Connect with Us

Putin ngushëllon Erdoganin: Rusia e gatshme të bashkëpunojë me Turqinë në luftën kundër terrorizmit

Bota

Putin ngushëllon Erdoganin: Rusia e gatshme të bashkëpunojë me Turqinë në luftën kundër terrorizmit

Publikuar

-

Presidenti rus Vladimir Putin i ka dërguar mesazh ngushëllues presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan lidhur me sulmin terrorist në Ankara në të cilin mbetën të vdekur së paku 30 persona dhe 126 të tjerë u plagosën.

“Shpreh ngushëllimet e mia presidentit Recep Tayyip Erdogan lidhur me viktimat në shpërthimin që ndodhi sot në Ankara” thuhet në letrën e dërguar nga Putin, në të cilën shpreh gatishmërinë e tij për bashkëpunim në luftën kundër terorizmit, raporton Anadolu Agency (AA).

LEXO EDHE:  Putin, të gjithë presin ta shohin në Shën Petërsburg

Putin poashtu ka shprehur dëshirën e tij që të plagosurit të shërohen shpejtë duke shpresuar që kryesit e sulmit të dënohen.

Së paku 30 persona vdiqën dhe rreth 126 u plagosën mengjesin e sotëm gjatë një sulmi terrorist nën urën hekurudhore në Ankara, kumtoi ministria për Punë të Brendshme.

Akoma nuk dihet shkaku i saktë i shpërthimit por disa dëshmitarë thanë se kanë parë dy shpërthime të një pas njëshme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

“Ultimatumi” për heqjen e taksës/ Albin Kurti i përgjigjet SHBA-së

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar në lidhje me kërkesar e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për heqjen e tarifës ndaj produkteve serbe.

Sipas Gazetës Express, Kurti tashmë iu ka kthyer përgjigje negative amerikanëve.

SHBA-ja planifikon të merr masa, ndërsa vetëm tërheqja e njohjes nuk është një nga opsionet për ‘ndëshkim’.

Nuk dihet saktësisht se çfarë masash do të ndërmarrë Amerika, megjithatë pezullimi i investimeve dhe aktiviteteve tjera që ndihmojnë Kosovën për 20 vjet, mund të jetë disa nga masat.

Burimet e njëjta i kanë thënë Express se SHBA-ja është e dëshpëruar me LDK-në, e cila nuk çoi përpara zotimet për çështjen e heqjes së tarifës.

LEXO EDHE:  Erdogani dhe “shuplaka osmane”

LEXO EDHE:  Kush ishte Boris Nemtsov?

Kryeministrit Kurti i kanë kërkuar heqjen e tarifës shumë zyrtarë të lartë amerikanë, përfshirë edhe sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo.

Kërkesa të njëpasnjëshme ka bërë edhe emisari i presidentit Donald Trump, Richard Grenell,  për dialogun Kosovë-Serbi, i cili është emëruar edhe ushtrues detyre i shefit të 17 agjencive të inteligjencës në SHBA.

LEXO TE PLOTE

Bota

Frika nga koronavirusi/ Futet në karantinë presidenti i rajonit të Lombardisë

Publikuar

-

Nga

Presidenti i rajonit të Lombardisë në Itali, Attilio Fontana, ka shpërndarë në rrjetet sociale një video ku bën me dije se është vetizoluar që prej ditës së djeshme sipasojë e përhapjes së koronavirusit.

Ai tregon se një nga anëtarët e stafit të tij ishte zbuluar se ishte me koronavirus, dhe pas analizave pjesa tjetër e stafit nuk ka pasur probleme.

“Nuk është një sëmundje e rëndë, por është problematike për shkak se shpërndahet në mënyrë të rrufeshme”, shprehet ai./CNA.al

Notizia importante

🔴 Notizie importanti, sono in diretta dall’ufficio a Palazzo Lombardia.Una collaboratrice del mio staff è risultata positiva al #Coronavirus. Oggi abbiamo quindi eseguito il test sia io che il resto della mia squadra e, fortunatamente, al momento risultiamo negativi. Questo comporterà per noi, come per tutti i cittadini in questa situazione, un periodo di auto-quarantena di 14 giorni.

Gepostet von Attilio Fontana am Mittwoch, 26. Februar 2020

LEXO TE PLOTE

Bota

Shkon në 14 numri i viktimave nga koronavirusi në Itali

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 14 numri i viktimavë nga koronavirusi në Itali. Ndërkaq, 528 persona rezultojnë të infektuar.

Janë 305 të infektuar në Lombardi, 98 në Veneto, 97 në Emilia-Romagna, 11 në Liguria, 3 në Piemonte, Lazio, Siçili, 2 në Toscana dhe nga 1 në Puglia e Bolzano. Janë 7 të mitur me Covid-19, gjashtë në Lombardi dhe një në Veneto.

Kreu i MBrojtjes Civile deklaroi se janë kontrolluar 3 milion pasagjerë në aeroportet e Italisë.

LEXO EDHE:  Erdogan: Gylenistet ne Shqiperi do debohen

LEXO EDHE:  SHBA në luftën me vetveten, një lajm i mirë për armiqtë e saj

Kujtojmë se rastet e para të personave të prekur nga koronavirusi janë shfaqur edhe në Danimarkë, Norvegji, Estoni si dhe Rumani.

LEXO TE PLOTE