Connect with Us

Zyra per Kosoven ne qeverine e Beogradit, akuzon Edita Tahirin

Kosova & Rajoni

Zyra per Kosoven ne qeverine e Beogradit, akuzon Edita Tahirin

Publikuar

-

E ashtuquajtura Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, përmes një komunikate dërguar mediave sot, ka vlerësuar se pas çdo paraqitjeje të ministres Edita Tahiri fshihet dëshira për të parandaluar të drejtën për normalizim të marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës, serbëve dhe shqiptarëve

“Dërgimi i porosive nacionaliste, në vend të porosive të pajtimit, nuk do t’u ndihmojë as shqiptarëve e as serbëve”, thuhet në reagimin e kësaj zyre, raporton Koha.net.

Sipas kësaj zyre, dialogu nuk është dhe nuk duhet të jetë vazhdim i luftës me mjete tjera.

“Tahiri, në vend të porosive të zbrazëta kërcënuese dhe hapjes së problemeve të reja, do të duhej të përqendrohej në gjetjen e zgjidhjeve për problemet me të cilat përballet i gjithë populli në Kosovë e Metohi”, theksohet më tej në këtë reagim.

LEXO EDHE:  Kosova perfshihet nga shirat dhe stuhite, ne Gjakove edhe bresher

Ky reagim i kësaj zyre erdhi pasi Tahiri, duke folur për mediat tona, paralajmëroi se edhe Kosova do të aplikojë targa provuese për qytetarët e Serbisë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Xhamajka njeh Kosovën/ Thaçi: Rezultat i punës së vështirë

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një tweeti në llogarinë e tij ka njoftuar se Republika e Kosovës është njohur nga Xhamajka.

“Xhamajka ka njohur Republikën e Kosovës si shtet sovran dhe të pavarur”, shkruan Thaçi.
Thaçi thotë se “Ky është rezultat i punës së vështirë dhe lobimit për vite të tëra nga Eliot Engel”.

“Punë e mirë. Faleminderit miqve tanë nga Kingstoni”, pëfundon Thaçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Superaksion në Maqedoninë e Veriut/ Sekuestrohet 1.3 ton kokainë

Publikuar

-

Nga

Një aksion i madh është duke u zhvilluar në fshatin Krushopek të Komunës së Sarajit, në Maqedoninë e Veriut.

Mediat vendase raportojnë se policia ka sekuestruar deri më tani 1.3 ton kokainë.

Nga informacionet paraprake dyshohet se kokaina ka ardhur nga Amerika në Mal të Zi dhe kishte si destinacion Koperin e Sllovenisë.

Por duket se autorët e kanë ndryshuar destinacionin dhe droga është dërguar në Krushopek, ku dhe u kap nga autoritetet.

LEXO EDHE:  Shoqja e Superman-it akuzohet për trafikim seksual/ Rekrutonte gra për tu bërë skllave seksi

LEXO EDHE:  Mustafa takohet me shefin e misionit të FMN-së për Kosovën

Operacioni i policisë së Maqedonisë së Veriut është realizuar në bashkëpunim me forcat ndërkombëtare, por ende nuk ka shumë detaje rreth tij. Pritet një reagim nga autoritetet maqedonase./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Detaje shokuese nga tragjedia në Kosovë/ Policja i dha 12 mijë euro tezes, qëndroi 4 orë mes familjarëve të vrarë

Publikuar

-

Nga

Të tjera detaje tragjike dalin në dritë nga vrasja e 5-fishtë që ndodhi një ditë më parë në një familje në Gjilan, ku vajza dyshohet se vrau prindërit, dy vëllezërit dhe më pas veten.

Valdete Bllaca, e stërvitur dhe me profesionin e polices, e kishte paramenduar dhe e kishte përgatitur në përpikmëri skenarin e tragjedisë së djeshme. Vrasjen e prindërve, dy vëllezërve e më pas edhe vetëvrasjen, Valdete Bllaca e kishte planifikuar së paku një ditë përpara.

Gazeta Sinjali ka mësuar nga burime të sigurta e të afërta me familjen e polices se dyshohet që së paku një ditë përpara krimit, ajo kishte dorëzuar te tezja e saj 12 mijë euro.

Në bisedë e sipër, Valdete Bllaca mësohet se e kishte pyetur tezen se sa do të mund të kushtonte një varrim. Megjithatë, ajo nuk i kishte treguar tezes asnjë detaj se pse po ia linte paratë dhe se ku i kishte marrë ato, raporton Gazeta Sinjali.

LEXO EDHE:  Më shumë stil vajzat e Kosovës apo të Shqipërisë? Flet stilisti i njohur

LEXO EDHE:  Kosova perfshihet nga shirat dhe stuhite, ne Gjakove edhe bresher

Intriguese dhe dramatike ishin edhe lëvizjet dhe sjelljet e fundit të polices Valdete Bllaca përpara se ta vriste babain, nënën, dy vëllezërit e më pas edhe veten. Gazeta Sinjali mëson gjithashtu se personat e fundit që ajo i kishte kontaktuar ishin tezja dhe bashkëshorti i saj. Kontakti me ta kishte ndodhur vetëm disa minuta para se ajo ta shkrepte armën drejt vetes, në fund të një vrasjeje të katërfishtë.

Tezja me bashkëshortin e saj, në ditën tragjike kishin shkuar për vizitë te familja Bllaca, mirëpo te dera i kishte pritur Valdete Bllaca për të mos i lënë të hynin brenda. E shqetësuar, Valdete Bllaca mësohet se u kishte thënë atyre se ata (familja) nuk janë aty dhe se ajo ishte e zënë. Pasi ishin përshëndetur me policen dhe kishin vendosur të largoheshin nga aty, tezja dhe bashkëshorti i saj dëgjuan dy krisma të plumbave kur Valdete Bllaca shkrepi drejt vetes.

LEXO TE PLOTE