Connect with Us

Prokurorin Special të Maqedonisë mund ta emërojnë SHBA dhe BE

Kosova & Rajoni

Prokurorin Special të Maqedonisë mund ta emërojnë SHBA dhe BE

Publikuar

-

Nëse deri më 14 shtator partitë politike nuk dakordohen për emrin e prokurorit të ri special që do të hetojë aferën e përgjimeve dhe përmbajtjen e tyre, atëherë prokurori do të zgjedhet me vendim arbitrar nga diplomacia amerikane dhe evropiane, mëson televizioni Alsat-M nga burime diplomatike

Tema e prokurorit special, i cili duhet të zgjidhet më 15 shtator, pritet të hapet nesër në takimin e grupeve punuese për implementimin e Marrëveshjes së Përzhinos mes liderëve të katër partive më të madha të Maqedonisë – Nikolla Gruevski, kryeministër dhe lider i VMRO-DPMNE-së, Zoran Zaev, LSDM, Ali Ahmeti, BDI dhe Menduh Thaçi, kryetar i PDSH-së, raporton Alsat-M.

Takimet rifilluan pas një pushimi dyjavor përsëri sot. Në rend dite ishte pastrimi i listës zgjedhore, temë kjo që shkaktoi përplasje mes partive. LSDM kërkon regjistrim aktiv të qytetarëve me të drejtë vote, ndërsa VMRO kërkon vetëm pastrim të listës aktuale. BDI vlerëson se regjistrimi aktiv do të lë jashtë listës shumë shqiptarë, andaj propozon votim përmes shenjave të gishtërinjve.

LEXO EDHE:  Dhuna ndaj gazetarit/ Manjani apel prokurorëve dhe gjyqtarëve

Përplasje ka pasur edhe për atë se kush duhet të menaxhojë me listën e votuesve, pasi LSDM ka kërkuar që kjo kompetencë t’i bartet krejt ësisht Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, ndërsa VMRO kërkon të mbetet në MPB.

Sot pritet që të hapet edhe tema e votimit të diasporës, për çka LSDM dhe BDI kërkojnë heqjen e tre deputetëve të diasporës ose vendosjen e cenzusit minimal për zgjedhjen e një deputeti në diasporë. Ndërkaq VMRO-DPMNE nuk pranon asnjë ndryshim në këtë drejtim.

Në grupet punuese sot marrin pjesë Nikolla Todorov dhe Nikolla Popovski nga VMRO-DPMNE, Radmilla Sheqerinska dhe Damjan Mançevski nga LSDM, Musa Xhaferi dhe Artan Grubi nga BDI, si dhe Imer Aliu dhe Luan Tresi nga PDSH. Përveç tyre në takim merr pjesë edhe ndërmjetësuesi belg, Vanhojt, si dhe diplomatë amerikanë dhe evropianë në Shkup.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Kryebashkiaku kallëzon për trafik droge presidentin Vuçiç dhe vëllain e tij

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiaku i qytetit Novi-Sad në Serbi, Milosh Vuçeviç, ka akuzuar presidentin serbAleksandar Vuçiç dhe vëllanë e tij për përfshirje në kultivimin e marijuanës.

Dyshohet se Vuçiç ka dorë në mirëmbajtjen e një ferme ku kultivohej kanabis mjekësor i subvencionuar nga shteti.

Mirëpo, një muaj më parë aty janë gjetur edhe bimë narkotike të paligjshme.
Kallëzimi i Aleksandër Vuçiç dhe vëllait të tij është bërë për lidhje të dyshimta me kultivues dhe trafikantë të marijuanës në vend.

Në fermën me të cilën dyshohet se vëllezërit Vuçiç kanë bashkëpunuar, muajin e kaluar janë gjetur dhe sekuestruar afro 4 tonë bimë marijuane.

Para se pronari i fermës të arrestohej, dyshohet se telefonoi vëllain e presidentit, por autoritetet e mohojnë këtë fakt.

“Dua t’ju njoftoj se sapo regjistrova paditë personale kundër Aleksandër dhe Andrej Vuçiç. Vëllezërit Vuçiç thuhet se janë përfshirë në kultivimin e lëndëve narkotike në një fermë të Jovanicës. Është lajm shqetësues që nuk duhet të na lërë indiferentë. Qytetarët duhet të dinë të vërtetën dhe sa më shpejt,” deklaroi Vuçeviç.

LEXO EDHE:  Refugjatët/ Shtyhet marrëveshja BE-Turqi

LEXO EDHE:  Dorëzohet Putin: SHBA superfuqia e vetme në botë

Kryebashkiaku i Novi-Sadit, Milosh Vuçeviç, tha se qëllimi i kallëzimit të tij, në të vërtetë është me qëllim që të pastrojë figurën e kreut të shtetit nga akuzat.

Grupimet opozitare e quajnë nismën e anëtarit të partisë në pushtet një farsë politike.

Presidenti Vuçiç thotë se nismën e urdhëroi vetë për t’i dhënë fund gënjeshtrave pasi deklaratat e tij mohuese nuk po merren parasysh prej javësh./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Deklaratat e Vuçiç për Masakrën e Reçakut/ Ambasada e SHBA në Prishtinë: Provokative

Publikuar

-

Nga

Për deklaratën e presidentit të Serbisë Alekandër Vuçiç se masakra e Reçakut në Kosovë është trillim, ka reaguar ditën e sotme edhe Ambasada e SHBA-së në Prishtinë.

Ambasada thotë se Vuçiç duhet të vetëpërmbahet, pasi i cilëson deklaratat e tij si të dëmshme dhe provokative, ndërsa thekson se kjo dëmton mundësitë për pajtim dhe kthimin në dialog.

“Mbretëria e Bashkuar mbështet deklaratat nga Bashkimi Evropian, PSSP i Kombeve të Bashkuara dhe të tjerët, si përgjigje ndaj komenteve të fundit që mohonin ngjarjet e mire dokumentuara që kanë ndodhur në Reçak, në janar të vitit 1999. Përfaqësuesit nga të gjitha palët kanë përgjegjësi që të përmbahen nga retorika e dëmshme dhe provokative, që është mosrespektuese ndaj viktimave dhe familjeve të tyre, dhe dëmton mundësitë për pajtim dhe kthimin në dialog. Ne presim që institucionet gjyqësore në Prishtinë do të ndjekin procesin e duhur në trajtimin e të gjitha çështjeve në mënyrë transparente, pa paragjykime etnike”, thuhet në reagimin e Ambasadës së SHBA-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kadri Veseli niset për në Hagë/ Jam krenar që i shërbeva UÇK-së

Publikuar

-

Nga

Kreu i PDK-së, Kadri Veseli është nisur drejt Hagës ku do të merret në pyetje nga hetuesit e Gjykatës Speciale.

Veseli u shpreh se Gjykata Speciale është sfidë përballë krimeve makabre serbe.

“Tani jam duke udhëtuar për në Hagë me ftesë të dhomave të Specializuara, jam i ftuar për intervistim, gjykata Speciale është sfidë përballë krimeve makabre serbe, por të njejtën kohë është sfidë përballë krimeve makabre serbe po edhe një moment ndërkombëtar për të rikonfirmuar pastërtinë e luftës së popullit tonë të UCK-së, çdo luftëtar i lirisë është krenar që ka pas fatin t’i shërbejë atdheut të vetë, edhe unë, jam shumë krenarë e falënderoj zotin për këtë dhe dua ta them se me asnjë gjë nuk e ndrroj asnjë pjesë të jetës time krenare, historia e UCK është histori për liri dhe pavarësi”, tha Veseli.

LEXO TE PLOTE