Korçë/ Rama, Peleshi e Filo inagurojnë kompleksin e ri sportiv “Raqi Qirinxhi” – CNA
Connect with us

Aktualitet

Korçë/ Rama, Peleshi e Filo inagurojnë kompleksin e ri sportiv “Raqi Qirinxhi”

Publikuar

-

Gjatë vizitës së tij në qytetin e Korçës, kryeministri Edi Rama është ndalur për disa minuta në terrenin e ri sportiv “Raqi Qirinxhi”. Këto ambiente sportive janë të hapura për qytetarët e Korçës të cilëve u ofrohen fusha futbolli, basketbolli, volejbolli dhe tenisi. Në inagurimin e këtij ambienti sportiv kryeministri Rama ishte i shoqëruar nga zv.kryeministri, Niko Peleshi dhe nga kryetari i bashkisë së Korçës, Sotiraq Filo.
12190081_1242506249109970_3965092132782665970_n

Më herët, Edi Rama mori pjesë në aktivitetin “Të pastrojmë Shqipërinë më tej” nga ku ai gjeti kohë të flasë edhe për situatën në vend si dhe për gjendjen brenda Partisë Socialiste.

“Unë hyj tek ata që në këtë detyrë jetojnë ngushtësisht me ndjesinë e vështirësisë së njerëzve. Sa më në vështirësi njerëzit aq më e fortë është kjo ndjesi. Hyj tek ata që jetojnë me ndjesinë se çdo ditë duhet bërë diçka dhe çdo ditë duhet bërë më shumë dhe se çdo përpjekje ja vlen në këtë aspekt.” Kështu deklaroi kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në aktivitetin “Të pastrojmë më tej Shqipërinë” që u zhvillua sot në Korçë.

Shefi i qeverisë theksoi se dy vjet më parë lindi nevoja për të pastruar Shqipërinë në të gjitha aspektet e nivelet, ndërsa sot po vijon puna për ta pastruar më tej vendin.

Duke u bërë krahasimin me situatën që kjo qeveri gjeti dy vjet më parë, Rama përmendi arritjet në atë që e cilësoi si rilindje të policisë së shteti, kapërcimin e kolapsit ku ishte zhytur ekonomia, apo përmirësimin e sistemit arsimor.

“Nuk jemi sot në kushtet që mund të themi se gjithçka është rozë, mbase s’do jemi kurrë në kushte që të themi se gjithçka është rozë. Ka ende shumë për të bërë në të gjitha aspektet. Por ku ishim dhe ku jemi.”- tha Rama.

“Dy vjet më parë ne ishim në një fushatë elektorale, ku kudo kryefjala e shqetësimit të njerëzve ishte krimi, krimi, krimi dhe kërkesa parësore e njerëzve ishte vini rendin, na mbroni nga kriminelët, na jepni mundësinë të kemi një polici që na është pranë dhe s’duam asgjë tjetër. Jo se nuk donin asgjë tjetër se pastaj vinin të gjitha me radhë por kjo ishte kryefjala. Ne e rilindëm policinë e shtetit, e rivumë në shërbim te rendit, qytetarëve. Mjafton të them që gjatë këtij viti ne kemi 50% më pak vrasje se sa në çdo vit krahasuar të tranzicionit. Por ama kemi ende punë për të pastruar më tej Shqipërinë nga krimi, nga veprimtaritë kriminale në të gjitha aspektet, në të gjitha nivelet.”- deklaroi Rama.

Më tej kryeministri u shpreh besimplotë se reforma në drejtësi do të ketë suksesin e reformës në energji, apo atë që ka filluar të sjellë reforma kundër informalitetit.

Duke iu referuar akuzave të opozitës për këto aksione, kryeministri tha: “Ka dy rrugë, ose ta lemë këtë punë dhe të kthehemi aty ku ishim siç propozojnë kundërshtarët, tek rrumpalla ku të gjithë për vete dhe Zoti për të gjithë, pa shtet, pa mekanizma ndërveprimi, pa vizion për të ardhmen, të fitojmë ç’të fitojmë sot, do ketë dhe nesër po njëherë sot. Apo të vazhdojmë fuqishëm në këtë drejtim.”

Rama: Debati në PS të mos reduktohet vetëm në “unë s’kam punë, po ai pse ka punë”

Në mënyrë të tërthortë, kryeministri Rama kritikoi nga Korça anëtarët e Partisë Socialiste duke theksuar që debati brenda partisë të mos reduktohet vetëm në kërkesa për punë, por të fokusohet tek domosdoshmëria e modernizimit dhe rrugët se si modernizohet vendi.

“PS ka kapacitete për të qenë qendra e gravitetit të ndryshimeve historike për Shqipërinë. PS nuk mund të reduktohet në një hapësirë ku të flitet vetëm unë s’kam punë, po ai pse ka punë. Eshtë një Shqipëri e tërë që ka problem të madh punësimin, por është edhe një Shqipëri e tërë që punon. Dhe kjo Shqipëri siç është dominonte në territor, duhet të jetë dominonte dhe këtu në PS. PS sot e ka të nevojshme që të jetë mjedisi ku debati dhe ku energjia për debat fokusohet tek domosdoshmëria e modernizimit dhe rrugët se si modernizohet vendi.”- tha Rama.

QEVERIA NIS NGA KORÇA CIKLIN E TAKIMEVE NËN SLOGANIN “TË PASTROJMË SHQIPËRINË”
Qeveria ka nisur sot nga qyteti i Korçës një cikël takimesh nën sloganin “Të pastrojmë Shqipërinë”, ku përfaqësues të qeverisë paraqesin përpara qytetarëve rezultatet e punës së qeverisë.

Zëvendës/kryeministri, Niko Peleshi në fjalën e tij theksoi se ky cikël takimesh vjen pasi, “shpesh debati politik rrëshqet në batakun e interesave të ditës. Kemi një opozitë, e cila ka bërë zgjedhjen e rrugës së pragmatizmit politik të ditës dhe jo ofrimin e alternativës së vet të munguar”.

“Shqipëria e gjeneratës tjetër është një vizion që çdo ditë udhëheq punën e qeverisë shqiptare. Por më parë se të arrijmë atje është një Shqipëri normale dhe kjo është një Shqipëri më e pastër nga informaliteti, nga paligjshmëria”, tha Peleshi.

Sipas tij, puna e qeverisë ka pasur synim ndërtimin e një mentaliteti të ri. “Kemi nevojë të bëjmë pjesë të forumeve të PS, sfidat dhe interesin e shqiptarëve. Sot po përhapim këtë slogan për një Shqipëri më të pastër nga informaliteti, ndaj jemi të vendosur t’i shkojmë deri në fund kësaj lufte”, tha Peleshi, duke shtuar se, rezultatet e reformave si ajo e energjisë apo arsimit janë mjaft inkurajuese për të vijuar me të njëjtën rrugë edhe në luftën kundër informalitetit.

Zv/kryeministri Peleshi theksoi se, Fondi i Zhvillimit të Rajoneve synon transformimin urban dhe për t’i dhënë vlerë parasë dhe investimit me paratë publike. Ai përmendi disa prej projekteve kryesore të investuara në qytetet e Shqipërisë përmes Rilindjes Urbane.

Duke folur për reformën territoriale, Zv/kryeministri theksoi se, “Kemi sot mundësi të financojmë projekte përmes një partneriteti të munguar më parë, partneriteti urban-rural, që do të sjellë nj zhvillim të ri. Së shpejti do të bëjmë të njohur një reformë të re të zhvillimit rural. Shqipëria nuk do të jetë më e ndarë në 12 qarqe, por do të ketë ndarje në 4 rajone”

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Studimet në Shqipëri/ Kjo është historia e 20 vjeçares jordaneze

Publikuar

-

By

Një e re nga Jordania ka zgjedhur të studiojë në vendin tonë. Ajo tregon për IN News arsyet: “Unë lëviza nga vendi im për të ardhur këtu sepse Shqipëria mu duk një zgjedhje më e mirë. Ekonomikisht Shqipëria ëshë më e lirë për të vazhduar studimet, gjithashtu dhe ka programe studimi më të mira se Jordania. Dhe kështu më pëlqeu”.

E reja u pyet se a do ta zgjidhte Shqipërinë si një vend për të jetuar apo punuar?

“Nuk shoh ndonjë problem në të jetuarin në Shqipëri, më duket një vend i vogël i cili po zhvillohet,” tha për IN News 20 vjeçarja.

Kjo është 20-vjeçarja Tuka Rrahmani, e cila ka nisur studimet në Tiranë për inxhineri elektronike. Si kjo e re janë me mijëra të huaj që studiojnë në vendin tonë. Pavarësisht se një pjesë e të rinjve shqiptarë gjithnjë e më shumë po synojnë universitetet e Europës për të studiuar, ka të rinj nga vendet e tjera që vijnë për të studiuar në Shqipëri. Kush prej çmimeve të lira dhe të tjerë për shkak se në shtetet e tyre nuk ka universitete cilësore.

Sipas statistikave në vitin 2017-2018 në Shqipëri nisën studimet e larta afërsisht 2000 të rinj kryesisht nga Kosova, Italia dhe Mali i Zi. Ndërsa më pak vijnë nga shtete të tjerë.

Më konkretisht studimet e larta në vendin tonë po i ndjekin afro 630 studentë nga Kosova, 482 nga Italia, 253 nga Mali i Zi. Pjesa tjetër janë nga Presheva, Turqia, Greqia, Bujanovci, nga vende të tjera jashtë Europës dhe nga Bullgaria. Studentët e ardhur nga Italia dhe Turqia i vazhdojnë studimet në universitete jopublike në Shqipëri, ku mësimdhënia është në gjuhën angleze ose italiane, për arsye se ata paguajnë më lirë për të njëtat programe si në vendet nga të cilat mbërrijnë. Ndërsa në ato publike ka më shumë studentë nga Kosova.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kamera e fshehtë te ekipi i PSG-së/ Futbollistët shokohen nga rregullat e reja

Publikuar

-

By

Në shtëpinë e PSG-së ka vend edhe për buzëqeshje. Futbollistëve të kampionëve të francës u është organizuar një kamera e fshehtë ku fliste për ndryshme gjatë 90 minutëshit. Rabiot dhe Dani Avles u udhëzuan nga një zyrtarë i rremë i ligës me 6 rregulla të reja të çuditshme.

Futbollistëve ju desh pak kohë derisa Draxlser të zbulonte se bëhej fjalë për një kamera të fshehtë. Një kamera për arbitrin, të sharat nuk do të lejoheshin më dhe madje do të ndëshkoheshin me të verdhë. Gjithshtu futbollistët nuk do të lejoheshin të pështynin në fushë.

Një rregull tjetër ishte ai i ndalimit të modelëve të çudtishëm të flokëve, por edhe ngritja e dorës për të biseduar me arbitrin. Këto ishin disa nga rregullat që zyrtari i rremë i ligës u prezantoi dhe që shkaktoi shumë tension te futbollistëvet, derisa Draxler zbuloi se bëhej fjalë për një kamera të fshehtë, pikërisht në momentin me kulmor. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Panairi i librit/ Njihuni me poeten seksi që tërboi meshkujt

Publikuar

-

By

Panairi i librit u mbyll. Çmimet ende nuk janë ndarë, por FLavio dhe stafi i KafeIN në InTV, sot vendosi t’i prezantonte publikut poeten më seksi shqiptare. Arba Osmanllari është një vajzë vërtet e bukur dhe madje shumë e angazhuar.

Krahas poezive të botuara në librin “Perëndimi i Purpurt”, ajo është një studente me nota të shkëlqyera.

Flavio e ftoi sot në studio Arbën, për të folur për të,njëkohësisht dhe pamjen e saj, por padyshim edhe poezitë.

Poetja e re foli për preferencat mes autorëve shqiptarë e ndërkombëtarë dhe stilin e saj të shkrimit.

Ndër të tjera, shumë u ndalën edhe te pamja e duket se edhe publiku mashkullor u përfshi menjëherë në bisedë./in.tv

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet16:04 - 20 Nentor, 2018

Hungaria pranon kërkesën për azil të ish-kryeministrit Nikolla Gruevski

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski përmes profilit të tij në rrjetet sociale ka njoftuar se shteti i Hungarisë i ka...

Aktualitet11:00 - 20 Nentor, 2018

Vendimi për Kosovën/ Sekretari i Përgjithshëm INTERPOL: Na shantazhoi Serbia

Sekretari i Përgjithshëm i INTERPOL-it, Jurgen Shtock gjatë fjalës së tij ku po diskutohej për anëtarësimin ose jo të Kosovës...

Aktualitet10:48 - 20 Nentor, 2018

Dështoi në dy faza/ Kosova nuk bëhet anëtare e INTERPOL

Kosova nuk ka arritur të marrë 2/3 e votave, pas dështimit në raundin e parë, duke humbur mundësinë përfundimisht për...

Aktualitet10:04 - 20 Nentor, 2018

“Doli nga Serbia, por nuk e ndaluam”/ Vuçiç zbulon detaje nga arratisja e Gruevskit

“Ish-kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski ka kaluar nga Serbia për të hyrë në Hungari”,- kështu ka deklaruar Presidenti serb Aleksandër Vuçiç....

Aktualitet21:52 - 19 Nentor, 2018

BE pret Londrën – Marrëveshja për Brexit miratohet

BE miraton marrëveshjen me Britaninë e Madhe dhe shpreson që qeveria britanike të rezistojë deri të dielën në samitin e...

Aktualitet16:08 - 19 Nentor, 2018

Rritja e çmimit të karburanteve/ Përshkallëzohen protestat në Francë

Protestat në Francë kundër rritjes së çmimit të karburanteve janë përshkallëzuar. Mësohet se pas bllokimit të rrugëve në disa autostrada,...

Aktualitet15:54 - 19 Nentor, 2018

Gjigandi mediatik Euronews vjen në Shqipëri

Lajmi se gjigandi mediatik Euronews dhe grupi “IN Media” nënshkruan partneritetin e tyre për të lançuar Euronews Albania, televizionin dhe...

Aktualitet18:59 - 18 Nentor, 2018

Dimri paralizon rajonin, bllokohen 2 maune në Maqedoni

Prej dy ditësh në vendin tonë, në disa zona, ka nisur rënia dëborës, çka u bë problem edhe ditën e...

Aktualitet17:06 - 18 Nentor, 2018

U largua nëpërmjet Shqipërisë/ Mediat malazeze publikojnë fotot e Gruevskit

Mediat malazeze kanë zbuluar foto të arratisjes së Nikolla Gruevskit disa orë para se atij t’i dorëzohej refuzimi i kërkesës...

Aktualitet16:39 - 18 Nentor, 2018

Media gjermane thumbon Hungarinë/ Nuk i njeh ligjet për mikun e Obran, “refugjatin” Gruevski

Hungaria i kërcënon refugjatët me burg, nëse hyjnë ilegalisht në vend. Por me sa duket ligji nuk vlen për mikun...

Aktualitet15:47 - 18 Nentor, 2018

Sulmet ajrore ndaj ISIS/ Të paktën 40 persona kanë humbur jetën

Të paktën 40 persona kanë humbur jetën nga sulmet ndaj bazave të ISIS në Siri. Mediat raportojnë se midis viktimave...

Aktualitet15:25 - 18 Nentor, 2018

Shpallja e pavarësisë/ Gazetari tregon të pathënat e udhëtimit të Ismail Qemalit

Gazetari Ilir Ikonomi ka treguar të pathënat e udhëtimit të Ismail Qemalit drejt Shqipërisë për shpalljen e pavarësisë. Në një...

Aktualitet14:48 - 18 Nentor, 2018

Shkundet Italia/ Regjistrohen lëkundje të forta tërmeti

Një tërmet me magnitudë 4.1 ballë ka goditur gjatë ditës së sotme Italinë. Mësohet se tërmeti është regjistruar rreth orës...

Aktualitet12:26 - 18 Nentor, 2018

Panairi i librit/ KLSH merr pjesë në edicionin e XXI-të

Në datat 14-18 nëntor 2018, Kontrolli i Lartë i Shtetit mori pjesë në edicionin e XXI të Panairit të Librit, në...

Aktualitet10:19 - 18 Nentor, 2018

Panik në Greqi/ Çfarë ka ndodhur në Athinë gjatë natës

Kryeqyteti i Greqisë, Athina ka qenë nën shtetrrethim të plotë gjatë natës. Mësohet se policia ka arrestuar 19 persona gjatë...

