Korçë/ Rama, Peleshi e Filo inagurojnë kompleksin e ri sportiv “Raqi Qirinxhi” – CNA
Connect with us

Aktualitet

Korçë/ Rama, Peleshi e Filo inagurojnë kompleksin e ri sportiv “Raqi Qirinxhi”

Publikuar

-

Gjatë vizitës së tij në qytetin e Korçës, kryeministri Edi Rama është ndalur për disa minuta në terrenin e ri sportiv “Raqi Qirinxhi”. Këto ambiente sportive janë të hapura për qytetarët e Korçës të cilëve u ofrohen fusha futbolli, basketbolli, volejbolli dhe tenisi. Në inagurimin e këtij ambienti sportiv kryeministri Rama ishte i shoqëruar nga zv.kryeministri, Niko Peleshi dhe nga kryetari i bashkisë së Korçës, Sotiraq Filo.
12190081_1242506249109970_3965092132782665970_n

Më herët, Edi Rama mori pjesë në aktivitetin “Të pastrojmë Shqipërinë më tej” nga ku ai gjeti kohë të flasë edhe për situatën në vend si dhe për gjendjen brenda Partisë Socialiste.

“Unë hyj tek ata që në këtë detyrë jetojnë ngushtësisht me ndjesinë e vështirësisë së njerëzve. Sa më në vështirësi njerëzit aq më e fortë është kjo ndjesi. Hyj tek ata që jetojnë me ndjesinë se çdo ditë duhet bërë diçka dhe çdo ditë duhet bërë më shumë dhe se çdo përpjekje ja vlen në këtë aspekt.” Kështu deklaroi kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në aktivitetin “Të pastrojmë më tej Shqipërinë” që u zhvillua sot në Korçë.

Shefi i qeverisë theksoi se dy vjet më parë lindi nevoja për të pastruar Shqipërinë në të gjitha aspektet e nivelet, ndërsa sot po vijon puna për ta pastruar më tej vendin.

Duke u bërë krahasimin me situatën që kjo qeveri gjeti dy vjet më parë, Rama përmendi arritjet në atë që e cilësoi si rilindje të policisë së shteti, kapërcimin e kolapsit ku ishte zhytur ekonomia, apo përmirësimin e sistemit arsimor.

“Nuk jemi sot në kushtet që mund të themi se gjithçka është rozë, mbase s’do jemi kurrë në kushte që të themi se gjithçka është rozë. Ka ende shumë për të bërë në të gjitha aspektet. Por ku ishim dhe ku jemi.”- tha Rama.

“Dy vjet më parë ne ishim në një fushatë elektorale, ku kudo kryefjala e shqetësimit të njerëzve ishte krimi, krimi, krimi dhe kërkesa parësore e njerëzve ishte vini rendin, na mbroni nga kriminelët, na jepni mundësinë të kemi një polici që na është pranë dhe s’duam asgjë tjetër. Jo se nuk donin asgjë tjetër se pastaj vinin të gjitha me radhë por kjo ishte kryefjala. Ne e rilindëm policinë e shtetit, e rivumë në shërbim te rendit, qytetarëve. Mjafton të them që gjatë këtij viti ne kemi 50% më pak vrasje se sa në çdo vit krahasuar të tranzicionit. Por ama kemi ende punë për të pastruar më tej Shqipërinë nga krimi, nga veprimtaritë kriminale në të gjitha aspektet, në të gjitha nivelet.”- deklaroi Rama.

Më tej kryeministri u shpreh besimplotë se reforma në drejtësi do të ketë suksesin e reformës në energji, apo atë që ka filluar të sjellë reforma kundër informalitetit.

Duke iu referuar akuzave të opozitës për këto aksione, kryeministri tha: “Ka dy rrugë, ose ta lemë këtë punë dhe të kthehemi aty ku ishim siç propozojnë kundërshtarët, tek rrumpalla ku të gjithë për vete dhe Zoti për të gjithë, pa shtet, pa mekanizma ndërveprimi, pa vizion për të ardhmen, të fitojmë ç’të fitojmë sot, do ketë dhe nesër po njëherë sot. Apo të vazhdojmë fuqishëm në këtë drejtim.”

Rama: Debati në PS të mos reduktohet vetëm në “unë s’kam punë, po ai pse ka punë”

Në mënyrë të tërthortë, kryeministri Rama kritikoi nga Korça anëtarët e Partisë Socialiste duke theksuar që debati brenda partisë të mos reduktohet vetëm në kërkesa për punë, por të fokusohet tek domosdoshmëria e modernizimit dhe rrugët se si modernizohet vendi.

