Connect with Us

Aksioni i AMA-s kundër piraterisë, gjobë dhe ndjekje penale një subjekti

Aktualitet

Aksioni i AMA-s kundër piraterisë, gjobë dhe ndjekje penale një subjekti

Publikuar

-

Autoriteti i Mediave Audiovizive ka ushtruar një inspektim në kryeqytet në lidhje me zbatimin e ligjshmërisë të subjekteve që operojnë në këtë treg.

Gjatë kontrolleve u gjet se shoqëria FIBERNET Sh.P.K. ofronte shërbime audiovizive përmes shpërndarjes së paketave televizive për abonentët, pa autorizimin përkatës.

Inspektorët e AMA-s u përpoqën të vepronin sipas përcaktimeve ligjore, me bllokimin e pajisjeve të instaluara për ofrimin e këtij shërbimi të paautorizuar, por  hasën në kundërshtimin e administratorit të shoqërisë, Aldin Gjubravija.

Ky i fundit pengoi ndërhyrjet në ambientin ku ishin të instaluara pajisjet, duke mos i lejuar inspektorët të kryenin detyrën. Në këto kushte Autoriteti Mediave Audiovizivve, bazuar në ligjet në fuqi ka marrë masën e ndëshkimit me gjobë në masën 10.000.000 lekë ndaj shoqërisë FIBERNET sh.p.k. për ofrimin në mënyrë të kundërligjshme, pa autorizim nga AMA, të shërbimeve audiovizive.

LEXO EDHE:  “Po goditet rëndë demokracia”/ Meta tregon planet e qeverisë

Gjithashtu ndaj shoqërisë FIBERNET sh.pk. është bërë kallëzim penal për transmetime të kundërligjshme dhe për “Riprodhimim pa të drejtë i veprës së tjetrit”, parashikuar nga neni 149 i Kodit Penal.

Ndërkohë, mësohet se ndaj administratorit të shoqërisë, Aldin Gjubravija është bërë edhe kallëzim penal për veprën penale “Kundërshtimi i punonjësit që kryen një detyrë shtetërore ose një shërbim publik”, të parashikuar nga neni 235 i Kodit Penal.

Ky nuk është aksioni i parë i ndërmarrë nga AMA sa i përket subjekteve që operojnë në treg në mënyrë të kundraligjshme. Verifikimi ka nisur nga transmetimet kabllore duke bllokuar disa pika pirate në zona te ndryshme të vendit./ Top Channel

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Shqipëria është bërë gati për në BE”/ Rama flet nga OKB: Ja çfarë përfaqëson integrimi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar në fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB-së se procesi i integrimit evropian është spirancë për të ardhmen e Shqipërisë.

Kryeministri deklaroi se Shqipëria ka kohë që është gati, por ajo pret që BE-ja të bëjë pjesën e saj.“Procesi i integrimit europian përfaqëson një spirancë për ne. Ne presim me padurim  dhe e kam thënë në Tiranë dhe Bruksel se Shqipëria ka kohë që është gati dhe pret që BE të bëjë pjesën e saj. Integrimi është një aspiratë mbarë rajonale dhe burim frymëzimi në një rajon të transformuar më të 6-ta vendet e rajonit që kanë rënë dakort të hyjnë në një treg të përbashkët bazuar në standartet e BE-së.

Ballkani i Hapur është shenja dhe prova kemi ne si rajon ka për rritjen e punësimit, tregtisë dhe të ndihmojë në zgjidhjen e konflikteve njëherë e përgjithmonë”, tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Rama thirrje për njohjen e Kosovës/ Vetëm maturia do të lejojë Serbinë të heq barrën e së shkuarës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur mbrëmjen e sotme fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB.

Kryeministri Rama i ka bërë ftesë vendeve të OKB-së për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Ai është shprehur se mbështet si rrugë të vetme dialogun Kosovë-Serbi.“Nuk është obsesion, është test për të njohur realitet e reja në zemër të Evropës, kur një shtet i ri lindi. Kjo punë duhet të përfundojë dhe realiteti na ka treguar ne ballkanasve, por edhe Evropës se Kosova e pavarur, sovrane vazhdon prej 13 vjetësh. 

Shqipëria mbështet si alternativë te vetme, dialogun Kosovë-Serbi. Vetëm maturia, kuraja dhe vizioni do ta lejojnë më në fund Serbinë te heq barrën e të shkuarës”, thotë Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Pabarazi në qasjen e vaksinave”/ Rama në OKB: Duhet një traktat i ri ndërkombëtar për përballimin e pandemive

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB, ku ka evidentuar disa prej sfidave me të cilat është përballur bota dhe Shqipëria sëfundmi. Në fjalën e tij, Rama ka falenderuar të gjithë vendet që ndihmuan Shqipërinë në periudhën më të vështirë të pandemisë.

Kryeministri theksoi se më shumë se gjysma e popullsisë shqiptare është vaksinuar dhe se pritet që në 10 muajt e ardhshëm të vaksinohet edhe pjesa tjetër e popullsisë.

Gjithashtu Rama është shprehur se mbështet propozimin për një traktat të ri ndërkombëtar për përballimin e pandemive përmes bashkëpunimit.Sot kemi më shumë se gjysmën e popullsisë shqiptare të vaksinuar dhe presim të kemi të kemi të gjithë popullsinë e vaksinuar gjatë 10 muajve të ardhshëm. Pa bashkëpunim kostoja do të jetë më e lartë. Kjo është arsyeja pse vjet mjekët shqiptarë shkuan në Lombardi dhe në këmbim pritëm mjekët italian në shtëpinë tonë. Falenderoj ata që na janë gjendur të na ndihmojnë, Turqinë. KE që luftoi për të përshpejtuar ofrimin e vaksinave, Kroacisë, Letonisë që na u gjendën me vaksina.

Pabarazia në qasjen e vaksinës ka nxjerrë në pah një qasje të ndryshme për nismat globale, Kjo është arsyeja pse vazhdojmë të jemi avokat për një traktat të ri ndërkombëtar për reagimin ndaj pandemive, Është e nevojshme të përmirësojmë qasjen ndaj vaksinave sepse ata që nuk janë ta pavaksinuar rrezikohen. Eksperienca e gjatë dhe e fortë e OKB nëse na ka mësuar diçka është se sfidat kërkojnë kontributin e të gjithëve”, ka thënë ndër të tjera Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE