Connect with Us

Greqi, kanabis nga Shqipëria; kapen 320 kg në Athinë

Kronika

Greqi, kanabis nga Shqipëria; kapen 320 kg në Athinë

Publikuar

-

Një sasi prej 320 kilogramë lëndë narkotike e llojit kanabis sativa u sekuestrua nga policia greke, në një prej operacionenve më të mëdha anti-drogë të zhvilluara kohët e fundit në Greqi.

Sipas policisë së Athinës, një sasi e lëndës narkotike u gjet në bordin e një veture në lagjien “Vula” të kryeqytetit helen, ndërsa pjesa tjetër u gjet në banesat e trafikantëve.

Këta të fundit janë arrestuar dhe rezulton të jenë dy shtetas shqiptarë dhe një rumun, të moshave 38, 48 dhe 59 vjeç. Ndërkohë, një shqiptar tjetër është shpallur në kërkim.

Autoritetet sqarojnë se 282 kilogramë kanabis ishin të përpunuara në formë çokollate, ndërsa pjesa tjetër ishte e tharë dhe e paketuar në qese plastike të mbyllura me vakum.

Në cilësinë e provës materiale u gjetën edhe: sasi të vogla drogërash të tjera si heroinë dhe kokainë, peshore elektronike, 8.100 euro dhe 45.000 lekë shqiptare, dy vetura luksoze dhe një motoçikletë.

Policia thotë se droga ishte importuar nga Shqipëria dhe do të shpërndahej në tregun grek të narkotikëve. Vlera e saj e kalon 2.5 milionë euro.

LEXO EDHE:  Zbulohen 26 milionë pilula droge në Greqi/ Kishin destinacion xhihadistët

Kjo është sasia e parë e madhe e kanabisit që sekuestrohet nga Shqipëria për këtë vit, pas aksionit anti-drogë të zhvilluar në Lazarat në vitin 2014.

Ende nuk dihet se nga cila pjesë e kufirit shqiptaro-grek ka kaluar lënda narkotike, por ekspertë të anti-drogës në Athinë deklarojnë se trafikantët tashmë kanë gjetur territore dhe rrugë të reja për kalimin e tyre.

Tre të arrestuarit janë dërguar tashmë në gjykatën e Athinës, e cila ka vendosur t’i lërë në burg deri në përfundimin e hetimeve.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

U kap me armë pranë selisë rozë/ Vladimir Gjutës i sekuestrohen shuma të mëdha parash dhe makina e blinduar

Publikuar

-

Nga

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë, në bashkëpunim me prokurorinë, nisi hetimin pasuror ndaj shtetasit Vladimir Gjuta

40-vjecari Vladimit Gjuta, i arrestuar një ditë më parë nga Komisariati i Policisë Nr. 3, pasi u kap me armë zjarri me vete dhe një shumë të madhe parash.
Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 3, në rrugën “Çamëria”, rreth orës 08:45, të datës 10.02.2020, bënë kapjen dhe arrestimin në flagrancë të shtetasit V. Gj, 40 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë.

Në momentin e kapjes nga Patrullat e Përgjithshme të Komisariatit të Policisë Nr. 3, këtij shtetasi iu gjetën me vete një armë zjarri pistoletë me municon luftarak, një dorezë grushti metalike, si dhe një sasi e madhe parash në valutë dhe lekë shqiptare.

Shërbimet e Policisë, në bashkëpunim me Sektorin për Krimin Ekonomik e Financiar dhe atë të Krimeve ndaj Jetës dhe Personit në DVP Tiranë, kanë ushtruar kontroll në banesën e këtij shtetasi, ku kanë gjetur dhe sekuestruar edhe shuma të tjera parash.

LEXO EDHE:  Kanabis pranë Syrit të Kaltër, arrestohen 4 persona

LEXO EDHE:  Drogë te "Vorri i Bomit"/Arrestohen komandanti dhe ish-polici (Video-Emrat)

Në total iu gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale:

121.100 euro, 27.500 dollarë amerikanë, 22.970 paund anglez dhe 664.500 lekë të reja.

Po gjatë kontrollit të banesës së shtetasit V. Gj, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan edhe një mjet të blinduar autoveturë Audi A8, me të cilën qarkullonte ky shtetas.

Në vijim të veprimeve, nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, ka nisur hetimi pasuror për shtetasin V. Gj.

Në përfundim të veprimeve, materialet iu referuan prokurorisë, për veprat penale “Armëmbajtja pa leje”, “Prodhimi, mbajtja, blerja apo shitja pa leje e armëve të ftohta” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”.

LEXO TE PLOTE

Kronika

48 orë kohë për deklarimin e pasurisë/ Avokati i Shullazit: Është show

Publikuar

-

Nga

Pas ultimatumit të OFL për deklarimin e pasurisë, ka reaguar avokati i Emiljano Shullazit, Vladimir Meçe.
Ai shprehet se klienti i tij nuk ka rezultuar me pasuri të paligjshme.

“Sipas meje ky është një show. Pasuria e klientit tim ka kaluar në sitën e ligjit Antimafia”, është shprehur avokati Meçe.

Sot, OFL i ka dërguar kërkesat për vetdeklarim dy të fortëve te Tiranës Emiljano Shullazi dhe Gjergj Cukali.

LEXO EDHE:  “Pagri” me 11 ton drogë/Këta janë personat e arrestuar, dyshohet edhe për policë

LEXO EDHE:  Durrës/ Sekuestrohen 255 kg kanabis, një në arrest

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Nuk ndalet OFL/ Ultimatum 2 “të fortëve” Emiljano Shullazi dhe Gjergj Cukali

Publikuar

-

Nga

Vijon pa ndërprere Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020. Sot u janë dërguar kërkesat për vetdeklarim dy të fortëve te Tiranës Emiljano Shullazi dhe Gjergj Cukali.

Agjentia bjonde e OFL ka bërë me dije se sot u janë dërguar kërkesat për vetëdeklarim të pasurisë dy shtetasve të tjerë, konkretisht:

– E. Sh, me banim në Tiranë, i cili aktualisht ndodhet i paraburgosur, pasi ndaj tij po zhvillohet gjykimi për veprat penale “Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”, “Grup i strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal”;

– Gj. C., me banim në Tiranë, pasi në vitin 2006, Gjykata e Rrethit Tiranë e ka dënuar me 10 vite burg, për veprën penale “Rrëmbimi ose mbajtja peng e personit”;

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së.

LEXO EDHE:  Justin merr drogë në skenë

LEXO EDHE:  Foto- "Lumë" droge në kufirin me Greqinë/ Prangosen 4 persona

Më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL, që prej nisjes së operacionit e deri sot, u ka dërguar kërkesë për vetëdeklarim të pasurisë 13 personave, si dhe ka sekuestruar: një vilë, një karburant, 6 banesa, 3 automjete dhe 1900 m2 truall, arë.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

LEXO TE PLOTE