Connect with Us

Sezoni i pushimeve, brenda dites hyjne mbi 47 mije njerez ne Kosove

Kosova & Rajoni

Sezoni i pushimeve, brenda dites hyjne mbi 47 mije njerez ne Kosove

Publikuar

-

Sezoni i verës si zakonisht është i ngarkuar për shkak të ardhjes së mërgimtarëve në vendlindje, dhe kjo më së miri reflektohet edhe në hyrje-daljet e kufirit të Republikës së Kosovës.
Sipas statistikave të Policisë së Kosovës, gjatë 24 orëshit të fundit, në territorin e Republikës së Kosovës, kanë hyrë 12005 vetura dhe kanë dalur jashtë kufirit 9055 sosh. Derisa, numri i kamionëve që kanë hyrë në vendin është 255, dhe 245 i atyre që kanë dalur jashtë Kosovës.

LEXO EDHE:  Kosovë/ 21 vjet burg për katër aktivistë të Vetëvendosjes

Autobusët që kanë hyrë në Kosovë, gjatë 24 orëve të fundit, janë 329 dhe 280 i atyre që kanë dalur prej saj.

Ndërkaq, sa i përket numrit të personave që kanë hyrë, thuhet se gjatë 24 orëve të fundit është 47231 dhe numri i atyre që kanë dalur është 31441.

Numri i këmbësorëve të kontrolluar në hyrje, gjatë 24 orëve të fundit, është 1744 dhe 1643 i këmbësorëve që kanë dalur nga Kosova.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Albin Kurti merr “në dorë frerët”/ Ul pagat për qeveritarët, fillon shkarkimet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë mbledhjes së qeverisë, ditën e sotme ka ulur pagat për veten dhe ministrat e tij.

Gjithashtu Kurti ka filluar me shkarkimet në radhët e institucioneve.
Mësohet se janë shkarkuar me vendim qeverie të gjithë koordinatorët nacionalë në Kosovë. Mes tyre edhe djali i ish- Presidentit të parë të Kosovës, Ibrahim Rugova, Mendim Rugova i cili nga sot nuk është më koordinator nacional

Ai u emërua në detyrë si koordinator për ndryshime klimatike dhe çështje të ambientit nga Ramush Haradinaj në vitin 2018./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Albin Kurti mbledh sot qeverinë/ Pritet t’i ulë pagën vetes dhe ministrave

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme kryeministri i Kosovës do të zhvillojë mbledhjen e qeverisë ku rpitet të merren vednime të rëndësihme.

Sipas mediave kosovare, Kurti në mbledhjen që do të mbajë sot pritet të shfuqizojë vendimin që kishte marrë Qeveria “Haradinaj” në fund të vitit 2017 për rritjen e pagave për vete dhe të anëtarëve të kabinetit qeveritar dhe vartësve.

Kjo është pika e parë e paraparë në rendin e ditës për mbledhjen e dytë të Qeverisë Kurti që do të mbahet sot në orën 10:00
Në vendimin e 20 dhjetorit 2017, Qeveria e kaluar kishte vendosur për rritje të pagave për 100 për qind.

LEXO EDHE:  Qeveria e Kosovës miraton Projektligjin për dialogun me Serbinë

LEXO EDHE:  Qeveria e Kosovës miraton Projektligjin për dialogun me Serbinë

Kryeministrit Haradinaj nga 1500 euro paga i ishte bërë 2950 euro.
Më vonë ishte votuar Ligji që parashihte rregullimin edhe të pagave të kabinetit qeveritar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

E konfirmon Lutfi Haziri/ Isa Mustafa, kandidat i LDK-së për president

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka treguar detaje nga marrëveshja e lidhur me Lëvizjen VetëVendosje dhe skenaret e zgjidhjes së ngërçit.

Haziri tha se marrëveshja LDK-VV është arritur pa ndërmjetësime ndërkombëtarësh dhe se me VetëVendosjen kanë diskutuar 19 opsione për arritjen e koalicionit.

Politikani zbuloi në studin e RTV “Dukagjini” se me Albin Kurtin janë dakordësuar që Presidenti të propozohet nga LDK-ja.

LEXO EDHE:  Kosovarët e vënë me shpatulla pas murit/ Presidenti: Inicimi i minishengenit, i sforcuar

LEXO EDHE:  Kosovë/ 21 vjet burg për katër aktivistë të Vetëvendosjes

Ai deklaroi se emri që ata do të zgjedhin është ai i Isa Mustafës, kryetarit të partisë, ndonëse. theksoi se Haziri, ky i fundit i ka kërkuar zyrtarëve të partisë së tij të mos lakohet asnjë emër për postin e Presidentit, deri sa të vijnë afatet kushtetuese./ CNA.al

LEXO TE PLOTE