“PS ka kapacitete për të qenë qendra e gravitetit të ndryshimeve historike për Shqipërinë. PS nuk mund të reduktohet në një hapësirë ku të flitet vetëm unë s’kam punë, po ai pse ka punë. Eshtë një Shqipëri e tërë që ka problem të madh punësimin, por është edhe një Shqipëri e tërë që punon. Dhe kjo Shqipëri siç është dominonte në territor, duhet të jetë dominonte dhe këtu në PS. PS sot e ka të nevojshme që të jetë mjedisi ku debati dhe ku energjia për debat fokusohet tek domosdoshmëria e modernizimit dhe rrugët se si modernizohet vendi.”- tha Rama.

QEVERIA NIS NGA KORÇA CIKLIN E TAKIMEVE NËN SLOGANIN “TË PASTROJMË SHQIPËRINË”
Qeveria ka nisur sot nga qyteti i Korçës një cikël takimesh nën sloganin “Të pastrojmë Shqipërinë”, ku përfaqësues të qeverisë paraqesin përpara qytetarëve rezultatet e punës së qeverisë.

Zëvendës/kryeministri, Niko Peleshi në fjalën e tij theksoi se ky cikël takimesh vjen pasi, “shpesh debati politik rrëshqet në batakun e interesave të ditës. Kemi një opozitë, e cila ka bërë zgjedhjen e rrugës së pragmatizmit politik të ditës dhe jo ofrimin e alternativës së vet të munguar”.

“Shqipëria e gjeneratës tjetër është një vizion që çdo ditë udhëheq punën e qeverisë shqiptare. Por më parë se të arrijmë atje është një Shqipëri normale dhe kjo është një Shqipëri më e pastër nga informaliteti, nga paligjshmëria”, tha Peleshi.

Sipas tij, puna e qeverisë ka pasur synim ndërtimin e një mentaliteti të ri. “Kemi nevojë të bëjmë pjesë të forumeve të PS, sfidat dhe interesin e shqiptarëve. Sot po përhapim këtë slogan për një Shqipëri më të pastër nga informaliteti, ndaj jemi të vendosur t’i shkojmë deri në fund kësaj lufte”, tha Peleshi, duke shtuar se, rezultatet e reformave si ajo e energjisë apo arsimit janë mjaft inkurajuese për të vijuar me të njëjtën rrugë edhe në luftën kundër informalitetit.

Zv/kryeministri Peleshi theksoi se, Fondi i Zhvillimit të Rajoneve synon transformimin urban dhe për t’i dhënë vlerë parasë dhe investimit me paratë publike. Ai përmendi disa prej projekteve kryesore të investuara në qytetet e Shqipërisë përmes Rilindjes Urbane.

Duke folur për reformën territoriale, Zv/kryeministri theksoi se, “Kemi sot mundësi të financojmë projekte përmes një partneriteti të munguar më parë, partneriteti urban-rural, që do të sjellë nj zhvillim të ri. Së shpejti do të bëjmë të njohur një reformë të re të zhvillimit rural. Shqipëria nuk do të jetë më e ndarë në 12 qarqe, por do të ketë ndarje në 4 rajone”

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ish-ylli i Skënderbeut e bën sefte/ Fiton trofeun e parë të madh

Publikuar

-

U largua nga Skënderbeu në verë, për t’iu bashkuar skuadrës azere të Gabalës, por Sabien Lilaj nuk e ka humbur lidhjen me titujt e fituar, pasi sot ekipi i tij ia doli të ngrejë lart Kupën e Azerbajxhanit.

Mesfushori i Kombëtares Shqiptare ndoqi nga tribuna ndeshjen finale mes Gabalës dhe Sumqyitit, pasi ishte i pezulluar, ndërsa shokët e tij arritën të fitojnë me rezultatin minimal 1-0.

Ky është trofeu i parë në Azerbajxhan me Gabalan për Lilajn, i 12-ti në total për mesfushorin korçar, i cili numëron 6 tituj kampion në Shqipëri, 5 me Skënderbeun dhe 1 me Tiranën, si dhe 2 Kupa (nga 1 me Tiranën dhe Skënderbeun) si dhe 3 Superkupa (1 me Tiranën dhe 2 me Skënderbeun).

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

I mjaftojnë 137 sekonda/ Bisha amerikane mbron titullin kampion (video)

Publikuar

-

Dy minuta dhe 17 sekonda! Kaq i mjaftuan boksierit amerikan, Deontay Wilder, për të mbrojtur për herë të 9-të titullin e peshave të rënda në WBC.

33 vjeçari zhvilloi një duel fantastik, teksa në sekondat e fundit të raundit të parë lëshoi “knock-out” rivalin e tij, Dominic Breazeale.

I mbështetur edhe nga tifozët e shumtë që kishin tejmbushur shkallët e pallatit të sportit në Brooklyn në New York, Wilder tronditi me një goditje fatale Breazeale. Ky i fundit u tërhoq menjëherë nga gara duke i dhënë të drejtë festimi Wilder.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Përvjetori i parë për Meghan dhe Harryn/ Publikohen pamje të reja nga dasma madhështore

Publikuar

-

Dasma madhështore e Meghan Markle dhe Princ Harryt ishte një nga ngjarjet më të bujshme e 19 maj-it të vitit të kaluar. Sot një vit më pas ata janë prindër të një djali të cilin e quajtën Archie Harrison.

Me rastin e përvjetorit të parë çifti kanë ndarë me të gjithë ndjekësit e tyre pamje të reja nga dasma.

Videoja u publikua edhe në Instagram-in zyrtar të Dukës dhe Dukeshës së Sussex-it, bashkë me një shpjegim për këngën e zgjedhur nga vetë çifti për ceremoninë.

“Gëzuar 1-vjetorin e martesës Lartmadhërive të Tyre, Duka dhe Dukesha e Sussex-it!”

“Kënga e përzgjedhur, “This Little Light of Mine”, u përzgjodh nga vetë çifti për ceremoninë e betimeve. Urojmë që ta shijoni rijetimin e këtij momenti, duke parë disa foto nga prapaskenat e kësaj dite të veçantë.”

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal) on

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e...

Aktualitet14:37 - 19 Maj, 2019

Danas: Pushteti aktual i Serbisë do ta njohë Kosovën

Gazeta e Beogradit “danas” përmes një ankete të zhvilluar me qytetarë në Serbi, ka ardhur në përfundim se pushteti aktual...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet12:42 - 19 Maj, 2019

Alabama ndalon me ligj abortin/ Trump: Jam pro jetës

President i ShBA-së, Donald Trump ka reagaur gjithashtu lidhur me ndalimin e abortit që është bërë në shtetitn e Alabamës,...

Aktualitet09:51 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet, Kosova pengon Gjuriçin/ Serbët mbushin qendrat e votimit

Sot po mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komune në Veri të Kosovës. Zgjedhje kanë nisur të qeta që në...

Aktualitet08:25 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet në Veri të Kosovës/ Nis votimi

Procesi zgjedhor në katër komunat në veri të Kosovës, ka filluar në orën 07:00 ashtu siç ishte paralajmëruar. Aty votoi...

austria ne zgjedhje te parakoheshme austria ne zgjedhje te parakoheshme
Aktualitet21:59 - 18 Maj, 2019

Video-skandali i zv.Kancelarit/ Kryeministri austriak thërret zgjedhjet e parakohëshme

Kancelari austriak Sebastian Kurz bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme pas dorëheqjes së zëvendës kancelarit, që i dha fund koalicionit...

Aktualitet19:44 - 18 Maj, 2019

Iu zbulua lidhja me rusët/ Dorëhiqet zëvendës kancelari austriak

Zëvendës kancelari i Austrisë Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Vendimi vjen pasi dy gazeta gjermane, “Der Spiegel” dhe “Sueddeutsche...

Aktualitet16:44 - 18 Maj, 2019

Sherefedin Shehu thirrje demokratëve/ “Mos u bëni viktima të udhëheqësve pa princip”

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu në një postim në rrjetet sociale ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të përfaqsuesve...

Aktualitet14:34 - 18 Maj, 2019

Zyrtarit serb i ndalohet hyrja në Kosovë

Zyrtari serb, Marko Gjuriçi, edhe pse ka paralajmëraur më herët se do të vizitonte Kosovën në kuadër të zgjedhjes së kryetarëve...

Aktualitet12:57 - 18 Maj, 2019

Videoja që skandalizoi Austrinë/ Zëvendëskancelari jep dorëheqjen

Pas skandalit me publikimin e videos, zëvendëskancelari austriak, Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Kancelari Sebastian Kurz e pranoi dorëheqjen...

Aktualitet10:24 - 18 Maj, 2019

Shkëmbimi i territoreve/ Ish-deputeti tregon se çfarë ka premtuar Vuçiç

Ish-deputeti i PS-së, Tritan Shehu ka shkruar sot lidhur me aspiratën serbe për shkëmbim territoresh. Sipas Shehut, bashkëautorët e shkëmbimit...

trump thirrje kosoves dhe serbise trump thirrje kosoves dhe serbise
Aktualitet08:58 - 18 Maj, 2019

Dëbimi i emigrantëve të rinj/ Gjykata Federale e Apelit “rrëzon” Trumpin

Sipas një vendimi të Gjykatës Federale të Apelit, administrata Trump ka vepruar në mënyrë “arbitrare dhe kapriçioze”, kur kërkoi që...

Aktualitet10:48 - 17 Maj, 2019

Ndryshimi i ligjeve të imigracionit/ Trump, i thotë jo Lotarisë Amerikane

Presidenti amerikan Donald Trump paraqiti të enjten planin e tij për reformimin e sistemit të imigracionit, duke thënë se do...

Aktualitet08:31 - 17 Maj, 2019

Fushata e shtrenjtë elektorale e zgjedhjeve europiane në Itali

Zhurma elektorale mund të kushtojë shumë. Pak para zgjedhjeve europiane është duke e provuar Italia: Zëvendëskryeministri Salvini gjëmon kundër rregullave...

Aktualitet08:18 - 17 Maj, 2019

Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen

Nga AZGAN HAKLAJ – president i Unionit Artistik te Kombit Shqiptar Festivali që përflaki shpirtin e Kombit Tonë. Ky festival...

Aktualitet20:18 - 16 Maj, 2019

Sulmoi policinë në protestën e 11 majit/ Arrestohet një tjetër protestues

Policia ka arrestuar sot një tjetër protestues, pas shqyrtimit të pamjeve filmike nga protesta e 11 majit. Sipas njoftimi të...

Aktualitet19:42 - 16 Maj, 2019

Prokuroria në Kosovë fillon hetimet për përdhunimet nga forcat serbe

Prokuroria e Posaçme e Kosovës, tha të Enjten se ka filluar hetimet rreth një fotografie të publikuar nga deputetja Flora...

Aktualitet19:38 - 16 Maj, 2019

Eliminon lotarinë amerikane/ Plani Trump kufizon imigracionin masiv

Presidenti amerikan Donald Trump pritet të shpallë të enjten propozimin e shumëpritur për imigracionin, një plan që ka si synim...

Aktualitet17:56 - 16 Maj, 2019

Reshjet e shiut/ Përmbytje në Fier, rrezikohen dhe banesat

Mungesa e pastrimit të kanaleve kulluese ka bërë që të përmbyten 15 hektarë tokë bujqësorë në Fier. Ngjarja raportohet në...

Aktualitet17:11 - 16 Maj, 2019

OSHEE njofton ndërprerjen e energjisë elektrike në këto zona të kryeqytetit

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) ka njoftuar ndërprerjen e energjisë elektrike në disa zona të kryeqytetit. Sipas njoftimit,...

Aktualitet18:40 - 15 Maj, 2019

Thaçi: Berlini as nuk hapi e as nuk mbylli ndonjë ide për marrëveshjen me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të mërkurën se takimi i Berlinit që u mbajt më 29 prill me nismën...

nderprerja e energjise nderprerja e energjise
Aktualitet18:15 - 15 Maj, 2019

Punimet në rrjet/ Tirana 8 orë pa energji elektrike

OSHEE ka njoftuar se me 17 maj disa zona në Tiranë do të mbesin pa energji elektrike. Ndërprerja e  energjisë...

Aktualitet17:27 - 15 Maj, 2019

Korça Folkfest Ballkan/ Dy netë në qytetin e kulturës

Në qytetin e Korçës, i cili ndryshe quhet edhe “Parisi i vogël”, do të mbahet edicioni i parë i “Korça...

Aktualitet13:40 - 15 Maj, 2019

Kur do të hiqen vizat për kosovarët? 

Ndërkohë që kryeministri i Kosovës, Haradinaj shprehet optimist për mundësinë e liberalizimit të vizave me Kosovën në Bruksel askush nuk...

Aktualitet20:34 - 14 Maj, 2019

Telekomi i Kosovës në prag të falimentimit

Në Kosovë parlamenti të martën debatoi me tone të ashpra në një seancë të jashtëzakonshme të thirrur nga opozita, për...

Aktualitet20:28 - 14 Maj, 2019

SHBA: Qeveria të mos emërojë individë të pakualifikuar në poste të larta në Kosovë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë shprehur thellësisht të shqetësuara nga, siç thuhet, “veprimi i qeverisë së Kosovës për emërimin...

Aktualitet18:44 - 13 Maj, 2019

Aktpadi ndaj 20 kompanive farmaceutike/ Akuzohen për rritje artificiale të çmimit të ilaçeve

“Kemi prova të forta që tregojnë se industria farmaceutike është përfshirë në mashtrime me vlerë prej disa miliarda dollarësh në...

Aktualitet17:08 - 13 Maj, 2019

Bomba molotov në protestë/ Ministria e Brendshme paralajmëron Opozitën

Sot pritet të mbahet protesta e opozitës, ndërkohë që Ministria e Brendshme ka paralajmëruar organiziatorët për distancim nga aktet kriminale....

Trending

Read previous post:
Shansi i fundit për Europën?

Nga Harold James Bashkimi Europian po përballet me një grup vërtetë tmerrues krizash. Pas krizës të tejzgjatur të euros dhe...

Close