Aktualitet22:49 - 17 Nentor, 2018

Ndahen çmimet e letërsisë në Panairin e 21 të Librit

Sot në Panairin e 21-të të librit, një ditë para mbylljes në Pallatin e Kongreseve janë ndarë çmimet e këtij...

Aktualitet22:30 - 17 Nentor, 2018

Presidenti Trump në Kaliforni pas zjarreve shkatërrimtare

Presidenti Trumps ndodhet në Kaliforni për të parë nga afër shkatërrimin e shkaktuar nga zjarret dhe për të takuar njerëz,...

Aktualitet19:30 - 17 Nentor, 2018

U shpall ‘non grata’/ Eurodeputetja qipriote nuk i ndal sulmet ndaj shqiptarëve

Eurodeputetja qipriote, Eleni Theocharous u shpall ‘non grata’ nga qeveria, pas dekaratave antishqiptare në varrimin e 35-vjeçarit, Kostantinos Kacifas. Por...

Aktualitet17:10 - 17 Nentor, 2018

Foto- ‘Tanku’ i Gruevskit/ Ja makina 600 mijë euro për të cilën akuzohet

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski, që tashmë ndodhet në arrati është dënuar me dy vite burg, për aferën korruptive të blerjes së...

Aktualitet16:08 - 17 Nentor, 2018

‘Largohet nga Hungaria’/ Zyrtari i lartë tregon vendndodhjen e Gruevskit

Arratisja e ish-kryeministrit Maqedonas, Nikolla Gruevski ka qenë kryefjalë e mediave maqedonase, por jo vetëm. Referuar agjencisë së mediave bullgare...

Aktualitet10:33 - 17 Nentor, 2018

Kasapi: Kur shohim gjendra tumorale në mishin e derrit, e presim dhe ua shesim konsumatorëve

Nëse mendoni se mishi që blini te kasapët është i cilësisë më të mirë, duhet ta mendoni sërish pas deklaratës...

Aktualitet09:07 - 17 Nentor, 2018

CIA zbulon kush urdhëroi vrasjen e gazetarit

Vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi dyshohet të jetë urdhëruar personalisht nga se princi saudit i kurorës Mohammed bin Salman. Në...

Aktualitet23:01 - 16 Nentor, 2018

Gjykata del kundër Donald Trump/ Riktheni lejen për gazetarin e CNN

Gjykata e Uashingtonit ka urdhëruar Shtëpinë e Bardhë t’i kthejë lejen e hyrjes reporterit të CNN-it, Jim Acosta, pas debatit...

Aktualitet22:25 - 16 Nentor, 2018

Shkrimtarja flet pa dorashka/ Është e tmerrshme të jesh burrë

Shkrimtarja Mimoza Ahmetin ka thënë se është e tmerrshme të jesh burrë. Në një intervistë në studion e emisionit “Provokacija”...

Aktualitet19:52 - 16 Nentor, 2018

Ciceroni ka jetuar në Shqipëri/ Gazetari zbulon banesën e tij

Gazetari Ilir Ikonomi ka postuar në rrjetet sociale një foto të vilës së Esat pashë Toptanit. Krahas kësaj fotoje gazetari...

Aktualitet18:18 - 16 Nentor, 2018

Panairi i librit/ Shqiptarët nuk kanë lekë për të blerë

Panairi i Librit vizitohet çdo nëntor nga mijëra qytetarë. Shumë shkojnë për kureshtje e këtu e kemi fjalën për nxënësit...

Aktualitet16:20 - 16 Nentor, 2018

Berlusconi sërish në telashe/ Zbulohen detaje të tmerrshme nga festat

Ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi është sërish në telashe. Mediat italiane raportojnë se Berlusconi do dalë sërish përpara gjyqit, këtë herë...

Aktualitet15:15 - 16 Nentor, 2018

Pas dehjes, Junker “lë nam” sërish/ Shfaqet me dy këpucë të ndryshme

Jean Claude Junker, President i Komisionit Europian, prej kohësh është bërë objekt të qeshurash pas veprimeve të çuditshme që bën...

Trending

Read previous post:
Shansi i fundit për Europën?

Nga Harold James Bashkimi Europian po përballet me një grup vërtetë tmerrues krizash. Pas krizës të tejzgjatur të euros dhe...

Close