekipe të mëdha.

Mos duhej të evitoheshin provat?
Në Kombëtare nuk ka prova. Jemi munduar të sjellim një ide tjetër. Liga e Kombeve ishte një mundësi për të shkuar në Europian, ndërsa tani luhen kualifikueset direkt.

Do e keni kohën për të korrigjuar?
Koha për të punuar është, pasi unë kam kontratë deri në 2019. Merrni Dukën dhe pyeti nëse do të jetë Panuçi në punë në mars apo jo. Kam respekt për veten time dhe për atë që më paguan.

Mos jeni në vendin dhe në momentin e gabuar?

Jam shumë i lumtur që jam pjesë e Shqipërisë.

Si jeni kaq i lumtur kur keni pësuar humbjen më të thellë në 25 vite?

Çfarë duhet të bëj të qaj? Jam i lumtur që jam këtu.

Si është situata në skuadër.

Kemi 3-4  lojtarë të dëmtuar, por na kthehen Hysaj e Basha.

Cili është zhgënjimi yt më i madh si trajner i Shqipërisë?

Fakti që nuk kam fituar grupin është një zhgënjim i madh për mua.

E keni takuar presidentin Duka pas ndeshjes së fundit?

Jo, nuk kam folur akoma me presidentin.

Ju besoni se lojtarët nuk do të dëmtohen më apo keni një plan B, për të grumbulluar lojtarë të tjerë?

Unë grupin e kam në mend. Kam disa lojtarë që flas dhe po aq nuk janë. Edhe lojtarët që kanë luajtur me Skocinë nuk kanë luajtur me skuadrat e tyre. Është problem dhe ky. Ideja për të luajtur një futboll ofensiv ka qenë e gabuar.

Mos duhet të hedhim sytë te kampionati shqiptar, pasi kemi raste kur një lojtar sa ikën nga Shqipëria thirret në Kombëtare?

Kam marrë lojtarë dhe nga Superiorja, si Gavazaj, Lilaj, Gurin te Kukësi. Guri nuk luan tani dhe nuk po e grumbulloj. Kur i kam marrë këto tre lojtarë luanin në Superiore.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:59 - 18 Nentor, 2018

Dimri paralizon rajonin, bllokohen 2 maune në Maqedoni

Prej dy ditësh në vendin tonë, në disa zona, ka nisur rënia dëborës, çka u bë problem edhe ditën e...

Aktualitet17:06 - 18 Nentor, 2018

U largua nëpërmjet Shqipërisë/ Mediat malazeze publikojnë fotot e Gruevskit

Mediat malazeze kanë zbuluar foto të arratisjes së Nikolla Gruevskit disa orë para se atij t’i dorëzohej refuzimi i kërkesës...

Aktualitet16:39 - 18 Nentor, 2018

Media gjermane thumbon Hungarinë/ Nuk i njeh ligjet për mikun e Obran, “refugjatin” Gruevski

Hungaria i kërcënon refugjatët me burg, nëse hyjnë ilegalisht në vend. Por me sa duket ligji nuk vlen për mikun...

Aktualitet15:47 - 18 Nentor, 2018

Sulmet ajrore ndaj ISIS/ Të paktën 40 persona kanë humbur jetën

Të paktën 40 persona kanë humbur jetën nga sulmet ndaj bazave të ISIS në Siri. Mediat raportojnë se midis viktimave...

Aktualitet15:25 - 18 Nentor, 2018

Shpallja e pavarësisë/ Gazetari tregon të pathënat e udhëtimit të Ismail Qemalit

Gazetari Ilir Ikonomi ka treguar të pathënat e udhëtimit të Ismail Qemalit drejt Shqipërisë për shpalljen e pavarësisë. Në një...

Aktualitet14:48 - 18 Nentor, 2018

Shkundet Italia/ Regjistrohen lëkundje të forta tërmeti

Një tërmet me magnitudë 4.1 ballë ka goditur gjatë ditës së sotme Italinë. Mësohet se tërmeti është regjistruar rreth orës...

Aktualitet12:26 - 18 Nentor, 2018

Panairi i librit/ KLSH merr pjesë në edicionin e XXI-të

Në datat 14-18 nëntor 2018, Kontrolli i Lartë i Shtetit mori pjesë në edicionin e XXI të Panairit të Librit, në...

Aktualitet10:19 - 18 Nentor, 2018

Panik në Greqi/ Çfarë ka ndodhur në Athinë gjatë natës

Kryeqyteti i Greqisë, Athina ka qenë nën shtetrrethim të plotë gjatë natës. Mësohet se policia ka arrestuar 19 persona gjatë...

Aktualitet22:49 - 17 Nentor, 2018

Ndahen çmimet e letërsisë në Panairin e 21 të Librit

Sot në Panairin e 21-të të librit, një ditë para mbylljes në Pallatin e Kongreseve janë ndarë çmimet e këtij...

Aktualitet22:30 - 17 Nentor, 2018

Presidenti Trump në Kaliforni pas zjarreve shkatërrimtare

Presidenti Trumps ndodhet në Kaliforni për të parë nga afër shkatërrimin e shkaktuar nga zjarret dhe për të takuar njerëz,...

Aktualitet19:30 - 17 Nentor, 2018

U shpall ‘non grata’/ Eurodeputetja qipriote nuk i ndal sulmet ndaj shqiptarëve

Eurodeputetja qipriote, Eleni Theocharous u shpall ‘non grata’ nga qeveria, pas dekaratave antishqiptare në varrimin e 35-vjeçarit, Kostantinos Kacifas. Por...

Aktualitet17:10 - 17 Nentor, 2018

Foto- ‘Tanku’ i Gruevskit/ Ja makina 600 mijë euro për të cilën akuzohet

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski, që tashmë ndodhet në arrati është dënuar me dy vite burg, për aferën korruptive të blerjes së...

Aktualitet16:08 - 17 Nentor, 2018

‘Largohet nga Hungaria’/ Zyrtari i lartë tregon vendndodhjen e Gruevskit

Arratisja e ish-kryeministrit Maqedonas, Nikolla Gruevski ka qenë kryefjalë e mediave maqedonase, por jo vetëm. Referuar agjencisë së mediave bullgare...

Aktualitet10:33 - 17 Nentor, 2018

Kasapi: Kur shohim gjendra tumorale në mishin e derrit, e presim dhe ua shesim konsumatorëve

Nëse mendoni se mishi që blini te kasapët është i cilësisë më të mirë, duhet ta mendoni sërish pas deklaratës...

Aktualitet09:07 - 17 Nentor, 2018

CIA zbulon kush urdhëroi vrasjen e gazetarit

Vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi dyshohet të jetë urdhëruar personalisht nga se princi saudit i kurorës Mohammed bin Salman. Në...

Aktualitet23:01 - 16 Nentor, 2018

Gjykata del kundër Donald Trump/ Riktheni lejen për gazetarin e CNN

Gjykata e Uashingtonit ka urdhëruar Shtëpinë e Bardhë t’i kthejë lejen e hyrjes reporterit të CNN-it, Jim Acosta, pas debatit...

Aktualitet22:25 - 16 Nentor, 2018

Shkrimtarja flet pa dorashka/ Është e tmerrshme të jesh burrë

Shkrimtarja Mimoza Ahmetin ka thënë se është e tmerrshme të jesh burrë. Në një intervistë në studion e emisionit “Provokacija”...

Aktualitet19:52 - 16 Nentor, 2018

Ciceroni ka jetuar në Shqipëri/ Gazetari zbulon banesën e tij

Gazetari Ilir Ikonomi ka postuar në rrjetet sociale një foto të vilës së Esat pashë Toptanit. Krahas kësaj fotoje gazetari...

Aktualitet18:18 - 16 Nentor, 2018

Panairi i librit/ Shqiptarët nuk kanë lekë për të blerë

Panairi i Librit vizitohet çdo nëntor nga mijëra qytetarë. Shumë shkojnë për kureshtje e këtu e kemi fjalën për nxënësit...

Aktualitet16:20 - 16 Nentor, 2018

Berlusconi sërish në telashe/ Zbulohen detaje të tmerrshme nga festat

Ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi është sërish në telashe. Mediat italiane raportojnë se Berlusconi do dalë sërish përpara gjyqit, këtë herë...

Aktualitet15:15 - 16 Nentor, 2018

Pas dehjes, Junker “lë nam” sërish/ Shfaqet me dy këpucë të ndryshme

Jean Claude Junker, President i Komisionit Europian, prej kohësh është bërë objekt të qeshurash pas veprimeve të çuditshme që bën...

Aktualitet13:44 - 16 Nentor, 2018

Zaev ngre dyshime të forta/ Largimi i Gruevskit arratisje, apo rrëmbim

Pas arratisjes së ish-kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski, ka reaguar paraardhësi i tij kryeministri Zoran Zaev. Në një konferencë për shtyp,...

Aktualitet12:56 - 16 Nentor, 2018

Foto-“ Kur sunduesit grinden”/ Ismail Kadare prezanton në Panair botimin më të ri

Shkrimtari Ismail Kadare ka prezantuar ditën e sotme librin më të ri të tij në Panairin e 21-të të librit,...

Aktualitet12:10 - 16 Nentor, 2018

Ditë e trishtë për muzikën! Këngëtari i njohur ndahet nga jeta

Këngëtari legjendar i muzikës “country” dhe në të njëjtën kohë kitarist, Roy Clark është ndarë nga jeta mbrëmjen e së...

Aktualitet11:58 - 16 Nentor, 2018

Arratia e Nikolla Gruevskit/ LSDM akuza Mickoskit

Pas arratisjes së ish-kryeministrit Maqedonas Nikolla Gruevski, Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë i ka bërë liderit të VMRO-DPMNE, Hristjan Mickoski se...

Aktualitet10:44 - 16 Nentor, 2018

Video-Tragjedi në Kaliforni/ 631 të zhdukur, 65 të vdekur nga zjarret

Rreth 65 persona kanë humbur jetën, ndërsa 631 të tjerë konsiderohen të zhdukur si pasojë e zjarreve masive në Kaliforni.-raporton...

Aktualitet09:08 - 16 Nentor, 2018

Arratisja e Gruevskit/ Mali i Zi e pranon, ka dalë në datën 11 nëntor

Pas autoriteteve shqiptare, edhe ministria e Brendshme e Malit të Zi e pranoi se ish-kryeministri maqedonas, Nikola Gruevski, ka hyrë...

Aktualitet20:12 - 15 Nentor, 2018

May zotohet se do të luftojë për planin e saj të Brexitit

Kryeministrja britanike, Theresa May ka thënë në një konferencë për media se pavarësisht vendimeve të vështira, një draft marrëveshje për...

Trending

Read previous post:
(Video) Veliaj promovon qytetin/ A day trip in Tirana

Kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka publikuar një video në të cilën promovon pjesët kulturore të qytetit. "Merr...

Close