Connect with Us

E PLOTË/Dominon pista e tre komandove siriane, depërtuar përmes refugjatëve

Bota

E PLOTË/Dominon pista e tre komandove siriane, depërtuar përmes refugjatëve

Publikuar

-

Tre sulmuesit “Commandos” vetëvrasëse kanë koordinuar veprimin e tyre. Për ekspertët, këta vrasës të ftohtë dhe të trajnuar mund të janë trajnuar në kampet e trajnimit Daech.

Ndërsa Franca edhe një herë ka rënë në terror një ditë pas një mbrëmje makth që e goditi natën e së shtunës, nga një rishqyrtim përfundimtar janë 129 të vdekur dhe 352 të plagosur, duke përfshirë 99 në “emergjence absolute”.

Policia franceze ka nisur një hetim të jashtëzakonshme për të identifikuar autorët e sulmeve të shumta që e kanë lënë në hije zemrën e Parisit dhe zonën përreth Stade de France.

Në fazën e parë të hetimeve të tyre duket progresi është i shpejtë, dhe se pista kryesore mbetet një komando e trajnuar dhe mirpajisur, e udhëhequr nga tre kthyer nga zonat e luftës në Siri.

Policia është e bindur: Islamistët që shkaktuan “Apokalipsin” në emër të Daech janë përshkruar si “profesionist”, “të përkryer të koordinuar dhe të aftë në përdorimin e metodave të luftës” duke vepruar me “metodat paramilitare dhe pabesueshmëris perfekte ” Në mënyrë të qartë, profilin e “veteranëve të rinj” të trajnuar në kampet e trajnimit të Shtetit Islamik

Prokurori publik i Parisit, Francois Molins, tha më tej se shtatë islamikët e vrarë ishin të gjithë me të njëjtën armë: Kallshnikov të kalibrit 7.62mm dhe një jelek shpërthyese mbushur me TATP, eksploziv i përdorur në shpërthimet në Londër në vitin 2005. Ngarkesa ishte i lidhur me një detonator operuar nga një buton shtytje.

“Njerëzit që kthehen nga zonat e luftimit në Siri dhe Irak janë të trajnuar për këtë, thotë ish-gjyqtar anti-terrorist Marc Trévidic, për Figaro. Është e qartë se në mesin e terroristëve, nuk ishte ky lloj profili. Rripat shpërthyese që ata kishin të veshur janë një mjet delikat shpërthyes. Ne duhet të jenë në gjendje të qarkullojë pa shpërthyer. “Sipas gjykatësi,” ky lloj i operacionit kërkon nga katër deri në pesë muaj e përgatitje. Këta njerëz kanë avantazhin se e njohin Francën duke ditur shumë mirë në traditat dhe mënyrat e operimit. Ata ende kanë miqtë e tyre. ”

Një pasaportë siriane që i përkiste dikujt që kishte lindur në shtator të vitit 1990 dhe që ishte i panjohur për shërbimet franceze, u gjet pranë kufomës së një prej sulmuesve, në afërsi të Stade de France. Autoritetet greke u morën në pyetje menjëherë nga Parisi për të parë nëse emri përputhet me atë të një migranti të kontrolluar Greqinë nga Siria. Përgjigja ishte pozitive. Personi ishte kontrolluar në 3 tetor, 2015, në ishullin Leros të Dodekanezë. Ky kontroll do të ketë një kartë gjurmë gishtash. Ajo do të vërtetojnë me shenjat e gishtave të gjetura në trupin e terroristit në Francë. Përveç kësaj, dy kërkesa të tjera të ngjashme janë bërë nga policia franceze. Kjo është për të siguruar që këto mjete të identifikimit që kanë kaluar nga dora në dorë në mes të “emigrantëve dhe refugjatëve”, nuk kanë ndryshuar.

Disa dëshmitarë të të shtënave në lindje të Parisit thonë se sulmuesit kanë ardhur në një veturë “Seat”, Leon të zezë dhe një “Polo”, Black regjistruar në Belgjikë me qira nga një francez që banonte në rajonin e Brukselit. Ajo ka qenë subjekt i një kontrolli rrugor të shtunën në brezin kufitar. Të tre të dyshuarit janë të panjohura për francezët. Bastisjet u zhvillua të shtunën pasdite në Molenbeek, një lagje të Brukselit. Individë të tjerë janë arrestuar, sipas Ministrisë së Drejtësisë, cituar nga kanali televiziv VRT flamand.

Ky zbulim forcon hipotezën e një komando ndërkombëtare, e përbërë nga “korniza” dhe banorëve të huaj franceze. Gjueti vazhdon për të gjetur bashkëpunëtorët e mundshme dhe sponsorët e terroristëve të vrarë. Të premten në mbrëmje, prokurori publik i Parisit, Francois Molins, nuk e përjashtoi këtë hipotezë.

Ndërsa njësia e koordinimit kundër terrorizmit është vënë në gatishmëri të lartë (UCLAT), menaxhimi i Parisit PJ, në 36 Quai des Goldsmiths, ka të bëj me 2200 mostra gjaku nga shpërthime. Ekspertët janë duke u përpjekur për të marrë mostrat nga gjakderdhja biologjike dhe gjurmët papilare për të identifikuar kamikazë. “Por, operacioni dëshmon së është i ndërlikuar nga fakti që kufomat e tyre u copëtun nga shpërthimi i shpërthimeve.”

Një i vdekur nga “dëshmorët” islamist në dhomën e Paris Bataclan, megjithatë, u identifikua falë një gisht të prerë. Francez i lindur 21 nëntor 1985 në Courcouronnes (ESSONNE), pak ishte i njohur për mosbindje ndaj ligjit në mes të 2004 dhe 2010, pa pasur nevojë janë burgosur.

Më pas ai u vu nën vëzhgim në vitin 2010, kur ai u radikalizua. Mbetjet e trupave të shtatë kamikazëve vetëvrasës që shpërthyen veten në “Boulevard Voltaire”, Bataclan dhe “Stade de France”, u cuan në Institutin e Mjekësisë Ligjore (IML).

Njëqind dëshmitarët e përfshirë në kërdinë e Bataclan u thirrën në natën e së premtes deri të shtunën në Pier Goldsmiths të dëgjohet nga burrat e Brigadave qendrore që merren me hetimin e krimit prostitucionit, trafikut të drogës nga ose mbrojtja e të miturve.

Nga ana e tyre, shërbimet e inteligjencës që veprojnë në kapacitet të plotë për të analizoj me “target” Xhihadistët e vendosura në pamjet e tyre, duke përfshirë edhe 1700 individë të të shqyrtuara nga SID dhe 2,000 radikal potencial që ka pasuar Shërbimi Qendror i inteligjencës Territorit. Ata e dinë se gjakderdhja premtes nuk është epilogu i luftës së re që vendi përjetoi.  

/Marre nga  Le Figaro/ – TemA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Zyrtari i DASH: Sanksionet ndaj Kinës nuk përjashtohen

Publikuar

-

Nga

Zyrtari i DASH: Sanksionet ndaj Kinës nuk përjashtohen

Diplomati më i lartë amerikan për Azinë Lindore tha të martën se Shtetet e Bashkuara mund të përgjigjen me sanksione ndaj zyrtarëve dhe ndërmarrjeve kineze të përfshira në akte imponimi në Detin e Kinës së Jugut.

Komentet u bënë nga David Stilwell, ndihmës sekretari i shtetit për Azinë Lindore.

I pyetur nëse sanksionet do të ishin një përgjigje e mundshme amerikane ndaj veprimeve kineze, zoti Stilwell i tha një eksperti në Uashington: “Asgjë nuk përjashtohet. Kjo është gjuha që kuptojnë kinezët, veprime demonstrative dhe të prekshme.”

Stilwell komentoi një ditë pasi Shtetet e Bashkuara hodhën poshtë pretendimet e Kinës ndaj burimeve në pjesën më të madhe të Detit të Kinës së Jugut, duke i quajtur ato “plotësisht të paligjshme”, një qëndrim që Pekini thotë se ka rritur tensionet në rajon.

Uashingtoni prej kohësh i ka kundërshtuar pretendimet e gjera territoriale të Pekinit në Detin e Kinës së Jugut, duke dërguar rregullisht anije luftarake përmes rrugëve strategjike ujore, për të demonstruar lirinë e lundrimit në atë zonë. Por njoftimi i së hënës pasqyron një ton më të ashpër.

LEXO EDHE:  Përforcohen masat e sigurisë në qytetet e SHBA-së pas sulmeve në Paris

LEXO EDHE:  5 objektet më të pista që gjenden në zyrë dhe na “sëmurin” çdo ditë

Kina ka pretendime ndaj 90 për qind të Detit të Kinës së Jugut, potencialisht i pasur me burime energjike. Por pretendime kanë edhe Brunei, Malajzia, Filipinet, Tajvani dhe Vietnami.

Në këtë zonë detare kalon një vëllim tregtar me vlerë rreth 3 trilion dollarë në vit.

Pekini ka ndërtuar baza në atolet e këtij deti, por thotë se qëllimet e tij janë paqësore.

Marrëdhëniet SHBA-Kinë janë bërë gjithnjë e më të tensionuara kohët e fundit për çështje të ndryshme, përfshirë trajtimin nga Kina të koronavirusit dhe shtrëngimin e kontrollit kinez mbi Hong Kongun./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Dita e dytë e gjykimit/ Thaçi del i heshtur nga Gjykata e Hagës

Publikuar

-

Nga

Dita e dytë e gjykimit/ Thaçi del i heshtur nga Gjykata e Hagës

Pas 6 orësh të tjera intervistë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka lënë ambjentet e Dhomave të Specializuara në Hagë.

Mësohet se për rreth 6 orë thaçi është vënë përballë një sërë pyetjesh, pas akuzave që janë ngritur ndaj tij nga Prokuroria e Hagës për krime lifte.

Pasi ka lënë ambjentet e Gjykatës, Thaçi nuk ka pranuar të prononcohet për mediat por është larguar me mjetin e tij.

LEXO EDHE:  5 objektet më të pista që gjenden në zyrë dhe na “sëmurin” çdo ditë

LEXO EDHE:  SHBA: Dënohet shqiptari për përpjekje terroriste

Ndërkohë, kujtojmë se para se të hynte për intervistim, Thaçi tha se do të përballet me çdo sfidë për Kosovën e pavarur dhe theksoi se ky është çmimi për lirinë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Dënimi me vdekje në SHBA pas 17 vitesh/ Ekzekutohet i burgosuri që vrau një familje më 1996

Publikuar

-

Nga

Dënimi me vdekje në SHBA pas 17 vitesh/ Ekzekutohet i burgosuri që vrau një familje më 1996

Pas 17 vjetësh, qeveria amerikane kreu ekzekutimin e saj të parë me vdekje.

Ekzekutimi i të burgosurit Daniel Lewis Lee u krye pas vendimit të Gjykatës së Lartë të martën herët në mëngjes që rrëzonte urdhrin e një gjykate më të ulët për tre ekzekutime të planifikuara për këtë javë dhe një tjetër të caktuar për muajin e ardhshëm.

Lee u ekzekutua me një dozë qetësuesi të fuqishëm, pentobarbital, në një burg federal të shtetit Indiana, pak orë pasi gjykata shpalli vendimin.

Ai ishte shpallur fajtor për vrasjen e një familjeje prej tre anëtarësh, përfshirë një vajzë 8-vjeçare, në vitin 1996.

Lee duhej të ekzekutohej të hënën, por disa orë para se kjo të ndodhte, një gjykatës federal lëshoi një urdhër paraprak me arsyetimin se gjykatave duhet t’u lihej më shumë kohë për të shqyrtuar nëse metoda e ekzekutimit shkelte masat mbrojtëse kushtetuese kundër dënimeve mizore dhe të pazakonta.

Avokatët argumentuan se pentobarbitali mund të shkaktojë një lloj stresi të frymëmarrjes me ndjesinë e mbytjes.

Shumica e Gjykatës së Lartë (5-4) e hodhi poshtë këtë argument, duke thënë se pentobarbitali ishte miratuar nga shtetet që kryejnë ekzekutimet e tyre dhe se më shumë se 100 njerëz janë ekzekutuar me këtë mënyrë, pa ndonjë incident.

LEXO EDHE:  Skema/ Zbulohet ku investohen paratë e pista

LEXO EDHE:  Biznesi në klimë tmerri

“Qeveria ka sjellë dëshmi ekspertësh, ku ka treguar se edemat pulmonare ndodhin vetëm pasi i burgosuri ka vdekur ose ka humbur plotësisht ndjenjat,” shkruhej në opinionin e shumicës. “Pala ankuese në këtë rast nuk ka treguar provat për të justifikuar ndërhyrjen në minutën e fundit nga një Gjykatë Federale.”

Gjyqtaret Sonia Sotomayor, Ruth Bader Ginsburg dhe Elena Kagan, u shprehën në opinionin e pakicës se shumica ishte nxituar në rishqyrtimin e çështjes.

“Vendimi i sotëm ilustron se sa të rënda mund të jenë pasojat e vendimmarrjes së tillë të përshpejtuar,” tha gjyqtarja Kagan.

Gjyqtari Stephen Breyer, të cilit iu bashkua edhe gjyqtarja Ginsburg, u shpreh se Gjykata e Lartë mund të duhet të shqyrtojë vetë kushtetutshmërinë e dënimit me vdekje.

Ekzekutimi i Wesley Ira Purkey është caktuar për ditën e mërkurë, i ndjekur nga ekzekutimi i Dustin Lee Honken të premten. Keith Dwayne Nelson është planifikuar të ekzekutohet më 28 gusht.

Që nga rivendosja e dënimit me vdekje në vitin 1988, qeveria federale kishte ekzekutuar deri tani tre persona në vitin 2003. /VOA

LEXO TE PLOTE