Connect with Us

“Cmendet” Facebook, huton miliona perdorues

Kuriozitete

“Cmendet” Facebook, huton miliona perdorues

Publikuar

-

Rrjeti social Facebook ka hutuar miliona perdoruesit e tij, ndersa per minuta te tera “u cmend” duke nxjerre ne desktop fjalet se ka mbetur i hutuar dhe se problemi do te zgjidhet shpejt.  Problemi ka zgjatur pak minuta, pasi rrjeti eshte sjelle ne vete shpejt. Megjithate, rrjeti ka punaur ngadale dhe here pas here nuk i pergjigjej komandave.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

Dhunë, tortura dhe vrasje brutale/ Si kanë vdekur 75 përqind e sunduesve të mëdhenj të Romës

Publikuar

-

Nga

Sipas Daily Mail, shkencëtarët kanë përcaktuar se më shumë se 75 përqind e 69 burrave që sunduan Perandorinë Romake nga viti 63 para Krishtit në 395 pas Krishtit vdiqën nga vdekje të dhunshme ose ata u vranë brutalisht nga komplotistët që kërkonin t’i hiqnin nga froni.

Pjesa tjetër, e cila përbën vetëm një në katërtën e tyre, kanë vdekur nga shkaqe natyrore si sëmundja ose pleqëria.

Shkencëtarët e të dhënave Instituti i Shkencave Matematikore dhe Kompjuterike të Universitetit të “São Paulo” (ICMC-USP) në S Caro Carlos përcaktuan se rregulli 80/20 shoqërohet pikërisht me vdekjen e sundimtarëve romakë, pasi ata kishin më shumë gjasa të vdisnin nga shkaqe të panatyrshme.

Duke analizuar më tej vdekjet, studiuesit zbuluan se një perandor kishte më shumë gjasa të vdiste nga shkaqe të panatyrshme si përshembull në luftë ose nga armiq të fronit.

Një vdekje e tillë ishte ajo që pësoi Jul Cezari, i cili mbretëroi nga viti 46 para Krishtit në 44 para Krishtit.

LEXO EDHE:  Skandali i privatësisë/ Playboy mbyll llogarinë në Facebook

LEXO EDHE:  Facebook dështon në luftën kundër komenteve racisteCezari vdiq në moshën 55 vjeç kur u godit me dhunë 23 herë, në një komplot midis 40 burrave në Idesin e Marsit, shkruan CNA.al

Por sigurisht që ka edhe perandorë të tjerë shumë të njohur si Augusti (biri i birësuar i Cezarit) në moshën 75 vjeç vdiq nga shkaqe natyrore dhe Marcus Aurelius vdiq në 55 vjeç nga një hemorragji.

Kur analizuam kohën deri në vdekje për secilin perandor, ne zbuluam se rreziku ishte i lartë kur perandori merr fronin,sepse krijon shumë armiq” tha për Agência FAPESP shkencëtari i të dhënave Francisco Rodrigues, profesor në ICMC-USP dhe hetuesi kryesor i studimit.

“Rivalët e perandorit arritën në përfundimin se ata nuk kishin gjasa të ngjiteshin në fron me mjete natyrore dhe vendosnin të vrisnin brutalisht atë që qëndronte në krye”, vazhdoi  Rodrigues./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Deri në vitin 2500 toka do të jetë “aliene”/ “Shokojnë” shkencëtarët: japin alarmin për ndryshimet klimatike

Publikuar

-

Nga

cna lajm kuriozitet

Sipas Daily Mail, toka mund të jetë “aliene” për njerëzit deri në 2500. Studimi i reflektuar në imazhe të ilustruara nga paisje teknologjike shumë të zhvilluara është tronditës dhe tregon se si Amazon do të jetë shkretëtirë, Tropikalët e Mesdheut Amerikan dhe India do të jenë vende shumë të nxehta për të jetuar nëse emetimet e CO2 vazhdojnë të rriten.

Studiuesit e udhëhequr nga Universiteti McGill i Kanadasë  ilustruan ndryshimet që parashikojnë deri në 2500 situatën më të keqe.

Nëse emetimet e dioksidit të karbonit vazhdojnë të rriten, Amazon do të jetë shterpë, tropikalët e Mesdheut Amerikan dhe India shumë të nxehtë për të jetuar në vitin 2500.

Ky është paralajmërimi i një ekipi kërkimor të udhëhequr nga Universiteti McGill i Kanadasë i cili modeloi klimat e ardhshme sipas tre skenarëve të zbutjes së gazit serrë, shkruan CNA.al.Ata pastaj ilustruan skenarët e tyre më të këqij – së bashku me skicat e jetës në vitin 1500 pas Krishtit dhe të tashmes – për të nxjerrë në pah se sa “aliene’ mund të jetë Toka e ardhshme.

LEXO EDHE:  Instagram do të sjellë verisonin e ri “Lite”/ I përshtatshëm vetëm për përdoruesit e Android

LEXO EDHE:  Instagram do të sjellë verisonin e ri “Lite”/ I përshtatshëm vetëm për përdoruesit e Android

Gjetjet, thanë ata, theksojnë rëndësinë e mos ndalimit të parashikimeve të klimës në standardin 2100, siç është e zakonshme, por gjithashtu duke marrë parasysh ndikimet e vazhdueshme.

 Foto: ilustrimet e ekipit se si India rurale ka kaluar nga një mjedis agrar i zënë 521 vjet më parë (lart) në një peizazh më të ndërtuar me infrastrukturë sot (në mes) dhe së fundi se si mund të duket deri në 2500 sipas një skenari të lartë të gazit serë. Këtu, bujqësia kryhet nga robotë autonome, ndërsa njerëzit kërkojnë pajisje speciale mbrojtëse për të mbijetuar nga nxehtësia e shtuar.

Ky studim nuk është i vetmi këtë javë që paralajmëron për ndikimet e ardhshme të ndryshimit të klimës në botën që njohim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Shokohen” studiuesit/ Zbulojnë anijen misterioze të groposur 36 metra nën rërë

Publikuar

-

Nga

cna lajme kuriozitete

Një anije misterioze 40 metra e gjatë që mund të jetë një anije luftarake 200-vjeçare e Marinës Mbretërore është zbuluar në një plazh në Letoni.

Vendasit në Letoni zbuluan trarët e ekspozuar të anijes në plazhin Daugavgrīva, pranë Rigës në Letoni

Studiuesit e zbuluan anijen pasi hoqën një shtresë rëre 36 metra që mbulonte lëndën drusore

Shtresat e bakrit tregojnë se dikur ishte e mbuluar me pllaka bakri të krijuara për të mbrojtur pjesën nënujoreEkspertët nuk e dinë emrin e anijes, nga erdhi apo edhe sa e vjetër është në të vërtetë. Sidoqoftë, ata spekulojnë, nga pllakat e bakrit, se është një luftanije e Marinës Mbretërore të Shekullit 19

Sipas Daily Mail, mosha e anijes është gjithashtu e panjohur, por është bërë nga lisi, një material popullor i ndërtimit të anijeve në Britani deri në mesin e viteve 1800, duke bërë që mjohësit e trashëgimisë letoneze të sugjerojnë se mund të jetë midis 150 dhe 200 vjeç.

LEXO EDHE:  10 fakte rreth “facebook” që do t’iu frikësojnë

LEXO EDHE:  Skandali i privatësisë/ Playboy mbyll llogarinë në Facebook

“Gjatë gërmimit ne e kuptuam se duhet të vazhdonim sepse kishte më shumë për të zbuluar. Diçka që me shumë gjasa fle nën rërë, ndoshta edhe një anije të tërë,” tha një prej eskvatoristëve.

Pllakat e bakrit, të cilat mbronin kundër krimbave të anijes dhe efektit gërryes të ujit të kripur, janë hequr prej kohësh, por imazhet e mbetjeve tregojnë se trarët e saj prej druri janë ‘të ruajtur në mënyrë të jashtëzakonshme’./CNA.al

LEXO TE PLOTE