Connect with Us

Raporti i zgjedhjeve /Ja bashkitë ku kandidatët e PD kanë më pak vota se në vitin 2013

Aktualitet

Raporti i zgjedhjeve /Ja bashkitë ku kandidatët e PD kanë më pak vota se në vitin 2013

Publikuar

-

Më një formulë të përdorur që krahason zgjedhjet lokale me ato parlamentare. Formulë që mer për baze maksimumin e votave ato të kandidatit, dhe krahason vetëm votën politike me zgjedhjet 2011, PD ka nxjerë tabvelat e saj të rezultateve pas gati 3 muaj punë.

Tabela të cilat nuk janë aspak modul për analizë elektorale, kjo për disa arsye. Në zgjedhje lokale kandidati gjithmonë maksimalizon votat e tij dhe gjithmonë ai mer më shumë se partitë në koalicion. Pra të krahasosh votën e kandidatit me votën politike në zgjedhje parlamentare është gabim, kjo edhe për faktin tjetër që lidhet me pjesmarjen në zgjedhjet politike dhe lokale, programin, formën e votimit, frymën që vjen e kështu me rradhë.

Krahasimi i bërë edhe sipas formulës zgjedhje lokale si kandidat dhe parlamentare si koalicion përsëri ka nxjerë zbuluar shumë prej degëve të PD, të cilat kanë më pak vota se në 2013. Disa degë të tjera  rezultojnë të kenë më shumë vota me kandidatin se koalicioni në 2013, por kanë humbur me diferenca të frikshme elektorale. Megjithëse ka humbje të thella në këto raste formula e përdorur ka nxjerë ngritje për PD-në, sic është Bashkia Fier.

Sipas raportit të PD, komentuar edhe nga Sekretari i Përgjithshëm Arben Ristani, po publikojmë së pari degët ku kandidatët e PD kanë më pak vota se në vitin 2013. Një fakt që i çon këto degë menjeherë në riorganizim, edhe për shkak te ndarjes së re teritoriale. Kjo më pas do cojë në zgjedhjen e strukturave nga baza drejt kreut të ri të degës. Për këtë process ende ska asgjë publike, por kush ka dalë më keq se në 2013, nuk do lejohet të rizgjidhet, pra do marë koston politike që i takon.

Bashkia Dibër, kandidati Ilir Krosi ka 14588 vota, krahasuar me koalicionin ne vitin 2013 ka 1151 vota me pak. PD në krahasim me vitin 2011 ka 1767 vota më pak. Koalicioni 2015 me koalicionin 2011 është minus 3224 vota. Në Dibër kandidati i PD ka humbur për vetëm 439 vota. Kjo është një bashki që tregon se formula e përdorur nga drejtuesit e PD për analizën e rezultatit është e gabuar.

Bashkia Durrës, kandidatja Grida Duma ka 42268 vota, krahasuar me koalicionin 2013 ka 601 vota më pak. “Fytyra e fitores të opozitës, ëmbëlsira elektorale”, nuk shkoi as në votat minimale historike të PD-së dhe aleatëve të saj. Krahasuar PD 2015-2011 janë 506 vota më pak dhe si koalicione janë minus 4040 vota.

Bashkia Has, kandidati i PD Elez Maci, ka 821 vota më pak se koalicioni në 2013. Vetë PD krahasuar me 2011 ka plus 26 vota, dhe si koalicion përsëri ka një ngritje 445 vota.

Bashkia Himarë, një lëmsh elektoral dhe Pazar polkitik ku askush nuk po mban përgjegjësi.  Kandidatja i PD është minus 805 vota në krahasim me 2013, kështu janë dhe shifrat e tjera. Lefteri PRifti doli e katërta pas një kandidati të pavarur. Përsëri kjo bashki tregon se formula e përdorur është gabim, por këtë herë në krahun e kundërt, megjithëse për Himarën pranohet pazari me PBDNJ.

Bashkia Kamëz, kandidati i PD Xhelal Mëziu ka marë 24312 vota, ai ka fituar por në total ka 2678 vota më pak se në 2013. Një tjetër rast që tregon se formula e krahasuar zgjedhje lokale-politike ka diferenca.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 qershorit/Ja sa mandate ndajnë partitë në Dibër sipas votave në dy përballjet e fundit

Bashkia Kavajë,  për shkak të rritjes së pjesmarjes këtu ka një tjetër fenomen. Në përqindje ka një diferencë minus 0.03% por kandidati Engjell Cara ka marë 742 vota më shumë se në 2013.

Bashkia Korcë, shembulli spektakolar i dështimit të opozitës. Jo për shkak të kandidatit por për shkak të një dege të shpartalluar, ku kreu i saj Andrea Mano, kërkonte të rikandidonte për këtë bashki. Kandidati Gjergji Mero ka 17549 vota, janë miunus 1787 vota në krahasim me 2013. PD krahasuar me 2011 ka minus 2857 vota dhe si koalicion minus 6090 vota. Këto shifra jep formula lokale politike apo lolale=lokale duke marë vetëm koalicionet, në rast se do mereshin rezultatet e 2011 të kandidatëve do dilte një shifër diference dy herë me e lartë.

Bashkia Librazhd, kandidati i PD ka 1077 vota më pak se në vitin 2013, PD ka 833 vota m,e pak se në 2011 dhe koalicioni 2816 vota më pak. Në Librazhd kandidati Fadil Brazhda ka një minimum historic të pakrahasueshëm me vetëm 27%.

Bashkia Memaliaj, janë minus 1308 vota krahasuar me 2013 Një bashki e vogël por që ka dhënë një leksion të madh.

Bashkia Peqin, Kandidati i PD ka 4326 vota krahasuar me koalicionin në 2013 janë minus 105 vota. PD si force politike krahasuar me 2011 është minus 1131 vota dhe koalicioni minus 1858 vota.

Bashkia e Puctecit, është minus 91 vota me vitin 2013, PD minus 247, koalicioni minus 261 një tjetër BAshki që përfshihet në degën e PD Korcë, ku është edhe ajo e Maliqit.

 Bashkia Shijak, Kandidati I PD ka 704 vota më pak se koalicioni në 2013, PD ka një ngritje 310 vota krahasuar me 2011 dhe koalicioni është minus 359 vota.

Bashkia Skrapar, në këtë bashki ka një diferencë të lehtë prej 32 votash me 2013, po kështu për votat e PD-së si forcë politike.

Bashkia Tiranë, një tjetër gropë elektorale e PD-së. Më një fushatë dhe një kandidatt të shkelqyer, duket se zgjedhjet në degë kanë qenë një deshtim  tashmë I faktuar. Doktor Halim Kosova ka 4075 vota më pak se koalicioni i vitit 2013, Partia Demokratike ka më 11244 vota më pak se në vitin 2001, koalicioni është minus 24883 vota.

Bashkia Tropojë, fitohet nga demokratët por ka të njëjtin problem si Kamza, kandidati Besnik Dushaj ka 2160 vota më pak se koalicioni i vitit 2013. Në Tropojë ishte dhe një kandidat i pavarur i cili ka marë 383 vota, në rast se ja zbresim diferencës prapë për numrin e votuesve, ajo është shumë e lartë. Kandidati I PD ka rënë në 53.79% të votave nga 69% në vitin 2013.

Këto janë 15 bashki ku kandidatët e PD kanë më pak vota se në vitin 2013, të gjitha më specifikat e tyre. Por ëdhë bashkitë e tjera kanë problem të medha janë të pakta ato ku PD si subjet apo koalicioni ka një ngritje të madhe si në rastin e Lezhës. Tashmë pritet që grupet e punës nga kryesia e PD të bëjnë analizën në degë dhe ajo që mbetët është të presim hapat e mëtejshëm dhe levizjet e Bashës, kur rezultati në të gjithë vendin me disa përjashtime ka ndezur sirenat e alarmit. Elvi FUNDO/citynews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Fahri Balliu fillon sulmet ndaj Lulzim Bashës

LEXO EDHE:  Lista e demokratëve/ Kandidatët e PD për Korçën

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Përfshirja në TVSH/ Tabaku: Rama gënjeu

LEXO EDHE:  Berisha e pranon publikisht/PD në vështirësi serioze, ja strategjia që duhet përdorur

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: