Connect with Us

Azilantët në Gjermani/Çdo kulm mbi kokë është i nevojshëm

Aktualitet

Azilantët në Gjermani/Çdo kulm mbi kokë është i nevojshëm

Publikuar

-

Nga nevoja urgjente për strehimore për refugjatët komunat gjermane janë mirënjohëse për çdo ide. Por jo çdo propozim është i vlefshëm.

hifrat rriten me shpejtësi të paparë. Zyra Federale për Refugjatë dhe Migrim kishte llogaritur në fillim të këtij viti me 300 000 refugjatë për vitin 2015. Në maj ajo e korrigjoi numrin duke e rritur në 450 000. Ministri i Brendshëm, Thomas de Maiziere, la tani të kuptohet se numri mund të jetë përsëri “dukshëm më i lartë sesa ishte vlerësuar më parë.” Ai nuk pranoi të japë hollësi. Shoqata gjermane e Qyteteve dhe Komunave parashikon tashmë 600 000 refugjatë. Brenda vetëm një viti Republika Federale e Gjermanisë shtohet si të thuash me banorët e një qyteti të madh si Shtutgarti apo Dyseldorfi. Vetëm në landin gjerman e Renanisë Veriore-Vestfalisë, sipas qeverisë së landit, mbërrijnë çdo ditë një mijë të sapoardhurit.

Qytete me çadra, palestra, qëndra kurimi – çfarëdo që të jenë

Si do t’i strehojnë komunat gjithë këto njerëz? Nga nevoja shumë qytete kanë ngritur kampe të mëdha me çadra. Kjo mund të jetë ndoshta në verë një zgjidhje, por nuk është një zgjidhje e përhershme. Ministri i Brendshëm i landit të Saksonisë, Markus Ulbig, Unioni Kristian Demokrat (CDU), tha pas vizitës në një kamp me çadra në afërsi të Drezdenit se njerëzit kanë nevojë për një çati mbi kokë. Nga ana tjetër ministri i Çështjeve Sociale dhe të Integrimit në landin e Renanisë Veriore-Vestfalisë, Guntram Schneider, Partia Socialdemokrate (SPD), i quajti qytetet me çadra dhe strehimet e tjera masive jo patjetër “zgjidhjen më të mirë”, por ai nuk sheh momentalisht mundësi tjetër. Këtë ministri e tha në një intervistë me Shërbimin protestant të shtypit. Me dëshpërim Schneider kërkon “salla të çdo lloji”, jo vetëm palestra, organizata me objekte të mëdha, qëndra shëndetësore. “Me pak fantazi është e mundur gjithçka.”

Hamburgu është plot refugjatë dhe ka ngritur kampe me çadraHamburgu është plot refugjatë dhe ka ngritur kampe me çadra

Rilindja e ndërtimit të banesave sociale?

Në këtë kohë nuk bëhet fjalë vetëm për strehimin fillestar. Ulrich Maly nga SPD, zëvendëspresident i Shoqatës gjermane të Qyteteve dhe kryetar bashkie i Nurembergut, supozon se 40 për qind e njerëzve do të mbeten në Gjermani. Prandaj banimi dhe integrimi janë ndoshta çështje afatgjata. Prandaj Maly kërkon që çdo vit të ndërtohen 80 000 banesa të reja, jo vetëm për azilkërkuesit. Sepse Maly do që të evitojë që vendasit dhe refugjatët të konkurrojnë në qytetet prestigjioze për hapësirë të lirë strehimi, gjë që mund të shkatërronte shpejt gatishmërinë e gjermanëve për t’i pranuar. Landet duhet të marrin pjesë në shpenzime. Edhe Gerd Landsberg, drejtor ekzekutiv i Shoqatës gjermane të Qyteteve dhe Komunave, tha në një intervistë me DW: “Prandaj ne kërkojmë një shtim të banesave sociale. Ne duhet ta kontrollojmë këtë për të shmangur situatën e konkurrencës.”

Ka vende të lira, por jo aty ku duhet

LEXO EDHE:  Oferta të shumta/ Gjermania josh punonjësit

Megjithatë në Gjermani vazhdon të ketë shumë ndërtesa të zbrazëta, të cilat ndoshta mund të jenë të përshtatshme si strehimore për refugjatët. Vetëm se shtëpitë ndodhen shpesh në vendin e gabuar, kryesisht në zonat rurale. Atje mungojnë mundësi e punësimit dhe popullsia largohet që andej. Prandaj Gerd Landsberg nga Shoqata e Qyteteve dhe Komunave thotë: “Njerëzit duhen strehuar aty, ku ka punë.” “Është një llogari naive të thuash, ne kemi kaq e kaq shumë vende vakante dhe kaq e kaq refugjatë, kështu që t’i çojmë atje, ku kemi vendet e lira.” Problemi i shtëpive të zbrazëta është veçanërisht real për pjesën lindore të Gjermanisë. Prandaj përfaqësuesit e landeve shumë të ngarkuara me refugjatë, si qytet-shteti i Hamburgut, kanë propozuar për të strehuar refugjatët në lindje. Por kjo nuk do të funksionojë atje për shkak të papunësisë, thotë kryeministri i Brandenburgut, Dietmar Woidke (SPD), sepse edhe refugjatët duhen integruar më vonë në tregun e punës. “Perspektivat atje janë të kufizuara.” Megjithatë disa qeveri të landeve në lindje të Gjermanisë e refuzojnë propozimin edhe arsye politike. Sepse në lindje gatishmëria për të pranuar refugjatët është veçanërisht e ulët. Atje ka pasur edhe shumë sulme ndaj njerëzve nga vende të tjera.

Në lindje të Gjermanisë shumë shtëpi qëndrojnë boshNë lindje të Gjermanisë shumë shtëpi qëndrojnë bosh

“Sfida është e përballueshme”

Gerd Landsberg wäre eine dezentrale Unterbringung von Asylbewerbern – verteilt auf viele einzelne Wohnungen – am liebstender Ablehnung zurückführen.

Gerd Landsberg mendon se gjëja për e mirë do të ishte strehimi i decentralizuar, shpërndarja në shumë apartamente të veçanta. Kjo ishte “më mirë për njerëzit e prekur, qytetin dhe për integrimin.” Por “shifrat rriten në mënyrë aq dramatike”, saqë ky objektiv ndoshta duhet të shtyhet për më vonë. Një mënyrë për të zvogëluar numrin e refugjatëve është, sipas mendimit të tij, ndarja e qartë e azilkërkuesve në pikën e pritjes fillestare: Disave, si refugjatëve të luftës nga Siria, mund t’u në shumicën e rasteve qëndrim. Ato duhet të integrohen sa më shpejt të jetë e mundur. Njerëzve nga vendet e Ballkanit Perëndimor nuk u jepet gati asnjëherë azil. Madje kryeministri i Bavarisë, Horst Seehofer, do që t’i grumbullojë ato në kampe të ndara dhe t’i kthejë pas refuzimit të kërkesës për azil. Landsberg është parimisht i hapur për një gjë të tillë. Përveç kësaj BE duhet të ndihmojë ekonomikisht vendet e Ballkanit Perëndimor. Drejtori i Shoqatës së Qyteteve dhe Komunave e konsideron çështjen e refugjatëve një “sfidë” për shkak të numrit të lartë të tyre. Por që ështe e zgjidhshme: “Në qoftë se 40 për qind e refugjatëve vijnë nga vendet e Ballkanit dhe në qoftë se arrihet që kjo rrymë të reduktohet ndjeshëm, atëherë një vend i pasur si Gjermania do të duhej ta përballonte në fakt këtë sfidë.”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Përkujtohet rënia e Murit të Berlinit

LEXO EDHE:  Oferta të shumta/ Gjermania josh punonjësit

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Gjermani, ja pse ndalohet publikimi i ushqimit në Instagram

LEXO EDHE:  Mundësi punësimi për qytetarë nga Shqipëria e Kosova në Gjermani?

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: