Connect with Us

Insekti robot që Rusia e ka krijuar për të spiunuar shtetet e tjera

Kuriozitete

Insekti robot që Rusia e ka krijuar për të spiunuar shtetet e tjera

Publikuar

-

Disa hulumtues kanë krijuar një insekt robot, që i ngjanë një insekti kacabu dhe që është në gjendje t’i skanojë dhomat dhe ambientet e tjera. I mbushur me senzorë, ky lloj insekti robot ka shfaqur interesim të madh nga ushtria ruse. Ky lloj insekti bionik u projektua nga Danil Borchevkin dhe Aleksey Belousov në Universitetin Kant të Kaliningradit. Çdo insekt është i mbushur me senzorë të ndjeshëm nga drita dhe gjithashtu me senzorë të cilët mund të zbulojnë rreziqet dhe të shikojnë vazhdimisht për pengesat. Çdo prototip mund të lëvizë në mënyrë autonome për më shumë se 20 minuta, por modelet e ardhshme pritet që të zgjasin më shumë. Për momentin këto insekte nuk janë të pajisura me kamera, por janë dizajnuar për kapur pesha deri në 10g, që do të ishte e mjaftueshme që një kamerë e vogël të vendosej në to.

Image
Image
Image

 

LEXO EDHE:  Kërcënohet Era Istrefi në Rusi

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Fotot-Investigimi gjatë pandemisë/ Sa të pastër janë hotelet? Gazetarët shokohen nga ajo që gjejnë

Publikuar

-

Nga

Pandemia e koronavirusit na ka mësuar se pastërtia dhe higjena është tepër thelbësore për të shmangur infektimin.

Vendet si hotelet duhet të marrin seriozisht situatën e Covid-19 dhe pastërtinë, duke marrë parasyshse jeta e njerëzve varen nga kjo.
Një emision televiziv në SHBA bëri një investigim në hotel për të parë nëse ndërrohen çarçafët apo jo.

LEXO EDHE:  Pas dorëheqjes së Medvedev/ Putin zgjedh kryeministrin e ri të Rusisë

LEXO EDHE:  Hapja e dosjeve, ekspertja gjermane: Spiunët në Shqipëri janë në pushtet

Ata stampuan logot e tyre që mundtë shiheshin vetëm në dritën ultra violet. Por sipas investigimit pastërtia në disa hotele mungonte dhe kur u kthyen çarçafët nuk ishin zëvendësuar apo larë. Për më tepër ju ftojmë të ndiqni galerinë e mëposhtme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Foto-E rrallë/ Aeroplani i vjetër shndërrohet në një shtëpizë fantastike për pushime

Publikuar

-

Nga

Foto-E rrallë/ Aeroplani i vjetër shndërrohet në një shtëpizë fantastike për pushime

Një aeroplan që në shikim të parë mund të mos duket vendi ideal për pushime, por me disa ndryshime, mund të bëhet një suitë e mrekullueshme për muaj mjalti.

Sipas mediave të huaja,një aeroplan i viteve 50-ta, nga Electric Canberra, u shndërrua në një shtëpizë komode për dy persona, me pamje të mrekullueshme në fshatin Somerset.

Vila quhet “The Sky Cabin”, dhe është vendi i përsosur për një ëeekend romantik.
Pronari i kabinës, Dan Harring, e bleu pjesën e përparme të aeroplanit në Bristol në vitin 2018.

LEXO EDHE:  Kërcënohet Era Istrefi në Rusi

LEXO EDHE:  Ju bashkua ligjvënësve rusë gjatë vizitës në Siri/ I kërkohet dorëheqja

Në hyrje të vilës, është një zonë e shtruar me një tavolinë dhe karrige, të cilat janë të pozicionuara në mënyrë të përsosur për të parë perëndimin e diellit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Të shtrirë në mes të rrugës gjysmë të zhveshur/ Britanikët shfrenohen 3 muaj pas karantinës

Publikuar

-

Nga

Të shtrirë në mes të rrugës gjysmë të zhveshur/ Britanikët shfrenohen 3 muaj pas karantinës

Pas 3 muajsh karantinë, britanikët i kanë thyer të gjitha rregullat duke përfunduar në rrugët e qytetit gjysmë të zhveshur dhe të dehur.

Britania i është rikthyer normalitetit duke bërë që shumë të rinj të rinisin të frekuentojnë pubet dhe restorantet deri në orët e vona.

Pamjet e publikuara nga mediat e huaja tregojnë se të rinjtë kanë bërë nëj jetë të shfrenuar, ku shumica e vajzave shihen të shtrira në mes të rrugës nga pirja e tepërt e alkoolit.

LEXO EDHE:  Dëbimi i diplomatëve/ Ambasada e SHBA në Shqipëri, thirrje të fortë Rusisë

LEXO EDHE:  Ndërhyrja ruse në zgjedhje/ Amerikanët përgatisin strategjinë

Forcat e policisë kanë kryer arrestime dhe siç do t’i shihni në fotot e mëposhtme, po ndihmojnë disa prej të rinjve të cilët janë në gjendje të keqe për shkak të alkoolit./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: