Connect with Us

Nga Julian Deda/Nje refren i Krye-qytetit tim

Aktualitet

Nga Julian Deda/Nje refren i Krye-qytetit tim

Publikuar

-

juliPo te ishte Migjeni gjalle dhe ta lexonte kete qe po shkruaj, do me merrte me shkelma, e mbase edhe do me denonconte ne prokurori. E megjithate ai, me kauzen qe mori persiper asokohe (aspak ateiste, per mendimin tim) sot do ishte po aq i madh si shkrimtar, sepse sasia e “materialit” qe ka ne terren eshte fatkeqesisht e njejte, mbase edhe me keq duke patur parasysh ne ç’vit jemi.

Shikoni pak kete foto, kete njeri, kete nenshtetas evropian me banim ne zemer te kontinentit, kete bashkeatdhetarin tone, kete anetar te NATO-s, kete njeri qe mund te levize i lire, pa viza, kete kandidat per anetar te BE, veshtrojeni pak dhe mendoni se si nje njeri qe i ka te gjitha keto, perseri ka shume, po shume ftohte.

Sigurisht nuk je i vetmi plako. Sigurisht nuk je as i pari e as i fundit, por drama jote na shqeteson. Ne njerezve normal na shqeteson, sepse na dhimbsesh dhe jo te gjithe mund te te ndihmojne me ndonje lek te vogel, per kete na vjen keq. Mirepo jane ca te tjere, ca pasanike te krimbur ne para te vjedhura, qe pranija jote i shqeteson, por jo si ne. Ata nuk shqetesohen per ty, por shqetesohen nga ti, sepse nuk te duan neper kembe, i je bere havale. Ti i bezdis ata. Ata te kane rende ty, edhe pse ti rendon legjitimisht ne vendin tend. Atyre nuk i dukesh njeri, por vote.
A ke ftohte o vlla? Sigurisht qe po..!
Ti ke ftohte, por mos u merzit, duro edhe pak sa te vije vera, se pasaniket s’kane ç’i bejne motit. Keshtu na thane edhe kur u permbytem.
Je i semure? E di, por je teper i madh dhe i rende, qe te vije Kryetari te te marre ne krahe e te te çoje ne ambulance, larg qofte te te strehoje diku.
Ke kolle te thate? Po pse nuk shkon vete deri te spitalet? Apo ke frike se nuk te qase njeri. Mbase ke te drejte, atje eshte shkaterruar çdo gje, sepse pasaniku i “shiti” te gjitha. Ne fakt je me paster i ulur ne stol apo i shtrire ne bar aty te Lana, sesa ne krevatin e dhomes se spitalit, te cilit, me urdher te pasanikut, i nderrohen çarçafet vetem dy here ne jave.
Me fal qe po te pyes, me njeh ti mua? Jo? Ne fakt s’ke si te me njohesh, ti s’ke televizor. Po ne teater? Jo? As ne teater? Nuk te ka qelluar ndonjehere te rrish te shkallet e teatrit qofte edhe per te lypur? Jo? Ne fakt mire ben qe nuk shkon atje, rrezikon te te marrin me shkelma. Si pse? Se sherbetori i pasanikeve eshte gjithmone me nerva.
Nejse, gjithsesi mos u merzit evropian. Pasaniket na kane thene se jemi ne rruge te mbare. Pastaj ti shiko anen e mire te jetes tende. A ka ane te mire? Po si nuk paska?!? Ja P.sh.Nuk paguan as uje e as drita. Madje nuk mund te te fusin ne burg per mos pagese energjie, por edhe nuk mund te gezohesh kur te vijne dritat. Ne gezohemi si popull kur na vijne. Nuk do e blesh litrin me te shtrenjte te naftes ne rajon, dhe si rezultat nuk ndjehesh i vjedhur e i tallur deri ne kocke.
Por ajo nga e cila ti ke shpetuar vertete dhe duhet te ndjehesh shume, po jashtezakonish i lumtur, eshte fakti se ti nuk ke mundesi te dalesh jashte shtetit. Sa bukur. Ti nuk del dot dhe si rezultat nuk merzitesh dot. Nuk del dot, e pastaj te vish perseri ketu dhe te dalesh ne rezultatin se ky vend nuk behet me. Sa me shume qe udheton jashte, aq me shume merzitesh, aq me shume kupton se ne jemi ne nje rruge pa krye te ndertimit te ketij vendi.
Prandaj o miku im, mos u deshpero. Ti je njeriu qe nuk merzitesh dot, dhe une te kam zili per kete.
Keshtu pra miku im, une po iki se duhet ta shkruaj kete dialogun tone. Çfare? Po me thua se ti nuk the asnje fjale? Ne fakt e ke gabim. Ti vertete nuk the asnje fjale, por fole me shume se une qe rreshtova nje mije te tilla. Rrofsh per foton plako. Shihemi perseri.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Vendimi për zgjedhje të parakohshme në PD nuk u konsultua”/ Nishani: Tentativë për manipulim

Publikuar

-

Nga

“Vendimi për zgjedhje të parakohshme në PD nuk u konsultua”/ Nishani: Tentativë për manipulim

Ish-presidenti Bujar Bishani dhe kryetari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Bujar Nishani, ka deklaruar se vendimi për të shkuar në zgjedhje të parakohshme për kryetarin e ri nuk u konsultua me demokratët.

Nishani tha në emisionin “5 pyetje nga Babaramo” se qartazi duket se ka një tentativë për manipulim të procesit të zgjedhjes së kryetarit të ri të PD-së.

Nishani deklaroi se procesi  është i imponuar dhe sipas tij tregon se kjo është bërë për t’i ikur përgjegjësisë reale të analizës së zgjedhjeve që solli humbjen PD.

“Mbledhja e Këshillit ishte e nevojshme, pas procesit zgjedhor është vendi ku mund të merren vendimet më të rëndësishme të PD. Çështjet që u vunë në diskutim ishin të pakonsultuara. Ishte me faktin vendimi për të shkuar në zgjedhje të parakohshme për kryetarin e PD, duke imponuar një proces i cili është i parakohshëm, por duket qartazi që ka një tentative manipulimi të theksuar dhe për t’i ikur përgjegjësisë reale të analizës së zgjedhjeve. 

LEXO EDHE:  Tirana e parafundit në Europë për fuqinë blerëse në 2018/ Blejnë 26% më pak të mira dhe shërbime se shqiptarët e Kosovës

LEXO EDHE:  Tirana sërish në errësirë/ OST: Dëmtim i qëllimshëm, ja provat

PD ka dalë e humbur nga zgjedhjet e 25 prillit. Për shkak të pritshmërive që kishte PD, ka krijuar dhe ka përcjellë një situatë drame të anës psikologjike, një zhgënjim të strukturave të PD, ka sjellë një kauz brenda strukturës organizative dhe jetës së PD, ka paqartësi të plota tek opinioni publik. Ajo që duhej në këtë moment ishte që Këshilli Kombëtar duhej të ishte mbledhur të të përcaktonte objektivat emergjent të adresimit të situatës”, nënvizoi ish-presidenti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Mbi 12 mijë vaksina në Rinas/ Reagon BE: Askush nuk është i sigurt derisa…

Publikuar

-

Nga

Mbi 12 mijë vaksina në Rinas/ Reagon BE: Askush nuk është i sigurt derisa...

Kryeministri Edi Rama njoftoi përmes një postimi se mbrëmjen e sotme në aeroporti “Nënë Tereza” në Rinas mbërritën edhe 12,870 doza të tjera të vaksinës Pfizer, duke e çuar në mbi 773 mijë sasinë e vaksinave të ardhura deri tani në Shqipëri.

Ndërkohë që delegacioni i BE-së në Tiranë thekson se do të vijojë që të mbështesë Shqipërinë në luftën kundër COVID-19.

“Pjesa e tretë e 145 mijë dozave vaksinash Pfizer të financuara nga Bashkimi Evropian dhe të mundësuara nga Austria mbërritën këtë mbrëmje në aeroportin e Rinasit.

LEXO EDHE:  Policia e Tiranës blindon qytetin/ Shtohen kontrollet dhe postblloqet

LEXO EDHE:  Kapen me “presh në dorë”/ Policia iu prish planet gjashtë të rinjve

Bashkimi Evropian do të vazhdojë të mbështesë Shqipërinë. Askush nuk është i sigurt derisa të jemi të gjithë të sigurt” shkruan delegacioni i BE-së në Tiranë, që drejtohet nga ambasadori Luigi Soreca./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Duma i tregon Bashës si mundet Edi Rama

Publikuar

-

Nga

Deputetja e zgjedhur e PD, Grida Duma, ishte e ftuar mbrëmjen e sotme në Syri tv, ku deklaroi ku u pyet nëse beson që Lulzim Basha do ta mundë ndonjëherë Edi Ramën.

Duma tha se pasi të kenë fitusr besimin tek publiku Basha mundet plotësisht.

‘Besoj që ai mundet.  Trajektorja e kësaj rruge ka qenë e gjatë. Ka qenë me eksperienca nga të cilat automatikisht duhet të mësojmë dhe duhet të përmirësohemi në një lloj perfeksionimi të situatës. Nëse kemi marrë vendimin që të mos përdorim mjetet e paduhura drejt pushtetit, gjithçka që i duhet Lulzim Bashës dhe çdo korpusi të lartë të PD, të forcojë me mjetet e forta që ka dhe të mos të bëjë më çështje ekuilibrash, balancash, qokash.

Parimet e duhura që ka ndjekur të bashkohen me mjetet e duhura dhe me një organizim supereficent. Nëse do ta bëjmë këtë pasi e kemi fituar besimin te publiku unë them që po mundet plotësisht, dhe këtë nuk e them me patetizëm partiak.’

Nuk kam asnjë iluzion ndryshe për Edi Rama, Unë kërkoj një mirëkuptim. Unë mund të kem sugjerimet e mia për formulën e bërë. Ne nuk duhet të jemi me më formulën përbashkuese, por me formulën përbashkuese që bën eficencën e madhe. Herë pas here ne kemi qenë më shumë luajal se eficente.’/CNA.al

LEXO TE PLOTE