Connect with Us

SMS-ja e Ilir Metës/ Politika dhe media vlejnë më pak se 200 mijë euro!?

Aktualitet

SMS-ja e Ilir Metës/ Politika dhe media vlejnë më pak se 200 mijë euro!?

Publikuar

-

Skandali i sms-ve të përgjuara nga prokuroria midis biznesmenit Kastriot Ismailaj dhe një politikani të rëndësishëm (Ilir Meta), të publikuara nga gazetari investigativ Artan Hoxha, nuk kanë nxitur asnjë reagim nga politika. Dokumentet e prokurorisë u publikuara nga gazetari Hoxha, me firmën e prokurorit Lutfi Minxhozi, u bënë publike smstepër të gjithë, por përsëri politika ka heshtur ndërsa mediat janë shfaqur skeptike për vërtetësinë e tyre.

Politika

Nga politika nuk ka pasur asnjë reagim lidhur me sms-të e publikuara, në të cilat u zbulua kërkesa që kreu i Kuvendit Ilir Meta i bënte biznesmenit Kastriot Ismailajt. Vetëm disa ditë përpara zgjedhjeve të vitit 2009, Meta i kërkonte  atij me patjetër 200 mijë euro.

Vetë kreu i LSI-së, Ilir Meta, nuk ka dhënë asnjë shpjegim për këto sms, qoftë edhe të mohojë vërtetësinë e këtyre mesazheve, si detyrim moral pasi është i implikuari kryesor. I vetmi nga radhët e LSI-së që ka dhënë një koment të shkurtër dhe jo etik, ka qenë sekretari i përgjithshëm i LSI-së, Luan Rama. “ SMS-të e publikuara janë triller prostitutash”, tha Rama

Ditët e fundit është përfolur për një krizë të mundshme mes PS dhe LSI. Por kjo nuk ka ndikuar në mospërfshirjen e Partisë Socialiste në skandalin e përgjimeve.  Nga radhët e socialistëve nuk ka asnjë prononcim për përgjimet Meta-Ismailaj, edhe pse konspiracionet e para flisnin se ishte Edi Rama ai që kërkonte të godiste Ilir Metën, duke publikuar përgjimet ku ky i fundit kërkonte 200 mijë euro për fushatën e zgjedhjeve vendore të vitit 2009.

Mesa duket forcat aleate në qeveri kanë zgjedhur të luajnë kartën e “çudia më e madhe 3 ditë zgjat”, por edhe duke krijuar zhurmë sikur mes aleancës qeveritare ka përçarje, me qëllim zhvendosjen e vëmendjes nga skandali i përgjimeve.

Opozita

Heshtja për skandalin e përgjimeve ka prekur edhe kampin e opozitës. Ish – kryeministri i vendit, Sali Berisha është munduar t’i shmanget pyetjes së  gazetarëve lidhur me përgjimet Meta-Ismailaj. Ai është shprehur se kjo çështje është një konflikt i brendshëm mes dy vëllezërve armiq. Berisha tha se kjo gjë nuk i intereson. “Kokën hëngshin me njëri-tjetrin”, do të thoshte Berisha

Edhe kreu aktual i PD-së, nuk ka thënë asnjë fjalë lidhur me këtë çështje. Është e vërtetë që fokusi i opozitës ka qenë reforma në drejtësi, por një çështje si kjo e përgjimeve, duhet të ishte në krye të listës të denoncimeve të opozitës, aq më tepër kur ka të bëjë me rivalin e drejtpërdrejtë në zgjedhje.

LEXO EDHE:  "A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë?"/ Përgjigjet presidenti Meta

Në fakt, heshtja e opozitës është e pakuptueshme për një arsye të thjeshtë. Skandali i përgjimeve ka përfshirë kreun e Kuvendit dhe biznesmenin Kastriot Ismailaj, për të cilin opozita ndërmori një fushatë të gjerë denoncimesh gjatë akuzave të aferës CEZ-DIA,. Në atë kohë, Partia Demokratike do të akuzonte në mënyrë direkte kreun e parlamentit për përfshirjen e tij në vjedhjen e 600 milionë eurove. Madje pretendimi i tyre për hetim  ndërkombëtar u hodh për votim në parlament. Opozita votoi pro hetimit ndërkombëtar, pavarësisht se shumica votoi kundër. Pra, për opozitën, skandali i përgjimeve duhet të ishte “një e mirë të cilës i duhej hapur dera”.

Mediat

Pasqyrimi i skandalit Meta-Ismailaj në median e shkruar, vizive dhe atë online ishte i ftohtë. Në fillim, shumica e kolegëve tanë zgjodhën të heshtnin përballë fakteve të publikuara nga gazetari Artan Hoxha. Më pas, ata që nuk mund të heshtnin, u  rreshtuan në mbrojtje të Ilir Metës, duke u treguar skeptik ndaj dokumenteve të prokurorisë. Dyshimet e ngritura ndaj vërtetësisë së tyre  janë të pashpjegueshme, pasi faktet u bënë publike.  Citynews publikoi disa ditë më parë, një shkrim në të cilin shkruhej se kreu i parlamentit Ilir Meta, zotëron një pjesë të mirë të mediave. Mënyra se si u trajtua skandali në media po vërteton konstatimin tonë në atë shkrim.

Nëse do ta përmblidhnim të gjithë ngjarjen e skandalit të përgjimeve Meta – Ismailaj në një fjalë të vetme, fjala e zgjedhur do të ishte “HESHTJE”. Kjo fjalë përfshiu politikën, mediat (jo të gjitha), por edhe vetë aktorin kryesor të këtij skandali, Ilir Metën. Por, a ja vlen të heshtësh për 200 mijë euro? A vlen politika shqiptare më pak se 200 mijë euro? Heshtja ndaj këtij skandali fakton se po, derisa aktorët politik dhe mediatik të vërtetojnë të kundërtën./citynews

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Berisha-Metës: Ke vjedhur nga mëngjesi në darkë, interesi vetëm për karrigen

LEXO EDHE:  Hetimi për Metën/ Kuvendi shkresë Venecias

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Tre orë në Prokurori/ Dvorani: Nuk llogaris askënd para ligjit

LEXO EDHE:  Akuzat e forta/ Thellohen përplasjet mes Metës dhe mazhorancës

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: