Connect with Us

Andrea Stefani godet fort/ Edhe bar do hamë, Rama-Meta mos prishen për inat të Saliut

Politikë

Andrea Stefani godet fort/ Edhe bar do hamë, Rama-Meta mos prishen për inat të Saliut

Publikuar

-

Andrea Stefani ka bërë një shkrim të gjatë sot te Dita, për të thënë se koalicioni PS-LSI duhet të vazhdojë.

Kjo, pasi sipas tij, Berisha është gati që të përfitojë dhe të rikthehet në pushtet.

Stefani bën edhe disa krahasime në këtë shkrim.

Ai thotë se Meta e kontrollon LSI-në si Stalini, ndërkohë që Berisha thotë se është si Hitleri.

“Stalini dhe Hitleri i ngjasojnë liderëve shqiptarë.

Për shembull Stalini, edhe pse i gjithëfuqishëm dhe me një kult absolut tek masat sovjetike, e kish të vështirë të merrte kthesa të forta politike duke neglizhuar atë që do të mendonte opinioni publik. Në kohën kur BRSS kishte nënshkruar një pakt mos-sulmimi me Gjermaninë, ministri i jashtëm i Hitlerit, Ribentrop, i propozoi Stalinit një himn mbi miqësinë mes të dy vendeve.

Por Stalini e refuzoi: “A nuk mendoni se duhet t’i kushtojmë një çikë më shumë vëmendje opinionit publik në të dy vendet tona? Gjatë disa viteve vazhdonim t’i hidhnim në shpinë, njeri tjetrit, lopata muti…Tani, papritmas i bëjmë të besojnë popujt tanë se të gjithë mllefet tona reciproke, janë falur dhe harruar? Ndryshimet kanë nevojë për kohë, nuk mund të vijnë kaq me nxitim”.

Ndërsa në Shqipëri, Meta nuk e pati fare problem opinionin e partisë apo elektoratit kur pasi kishte hedhur kushedi sa lopata me mut kundër Berishës, u bë me të në bashkëqeverisje. Partia e ndoqi nga pas si tufa e deleve bariun.

Po kështu edhe kur la Berishën dhe u bë me Ramën. Ndërsa Ramës, disa në PS, akoma nuk ja kanë falur aleancën me Metën. Edhe pse ajo i krijoi mundësinë të vijnë në pushtet. Ky shkrim tenton të tregojë se e kanë gabim.

Ndërkaq, kam përshtypjen se Meta ja kalon edhe Stalinit në këtë aspekt. Ai e zotëron LSI-në më mirë se Stalini partinë bolshevike.

LSI më duket tepër disiplinuar për të qenë demokratike.

PS më duket tepër e madhe për të qenë e disiplinuar. PD është edhe më keq, edhe e madhe edhe disiplinuar ndaj liderit. Prandaj Berisha më ngjason si Hitler. Dhe mos më thoni që lideri është Luli”, shkruan Stefani.

LEXO EDHE:  Pashkët Katolike/ Berisha uron besimtarët

Prandaj, sa kohë që “Hitleri”, edhe pse i rënë nga pushteti, është ende në kërkim të pushtetit, sa kohë nuk është mposhtur madje po përpiqet me të gjitha forcat që të pengojë lindjen e një pushteti drejtësie të lirë nga pushtetet politike, aleanca me “Stalinin” kundër “Hitlerit” duhet të vazhdojë”, e mbyll shkrimin e tij Stefani.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Video-Papagallët e Lulit/ I njëjti tekst në çdo deklaratë

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha po mundohet me çdo formë dhe mënyrë për të justifikuar humbjen e radhës që mori në 25 prill dhe dënimin e PD me katër vite të tjera në opozitë. Pas disfatës në zgjedhje, zërat për largimin e tij u shtuan nga dita në ditë, ku përveç ish përfaqësuesve të PD edhe qytetarët e thjeshtë demokratë po kërkojnë riformatim të partisë.

Frika e Bashës është e madhe, dhe për të mbuluart dështimin, ka nxjerrë papagallët e tij, të cilët në çdo dalje për media përsërisin të njëjtën deklaratë. Gazment Bardhi, Belind Këlliçi, Enkelejd Alibeaj apo Jorida Tabaku të cilët arritën të merrnin mandatin e deputetit dhe me “madhështë” përsërisin se vjedhjet janë të vjedhura nga regjimi Rama-Doshi-Rakipi dhe se PD po nxjerr çdo ditë fakte të reja.

LEXO EDHE:  Hajdutëria ka kapur kulmin/ Braimllari nxjerr videon: Rama gllabëroi 20 milionë euro për 4 kilometër rrugë

LEXO EDHE:  Hajdutëria ka kapur kulmin/ Braimllari nxjerr videon: Rama gllabëroi 20 milionë euro për 4 kilometër rrugë

Çdo ditë Partia Demokratike po bën publik gjithnjë e më shumë fakte, prova dhe të dhëna rreth vjedhjes më të madhe të zgjedhjeve në histori kryer nga regjimji Doshi-Rama-Rakipi”, thuhet në deklaratën e përsëritur të tyre.

Por mesa duket papagallët e Lulit ende nuk e kanë kuptuar se PD i ka shanset shumë të vogla, për të mos thënë zero që të vijë në pushtet nën drejtimin e Bashës.

Ky është një fakt, pasi ky i fundit në çdo proces zgjedhor ka dështuar dhe madje thellë, duke lënë pa asnjë përfaqësim demokratët dhe njerëzit që vërtet e duan partinë dhe kanë dhënë shumë për të pa asnjë lloj interesi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gramoz Ruçi dhe Armando Subashi, grup armiqësor me rojen e shkollës

Publikuar

-

Nga

Gramoz Ruçi dhe Armando Subashi grup armiqësor me rojen e shkollës

Partia Demokratike ka depozituar një kallëzim penal ndaj kryebashkiakut të Fierit Armando Subashi, Kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçi  dhe shtetasit Pëllumb Nanaj.

Ky i fundit rezulton të jetë roje shkolle në Fier, por demokratët duket se e kanë futur në ‘listën e zezë’, pas humbjes së tyre.

Në shkresën që mban datën 31 mars, PD e akuzon këtë të fundit se ka bashkëpunuar me Subashin e Ruçin për të zhvilluar takimet elektorale në aborrin e shkollës.

Madje demokratët akuzojnë se ky i fundit është punësuar nga socialistët me qëllim për ti marrë votën me 25 prill.

Ndoshta Nanaj mund të jetë vërtetë një mbështetës i socialistëve, por të paktën demokratët t’i gjenin një bashkëpunëtorë më serioz Gramozit, jo rojen e shkollës, pasi mirë që humbin por nuk dijnë as të justifikohen duke rënë në nivel qesharak.

Më poshtë gjeni dhe denoncimimin e çuar në KAZ që CNA.al e ka siguruar nga juristët e PD./CNA.al


LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta dy herë në Prokurori/ I ndjekur penalisht për korrupsion  

Publikuar

-

Nga

Meta dy herë në Prokurori/ I ndjekur penalisht për korrupsion  

Presidenti Ilir Meta, po mundohet të shmangë vëmendjen nga Komisioni i Posaçëm Hetimor i ngritur për shkarkimin e tij.

Shkak për nisjen e këtij hetimi u bënë deklaratat e Presidentit, para, përgjatë dhe pas zgjedhjeve të 25 Prillit, ku bënte thirrje për revolucion, luftë civile, prerje gjymtyrësh, rrëmbim kosash e sfurqesh dhe kërcënonte ndërkombëtarët.

Por, Meta pas reagimeve të fundit nëpërmjet stafit të tij, ka zgjedhur të heshtë në lidhje me këtë hetim.

Ai sot është shfaqur i shqetësuar në rrjetet sociale në lidhje me fenomenin e pastrimit të parave.

“Është bërë e qartë nga të gjitha institucionet dhe organizatat prestigjioze ndërkombëtare, që fenomeni kriminal i pastrimit të parave është kthyer në sistem dhe që kryesisht të ardhurat nga trafiku dhe tregtia e drogës po pastrohen me lehtësi në sektorin e ndërtimit dhe të turizmit”, shprehet Meta.

Këtë e thotë Meta, Presidenti, apo ish kryeministri i vetëm në dy dekadat e fundit që është proceduar penalisht për korrupsion.

Fytyra e re Metës

Sot Ilir Meta, paraqitet me një fytyrë të re, ndonëse përgjatë viteve që është në politikë, është shenjëstruar për korrupsion, por ka arritur t’ia hedhë deri më tani drejtësisë pa i hyrë gjemb në këmbë.

Kujtojmë se në vitin 2015, Meta i cili në atë kohë ishte kreu i Kuvendit, akuzohej se kishte marrë ryshfet nga Debt International Advisory,(DIA), një kompani mbledhje borxhi që pati hedhur në gjyq OSHEE-në në Gjykatën e Arbitrazhit në Vjenë.

Gjithçka është mësuar, pasi DIA hodhi në gjyq kompaninë e shpërndarjes së energjisë elektrike për prishje kontrate, duke kërkuar 130 milionë euro në vitin 2013, kohë kur kjo e fundit quhej CEZ Shpërndarje dhe ishte nën pronësinë e gjigantit Çek të energjisë, CEZ Grup.

LEXO EDHE:  “Ligji të funksionojë, për djemtë e deputetëve”/ Nis protesta për Xhisiela Malokun

LEXO EDHE:  “Ministria e Brendshme”/ Ambasadorja franceze mesazh të fortë Ramës dhe Metës

Në vitin 2015, BIRN raportonte se nga zyra ligjore e OSHEE-së, Clifford Chance pretendonte se Meta kishte qenë një nga përfituesit e pagesave prej miliona eurosh, të përfituara nga kompania e mbledhjes së borxheve prej CEZ Shpërndarje gjatë viteve 2010 dhe 2011.

Kujtojmë se Meta është proceduar dy herë penalisht për korrupsion në lidhje me çështjen e CEZ-it, por edhe në lidhje me 7 përqindëshin apo bllokun e zi, siç njihet më gjerë.

Emri i Ilir Metës është lakuar si i lidhur me aferën e CEZ edhe nga ish-kreu i bordit të drejtorëve të CEZ, Jozef Hejsek.

Ky i fundit ka deklaruar se Meta, në kohën kur ishte Ministër i Jashtëm ka negociuar që Çekët e CEZ të punonin me biznesmenin Kastriot Ismailaj, duke e prezantuar atë si njeriun që kishte mbështetjen e Qeverisë shqiptare.

Në shkurt të vitit 2011, ai u akuzua nga Prokuroria e Përgjithshme për korrupsion aktiv, pas publikimit të një video nga emisioni “Fiks Fare”, ku dëgjohej të diskutonte një pagesë prej qindra mijëra eurosh me ish-Ministrin e Ekonomisë, tashmë të ndjerë Dritan Prifti.

Meta ka rritur t’i sfumojë këto akuza dhe sot e shohim duke denoncuar të njëjtat fenomene, ku ai dyshohet se ka qenë përfshirë, por që drejtësia i ka pasur duart e lidhura./CNA.al

LEXO TE PLOTE