Connect with Us

Si mund te jete makina pa shofer që po krijon Apple?

Teknologji

Si mund te jete makina pa shofer që po krijon Apple?

Publikuar

-

Kohët e fundit, zërat se gjiganti i teknologjisë, Apple, ka si projekt të radhës një makinë që ecën vetë, kanë nxitur fantazinë e dizajnerave. Foto të versioneve hipotetike se si mund të jetë një makinë e krijuar nga Apple kanë filluar të qarkullojnë në internet. Por përtej hamendësimeve, ajo që dihet është se kompania është në kërkim të një zone ku mund të testojë mjete, me të cilat pritet të rivalizojë konkurrentët. Në maj, inxhinierët e Apple kanë zhvilluar një takim në San Francisko, me qëllim gjetjen e një vendi të tillë të përshtatshëm dhe tepër të sigurt. Është fjala për një zonë rreth 2100 akra, e cila më parë ka qenë një bazë detare. Deri tani kompania nuk ka konfirmuar asgjë. Megjithatë, modelet hipotetike që qarkullojnë në internet mund të mos jenë shumë larg mjetit që Apple mund të jetë duke përgatitur, duke parë thjeshtësinë dhe perfeksionin që i karakterizon, një veçori kjo e krijuesit të Apple, Steve Jobs.

LEXO EDHE:  Fluksi i lartë i makinave që lëvizin për pushime/ Policia apel shoferëve

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Teknologji

Facebook ndryshon logon e aplikacionit për 24 orë për arsyen e veçantë

Publikuar

-

Nga

Facebook ndryshon logon e aplikacionit për 24 orë për arsyen e veçantë

Facebook po ndërron logon e tij për një ditë vetëm në festën e Ditës Ndërkombëtare të Gruas. Kur hapni aplikacionin, marka klasike e shkronjave të vogla të ndërmarrjes Kalifornia ndryshon në fytyrat e grave nga kultura të ndryshme.

Kjo për arsyen e veçantë pasi sot është Dita Ndërkombëtare e Gruas. E festuar për më shumë se një shekull, dita thekson arritjet e grave në të gjithë globin, si dhe pabarazitë me të cilat përballen.

Ndërsa bota ka bërë progres në vitet e fundit, asnjë vend nuk pritet të arrijë barazinë gjinore deri në vitin 2030, sipas Indeksit Gjinor SDG . Për të shënuar IËD, logoja e vogël “facebook” në këndin e sipërm të majtë të ekranit bazë të aplikacionit qëndrojnë portretet e tetë grave./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përditësimi i WhastApp/ Tani mund të bëni thirrje zanore dhe video nga çdo kompjuter

Publikuar

-

Nga

Përditësimi i WhastApp/ Tani mund të bëni thirrje zanore dhe video nga çdo kompjuter

WhatsApp ka përditësuar aplikacionin e tij të desktopit në mënyrë që përdoruesit të mund të bëjnë thirrje zanore dhe video përmes kompjuterit të tyre.

Karakteristika është e përputhshme me Windows dhe macOS. WhatsApp zbuloi funksionin në një postim të fundit në blog .Ai tha: “Ne jemi të lumtur të njoftojmë se thirrjet private dhe të sigurta me zë dhe video janë tani në dispozicion në aplikacionin desktop të WhatsApp.

“Thirrjet zanore dhe video në WhatsApp janë të koduara nga skaji në fund, kështu që WhatsApp nuk mund t’i dëgjojë ose t’i shohë ato, pavarësisht nëse telefononi nga telefoni juaj ose kompjuteri juaj.”

Vetëm thirrjet me zë dhe video një-në-një janë aktualisht të disponueshme.WhatsApp shpreson të zgjerojë funksionin për të përfshirë biseda në grup. Tani thirrjet me zë dhe video në grup WhatsApp do të duhet të ndodhin midis dy telefonave inteligjentë.

Kjo nuk ka gjasa të jetë e dobishme për kolegët e punës që kanë nevojë për thirrjet e tyre për të përfshirë një ekip të madh. Mund ta provoni veçorinë tani në një kompjuter Mac ose Windows.

Si të bëni një thirrje zanore ose video WhatsApp në kompjuterin tuaj?

Në fillim do të duhet të siguroheni se po përdorni një version të azhurnuar të softuerit MacOS ose Windows.Ju gjithashtu do të duhet të siguroheni që kompjuteri ose laptopi juaj kanë një mikrofon dhe aparat fotografik që janë të aktivizuara.

LEXO EDHE:  Londër/ Makina hyn mes njerëzve, ka të plagosur

LEXO EDHE:  Tentoi t’i shpëtojë policisë/ Përplaset makina me klandestinë, plagosen 4 sirianë

Shkoni te WhatsApp.com/download dhe më pas klikoni për të shkarkuar aplikacionin desktop për Mac ose Windows PC.Pastaj shkarkoni aplikacionin për desktop dhe hapeni kur të jetë gati.Do t’ju kërkohet të skanoni një kod QR të cilin mund ta paraqisni në telefonin tuaj nëse shkoni në cilësimet tuaja të WhatsApp dhe klikoni “WhatsApp Web”.

Bisedat tuaja në WhatsApp duhet të ngarkohen në ekranin e kompjuterit tuaj.Klikoni në bisedën e personit me të cilin dëshironi të bëni thirrje zanore ose video.Pastaj zgjidhni midis ikonës së thirrjes zanore ose video.

Ju lutemi vini re se opsioni i thirrjes video nuk do të funksionojë nëse nuk keni një aparat fotografik./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Si të fikni telefonin tuaj iPhone nëse butoni është i prishur

Publikuar

-

Nga

Si të fikni telefonin tuaj iPhone nëse butoni është i prishur

Për të çaktivizuar një Apple iPhone me ID ose një model të vjetër me vetëm butona, shtypni dhe mbani butonin anësor / sipër (gjumë / zgjim).

Pastaj rrëshqitni slide që shfaqet deri në të djathtë për të “Fikur” iPhone tuaj dhe prisni që ekrani të mbyllet plotësisht.Për të fikur një iPhone me ID të fytyrës dhe pa një buton, së pari shtypni dhe mbani një nga butonat e volumit. Pastaj, shtypni dhe mbani shtypur butonin anësor (gjumë / zgjim).

Kur të shfaqet rrëshqitësi “Power Off”, rrëshqitni deri në të djathtë për të fikur iPhone tuaj dhe prisni që ekrani të mbyllet plotësisht.

Si mund ta fik një iPhone nëse butoni i energjisë është prishur?

Ju përsëri mund të fikni një iPhone nëse butoni i energjisë është prishur ka dy mënyra për ta bërë këtë. E para është të hapni cilësimet e iPhone tuaj dhe të hyni në cilësimet “Të përgjithshme”. Në fund të listës, prekni “Shutdoën”, rrëshqitni djathtas në rrëshqitësin “Power Off” dhe prisni që ekrani të mbyllet.

LEXO EDHE:  Tentoi t’i shpëtojë policisë/ Përplaset makina me klandestinë, plagosen 4 sirianë

LEXO EDHE:  Makina përplaset me një autobot te Rruga e Kombit/ Disa persona të plagosur

Mënyra e dytë është të përdorni butonin ndihmës virtual, ose “lundrues”. Për të hyrë në këtë, hapni Cilësimet dhe shkoni te Accessibility. Nën “Fizike dhe Motor”, zgjidhni “Prek”, pastaj aktivizoni Ndihmën Ndihmëse. Një buton lundrues do të shfaqet në ekran. Mbajeni ose trokitni lehtë mbi këtë buton derisa të shfaqet një seri ekranesh, pastaj zgjidhni “Pajisja”, pastaj “Kyçi i ekranit”, më pas rrëshqitni rrëshqitësin deri në të djathtë për të fikur iPhone tuaj.

Si mund të ndizni një iPhone?

Për të ndezur çdo iPhone shtypni dhe mbani shtypur butonin anësor ose të sipërm (gjumë / zgjim) derisa të shfaqet logoja e Apple.Për të ndezur një iPhone me një buton të thyer të energjisë, thjesht lidheni atë me një burim të energjisë elektrike.IPhone juaj duhet të fillojë disa sekonda pasi të fillojë të karikohet  por mund të zgjasë pak nëse mbaron bateria./ CNA.al

LEXO TE PLOTE