Connect with Us

Befason ekonomia greke, rritje 0,8 për qind në tremujorin e dytë

Ekonomi

Befason ekonomia greke, rritje 0,8 për qind në tremujorin e dytë

Publikuar

-

Ekonomia greke ka shfaqur befasinë e parë gjatë këtyre kohëve të fundit, duke iu rikthyer rritjes në tremujorin e dytë të këtij viti, pavarësisht problemeve politike dhe kërcënimit për një dalje të mundshme të Greqisë nga Eurozona.

Lajmi vjen pas publikimit të të dhënave ekonomike gjatë së enjtes, duke i dhënë kështu një tjetër shtysë pozitive kryeministrit Alexis Tsipras dhe qeverisë së majtë të drejtuar prej tij. Të dhënat e rishikuara treguan gjithashtu se Greqia nuk ka pasur as rritje dhe as rënie të prodhimit kombëtar gjatë tremujorit të parë, ndryshe nga sa ishte raportuar më herët për një tkurrje prej 0,2 për qind.

Këto të dhëna tregojnë se vendi nuk ka rënë në recesion në fillim të këtij viti, siç ishte besuar, për shkak të kundërshtimeve të ashpra fillimisht nga qëndrimi i “vijës së ashpër” të Tsiprasit kundër masave shtrënguese të kërkuara nga huadhënësit ndërkombëtarë.

Produkti i Brendshëm Bruto (PBB/GDP) është rritur me 0,8 për qind gjatë tremujorit Prill-Gusht, bazuar në vlerësimet e rishikuara sezonalisht nga shërbimi i statistikave ELSTAT.

Ende nuk është publikuar asnjë e dhënë se çfarë ka ndikuar në këtë rritje, pasi këto shifra janë paraprake, por, analistët thonë se disa sektorë, siç është turizmi – një shtyllë bazë e ekonomisë greke, – ka shfaqur aftësinë për të përballuar pasigurinë që rrodhi pas muajsh të tërë të ngecjes së bisedimeve me huadhënësit ndërkombëtarë.

LEXO EDHE:  Çmimi i karburanteve vijon të rritet në tregjet e pakicës

“Disa tregues të aktivitetit ekonomik gjatë tremujorit të dytë, përfshi konsumin, prodhimin industrial dhe turizmin, kanë treguar elasticitet të veçantë”, thotë ekonomisti Nikos Magginas, i Bankës Kombëtare. “Kjo shpjegon shifrat surprizë të tremujorit të dytë të GDP-së”. Ai shtoi se këto të dhëna ndihmojnë në pasjen e një parashikimi më optimist për vitin në tërësi, duke e bërë “më realiste” perspektivën e një tkurrjeje të përgjithshme prej më pak se 2 për qind për vitin 2015.

Sipas skenareve aktuale, mbi të cilat autoritetet greke nënshkruan një marrëveshje me huadhënësit ndërkombëtare për ndihmën e tretë të shpëtimit, ekonomia greke pritet të tkurret me 2,1 deri në 2,3 për qind gjatë këtij viti. Ekonomia greke doli nga recesioni 6-vjeçar në vitin 2014, por rezultoi sërish me negativitet në tremujorin e fundit të vitit të kaluar për shkak të ndryshimit të qeverisë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Ekonomi

Pandemia/ Halim Kosova leksion Ramës: Sistemi parësor nuk po ia del, ja ku duhet të përqëndrohet financimi

Publikuar

-

Nga

Pandemia/ Halim Kosova leksion Ramës: Sistemi parësor nuk po ia del, ja ku duhet të përqëndrohet financimi

Mjeku i njohur gjinekolog Halim Kosova është i ftuar mbrëmjen e sotme në “Open” ku po flitet për situatën e pandemisë.

Ai kritikoi qeverinë ku  tha se investimet kanë qenë të vogla dhe numri i mjekëve në sistemin parësor mjekësor është i ulët.

“Situata është e papëlqyeshme për ne të gjithë, dhe askush s’e planifikon dot. E shoh situatën si qytetar, si mjek dhe ish-ministër shëndetësie, edhe pse në një kohë të shkurtër. Jo vetëm tek ne na gjeti të papërgatitur, por edhe vendet e zhvilluara. Sepse ishte virus i pabesë, agresiv, i ngjitshëm tej mase dhe ndaj po i vuajmë pasojat.

Financimet në sistemin shëndetësor duhet të përqendrohen në aspektin e mjekimit. Investimet janë të vogla dhe duhet organizim. Duhet një sistem i mirë parësor, që domethënë të mos i bjeri vetëm Infektivit në kurriz kjo situatë. Sistemi parësor nuk po ia del siç duhet sepse unë e njoh mirë dhe kam kontakte me pacientë.

Më vijnë gra nga të gjitha vendet e Shqipërisë, dhe më thonë kjo gjë nuk funksionon në zonën tonë. Mora hartën dhe pashë sa gjinekologë ka në të gjithë Shqipërinë, një shifër e ulët sa i takon furnizimit të mjekëve në sistemin parësor nëpër rrethe. Suksesi i trajtimit të Covid në fazat e rëndë bëhet në shtratin e shtëpisë. Kjo situatë nxorri në pah shumë dukshëm rëndësinë e mjekut të familjes”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Projekti për ndihmën ekonomike drejt ristrukturimit/ Kërkohet shtyrje deri në dhjetor 2022

Publikuar

-

Nga

Qeveria shqiptare ka kërkuar që projekti për modernizimin e asistencës sociale që po mbështetet nga Banka Botërore të zgjatet me një afat 18 mujor dhe të mbyllet përfundimisht në dhjetor të vitit 2022.

Në një kërkesë për ristrukturim të projektit që sipas dokumenteve origjinale duhet të mbyllej në mes të këtij viti qeveria jep edhe argumentet e saj duke vënë të parën pandeminë e COVID-19 që ka vështirësuar proceset e nevojshme në terren.

Në dokumente thuhet se deri vonë vlerësimet për ecurinë e projektit kishin qenë të kënaqshme por problematikat e para u ndjenë me tërmetin e nëntorit të vitit 20019 dhe më pas me pandeminë.

“Pandemia COVID-19 ndikoi negativisht në përparimin e projektit : (i) Bllokimet në të gjithë vendin të imponuara nga Qeveria e Shqipërisë (Qeveria e Shqipërisë) për të parandaluar përhapjen e COVID-19 rezultoi në kufizime fizike dhe sociale (veçanërisht për personat me aftësi të kufizuara) që çoi në vonesa në zbatimin e projektit, (ii) Qeveria Shqiptare përjetoi kufizime buxhetore domethënëse për shkak të tërmetit në nëntor 2019 dhe pandemisë Covid-19, e cila rezultoi në një nën alokim të fondeve në linjat buxhetore që do të kontribuonin në arritjen e treguesve; dhe (iii) Qeveria ngriti shqetësimet në lidhje me rreziqet e reputacionit që lidhen me nxitjen e reformave institucionale komplekse në një mjedis kaq të paqëndrueshëm” thuhet në dokument.

LEXO EDHE:  Ekonomia nuk zhvillohet me koncesione

LEXO EDHE:  Ekonomia nuk zhvillohet me koncesione

Projekti për modernizimin e asistencës sociale nisi për herë të parë në vitin 2012 deri në vitin 2018 me një fond 43.989 milionë dollar. Më pas projekti u zgjat edhe me një fazë të dytë që nisi nga tetori 2018 deri në 30 qershor 2021. Të padisburuara aktualisht mbeten 8.23 milionë dollar ndërkohë që në këtë fazë të dytë fondi origjinal ishte 11 milionë dollar.

Projekti në këtë fazë të dytë ishte i përqendruar tek kriteret e disbursimit për ndihmën ndaj personave me paaftësi, bazuar në modelin social, të tre rajoneve që përfaqësojnë gjysmën e popullatës së vendit (Elbasani, Durrësi, Tirana), përmirësimin e aksesit të personave me aftësi të kufizuar në shërbimet sociale shtetërore në qendrat rajonale ku vendosen kriteret e përfitimit, promovimi i përfshirjes sociale të ndihmës ekonomike në periudhën që del nga program dhe përmirësimi i kontrollit dhe mbikëqyrës së ndihmës për aftësi të kufizuar./Monitor

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Sa orë duhet të punojnë shqiptarët për të paguar faturën e internetit?/ Të dytët më të shtrenjtë në Europë

Publikuar

-

Nga

Sa orë duhet të punojnë shqiptarët për të paguar faturën e internetit?/ Të dytët më të shtrenjtë në Europë

Shqiptarët duhet të punojnë 5 orë e 22 minuta për të paguar faturën më të lirë mujore të internetit me brez të gjerë, sipas një harte të publikuar nga ofruesi global Surfshark.

Periudha që duhet të punojnë është e dyta më e gjatë në Europë, pas Malit të Zi, me 7 orë e 4 minuta dhe më e lartë sesa mesatarja globale prej 3 orë e 48 minuta dhe ajo e Europës prej 2 orë e 15 minuta.

Në Maqedoninë e Veriut duhet të punohet 4 orë e 13 minuta, në Serbi 4 orë e 3 minuta dhe në Bosnjë 3 orë e 7 minuta. Të dhënat për Kosovën mungojnë.

Edhe për internetin në celular, Shqipëria renditet sërish e dyta në Europë, pas Greqisë, me 26 minuta punë, përkundrejt 43 minuta në Greqi. Shqiptarëve iu duhet të punojnë më shumë se maqedonasit (12 minuta), malazezët (3 minuta), serbët (5 minuta). Ndërsa italianëve iu duhet të punojnë vetëm 37 sekonda.

Sipas Indeksit të Cilësisë së jetës Dixhitale, nigerianëve do t’iu duhet të punojnë mesatarisht 33 orë në mënyrë që të jenë në gjendje të përballojnë kontratën më të lirë mujore me bandë të gjerë në vend. Kjo pavarësisht faktit se Nigeria ka shpejtësinë e tretë më të keqe dhe internetin e pestë më pak të besueshëm në studimin që u krye në 85 vende të botës.

Shumë vende në Amerikën Latine kanë të njëjtin problem. Filipinet janë më pak të përballueshme në Azi, pasi kërkojnë më shumë se shtatë orë punë me pagë mesatare për të siguruar një muaj internet me bandë të gjerë, pavarësisht nga cilësia e dobët e tij.

Sidoqoftë, kontinenti aziatik është shtëpia e disa planeve të lira të internetit. Një muaj internet kushton më pak se paga mesatare për orë në Japoni, Kinë dhe Nepal dhe vetëm pak mbi të në Indonezi dhe Singapor. Kjo e fundit është gjithashtu shtëpia e lidhjes më të shpejtë me bandë të gjerë në studim, si dhe më e besueshmja.

Lidhje shumë të përshtatshme dhe të besueshme të internetit mund të gjenden gjithashtu në Kanada, Izrael dhe shumë vende të Evropës. Disa shtete të Europës Lindore dhe Irani ofrojnë mundësi të përballueshme dhe stabilitet të madh, por nuk renditen lart sa i përket e shpejtësisë. Mali i Zi renditet si vendi me internetin më pak të përballueshëm në Evropë, me një çmim ekuivalent të shtatë orëve të punës.

LEXO EDHE:  “Nuk jemi të varfër, jemi të vjedhur”/ Tabaku tregon sa u kanë kushtuar këto 7 vite shqiptarëve

LEXO EDHE:  Ekonomia nuk zhvillohet me koncesione

Ndërsa çmimet e larta për shërbime të dobëta duken kontradiktore në dukje, çekuilibri mund të shpjegohet me infrastrukturë të dobët dhe shkallë më të ulët të depërtimit të internetit në disa vende, duke u përkthyer në një kosto më të lartë për një produkt që nuk është maturuar ende plotësisht.

Sipas raportit, çështja e kostove të internetit ngre një pikëpyetje tjetër për familjet sepse, në një mesatare globale, individët duhet të punojnë tre orë dhe 48 minuta në muaj për të paguar edhe për paketën më të lirë me bandë të gjerë. Sidoqoftë, kjo kohëzgjatje ndryshon në varësi të vendndodhjes. Në Nigeri, është gati 34 orë; në Honduras, 10 orë; në SHBA, 52 minuta; dhe në Kanada, 7 minuta.

Ndërsa vendet skandinave renditen lart për sa i përket cilësisë së përgjithshme dixhitale të jetës, ato kanë një kosto më të lartë të sigurimit të internetit të brezit të gjerë se vendet e tjera të pasura me ekonomi. Për shembull, në Suedi, është 1 orë e 46 minuta; në Danimarkë, 1 orë e 51 minuta; dhe Norvegjia, 1 orë e 53 minuta.

Ekziston gjithashtu një diferencë e konsiderueshme midis përballueshmërisë së internetit me bandë të gjerë dhe asaj në celular. Globalisht, interneti në celular është gati 23 herë më i përballueshëm sesa brezi i gjerë. Koha mesatare e punës për të përballuar 1GB internet më të lirin në celular është rreth 10 minuta.

Sidoqoftë, kjo kohëzgjatje ndryshon nga vendndodhja: në Izrael, është 17 sekonda; në Azerbajxhan 19 sekonda; në Poloni, 24 sekonda, dhe në Greqi, është 43 minuta; në Panama, është 44 minuta; dhe në Honduras, 1 orë e 3 minuta./Monitor

LEXO TE PLOTE