Connect with Us

PEZULLOHEN DY PUNONJËS TË POLICISË RRUGORE

Aktualitet

PEZULLOHEN DY PUNONJËS TË POLICISË RRUGORE

Publikuar

-

Pas publikimit të një video ku shfaqen dy punonjes të Policë Rrugorë dhe pretendohet se kanë përfituar para nga një drejtues mjeti, duke shkelur rëndë detyrën, Policia e Shtetit ka pezulluar menjëherë nga detyra punonjesit Agron Boga dhe Nazmi Xhaja.

Pas verifikimeve të bëra nga Drejtoria e Standarteve Profesionale në Policinë e Shtetit ka rezultuar se punonjësit e sipërpërmendur, në datën 8 janar 2016, në orët e pasdites, po kryenin shërbimin në aksin kombëtar Kashar – Tiranë dhe kanë ndaluar një automjet pasi kishin marrë njoftim se udhëtonte me xhama të errësuar. Dyshohet se punonjësit e policisë kanë shkelur detyrën duke mos ndëshkuar drejtuesin e automjetit, në këmbim të parave. Çështja është duke u hetuar paralelisht edhe nga Shërbimi për Çeshtjet e Brendshme dhe Ankesat pranë Ministrisë së Punëve të Brendshme. Ministria e Punëve të Brendshme dhe Policia e Shtetit falënderojnë qytetarët dhe mediat për kontributin në luftën kundër shkelësve të ligjit dhe kundër korrupsionit, si dhe i ftojnë ata të vijojnë të japin kontributin e tyre. Ministria e Punëve të Brendshme dhe Policia e Shtetit siguron mbarë opinionin publik se përballë shkeljeve të detyrës nuk do të kursehet askush, thuhet ne njoftimin zyrtar te Policise se Shtetit.

LEXO EDHE:  Policia në aksion/ Arrestohen 6 shtetas, ja për çfarë akuzohen

Ja video ku punonjes të Policë Rrugore kanë përfituar para nga një drejtues mjeti

Kur paraja të verbon…

Dy punonjës të policisë rrugore “harruan” të hidhnin sytë rreth e rrotull para se të mbushnin xhepin. Efektivët e rrugores kryeqytetase, Agron Boga dhe Nazmi Xhaja, dyshohet se kanë përfituar një shumë të hollash nga një drejtues mjeti i cili qarkullonte me xhama të zinj, duke shkelur rëndë detyrën.
Aspak të sofistikuar në veprimet e tyre, policët janë “ëmbëlsuar” nga shuma e të hollave duke u bërë protagonist të një videoje amatore.

Posted by Kliklajm.al on Saturday, 9 January 2016

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Situatë shqetësuese në Kosovë/ Infektohen me Covid-19 disa nxënës dhe mësues, mbyllet shkolla

Publikuar

-

Nga

Situatë shqetësuese në Kosovë/ Infektohen me Covid-19 disa nxënës dhe mësues, mbyllet shkolla

Vetëm pak ditë pas hapjes së shkollave, në Kosovë kanë filluar problemet e para.

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka konfirmuar sot se disa mësues dhe nxënës në Vushtrri kanë rezultuar pozitivë me COVID-19.

Bëhet fjalë për nxënës dhe mësues të klasës së pestë në shkollën “Mustafë Venhari”, ndërsa Zemaj lajmëron se në këtë shkollë tani e tutje mësimi do të mbahet online.

“Përderisa edhe sot Kosova po shënon zero raste të vdekjeve të pacientëve të infektuar me Covid 19 si dhe një shifër relativisht më të mirë sa i përket të të infektuarve me Covid 19, ku nga 643 teste, 63 janë pozitiv, në shkollën “Mustafë Venhari” në Vushtrri nuk është situata që dëshirojmë.Duke pasur parasysh hulumtimin aktiv epidemiologjik dhe mbikëqyrjen e situatës epidemiologjike, IKSHPK ka bërë testimin e gjithe arsimtarëve dhe nxënësve të klasës së pestë të shkollës “Mustafa Venhari” në Vushtrri, ku më pas disa kanë rezultuar pozitiv me Covid 19.

LEXO EDHE:  “Burri e goditi pas koke me bishtin e sëpatës në sy të fëmijëve”/ Detaje shokuese nga ngjarja e rëndë në Durrës

LEXO EDHE:  Gomonia me 600 kg drogë/Policia shqiptare përgënjeshtron italianët: Ja kur u kap

IKSHPK ka rekomanduar që mësimi në këtë shkollë nga nga skenari “A” të kaloj në skenarin “C”, mësim online”, shkruan ai në rrjetet sociale, ndërsa bën edhe një thirrje për mësuesit dhe nxënësit.

“Të nderuar nxënës, mësimdhënës, prindër, testimi i mësimdhënësve, por edhe i nxënësve nëse vërehen simptoma, do të vazhdoj por nëse duhet, do të bëhet ritestimi i tyre.

Kërkoj nga ju që të jemi bashkëpunues dhe të gjithë së bashku të punojmë për të mirën e fëmijëve tanë e mos përsëriten raste të tilla. Duke i ndihmuar njëri tjetrit, të gjithë i ndihmojmë shëndetit publik!”, përfundon ministri i Shëndetësisë së Kosovës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Drafti nuk është perfekt”/ Gjiknuri thumbon opozitën: Të paguajë kostot e djegies së mandateve

Publikuar

-

Nga

“Drafti nuk është perfekt”/ Gjiknuri thumbon opozitën: Të paguajë kostot e djegies së mandateve

Përfaqësuesi i PS-së në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri, tha se mazhoranca ka kërkuar hapje të listave 100% në mbledhjen e djeshme dhe tregoi më shumë detaje në lidhje me amendamentet e propozuar.

Gjiknuri tregoi se zgjedhësi ka të drejtë të vendosë kryqin e tij dhe të zgjedhë një nga kandidatët e listës që kanë propozuar partitë politike.

Ai deklaroi se listat janë të hapura por ka disa rregulla, që sipas tij i japin vlerë kandidatit që ka peshë elektorale.

“Lista është e hapur por ka disa rregulla që i japin vlerë kandidatit që ka peshë elektorale, që t’i duhet të demonstrosh që ke më shumë vlera se partia që përfaqëson. Ky është një sistem që e kanë një pjesë e mirë e vendeve europiane që kanë lista të hapura me votë parapëlqyese sic edhe ka qenë edhe sistemi danez, kroat, austriak. Pra, partia politike shkon me një listë, ka një renditje dhe kjo renditje është e lirë të ndryshohet nga zgjedhësit.Kjo është hapja e listës 100%, pra do të thotë që nuk ka kandidatë të mbrojtur, sepse koncepti i mbylljes së një pjese të listës ka qenë që një pjesë e kandidatëve nuk do të votoheshin fare, por zgjedhësi kishte të drejtë të jepte votë parapëlqyese për një kandidat tjetër”, u shpreh ai në emisionin “Kjo Javë”.

LEXO EDHE:  Vrasja e policit/ Sot ditë zie në Kosovë

LEXO EDHE:  Gomonia me 600 kg drogë/Policia shqiptare përgënjeshtron italianët: Ja kur u kap

Socialisti nuk kurseu as thumbimet për opozitën e Lulzim Bashës, për të cilën tha se duhet të pagujë kostot e djegies së mandateve.

“Ne ja kemi bërë një favor opozitës. Këshilli Politik është një organ konsultimi me opozitën, pasi ata nuk janë në Parlament. Parlamenti i ka votat për ta shtyrë përpara këtë nismë. Nëse nuk i kemi 84 vota, do bëjmë kompromis me parti, të cilat kanë mandate në Parlament”, theksoi ai.

Përsa i përket amendamenteve, Gjiknuri nënvizoi se: “Opozita të vijë dhe të bëjë komente mbi atë draft. Drafti nuk është perfekt, ka reflektuar ndryshimet kushtetuese, ka vendosur pragun zgjedhor që kërkon Kushtetuta, ka vendosur mekanizmin e hapjes së listave dhe votimin me votë preferenciale të 100 % të kandidatëve. Koalicionet ekzistojnë, mund të përbëhen nga disa parti politike por ata do t’i shkojnë elektoratit me një listë. Në fund të fundit ne kemi sjellë një draft nëse kanë kundërshti t’i thonë aty të japin propozime, por jo të kundërshtojnë apriori për shkelje të marrëveshjes sepse marrëveshja e 5 qershorit, nuk u shkel u miratua”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Për gabimet e mia flet vetëm drejtësia”/ Gjiknuri pyetet për “çunat problematikë”

Publikuar

-

Nga

“Për gabimet e mia flet vetëm drejtësia”/ Gjiknuri pyetet për “çunat problematikë”

Përfaqësuesi i PS-së në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri ka qene i ftuar pasditen e sotme në studion e “Kjo Javë”, ku mes të tjerave është pyetur dhe lidhur me akuzat mbi “çunat problematikë”.

Gjiknuri u shpreh se kjo frazë nuk e bezdis fare, pasi sipas tij, kjo është një shprehje që përdoret nga 90% e shqiptarëve.“Nuk më bezdis fare, sepse këtë shprehje e përdor 90% e shqiptarëve, për arsye nga më të ndryshme, qoftë edhe prindërit kur një fëmijë mund ta kenë pak më problematik se tjetrin. Politikanët maten nga veprat, jo nga akuzat që iu bëhen. Sa më shumë je i besuar politik apo në qendër të vendimmarrjes, aq më shumë akuza do të kesh. Politikani duhet të mësohet me këto. Kështu që nuk më bëjnë përshtypje fare. Për gabimet e mia flasin vetëm organet e drejtësisë”, tha Gjiknuri./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE