Connect with Us

Pseudo nacionalizëm qeveritar për shkatërrimin e një Kishe

Kryesore

Pseudo nacionalizëm qeveritar për shkatërrimin e një Kishe

Publikuar

-

Së pari për të bërë një analizë sa më të saktë duhet të shmangim cdo kontekst pseuodo nacionalist të fryrë ditët e fundit ngritur si tymnajë ndaj fakteve që janë shumë kokforta.

Gati 10 ditë më parë, gazeta Shekulli e Koco Kokëdhimës, super deputetit të Jugut, fillloi disa intriga dhe mashtrime për të kthyer vëmendjen tek kisha orthodhokse. Kujtoj, shëndeti i Janullatos, mblidhet Sinnodi etj. Kisha përgënjeshtroi gjithcka edhe në lidhje me shëndetin  e kryepiskopit Janullatos edhe të mbledhjeve të ndryshme.

Më pas menjëherë u tha se do shembej një ndëtim pa leje në Dhërmi, që ne fakt nuk u permend si Kishë. Fotja e parë tregon ambientet e brendshme dhe tregon se atje ka ikona dhe është një vend i shënjtë për banorët.

kisha shermi 2Ai objekt ishte ndërtuar nga besimtarët në vitin 1990, nuk i përkiste as grekëve dhe as kinezëve, por besimtarëve Orthodhoksë.

Më tej u tha garazhd, lavazh dhe ngrehinë, pa leje e pa pronar.  Fotoja e dytë tregon pronësinë e objektit, dhe nga të gjitha pamjet e transmetuara, ai ishte një ndërtim mbi disa rënoja, ashtu sic ka Kishëza të ngritura nga vete banoret, te pa rikonstruktuara apo të pa rindëtuara. Shqipëria ka ende nën rënoja dhjetra Kisha e Xhami kudo.

Pasi doli dokumenti i pronësisë dhe Kocoja filloi të fliste për një klerik të vjetër, që ishte atdhetar dhe eshtrat i shihte poshtë Kishës, duhej prishur objekti, të gjendeshin eshtrat dhe do behej Kishë e re. Në fakt më pas rezultoi se varri i tij nuk ishte atje, prona ishte e Kishës, dhe as Kocoja ndhe askush nuk kisha dokmund të ndërhynte. Natën u ndërhy dhe u shemb objekti me pretendimin pa leje dhe do e bëjmë më të bukur.

Pseudo nacionalizmi i fryrë nga mediat pro qeveritare dje kapi kulmin dhe ja ariti qëllimit. Kisha u quajt Greke, të ikë Janullatosi, pse foli PD-ja ajo e ka fajin dhe të tjera mentalitete arkaike që i përkasin kohës të Dum Babës, asaj që vërtet përfaqëson fatkeqsisht sot kryeministri Rama.

Së pari Kisha nuk është Greke por Shqiptare, orthodhokset i kane dhene ketij vendi shume, dhe vazhdojne te japin. Dje u quajten greke, tradhetare, hiqni Janullatosin. Pse? Sepse keshtu kerkon te fshihet kryeministri nga hallet e dhe problemet e vendit. Njerzit skane buke dhe jane ne mjerim, problemi na qenka Kisha? Ky eshte sharlatanizem ne fakt.

Nuk përbën rrezik Kryepeshkopi 86-vjecar, por mentaliteti dhe cmenduria e një 50-vjecari, ne krye te qeverise. Cfare do na thote dhe si do sillet kryeministri ne rast se Kisha Orthodhokse nuk do i shkoje ne asnje aktivitet qeveritar? Apo do coje Koqon per sqarim, pasi ka shembur nje Kishe?

Një nacionalist i mirë qe gjoja pretendon Rama apo shpura e tij, është ai që i shërben vendit, punon për vendin, ve një tullë në vendin e duhur, nuk e vjedh, nuk e grabit, nuk e varfëron, nuk e shkatërron. Cfarë vlere ka nacionalizmi ku je thjesht fasadë dhe pjesë e një politike të fëlliqur që e përdor për ca vota më shumë në kuti? Apo më keq akoma kur shikon se varfëria, mjerimi, papunësia, krimi politik, korrupsioni po gryejnë dhe shkatërrojnë vendin, si zgjidhje që të heqësh vëmendjen gjen një Kishëz me 4 mure në Jug të vendit.

LEXO EDHE:  Fakte tronditëse/ Ja si Rama po mbron vëllain e tij

Ligji shqiptar e lejon qeverinë të ndërhyjë kur është Monument Kulture, për restaurim, që ajo Kishez nuk ishte. Pra ska asnjë të drejtë ligjore të ndërhyjë në një objekt kulti, ne fakt e shembi.

kisha dhermi 3Ku u konstatua ndëtime pa leje? Në fakt ai ndërtim është i fotografuar nga ALUIZN-I që në vitin 2008 dhe sipas banorëve është prej me shumë se 20 vitesh. Na ngeli nje Kishez 3 me 3 m2 problem ndërtimi, ndërkohë që BISHAT me 20 kate ku 10 i kanë pa leje janë cdo metër rrugë të Tiranës.

Pse nuk ndërtohej e re? Atë e vendos Kisha, sipas programit të saj e jo kryeministri. Zoti Rama gënjeu me pronësinë, genjeu me garazhdin, pastaj në fund nxori një murg a prift katolik që mund të ketë eshtrat në rënoja apo do e rivarosë aty. Në rast se ka eshtra dhe kërkohen nga Katoliket, këtë e zgjidhin klerikët me negociata apo marrveshje. Për objektet ka dokumenta pronësie, dhe aspekte të tjera ligjore si mund të zgjidhen. Nuk fut turinjtë shteti me fadroma. Dëshmi e gjallë janë vetë banorët e zonës. Nuk ka zgjidhje partizançe, sic i pelqen kryeministrit. Po pse do marim varetë dhe do prishim xhamitë e ndërtuara mbi rënojat e Kishave? KURRË JO DHE JO. Shqiptarët nuk mund të kenë erësirën dhe ligësitë që Rama ka në mendje dhe shpirt.

kisha e prishur 1Në fund dua të theksoj se Kisha u shemb nga një delirantizëm dhe vendim idiot i Kocos dhe Ramës. Që sot ka sjellë një debat dhe dhe nxitje të përcarjes fetare. Gjithcka e stisur ne paradhomën e Ramës dhe ekzekutuar nga mediat pro qeverisë. Fatkeqsisht ato për të mbuluar të vërtetën ngerenë frymën nacionaliste pa sqaruar opinionin se veprimi ishte një aventurë inatcore. Vetë fotot dhe faktet hedhin poshtë cdo pretendim të qeveritarëve e medias pro tij. Ato tregojnë pronësinë e  vendit dhe në këtë rast i pëlqen ose jo kryeministrit, ai ka goditur me fadromë, le ta quaje si të dojë “garazhd, ngrehinë”, ai është një vend në pronësi të Kishës. Brenda kishte Ikona dhe banorët e zonës e kishin vend të shenjte, i bukur apo i shëmtuar në fasadë…..

Cdo argument te Rames si garazhd apo ngrehine, tani nuk e beson askush. Faktet flasin nje e nga nje, historite, xhelozite inatet dhe kapricot nuk zgjidhin asgje. Sot kemi nje fakt te ri, pas vitit 1967, u shemb nje objekt qe i perkiste komuniteteve fetare. Armiqte jane te gjithanshem. Nuk duket qe kreu i qeverise te kete ndonje ndryshim nga Haxhi Qamili.

Vertet i majfton kryeministrit Rama, miqesia me Koco Kokedhimen, per te bere armiq gjithe dynjane, edhe komunitetet fetare.

Elvi FUNDO

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kryesore

Drogë e fshehur në zarf/ Arrestohet i riu shqiptar në Itali

Publikuar

-

Nga

Arrestohen dy shqiptarë në Itali/ U kapën me hashash dhe kokainë

Policia italiane ka arrestuar nje shtetas shqiptar pasi iu gjet në kuzhinën e banesës së tij, në Romë një zarf me 26 gramë kokainë.

Në pranga u vu shtetasi N.J., 23 vjeç i cili  vëzhgohej prej një kohe të gjatë nga autoritetet italiane.  Droga dhe materialet e tjera paketuese iu gjetën pas një sërë kontrollesh në banesën dhe lokalet që frekuentonte shqiptari.

I riu ëshë dërguar në qendrën e vuajtjes së dënimit ‘’La Costarelle’’, ku do të përgatitet për të dalë në gjyq për akuzën e trafikut të drogës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kryesore

Zëri Amerikës përplas aktorët, dalin detaje të reja/ Soros, Berisha, Rama, Basha dhe Veliaj

Publikuar

-

Nga

Xhorxh Soros, është një filantrop i cili ka zgjedhur të investojë për një shoqëri të hapur në Shtetet e Bashkuara dhe mjaft vende të botës dhe ta mbështesë karierën e tij rreth kësaj ideje. Ai krijoji në Amerikë në fund të viteve 60 Fondin Kuant, një prej fondeve më të sukseshme të investimeve më risk. Miliarderi, në fund të viteve 80 çeli zyra të fondacionit në disa vende të Europës lindore, dhe pas rënies së sistemit komunist edhe në Shqipëri.

Mirëpo edhe pse ai ka investuar qindra miliona dollarë në vendet ish-komuniste, në fusha si arsimi, shëndetësia, dhe në mjaft projekte me ndikim për shtresat në nevojë, sot debati është përqendruar në ndikimin e tij politik në këto vende. Në Shqipëri ky debat kulmoi gjatë hartimit dhe miratimit të Reformës në Drejtësi 3 vjet me parë.

“Lidhet drejpërdrejt dhe vetëm me rolin e reformës së drejtësisë dhe me faktin se kjo reformë ka filluar të japë rezultatet e para, sado pikëpyetje dhe problematika që ka patur në ecurinë e vet”- thotë Andi Dobrushi drejtor ekzekutiv i Fondacionit Soros.

“Le të marrim pak reformën në drejtësi. Le të më thotë mua çdo njeri, çfarë do Fondacioni Soros të hartojë strategjinë e reformës në drejtësi. Një qëllim të vetëm ka, për të shëndrruar drejtësinë shqiptare në degë të ekzekutivit të Edi Ramës”– shprehet Sali Berisha, ish Presdient i Shqipërisë.

“Ne nuk kemi ofruar asnjë paketë për Komisionin e Vencias apo për çdo institucion tjetër. Ne kemi asistuar financiarisht parlamentin e Shqipërisë në punën që kanë kryer 60 ekspertët e e emëruar prej tij. Ne kemi investuar 600 mijë dollarë për parlamentin shqiptar praktikisht. Këtu fillon dhe mbaron mbështetja e Fondacionit Soros për Reformën në Drejtësi”– sqaron Andi Dobrushi drejtor

Edi Rama, Alex Soros, George Soros

ekzekutiv i Fondacionit “Soros”.

Por debati mbi veprimtarinë e Fondacionit Soros në Shqipëri është më i hershëm se Reforma në Drejtësi. Ish-presidenti Berisha përkundrejt rezervave të forta dhe incidentit me dy punonjës të Fondacionit Soros që u shpallën non grada prej tij, me argumentin se ishin kapur nga shërbimet sekrete shqiptare duke iu dhënë informacione shërbimeve serbe, e vlerëson kontributin e Sorosit në fillim të viteve 90.

“Por kjo natyrisht nuk ndërpreu marrëdhëniet midis vendit tonë dhe Xhorxh Soros. Investimi i tij në Shqipëri për ngritjen dhe mbështetjen e shoqërisë civile, ishte shumë i mirpritur nga unë. Unë isha president i një vendi, në atë përiudhë i treti më i varfër në botë. Njerëzit nuk kishin asnjë mundësi të udhëtonin, nuk kishin mundësi të siguronin zyra, dhe e vërteta është së në këtë drejtim Fondacioni Soros, mendoj se ishte burimi kryesor i financimit dhe krijimit të këtyre organizatave”– pohon zoti Berisha.

Xhorxh Soros ndikoi në Shqipëri në fillim të viteve 90-të në mbështetjen dhe organizimin e shoqërisë civile. Por kjo veprimtari u shoqërua nga opinione dhe gjykime të ndryshme shpeshherë dhe të ashpra.

“Pas 4-5 vitesh konstatova se ky ishte një investim pothuajse tërësisht i njëanshëm dhe Xhorxh Soros ngriti një rrjet shoqatash të cilat në 80-90% të tyre ishin leva të ish-partisë komuniste, të partisë socialiste që ndërroi emrin. Ishte një dëmtim palcor i rolit dhe misionit të shoqërisë civile”– shprehet Sali Berisha, ish- Presdient i Shqipërisë.

“Në një kuadër më të gjerë Xhorxh Sorosi është njeri pas politikave progresiste dhe liberale dhe njëkohësisht dhe një nga kontribuesit në vendet postkomuniste. Kështu që dihet që është një antikomunist. Nuk mund të jetë një njeri që investon tek e majta”- shprehet Edlira Gjoni, Drejtuese e Qendrës për Ndikim Publik.

“Në një fondacion që punon për gratë e trafikuara, ti nuk i thua një gruaje a je e majtë apo e djathtë që unë të të shërbej dhe të jap shërbimin tim. Për këtë arsye them që paratë që janë derdhur për shoqërinë civile 80% e tyre kanë shkuar tek ata që kanë patur nevojë për t’i marrë këto shërbime”– thotë Iris Luarasi, aktiviste e të drejtave të grave.

Protagonistë të shoqërisë civile veçojnë meritën e Xhorxh Sorosit në lëvrimin e 130 milion dollarëve në arsim, mjekësi, në ndihmë të komunitetit rom dhe egjiptian, në ndihmë të familjarëve të viktimave të tragjedisë së Gërdecit, duke iu dhënë mbështetje ligjore si dhe mjaft projekte të tjera.

“Gjithashtu nuk duhet të harrojmë se në kohën kur Berisha ishte president, ky njeri financonte ndërtimin e mbi 200 shkollave. Kështu që nuk mund të mohohen investimet që Soros ka bërë, pavarësisht se cila parti ka qenë në pushtet”– thotë Edlira Gjoni, Drejtuese e Qendrës për Ndikim Publik.

“Asgjë si mohohet asgjë. Dhe unë kam bashkëpunuar me Xhorxh Sorosin në dekadën e romëve. Qeveria ime me Organizatën e Kombeve të Bashkuara është angazhuar me interes të veçantë në këtë drejtim”– shprehet Sali Berisha ish Kryeministër i Shqipërisë.

“Problemi që ka lindur në Shqipëri me problemin Soros lidhet kryesisht me programin politik, pra të trajnimit të lidershipit dhë të forcimit të kapaciteteve të partive politike”- shprehet Lavdrim Lita, bashkëthemelues i Qendrës Zëri i Integrimit.

Komponenti politik është dhe fusha gri e gjithë debatit ndaj figurës së Xhorxh Sorosit. Kundërshtarët e tij në Shqipëri shohin tek ai një mbështetës dhe financues të fuqishëm të së majtës dhe eksponentëve të saj.

LEXO EDHE:  “Ngrica” në koalicionin PS-LSI/ Rama shkon me urgjencë në zyrën e Metës

LEXO EDHE:  PD: RAMA KUNDËRSHTON DEKRIMINALIZIMIN, DEL NË KRAH TË ROSHIT

“Kemi një ç’ekuilibrim të balancës politike në raport me Fondacionin Soros. Kemi një raport 8-2, pra kemi një favorizim e partive politike më bindje të majta dhe lënie mënjanë e PD dhe partive të qendrës së djathtë” – argumenton Lavdrim Lita, bashkëthemelues i Qendrës Zëri i Integrimit.

“Në këtë mes është e vështirë të spekulosh se mbështetja ka qenë 80% për të majtët dhe 20 për të djathtët sepse unë nuk e di se kush është kjo shoqëri civile që është e majtë dhe kush është e djathtë” – sqaron Andi Dobrushi drejtor ekzekutiv i Fondacionit Soros.

“Ai mund të thotë se unë kam financuar edhe qendrën e djathtë, por ato kanë qenë stërpika krahasuar më milionat e milionat, që ai derdhi për financimin e ish pasardhësve të nomenklaturës”– shprehet Sali Berisha ish Kryeministër i Shqipërisë.

“Për rastin e zotit Basha, për çfarë informacioni kam unë, ka patur një marrëveshje mes Univeristetit të Uhtretit dhe Fondacionit Soros për bursa të përbashkëta për studentët shqiptarë. Dhe ka rastisur që dhe zoti Basha ka qenë student në atë kohë dhe ka përfituar prej tyre. Nuk besoj se ka patur një bursë specifike për zotin Basha”– sqaron Andi Dobrushi drejtor ekzekutiv i Fondacionit Soros.

“Unë nuk di të këtë marrë bursë, por edhe sikur të ketë marrë bursë, kjo nuk do të thotë që unë të mbetem skllav i një burse. Po të jetë ashtu dhe nësë do të isha në vendin e tij ja ktheja ato para”– pohon ish Kryeministri Sali Berisha.

Fondacioni Soros drejtohet nga një bord, në përbërje të të cilit vit pas viti kanë qenë mjaft përsonalitete të jetës shoqërore dhe politike në Shqipëri. Sot nën dritën e re të diskutimit dhe debatit mbi rolin dhe ndikimin e Xhorxh Soros për një shoqëri të hapur, mjaft emra shigjetohen si tregues, se filantropi ka mbështetur të majtën ekstreme duke sjellë pasoja për vendin.

“Edi Rama vetë ka qenë kryesor në Fondacionin Soros. Linda Rama vetë ka qenë drejtuese e Fondacionit Soros. Erjon Veliaj gjithashtu. Në një aspekt, me paratë e tij është mbjellë fara e korrupsionit e paimagjinueshme. Nuk është se nuk ka ekzistuar korrupsi

oni, por dhe ka ndikuar”– shprehet Sali Berisha ish Kryeministër i Shqipërisë.

“Në bordin e Fondacionit Soros njerëzit nuk vijnë të bëjnë karrierë dhe nuk e ndërtojnë karrierën e tyre nga bordi i fondacionit përkundrazi të mos harrojmë se në bordin e fondacionit kanë qenë njerëz si Ylli Popa, Ismail Kadareja. Ka patur gjithnjë një balancë në përbërjen e bordit sidomos përsa i përket si bindjeve po ashtu dhe prurjeve dhe ideve”– argumenton Andi Dobrushi drejtor ekzekutiv i Fondacionit Soros.

Ish Kryeministri Sali Berisha thotë për Zërin e Amerikës se takimi i tij i fundit me zotin Soros ishte pas fitores së zgjedhjeve të vitit 2005.

“Xhorxh Sorosin e kam pritur në 2005-ën. Fitova zgjedhjet dhe ai erdhi për Edi Ramën. E prita në një drekë, diskutova, i përcaktova qëndrimet e mija se unë kam ndërmend të bashkëpunoj më të gjithë pushtetin vendor, dhe natyrisht dhe me kryetarin e bashkisë së Tiranës, kam ndërmend të bashkëpunoj me opozitën. Interesi i tij në këtë takim ishte Edi Rama.”

“Ne kemi punuar dhe bashkëpunuar me të gjitha qeveritë si të majta ashtu dhe të djathta. Mund të jemi konfrontuar madje me to, siç ka qenë rasti i Gërdecit. Raste të tjera janë aktuale. Një çështje e pacientes hemofilike, që është fituar në gjykatë kundër Ministrisë së Drejtësisë. Çështje tjetër është një e sëmurë që vuante nga kanceri dhe që nuk i jepeshin medikamentet nga Ministria e Shëndetësisë. Në Tepelenë përshëmbull kundër ndërtimit të hidrocentraleve. Kemi raste të tjera të ndërtimit të hidrocentraleve në Valbonë. Janë çështje juridike që vazhdojnë”– argumenton Andi Dobrushi drejtor ekzekutiv i Fondacionit Soros.

Lidhur me pyetjen e Zërit të Amerikës se kritikët shprehen se Partia Demokratike po kërkon të gjejë një armik të jashtëm pasi nuk arrin të jetë frymëzuese për mbështetësit e saj, zoti Berisha shprehet se:

“Sot opozita është shumicë dhe do të ishte absurde të mendohej se PD do të preferonte për armik një superspekulant të planetit me një fuqi të jashtzakonshme, sepse përdor paratë për të blerë politikanët dhe politikë, si askush tjetër në botë. Por Partia Demokratike guxon dhe do të guxojë t’i thotë të vërtetat në sy.”

Debati mbi aktivitetin e miliarderit Xhorxh Soros dhe rolin e tij në mbështetje të shoqërisë civile nuk është një çështje thjesht dhe vetëm shqiptare. Filantropi është i atakuar edhe në Amerikë pasi ai mbështet demokratët dhe është kundërshtar i fortë i Presidentit Tramp. Kritika ndaj ideologjisë Soros për një shoqëri të hapur, pati vitet e fundit edhe në disa vende të Europës, veçanërisht në Hungari dhe Maqedoninë e Veriut. Vala e këtij diskutimi ngre pikpyetje mbi këtë figurë komplekse, që u bë i pasur duke investuar fonde më risk, dhe që një pjesë të parave të tij, në ndryshim nga mjaft miliarderë të tjerë, ka zgjedhur t’i shpenzojë për forcimin e atyre që ai e quan shoqëri të hapura./VOA

LEXO TE PLOTE

Kryesore

Hetimi i Ilir Metës/ Fatmir Mediu injoron deputetët

Publikuar

-

Nga

 Fatmir Mediu, kryetari i Partisë Republikane, ka qenë pjesë e të intervistuarit në “Ditarin” e televizionit “A2-CNN”, ku si temë diskutimi ishte dalja e presidentit Ilir Meta, paraditen e sotme, përpara trupës së Komisionit Hetimor parlamentar.

Ndërsa e ka vlerësuar qëndrimin e Presidentit, Mediu ka injoruar deputetët pjesëmarrës në aktin e marrjes në pyetje të Ilir Metës, duke i etiketuar si shërbetor të verbër të urdhërave politik etj.

“Sot ishte shfaqja më e turpshme e Kuvendit të Shqipërisë, deputetë që nuk njohin as Kushtetutën, por i shërbejnë verbërisht urdhrave politikë. Nga ana tjetër, Presidenti, me përgjegjësinë dhe me autoritetin që i jep Kushtetuta, shpjegoi vendimin e tij për shtyrjen e datës së zgjedhjeve, e cila nuk u respektua për shkak të urdhrit politik të Edi Ramës. Ku objekt hetimi ishte i ndërtuar qëllimisht nga ana e Partisë Socialiste, e cila pas raportit të OSBE/ODIHR duhet të kishte një reflektim. Interesi i tyre politik dominon mbi interesin kombëtar. Më bëri përshtypje analiza e Presidentit, më tërhoqi vëmendjen qëndrimi i tij kur tha se nuk donte të kishte një Rajshtag në Shqipëri. Ky komision është një zgjatim i pavlerë. Edi Rama ka shpërfytyruar shtetin dhe shtetarin. Sot shqiptarët mendojnë se shteti dhe shtetari janë një gjë e keqe. Rama e ka bërë këtë qëllimisht. Nuk ka parlament. Jemi në një vend ku nuk kemi as Gjykatë të Lartë e as Prokurori. Edhe Partia Socialiste është drejt degradimit”, , ka deklaruar Fatmir Mediu./CNA.al.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: