Connect with Us

Qeveria australiane: Në Shqipëri dominojnë bandat, zyrtarët fshehin pasuritë në kontinentin tonë

Aktualitet

Qeveria australiane: Në Shqipëri dominojnë bandat, zyrtarët fshehin pasuritë në kontinentin tonë

Publikuar

-

Pas qeverisë amerikane dhe asaj kanadeze, edhe qeveria australiane ka dhënë alarmin për mbizotërimin e bandave të drogës në Shqipëri dhe që përbëjnë kërcënim për të huajt. Sipas një raporti të publikuar në faqen zyrtare të saj në internet, theksohet se në Shqipëri rrezik përbëjnë bandat e hajdutëve, kriminelët e rrugës, si dhe bandat e armatosura të drogës. Raporti jep informacione për të gjitha ata shtetas australianë që duan të vizitojnë Shqipërinë, ku u kërkohet që të bëjnë kujdes.

“Krime si plaçkitje, vjedhje dhe rrëmbim çantash janë të pranishme. Duhet kujdes kur udhëtohet në transportin publik, pasi ka hajdutë xhepash. Udhëtarët duhet të jenë të vetëdijshëm dhe të jenë të kujdesshëm nga përplasjet e bandave të armatosura të kultivuesve të drogës me policinë”, thuhet në raportin dhe udhëzuesin e qeverisë australiane për shtetasit e saj.

Në të njëjtën linjë me Australinë ka qenë pak muaj më parë dhe Kanadaja me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pasi edhe ato jepnin alarmin për ekzistencën e bandave të armatosura dhe rreziku që kanoset ndaj të huajve. Një tjetër shqetësim i ngritur nga australianët është terrorizmi. Sipas tyre, ashtu si në shumë vende të Evropës dhe në Shqipëri ka rrezik për operim të grupeve terroriste. Për këtë arsye bëhet thirrje për kujdes edhe në këtë aspekt.

Një tjetër rrezik sipas qeverisë australiane është dhe rrëmbimi i pasaportave dhe mjeteve të tjera të identifikimit, të cilat përdoren për krime të ndryshme.

Fshehja e parave  

Në një tjetër raport të publikuar po nga qeveria australiane tregohet se pjesëtarë të mafies shqiptare, kriminelë dhe zyrtarë të lartë përdorin Australinë për të fshehur pasuritë apo për pastrimin e parave. Qeveria ka treguar skemën që ndiqet në pjesën më të madhe të rasteve.

LEXO EDHE:  Paratë jashtë bankave/ Shqipëria ndër nivelet më të larta në Europë

Sipas saj, transfertat e parave bëhen përmes kompanive të basteve dhe përmes faqeve që ofrojnë blerje në internet. Sipas të dhënave të publikuara aty, përmes kësaj mënyre paratë transferohen në mjaft vende ndërkombëtare, duke lëvizur vazhdimisht. Sipas raportit, një skemë e tillë ndiqet dhe nga vetë bandat shqiptare në Australi, të cilat nxjerrin paratë e drogës jashtë vendit.

Pas kontrolleve që janë bërë ndër muaj, autoritetet kanë zbuluar se përmes basteve online dhe blerjeve në internet ka pasur një lëvizje gjigante parash. Sipas tyre, rrjet kriminelësh dhe persona të veshur me pushtet përdorin sistemin e pagesave në internet për të mos u identifikuar.

Në raport theksohet se zakonisht përdoren llogaritë në bankat vendase për të kryer transferime dhe duke i përdorur ato për blerje në internet identiteti i personave mbetet i fshehur. Por ka raste që transferimet bëhen në SHBA fillimisht dhe më pas në Australi. Autoritetet e zbuluan skemën pas një goditje të një rrjeti shqiptarësh në Australi, të cilët kishin arritur të transferonin rreth 16 milion dollarë australianë. Por duke qenë se mjaft raporte ndërkombëtare kanë theksuar se disa deputetë e politikanë kanë transferuar paratë në Australi, nuk përjashtohet mundësia që edhe ata të përdorin të njëjtën skemë, apo të ngjashme me të.

Edhe inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive pak muaj më parë ka paditur penalisht një sërë zyrtarësh të cilët dyshohet se kanë fshehur paratë jashtë shtetit, madje deri në Australi. Mjaft raporte ndërkombëtare gjithmonë kanë dhënë alarmin se zyrtarët shqiptarë fshehin paratë jashtë vendit, por që deri më tani asnjë nuk është dënuar.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Çfarë ka bërë përpara se ti futej politikës/ Balluku zbulon punën e saj të parë

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku ka treguar për punën e sah të parë, e cila tejkalon te gjitha pritshmerite qe mund te kete pasur deri me tani.

Balluku është shprehur se puna e saj e parë ka qenë në radio. Ministrja shtoi se në vitin 2005 ajo ka drejtuar një emision të quajtur “Me sytë e Anë”, duke dashur të fshehë kështu emrin e saj të vërtetë.

Balluku tha në “Top Albania Radio”se në ministrinë e saj, ashtu si edhe në ministritë e tjera, janë të punësuara shumë gra.

LEXO EDHE:  Rrezikon Shqipëria Schengenin?

LEXO EDHE:  Sondazhi i IPR Marketing, vlen sa licensat e katër HEC-eve

Ndër të tjera ministrja tha se Edi Rama beson që nëse do punë, duhet të mbështetesh tek gratë, e nëse do llafe, tek burrat./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ LSI doli forcë e parë vetëm në fshatin e Ilir Metës

Publikuar

-

Nga

Nga Esiona Konomi

Disa skraparlinj i duartrokitën thirrjet e kryeministrit Edi Rama për të dërguar në shtëpi Ilir Metën. Por bastioni më besnik i Presidentit, nuk e tradhtoi LSI-në.

Edhe pse Nasip Naço, protagonisti kryesor ndër vite i LSI-së në këtë zonë, kandidoi për Partinë Socialiste, sërish në Skrapar partia e Metës apo e Kryemadhit nuk u shpërbë. Rezultati i 25 prillit, tregon se në bashkinë Skrapar, Partia Demokratike është forcë e tretë politike, ndërsa LSI ruan pozitat e subjektit të dytë më të votuar.

Më të palëkundur nga thirrjet e Ramës janë treguar votuesit e Çepanit. Në fshatin ku ka lindur Ilir Meta, LSI është forcë e parë politike, duke tejkaluar partinë Socialiste dhe atë Demokratike, megjithëse, diferenca në vota është e vogël. Por “mbretërimi” i LSI-së mbaron këtu. Përtej Çepanit e Skraparit, bashkitë e tjera ishin një ndëshkim për partinë e Kryemadhit.

Largimi i Nasip Nacos dhe grupit të tij në kampin kundërshtar dhe dërgimi në Skrapar i figurave të reja të LSI-së, i solli kosto të mëdha kësaj partie. Aty ku kishte pasur dy deputetë, Kryemadhi nuk mundi të nxirrte dot asnjë mandat. Edhe pse Ardit Çela e humbi një vend në Parlament me fare pak vota, karrige të cilën e siguroi në kutitë e fundit të votave, Blendi Klosi.

LEXO EDHE:  Çmimet e energjisë për familjarët/ Shqipëria më e shtrenjta në rajon

LEXO EDHE:  Rrezikon Shqipëria Schengenin?

REZULTATI NË BASHKINË SKRAPAR
Partia Socialiste e Shqiperise 3547 53.50 %
Levizja Socialiste per Integrim 2174 32.79 %
Partia Demokratike

REZULTATI NË ÇEPAN
Levizja Socialiste per Integrim 164 43.62 %
Partia Socialiste e Shqiperise 157 41.76 %
Partia Demokratike 45 11.97 %

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Çfarë ndodhi në Korçë?/ Policia arreston të plagosurin dhe shokun e tij

Publikuar

-

Nga

Shpërthimi me tritol në Shkodër/ Zbardhen detajet e para

Mbrëmjen e djeshme në qytetin e Korçës u raportua se u vetëplagos me armë zjarri një 33-vjeçar.

Ditën e sotme u arrestua  për veprën penale “Kallëzimi i rremë”, i vetëplagosuri  dhe shoku i tij.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Korçë, në vijim të punës për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë të ngjarjes së ndodhur mbrëmjen e djeshme, në qytetin e Korçës, ku u vetëplagos me armë zjarri 33-vjeçari M. R., banues në Korçë, pas veprimeve hetimore të kryera bënë arrestimin në flagrancë të tij dhe shokut të tij shtetasit A. A., 32 vjeç, banues në Pogradec.

Shtetasit e mësipërm, kanë krijuar prova të rreme, me qëllim shmangien nga e vërteta e ngjarjes.

LEXO EDHE:  Bllokim masiv në brigjet e Tasmanisë/ Ngordhin 90 balena në Australi

LEXO EDHE:  Sondazhi i IPR Marketing, vlen sa licensat e katër HEC-eve

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprime të mëtejshme hetimore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE