Connect with Us

Shënim/ Çfarë i duhet FRPD një biznesmeni afër Edi Ramës?

Aktualitet

Shënim/ Çfarë i duhet FRPD një biznesmeni afër Edi Ramës?

Publikuar

-

Nuk ka më as një dyshim se një bisnesmen afër kryeministrit  Edi Rama është përfshirë në deformimin e garës brenda FRPD-së. Me zë dhe më figurë disa media online posedojnë dëshmi se si një universitet privat premton bursa në këmbim të votës për Ervin Salianjin. Vetë pronari i këtij universiteti i cili shpëtoi prej falimentimit falë Edi Ramës dhe ligjit që ai diktoi për Arsimin e Lartë, prej dy ditësh është investuar edhe publikisht duke sulmuar kandidatin rival në disa drejtime.

Gazeta e tij ka prodhuar një lajm ku e lidh rivalin e kandidatit të Henri Çilit me Prefektin e Kukësit. Lajm që është përgenjështruar me shpejtësi nga Prefekti i Kukësit duke akuzuar autorët e lajmit se i kanë hakeruar faqen në FB. Po sot është bërë një tjetër fotomontazh i një fotoje të Belind Këlliçit me Lulzim Bashën e disa anëtarë të FRPD. Është prerë koka e Bashës dhe në vend të saj është vendosur ajo e Erion Veliajt. Një portal ka publikuar foton origjinale duke nxjerrë në dritën e diellit këtë sulm të paprecedent ndaj rivalit të kandidatit të Henri Çilit. Ja foto:

bells

Vetëm para pak kohësh Edi Rama arrestoi disa studentë pse e goditën me vezë. Të gjithë aspirantët për drejtues të FRPD reaguan në mbështetje të studentëve duke qëndruar edhe përpara Drejtorisë së Policisë ku mbaheshin të ndaluar bashkmoshatarët e tyre. Përveç njërit. Kandidatit të Henri Çilit, Ervin Salianji. Ky i fundit nuk kishte leje t’i bashkohej protestës për lirimin e studentëve të ndaluar, pasi ata ishin kundër ligjit të Arsimit të Lartë, e për këtë kishin hedhur edhe vezë në drejtim të Edi Ramës. Në drejtim të atij që e shpëtoi Henri Çilin nga falimentimi i sigurtë.

LEXO EDHE:  Negociatat/ Rama 'dhëmbë për dhëmbë' me Bashën, citon Ursula von der Leyen

Dy pyetje mund të shtrohen në fund të këtij konstatimi:

E para, pse i duhet FRPD biznesmenit afër Edi Ramës?

E dyta, kryetari i PD-së, Basha me siguri e di se një biznesmen afër Edi Ramës është përfshirë në blerje votash. Pse nuk po ndërhyn Lulzim Basha?

Së fundi, meqënëse Henri Çili shprehej dje se rivali i Salianjit ishte pa nivel dhe kandidati i tij (Ervin Salianji) kishte kryer studimet në një prej universiteteve më të mira të Europës (UET), po ju risjellm një video ku tregon “elekuencën” e studentit të një prej universiteteve më të “mira” në Europë.

 

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=xHDkHvk0hHw” width=”560″ height=”315″]

Pyetja përsëri është: Pse i duhet FRPD biznesmenit afër Edi Ramës?/syri.net

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Toni

    30 Nentor, 2015 at 8:20 pm

    Turp!!!!Gjithe kjo maskarede qe vihet ne sherbim te nje turpi qe nuk shtyhet as me vere……Turp!!!!!

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Olli-Ramës: Kërkon drejtësinë nga frika e gjykimit të skandaleve

LEXO EDHE:  Pasojat katastrofike të tërmetit/ Dhjetë pyetje që “vënë me shpatulla pas muri” Ramën

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Olli-Ramës: Kërkon drejtësinë nga frika e gjykimit të skandaleve

LEXO EDHE:  Batutat e kundërshtarëve/Berisha dhe Rama shkëmbehen me njëri-tjetrin tek ABA Center

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: