Connect with Us

Gjykata e Larte vendos “arrest me burg” per deputetin Armando Prenga

Kronika

Gjykata e Larte vendos “arrest me burg” per deputetin Armando Prenga

Publikuar

-

Gjykata e Lartë ka vendosur masën e sigurisë “arrest me burg” për deputetin Armando Prenga i akuzuar për konfliktin e armatosur të nisur në Lagunën e Patokut. I pandehur për këtë ngjarje akuzohet për konsumimin e elementëve të veprave penale; “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”, “Plagosje e rëndë me dashje” dhe “Kanosje” në konfliktin e armatosur në Laç me 4 shtator, ku u plagosën shtatë persona. Prenga i cilësoi akuzat ndaj tij politike dhe të pavërteta. Armando Prenga u arrestua në kushtet e flagrancës pas ngjarjes në Laç. Prokuroria ka krijuar dyshime se deputeti plagosi me armën që mbante pa leje Tom Calin, si dhe ka kanosur duke u drejtuar pistoletën personat që shoqëronin Gjok Calin para komisariatit të policisë Kurbin. Për Gjergj Calin, Gjykata e Lartë dha sot masën e sigurisë “arrest me burg”, si i dyshuar për konfliktin e armatosur të ndodhur në Laç, ku u përfshi dhe deputeti i përjashtuar nga Partia Socialiste, Armando Prenga.“Më lanë në burg se godita shtetin”, tha Cali gjatë seancës. Më herët Cali deklaroi se është dhunuar në oborrin e komisariatit. Në pretendimet e tij ai tha se dy vëllezërit Prenga kanë shkuar në lokalin e tij në Lagunën e Patokut dhe e kanë dhunuar dhe më pas, kur kanë shkuar në polici për të denoncuar ngjarjen janë goditur dhe qëlluar me armë dhe në oborrin e komisariatit të Kurbinit. Sipas tij, kur ka shkuar në polici bashkë me vëllanë e tij për të denoncuar, janë gjetur mes plumbave. Më tej Gjykata e Lartë vendosi masën e sigurisë një muaj burg për të pandehurin Anton Leka. Avokati i tij Marash Ibraj duke folur për gazetarët pas seancës, tha se vendimi është i padrejtë dhe se klienti i tij ka qenë në dasmë në kohën e ngjarjes dhe se për këtë mund të sekuestrohen pamjet filmike. Sipas tij, ndalimi i Anton Lekës është bërë në spital, ku ai kishte shkuar për të parë të njohurit e tij të lënduar. Lidhur me gjurmët e barutit të gjetur në duart e klientit, Ibraj shprehet se sasi të tilla gjenden edhe nga ndezja e një fije shkrepëseje. Gjykata e Lartë ka dhënë masën e sigurisë “arrest me burg” dhe për Gazmir Jushin, i cili për shkak se ndodhet në spital i plagosur përfaqësohej nga avokati i tij me prokurë të posaçme. Krahas Gjergj Calit, të pandehur janë edhe vëllai i tij Gjok Cali i cili ndodhet në spital i plagosur ku dhe do të njihet me masën e sigurisë dhe Nikoll Cali.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Sherri në Berat/ Gjykata vendos arrest me burg për tre vëllezërit

Publikuar

-

Nga

Sherri në Berat/ Gjykata vendos arrest me burg për tre vëllezërit

Gjykata ka caktuar arrest me burg për Gerald Marini, Marjus Marinin dhe Arjan Marini, të cilët tentuan t’i merrnin pistoletën policit dhe e dhunuan.

Policia ka shpallur në kërkim vëllain tjetër, Armando Marini, 46 vjeç.

Gerald Marini 38 vjeç, Marjus Marini 42 vjeç dhe Arjan Marini  40 vjeç janë konfliktuar me komshinjtë e tyre, Albert Meta dhe bashkëshorten e tij, dy ditë parë.

LEXO EDHE:  U kapën me 1.6 tonë drogë/ Gjykata e Pireut le në burg 3 prej të arrestuarve  

LEXO EDHE:  Rama heq Pezën nga deputet

Albert Meta dhe bashkëshorja e tij, kanë mbetur të lënduar me gurë. Policia ka ndërhyrë menjëherë dhe gjatë konfrontimit fizik është plagosur njëri prej efektivëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Tentuan të vrisnin 33 vjeçarin nga Tropoja / Zbardhet ngjarja, tre në pranga një në kërkim

Publikuar

-

Nga

Trafik i lëndëve narkotike/ Arrestohet ish kryeplaku i fshatit dhe i biri

Tre të rinjë janë arrestuar nga Policia e Fierit pasi pasditen e djeshme kanë tentuar të vrasin me armë zjarri një shtetas tjetër, nga Tropoja por banues në fhsatin Sulaj, Fier.

Sipas Policisë, në pranga kanë rënë shtetasit: – K. M., 22 vjeç, lindur në Fier dhe banues në fshatin Sulaj, (i cili ishte më masë sigurie “Arrest shtëpie”).
– M. M., 48 vjeç, lindur në Fier dhe banues në fshatin Sulaj.
– L. B., 34 vjeç, lindur në Librazhd dhe banues në fshatin Sulaj.
– U shpall në kërkim dhe po punohet për kapjen e shtetasit R. M., 44 vjeç, lindur në Fier dhe banues në fshatin Sulaj.

Këta shtetas në bashkëpunim me njëri tjetrin, për motive të dobëta, ditën e djeshme kanë tentuar për të vrarë me armë zjarri pistoletë shtetasin P. P., 33 vjeç, lindur në Tropojë dhe banues në fshatin Sulaj, i cili ndodhet në spitalin e Fierit nën kujdesin e mjekëve.

Në cilësinë e provës materiale në vendin e ngjarjes u sekuestrua një gëzhojë dhe një pushkë.

LEXO EDHE:  “Për Notre Dame nga paga ime”/Deputeti shqiptar jep 1 mijë euro për katedralen

LEXO EDHE:  Prokuroria-Gjykatës së Lartë: Blloko pasaportën e Saimir Tahirit

Materialet procedurale për hetime të mëtejshme i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier për veprat penale “Vrasje me paramendim e kryer në bashkëpunim e mbetur në tentativë”, “Armëmbajtje pa leje” dhe “Largim i të dënuarit nga vendi i qëndrimit”.

Këtë prag-zgjedhjesh, kemi hapur sondazhin për të parë se ku është mbështetja juaj ndaj partive dhe kandidatëve përkatës. Klikoni këtu për të votuar dhe për të aksesuar statistikat e deritanishme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Lista me të dhënat private/ SPAK drejt sekuestrimit të materialeve forcërisht

Publikuar

-

Nga

Lista me të dhëna konfidenciale të kategorizuar si “mbështetës” ose jo të Partisë Socialiste, janë publikuar  së fundmi në media.

Bëhet fjalë për të dhëna sensitive të 910 mijë qytetarëve, banorë të Tiranës, ku përfshihej numri i ID dhe numri i telefonit.

Për këtë çështje një hetim ka nisur edhe nga Struktura e Posaçme Antikorrupsion.

Për të hedhur dritë më tej në SPAK, kanë dëshmuar  Andi Bushati dhe Armand Shkullaku, të cilët nxorën në median listën me të dhënat private.

Ndërkohë, SPAK i ka çuar shkresa zyrtare Agjencisë Kombëtare e Shoqësisë së Informacionit dhe Partisë Socialiste për t’u dhënë informacion të plotë mbi sistemet që ata kanë dhe mundësinë që të jetë abuzuar, në atë që pretendohet në lidhje me publikimin e të dhënave personale.

LEXO EDHE:  SHBA e vendosur për ndëshkimin e Llallës/ Dështon seanca e parë ndaj ish kryeprokurorit

LEXO EDHE:  Video-Basha i besoi Lezhën/ Si gënjeu Mark Marku pak kohë më parë

Burime nga SPAK i thanë CNA.al se ende nuk janë marrë përgjigjet zyrtare as nga PS as nga AKSH-i dhe në rast se do të refuzohet përgjigja prej tyre, do të përdoret forca nga ana SPAK.

Pra, do të ndërhyhet në PS dhe AKSH për të marrë të gjithë dokumentacionin që është i nevojshëm për hetimin e kësaj çështje, sasktësojnë burime nga SPAK, për CNA.al.

 

LEXO TE PLOTE