Connect with Us

OKB: Afro 8,000 të vrarë në konfliktin në Ukrainë

Bota

OKB: Afro 8,000 të vrarë në konfliktin në Ukrainë

Publikuar

-

Kombet e Bashkuara kanë bërë të ditur se së paku 7,962 njerëz janë vrarë dhe 17,811 janë plagosur në konfliktin në Ukrainë.

“Ky është një vlerësim konservator dhe numrat aktualë mund të jenë dukshëm më të lartë”, ka thënë Zyra për të Drejta të Njeriut e OKB-së.

Luftimet midis forcave qeveritare të Ukrainës dhe separatistëve pro-rusë në lindje të vendit kanë shpërthyer në prill të vitit 2014.

LEXO EDHE:  OKB: Shqipëria, vendi me rritjen më të madhe të azilantëve në raport me popullsinë në 2020

Një marrëveshje armëpushimi, e arritur në muajin shkurt në Minsk, është shkelur vazhdimisht.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Zjarret rrezikojnë turistët në Turqi/ Evakuohen nga Bodrumi

Publikuar

-

Nga

Zjarret rrezikojnë turistët në Turqi/ Evakuohen nga Bodrumi

Në Turqi turistët e tronditur nxituan drejt brigjeve të detit të shtunën në pritje të varkave të shpëtimit pas urdhërave për evakuimin e disa hoteleve në vendpushimin e Bodrumit në Egje, ndërsa ajo zonë rrezikohet nga zjarret, njoftojnë mediat vendase.

Operacionet po drejtohen nga njësitë e rojes bregdetar ndërsa autoritetet u kanë bërë thirrje anijeve dhe jahteve private që të ndihmojnë në përpjekjet e evakuimit. Në atë rajon kanë shpërthyen zjarre të reja. Pamjet filmike tregojnë tymin dhe zjarrin që ka përfshirë një kodër afër bregut të detit.

Të shtunën numri i viktimave nga zjarret në qytetet mesdhetare të Turqisë shkoi në gjashtë vetë pasi humbën jetën dy punonjës të pyjeve, njoftoi ministri i shëndetësisë së atij vendi. Që nga e mërkuara zjarret në Turqi kanë djegur pyje dhe disa vendbanime, duke rrënuar fshatra dhe destinacione turistike dhe detyruar evakuimin e njerëzve.

LEXO EDHE:  Konfirmohen rreth 450 raste të reja me Covid / Ja sa kanë humbur jetën sot

LEXO EDHE:  Rriten rastet pozitive në Kosovë/ Humbin jetën 10 persona

Ministri i bujqësisë dhe pyjeve, Bekir Pakdemirli, tha të shtunën se 91 nga 101 zjarret që shpërthyen mes erërave të forta dhe nxehtësisë përvëluese janë vënë nën kontroll. Autoritetet shpallën zona fatkeqësish lagjet e prekura nga zjarri në pesë provinca.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan vizitoi zonën të shtunën, duke inspektuar dëmtimet nga helikopteri.

Duke folur nga qyteti Manavgat, zoti Erdogan njoftoi se qeveria turke do të mbulojë qiratë për njerëzit e prekur nga zjarret dhe do të rindërtojë shtëpitë e tyre. Ai tha se taksat, sigurimet shoqërore dhe pagesat e kredisë do të shtyheshin për të prekurit dhe bizneseve të vogla do t’u ofroheshin kredi me zero interes./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Franca përgatit ligjin për masat e reja kundër COVID-19

Publikuar

-

Nga

Franca përgatit ligjin për masat e reja kundër COVID-19

Zëdhënësi i qeverisë franceze Gabriel Attal njoftoi se ligji i ri për masat anti-COVID do të hyjë në fuqi më 9 gusht.

Ai sqaroi se do të ketë një “jave kalimtare” për institucionet që do i nënshtrohen ligjit të ri, në mënyrë që të krijohet përshtatja dhe toleranca ndaj këtyre rregullave.

Testi negativ i COVID-19, certifikata e vaksinimit ose prova që tregon se e ke kaluar virusin, në Francë cilësohen si një “pasaportë shëndetësore” dhe që prej 21 korrikut është e detyrueshme për vendet ku mblidhen më shumë se 50 persona.

LEXO EDHE:  Habit gazetari/ “Kam informacione se viktima nuk është Admir Murataj”

Kjo pasaportë ka qenë subjekt i protestave kundërshtuese prej disa javësh.

LEXO EDHE:  Vota kundër në OKB/ SHBA hakmerret me shkurtimin e fondeve

Një apel u paraqit me iniciativën e opozitës së majtë para Këshillit Kushtetues, me shpresën që kjo masë të censurohej, sepse konsiderohet si shkelje e lirive. Qeveria paraqiti një apel identik, por përkundrazi për ta vërtetuar atë në përputhje me parimet themelore të ligjit./euronews

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Maqedonia e V. mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës kundër COVID-19

Publikuar

-

Nga

Maqedonia e V. mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës kundër COVID-19

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe priten edhe mutacione të reja të virusit.

Filipçe tha se po shqyrtohet të gjitha mundësitë përfshirë edhe atë që vaksina të bëhet sezonale, ndërsa paralajmëroi edhe masa kufizuese për ata që nuk janë të vaksinuar.

“Priten mutacione të reja në koronavirus, kështu që një nga skenarët e mundshëm, është që qytetarët të marrin një dozë të tretë të vaksinës anti-COVID dhe gjithashtu mundësia që ajo të bëhet sezonale. Ne do të diskutojmë masat e mundshme kufizuese, duke synuar së pari ata që nuk janë vaksinuar, sepse nuk ka nevojë të vendosim rrezik shtesë njerëzit që janë vaksinuar, duke e ditur se kjo është mënyra e vetme që ne të funksionojmë dhe të kthejmë jetën tonë në gjendjen normale”, tha Filipçe.

Masa kufizuese për të pavaksinuarit në Maqedoninë e Veriut

Deri më tani në Maqedoninë e Veriut janë vaksinuar mbi 530 mijë persona apo rreth 25 për qind e popullatës, prej tyre më shumë 380 mijë apo rreth 18 për qind me dy doza të vaksinës.

Ministri Filipçe nuk e ka përjashtuar mundësinë që nga shtatori apo tetori të miratohet masa shtrënguese, para se gjithash për personat që refuzojnë vaksinimin. Masat përfshijnë ndalimin e lëvizjes së tyre në ambiente të mbyllura si dhe në manifestimet të ndryshme kulturore e sportive.

LEXO EDHE:  Vota kundër në OKB/ SHBA hakmerret me shkurtimin e fondeve

LEXO EDHE:  Konfirmohen rreth 450 raste të reja me Covid / Ja sa kanë humbur jetën sot

Nga procesi i vaksinimit varet edhe nisja e vitit shkollor. Ministria e Arsimit ka në plan tri opsione për fillimin e vitit shkollor: kthimin e nxënësve në shkolla, mësimin online si dhe mësimin e kombinuar – me prani fizike dhe mësim nga distanca.

Të shtunën Maqedonia e Veriut ka regjistruar 81 raste të reja me koronavirusin e ri duke e çuar numrin e rasteve aktive në 525 persona në gjithë vendin. Numri i viktimave ka arritur në 5.493.

Sipas ministrit Filipçe, edhe pse numri i pacientëve të diagnostikuar është shtuar ditët e fundit, situata epidemiologjike është mjaft e qetë dhe spitalet po funksionojnë pa presion.

“Nuk ka presion mbi spitalet, as në ambulanca, ku ka një indikacion nëse një pacient është për t’u pranuar apo jo. Rreth 15 pacientë po trajtohen në Klinikën Infektive. Ne po e ndjekim situatën nga afër, edhe pse tani është mjaft e qetë, është e mundur që tendenca e rritjes së infektimeve të vazhdojë”, tha ai./rel

LEXO TE PLOTE